Jump to content

Θα αλλάζατε για να εκδοθείτε..;


Stanley
 Share

Recommended Posts

Αν ήθελα να σκεφτώ στυγνά και επαγγελματικά, ναι θα άλλαζα.

 

Θα έγραφα ό,τι μού ζητούσαν, όπως μού το ζητούσαν. Αρκεί να πληρωνόμουν στην ώρα μου.chinese.gif

 

Επειδή όμως κανείς δεν πρόκειται να με πληρώσει, θα εξακολουθήσω να γράφω ό,τι και όπως μού αρέσει.tease.gif

Edited by Μπόρχες
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    12

  • Stanley

    6

  • Oceanborn

    7

  • Witch King of Angmar

    6

Στοιχεία από ενα βιβλίο μου, θα άλλαζα. Κεφάλαια θα πετσόκοβα, διαλόγους θα μεταμόρφωνα. Το ύφος της γραφής μου όμως, δε θα το εκφύλιζα, ακόμα κι αν μου έταζαν μεταφορά στη μεγάλη οθόνη και δερματόδετες εκδόσεις!

Μπράβο Τάσο που έχεις τουλάχιστον κάποια κόκκινη γραμμή.

Σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν άνθρωποι (όχι στο φόρουμ μας) που ευχαρίστως θα έπαιρναν το αεροπλάνο για Καζαμπλάνκα, για μιά γρήγορη αλλαγή φυλλου, προκειμένου να εκδοθούν.:devil2:

Εξαρταται πως εννοεις το "να εκδοθουν" και τι σεξουλικες συνηθειες εχουν αυτοι οι ανθρωποι.:p

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=uyklBNCHqqk&feature=related

 

15:56

-Αδερφούλα μου, θέλω να μου στείλεις 5 εκατομμύρια. Με το μισθό του καθηγητή πανεπιστημίου δεν τα μαζεύεις αυτά τα λεφτά.

... Τι τα θέλω; Μα για να εκδόσω το αριστούργημά μου, "Το αποχετευτικό σύστημα στο Βυζάντιο"!

-Να βάλεις γόβες και να πας στη Συγγρού να τα βρείς!

-Μα δεν καταλαβαίνω, υπάρχει κάποιος οργανισμός στη Συγγρού που επιδοτεί καθηγητές με γόβες;;;

 

εδιτ: το αναρτώ εδώ, γιατί είναι συναφές με το τόπικ. Επειδή μπορεί κανείς, να το πει οφφ-τόπικ, αν είναι πείτε μου, να το πάω στο galactic senate, δε μου είναι πρόβλημα!

Edited by David1778
Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=uyklBNCHqqk&feature=related

 

15:56

-Αδερφούλα μου, θέλω να μου στείλεις 5 εκατομμύρια. Με το μισθό του καθηγητή πανεπιστημίου δεν τα μαζεύεις αυτά τα λεφτά.

... Τι τα θέλω; Μα για να εκδόσω το αριστούργημά μου, "Το αποχετευτικό σύστημα στο Βυζάντιο"!

-Να βάλεις γόβες και να πας στη Συγγρού να τα βρείς!

-Μα δεν καταλαβαίνω, υπάρχει κάποιος οργανισμός που επιδοτεί καθηγητές με γόβες;;;

 

εδιτ: το αναρτώ εδώ, γιατί είναι συναφές με το τόπικ. Επειδή μπορεί κανείς, να το πει οφφ-τόπικ, αν είναι πείτε μου, να το πάω στο galactic senate, δε μου είναι πρόβλημα!

 

O.T.

Αξέχαστες ατάκες από μια εκπληκτική σειρά. +1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτό που θα πω να φανεί υπερβολικό αλλά αν άλλαζα το κείμενο μου για να αρέσει στον εκδότη και να πουλήσει πιο πολλά θα ήταν σαν να πουλάω την ψυχή μου στον Διάολο-αν και μικρή διαφορά έχει ο εκδότης με τον διάβολο αφού το μόνο που θέλουν είναι να σε εκμεταλλευτούν για να έχουν προσωπικό όφελος.Χιλιές φορές γραπτό που να με εκφράζει παρά ένα ψέμα για να εκδοθώ.

