Jump to content

Σπάνια βιβλία που αναζητούμε...


Tattoman
 Share

Recommended Posts

1. Ken Kesey - Στη Φωλιά του Κούκου(εκδόσεις Δίοδος). Το γνωστό αυτό αριστούργημα. Πληροφοριακά το βιβλίο έχει ένα πορτοκαλί εξώφυλλο με τη φάτσα του τιτανοτεράστιου Τζακ Νίκολσον.

 

Αυτό μπορείς να περιμένεις μέχρι το Νοέμβριο, που θα κυκλοφορήσει σε νέα μετάφραση από τις εκδόσεις Anubis :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 297
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    22

  • BladeRunner

    32

  • Mictantecutli

    53

  • rolandofgileaad

    18

Δεν ξέρω κατά πόσο ανήκουν στα σπάνια βιβλία, όμως εγώ θέλω αυτά τα δύο:

 

1) Μάτια (Jesus Ignacio Aldapuerta) εκδόσεις ΟΞΥ

 

2) Κθούλου (Παντελής Γιαννουλάκης-Λουκάς Καβακόπουλος) εκδόσεις Αρχέτυπο

 

Και το δεύτερο το είχα ρε γμτ...

 

Ναι είναι σπάνια και τα δύο τους, καθώς δεν έτυχε να τα δω πουθενά. Πάντως σε ένα άρθρο του Γιαννουλάκη που διάβασα πρόσφατα είδα ότι ετοιμάζεται επανέκδοση του άλλου του βιβλίου, του ''Λάβκραφτ: Ταξίδι στη Μοναξιά του Χρόνου''. Ίσως λοιπόν να ξαναβγάλουν και το ''Κθούλου'' αργά η γρήγορα.

 

1. Ken Kesey - Στη Φωλιά του Κούκου(εκδόσεις Δίοδος). Το γνωστό αυτό αριστούργημα. Πληροφοριακά το βιβλίο έχει ένα πορτοκαλί εξώφυλλο με τη φάτσα του τιτανοτεράστιου Τζακ Νίκολσον.

 

Αυτό μπορείς να περιμένεις μέχρι το Νοέμβριο, που θα κυκλοφορήσει σε νέα μετάφραση από τις εκδόσεις Anubis :)

 

Ωραία, πολύ καλό νέο αυτό και όχι μόνο για τον Bladerunner ;-)

Link to comment
Share on other sites

Για την Κυβεριάδα δυστυχώς δεν έχω να σας πω τιποτα απολυτως :( Εκτός αν θέλει κανείς να του δανείσω το αντίτυπο στα αγγλικά δηλαδή :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω κατά πόσο ανήκουν στα σπάνια βιβλία, όμως εγώ θέλω αυτά τα δύο:

 

1) Μάτια (Jesus Ignacio Aldapuerta) εκδόσεις ΟΞΥ

 

2) Κθούλου (Παντελής Γιαννουλάκης-Λουκάς Καβακόπουλος) εκδόσεις Αρχέτυπο

 

Και το δεύτερο το είχα ρε γμτ...

 

dagoncult πεθαίνω για αυτό το βιβλίο "Μάτια"....Τι έκανες τελικά, βρήκες τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο ανήκουν στα σπάνια βιβλία, όμως εγώ θέλω αυτά τα δύο:

 

1) Μάτια (Jesus Ignacio Aldapuerta) εκδόσεις ΟΞΥ

 

2) Κθούλου (Παντελής Γιαννουλάκης-Λουκάς Καβακόπουλος) εκδόσεις Αρχέτυπο

 

Και το δεύτερο το είχα ρε γμτ...

 

dagoncult πεθαίνω για αυτό το βιβλίο "Μάτια"....Τι έκανες τελικά, βρήκες τίποτα?

 

Μπαχcrybaby.gif... τίποτα. Είναι εδώ και χρόνια που έχει εξαντληθεί. Το έχω αφήσει στη Μοίρα... αν είναι να το βρω θα το βρω. :)

 

ΥΓ: Εκτός αν το βρεις εσύ, οπότε πάρε μου κι εμένα έναlaugh.gif

Link to comment
Share on other sites

"Μάτια"... ότι πιο ακραίο και ελεεινό έχω διαβάσει ποτέ. Για να είμαι ειλικρινής το έκλεισα μετά από λίγες σελίδες.

 

Μπλέηντ, τον άνθρωπο ζάρι το έχω. Παραγνωρισμένο διαμάντι όντως...

Link to comment
Share on other sites

"Μάτια"... ότι πιο ακραίο και ελεεινό έχω διαβάσει ποτέ. Για να είμαι ειλικρινής το έκλεισα μετά από λίγες σελίδες.

 

Μπλέηντ, τον άνθρωπο ζάρι το έχω. Παραγνωρισμένο διαμάντι όντως...

 

Το έχεις. Το δίνεις; :p

Link to comment
Share on other sites

Άσε με να ψάξω να το βρω στο εξοχικό πρώτα (εκεί πρέπει να βόσκει)... Αν το βρω, ναι το δίνω βρε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

15. Phlip Jose Farmer - Οι Πύλες της Δημιουργίας(εκδόσεις Ωρόρα). Αυτό είναι το δεύτερο βιβλίο της τριλογίας, έχω το πρώτο και το τρίτο. Αργά ή γρήγορα θα το βρω. Ο Δημήτρης το έχει και μου πρότεινε δανεισμό για φωτοτυπίες, αλλά όσο να'ναι το ίδιο το αντίτυπο είναι ό,τι καλύτερο. Θα δείξει...

 

 

Συγνώμη, αλλά δεν είναι τριλογία, είναι επταλογία!

Αλήθεια, εγώ έχω τα 6 από τα επτά στα αγγλικά. Τα δικά σου είναι στα ελληνικά;

 

Ψέματα, τα τρία πρώτα τα έχω και στα ελληνικά και δύναμαι να τα αποχωριστώ... ;-)

Edited by jadawin
Link to comment
Share on other sites

R. A. Wilson, Michael Shea - Οι Ιλλουμινάτοι: Το Μάτι της Πυραμίδας(εκδόσεις Aquarius). Το πρώτο βιβλίο, έχω το δεύτερο και την δωρεάν μετάφραση του τρίτου. Που να το βρω το άτιμο;

 

Στο υπόγειό μου, σε κάποια κούτα.

Αν λες για το πρώτο μέρος της τριλογίας στα ελληνικά, το έχω και ψάχνω τρόπο να το ξεφορτωθώ εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

R. A. Wilson, Michael Shea - Οι Ιλλουμινάτοι: Το Μάτι της Πυραμίδας(εκδόσεις Aquarius). Το πρώτο βιβλίο, έχω το δεύτερο και την δωρεάν μετάφραση του τρίτου. Που να το βρω το άτιμο;

 

Στο υπόγειό μου, σε κάποια κούτα.

Αν λες για το πρώτο μέρος της τριλογίας στα ελληνικά, το έχω και ψάχνω τρόπο να το ξεφορτωθώ εδώ και χρόνια.

 

Κι εγω το ιδιο φιλε μου!!! :friends:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαρίστως, αλλά πρέπει να το βρω πρώτα, και εκεί κάτω γίνεται της Τροπολιτσάς. Αλλά άμα το ξεθάψω, θα στο στείλω ταχυδρομικώς, νο πρόβλεμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Bumb.

 

Τον Σεπτέμβριο του 2011 είχα παραθέσει μια δική μου λίστα με σπάνια/εξαντλημένα βιβλία που έψαχνα. Τα περισσότερα από εκείνα τα βρήκα (και μερικά τα διάβασα κιόλας) αλλά ακόμα μου λείπουν πολλά. Θα παραθέσω μια νέα λίστα λοιπόν:

 