Αλλά αν εγώ ή κάποιος που διάβασε το κειμενό μου και έβλεπε κάτι που χρειαζόταν καλυτέρευση τότε θα έπιανα ξανά το στυλό και θα προσπαθούσα να φτάσω το κείμενο στο τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η συγγραφή είναι κάτι που με κάνει να ξεφεύγω από την καθημερινότητα, μια διέξοδος για τη φαντασία μου που κοντεύει να κάνει το κεφάλι μου να εκραγεί ώρες-ώρες, ένα νοητό σπίτι. Καθώς μπαίνω στη σφαίρα της, δεν μπορεί να με αγγίξει τίποτα και κανένας και γράφω μονάχα για τον εαυτό μου. Αλλά φευ! Δεν μπορείς για πάντα να αποφεύγεις την κριτική των άλλων, ιδιαίτερα όταν θέλεις να διαβάζονται τα κείμενά σου.

 

Έτσι, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, θα ακούσεις συμβουλές χρήσιμες, αλλά και κριτικές που απέχουν παρασάγκας από αυτό που σε χαρακτηρίζει εσένα. Επομένως, το θέμα είναι να ξεχωρίζεις τι είναι τι και αναλόγως να πράττεις. Άσχετα με το αν υπάρχει το ζήτημα της έκδοσης ή όχι.

 

Γιατί, κακά τα ψέματα, κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα για την τέχνη της συγγραφής. Όσο χαρισματικός και να είναι κάποιος, χρειάζεται δουλειά, αλλά χρειάζεται και καθοδήγηση. Με αυτό το σκεπτικό αποζητώ την κριτική, τόσο εδώ, όσο και όπου αλλού, και όχι με γνώμονα να εκδοθώ. Αυτό που θέλω πρωτίστως είναι να βελτιώνομαι, για τον εαυτό μου και μόνο. Και ξέρω πως έχω ακόμα πολλή δουλειά γι'αυτό.

 

Κι αν μετά από καιρό προκύψει και έκδοση κάποιου έργου μου, δε θα πω όχι. Αλλά δε θα αλλάξω και τον εαυτό μου (τη γραφή μου, με άλλα λόγια) για να την πετύχω. Οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ένα ξεκάθαρο "όχι"

 

Όσον αφορά για αυτό που λες με την συγγραφή πως είναι το νοητό σου σπίτι συμφωνώ απόλυτα.Δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή για εμένα μέσα στην ημέρα από το να γράψω ότι η φαντασία μου δημιούργησε.Με κάνει άλλο άνθρωπο.Αλλά με τις κριτικές έχω να πω ότι μπορεί να μην γεννηθήκαμε γνωρίζοντας τα πάντα για την συγγραφή αλλά πολλές φορές γνωρίζουμε πολλά περισσότερα από κάποιον που έχει μόνο διαβάσει δυο με τρία βιβλία στην ζωή του ή και πολλά περισσότερα,γιατί έχουμε ματώσει για να βγάλουμε αυτό το γραπτό και ειδικά να το κάνουμε καλύτερο.Ενώ πολλοί που εκδόθηκαν ή εκδίδονται να έχουν κοντέψει να σαλέψουν από την τελειομανία που υπάρχει στο DNA ενός καλλιτέχνη.Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα τους ακούω κιόλας όταν λένε κάτι χρήσιμο αλλά δεν θα με καθοδηγήσουν οι συμβουλές τους.Μπορεί όμως και να κάνω λάθος αλλά δεν το νομίζω.

Edited by Witch King of Angmar
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά για αυτό που λες με την συγγραφή πως είναι το νοητό σου σπίτι συμφωνώ απόλυτα.Δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή για εμένα μέσα στην ημέρα από το να γράψω ότι η φαντασία μου δημιούργησε.Με κάνει άλλο άνθρωπο.Αλλά με τις κριτικές έχω να πω ότι μπορεί να μην γεννηθήκαμε γνωρίζοντας τα πάντα για την συγγραφή αλλά πολλές φορές γνωρίζουμε πολλά περισσότερα από κάποιον που έχει μόνο διαβάσει δυο με τρία βιβλία στην ζωή του ή και πολλά περισσότερα,γιατί έχουμε ματώσει για να βγάλουμε αυτό το γραπτό και ειδικά να το κάνουμε καλύτερο.Ενώ πολλοί που εκδόθηκαν ή εκδίδονται να έχουν κοντέψει να σαλέψουν από την τελειομανία που υπάρχει στο DNA ενός καλλιτέχνη.Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα τους ακούω κιόλας όταν λένε κάτι χρήσιμο αλλά δεν θα με καθοδηγήσουν οι συμβουλές τους.Μπορεί όμως και να κάνω λάθος αλλά δεν το νομίζω.

 

Ωχ, το είχα ξεχάσει πως είχα γράψει σ'αυτό το τόπικ!

Εξαρτάται πώς την εννοεί ο καθένας την καθοδήγηση, δεν ξέρω αν έχουμε το ίδιο πράγμα στο μυαλό μας.