01. Χάντερ Τόμσον - Φόβος και παράνοια στο Λας Βέγκας (εκδόσεις Πατάκη)
02. Γουόλτερ Τέβις - Ο άνθρωπος που έπεσε στη Γη (εκδόσεις Πατάκη)
03. Μαρκ Ντανιελέφσκι - Σπίτι από φύλλα (εκδόσεις Πόλις)
04. Τζον Σάουλ - Σκιές θανάτου (εκδόσεις Plaza)
05. Φίλιπ Χοσέ Φάρμερ - Οι πύλες της δημιουργίας (εκδόσεις Ωρόρα)
06. Άλεξ Γκάρλαντ - Μαύρος σκύλος (εκδόσεις Οδυσσέας). Εντάξει, αυτό το έχω στ'αγγλικά τουλάχιστον.
07. Ισαάκ Ασίμοφ - Γαλαξίες (εκδόσεις Κάκτος)
08. Λουίς Σέιτσαρ - Τρύπες (εκδόσεις Πατάκη)

09. Γκάρι Πόλσεν - Το τσεκούρι (εκδόσεις Πατάκη)
10. Σκοτ Ο'Ντελ - Το μαύρο μαργαριτάρι (εκδόσεις Ψυχογιός)
11. Στάνισλαβ Λεμ - Συνέδριο για το μέλλον (εκδόσεις Κάκτος)
12. Φρέντερικ Πολ - Ο άνθρωπος συν (εκδόσεις Alien)
 

Αν ψάχνετε κάποιο βιβλίο, μπορείτε να το αναφέρετε εδώ, όλο και κάποιος θα ξέρει που μπορείτε να το βρείτε...

 

Τα Μάτια του Αλνταπουέρτα τα έχω σε pdf έγγραφο, αν ενδιαφέρεστε. Επίσης στο Μοναστηράκι πέτυχα σήμερα την Κυβεριάδα...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Το "Οι Πυλες της Δημιουργιας" το εχω πετυχει στη Θεσσαλονικη, απ'οπου και το πηρα. Ειχα δει και αλλα αντιτυπα. Αν το θες και το ξαναβρω, στο παιρνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψαχνω εδω και χρονια το 'συνασπισμος ηλιθιων' του  Τζον Κεννεντυ Τουλ, εκδοσεις καστανιωτη. αν οποιοσδηποτε το εχει και ειναι διατεθειμενος να το πουλησει ή να βοηθησει με καποιο τροπο θα του ειμαι ευγνωμων.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εδώ και πολλά χρόνια ψάχνω το βιβλίο "Ο Άνθρωπος Σύν" του Φρέντερικ Πόλ από εκδόσεις Alien, το "Το Τέλος Του Κόσμου" του Ραίη Μπράντμπερυ απο εκδόσεις Κάκτος, και το  "Γυρίστε Το Γαλαξία Με Ωτο Στοπ" απο Ars Longa. Αν ξέρει κάτι κάποιος ας με ενημερώσει.

 

post-3402-0-31484200-1386678990.jpg

post-3402-0-73838800-1386678990.jpg

post-3402-0-17007100-1386678991.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το "Σπίτι από φύλλα" θα το βρούμε πουθενά; :(

 

Στην αγγλική γλώσσα σε πολλές εκδόσεις...στα ελληνικά, εχμ...έχει καταντήσει θρύλος.. Αναρωτιέμαι πόσες να ήταν οι κόπιες του...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν "βομβαρδίζουμε" με μηνύματα τις εκδόσεις Πόλις, μπας και γίνει τίποτα;Μόλις τους έστειλα e-mail και μήνυμα μέσω Facebook.

Edited by Mictantecutli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν "βομβαρδίζουμε" με μηνύματα τις εκδόσεις Πόλις, μπας και γίνει τίποτα;Μόλις τους έστειλα e-mail και μήνυμα μέσω Facebook.

Εχω την ενττπωση οτι η πρωτη εκδοση εξαντληθηκε και τους βγηκαν ακριβα τα δικαιωματα για επανεκδοση
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν "βομβαρδίζουμε" με μηνύματα τις εκδόσεις Πόλις, μπας και γίνει τίποτα;Μόλις τους έστειλα e-mail και μήνυμα μέσω Facebook.

Εχω την ενττπωση οτι η πρωτη εκδοση εξαντληθηκε και τους βγηκαν ακριβα τα δικαιωματα για επανεκδοση

 

Nαι, αυτό που λέει ο Nihilio μου απάντησαν κι εμένα όταν ρώτησα πριν κάτι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Σπάνια βιβλία που αναζητούμε...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..