Η φράση πάντως που έχω τονίσει, για κάποιο λόγο μου άρεσε ΠΟΛΥ! good.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά για αυτό που λες με την συγγραφή πως είναι το νοητό σου σπίτι συμφωνώ απόλυτα.Δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή για εμένα μέσα στην ημέρα από το να γράψω ότι η φαντασία μου δημιούργησε.Με κάνει άλλο άνθρωπο.Αλλά με τις κριτικές έχω να πω ότι μπορεί να μην γεννηθήκαμε γνωρίζοντας τα πάντα για την συγγραφή αλλά πολλές φορές γνωρίζουμε πολλά περισσότερα από κάποιον που έχει μόνο διαβάσει δυο με τρία βιβλία στην ζωή του ή και πολλά περισσότερα,γιατί έχουμε ματώσει για να βγάλουμε αυτό το γραπτό και ειδικά να το κάνουμε καλύτερο.Ενώ πολλοί που εκδόθηκαν ή εκδίδονται να έχουν κοντέψει να σαλέψουν από την τελειομανία που υπάρχει στο DNA ενός καλλιτέχνη.Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα τους ακούω κιόλας όταν λένε κάτι χρήσιμο αλλά δεν θα με καθοδηγήσουν οι συμβουλές τους.Μπορεί όμως και να κάνω λάθος αλλά δεν το νομίζω.

 

Ωχ, το είχα ξεχάσει πως είχα γράψει σ'αυτό το τόπικ!

Εξαρτάται πώς την εννοεί ο καθένας την καθοδήγηση, δεν ξέρω αν έχουμε το ίδιο πράγμα στο μυαλό μας.

Η φράση πάντως που έχω τονίσει, για κάποιο λόγο μου άρεσε ΠΟΛΥ! good.gif

Εδώ είμαι να βοηθώ να θυμάστε τα ποστ που έχετε ξεχάσειsmile.gif

Εγώ πάντως θεωρώ ως καθοδήγηση όταν ο άλλος σου κάνει μια καλή κριτική στο γραπτό,χωρίς να το παίζει ξερόλας ή κουλτουριάρης(πόσο συγχαίνομαι και τις δυο κατηγορίες ανθρώπων,γιατί οι δε θεωρούν πως τα ξέρουν όλα ενώ δεν ξέρουν τίποτα και η μεν είναι τόσο ψωνάρες που νομίζουν ότι είναι θεοί)σεβόμενος τον κόπο σου και χωρίς αυτά που λέει να χτυπάνε στην κοσμοθεωρία όσον αφορά τον τρόπο γραφής,γιατί πιστεύει ότι υπάρχει μόνο ένας δρόμος για τον Ήλιο της τέχνης(πω!πω! κεντάω και σήμερα ο π...στης) ενώ υπάρχουν άπειροι γιατί δεν είναι μαθηματικά που 1+1=2.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι να βοηθώ να θυμάστε τα ποστ που έχετε ξεχάσειsmile.gif

Εγώ πάντως θεωρώ ως καθοδήγηση όταν ο άλλος σου κάνει μια καλή κριτική στο γραπτό,χωρίς να το παίζει ξερόλας ή κουλτουριάρης(πόσο συγχαίνομαι και τις δυο κατηγορίες ανθρώπων,γιατί οι δε θεωρούν πως τα ξέρουν όλα ενώ δεν ξέρουν τίποτα και η μεν είναι τόσο ψωνάρες που νομίζουν ότι είναι θεοί)σεβόμενος τον κόπο σου και χωρίς αυτά που λέει να χτυπάνε στην κοσμοθεωρία όσον αφορά τον τρόπο γραφής,γιατί πιστεύει ότι υπάρχει μόνο ένας δρόμος για τον Ήλιο της τέχνης(πω!πω! κεντάω και σήμερα ο π...στης) ενώ υπάρχουν άπειροι γιατί δεν είναι μαθηματικά που 1+1=2.

Ε, ναι, αυτό εννοώ κι εγώ! ;-) Κι εγώ δεν τους μπορώ αυτούς τους τύπους, με την καμία!

Καλά ούτε για το 1+1=2 μην παίρνεις όρκο, θα σου'λεγα! :p

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι να βοηθώ να θυμάστε τα ποστ που έχετε ξεχάσειsmile.gif

Εγώ πάντως θεωρώ ως καθοδήγηση όταν ο άλλος σου κάνει μια καλή κριτική στο γραπτό,χωρίς να το παίζει ξερόλας ή κουλτουριάρης(πόσο συγχαίνομαι και τις δυο κατηγορίες ανθρώπων,γιατί οι δε θεωρούν πως τα ξέρουν όλα ενώ δεν ξέρουν τίποτα και η μεν είναι τόσο ψωνάρες που νομίζουν ότι είναι θεοί)σεβόμενος τον κόπο σου και χωρίς αυτά που λέει να χτυπάνε στην κοσμοθεωρία όσον αφορά τον τρόπο γραφής,γιατί πιστεύει ότι υπάρχει μόνο ένας δρόμος για τον Ήλιο της τέχνης(πω!πω! κεντάω και σήμερα ο π...στης) ενώ υπάρχουν άπειροι γιατί δεν είναι μαθηματικά που 1+1=2.

Ε, ναι, αυτό εννοώ κι εγώ! ;-) Κι εγώ δεν τους μπορώ αυτούς τους τύπους, με την καμία!

Καλά ούτε για το 1+1=2 μην παίρνεις όρκο, θα σου'λεγα! :p

Μπα,πιστεύω ότι η λογοτεχνία είναι τόσο χαώδης που το 1+1=3 είναι πολύ πιο λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπα,πιστεύω ότι η λογοτεχνία είναι τόσο χαώδης που το 1+1=3 είναι πολύ πιο λογικό.

O.T.

Καλό, αν και εννοούσα κάτι εντελώς εκτός λογοτεχνίας...

Αναφερόμουν στον προγραμματισμό, όπου υπάρχει εντολή i=i+1.

Link to comment
Share on other sites

Μπα,πιστεύω ότι η λογοτεχνία είναι τόσο χαώδης που το 1+1=3 είναι πολύ πιο λογικό.

O.T.

Καλό, αν και εννοούσα κάτι εντελώς εκτός λογοτεχνίας...

Αναφερόμουν στον προγραμματισμό, όπου υπάρχει εντολή i=i+1.

i=i+1;huh.gif

Μην μου βάζεις δύσκολα.Σε ότι έχει σχέση με μαθηματικές πράξεις προτιμώ να κάνω τον Κινέζο.chinese.gif

Οι γνώσεις μου σταματάνε σε ιστορία,λογοτεχνία και φυσική(σε θεωρητικό επίπεδο)ειδικά αστροφυσική και σωματιδιακή.

Για αυτό please μην μου βάζεις δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

i=i+1;huh.gif

Μην μου βάζεις δύσκολα.Σε ότι έχει σχέση με μαθηματικές πράξεις προτιμώ να κάνω τον Κινέζο.chinese.gif

Οι γνώσεις μου σταματάνε σε ιστορία,λογοτεχνία και φυσική(σε θεωρητικό επίπεδο)ειδικά αστροφυσική και σωματιδιακή.

Για αυτό please μην μου βάζεις δύσκολα.

O.T.

χαχαχα Μα δεν είναι μαθηματική πράξη, είναι απλά μια εντολή που αυξάνει την τιμή του i κατά ένα για κάθε επανάληψη.

Αλλά, εντάξει, το κόβω εδώ, από τη μία γιατί σου βάζω δύσκολα κι απ'την άλλη γιατί και αυτός που μας φιλοξενεί στο τόπικ του έχει μια αλλεργία -απ'ότι θυμάμαι- στον προγραμματισμό και θα πάρω πόδι στο τέλος! :p

Link to comment
Share on other sites

i=i+1;huh.gif

Μην μου βάζεις δύσκολα.Σε ότι έχει σχέση με μαθηματικές πράξεις προτιμώ να κάνω τον Κινέζο.chinese.gif

Οι γνώσεις μου σταματάνε σε ιστορία,λογοτεχνία και φυσική(σε θεωρητικό επίπεδο)ειδικά αστροφυσική και σωματιδιακή.

Για αυτό please μην μου βάζεις δύσκολα.

O.T.

χαχαχα Μα δεν είναι μαθηματική πράξη, είναι απλά μια εντολή που αυξάνει την τιμή του i κατά ένα για κάθε επανάληψη.

Αλλά, εντάξει, το κόβω εδώ, από τη μία γιατί σου βάζω δύσκολα κι απ'την άλλη γιατί και αυτός που μας φιλοξενεί στο τόπικ του έχει μια αλλεργία -απ'ότι θυμάμαι- στον προγραμματισμό και θα πάρω πόδι στο τέλος! :p

χαχαχαχαχα.Από εκεί καταλαβαίνεις τις τρομερές μου γνώσεις με τον προγραμματισμό.

Επείσης σταματώ και εγώ για να μην πάρω πόδι.bleh.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..