Jump to content

Σάλεμς Λοτ - Σάκος με κόκαλα


Tattoman
 Share

Recommended Posts

Παιδιά είμαι επάνω στο να κάνω μια μεγάλη κίνηση και να δώσω κάπου εκατόν πενίντα ευρώ για βιβλία. Λοιπόν τέτοια ποσότητα βιβλίων χωρίς stephen king δεν γίνεται. Λοιπόν θέλω την γνώμη σας για το ποιο βιβλίο είναι καλήτερο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα 150 ευρώ να τα δώσεις σε καλά βιβλία και στο είδος που σου αρέσει. Με 150 ευρώ μπορώ να πάρω πάνω από 15 βιβλία. Να πας σε φτηνό βιβλιοπωλείο, έτσι;

Λοιπόν, μπορείς να μπεις στο αντίστοιχο topic του Στήβεν Κινγκ και να δεις εκεί σχόλια για τα δυο αυτά βιβλία, καθώς και για άλλα. Εγώ έχω διαβάσει το Σάλεμ'ς Λοτ, πρόσφατα, και σίγουρα αξίζει. Το τσίμπησα με κάτι παραπάνω από 12 ευρώ(αν δεν κάνω λάθος), η μετάφραση ήταν πολύ καλή και το βιβλίο ήταν επίσης πολύ καλό, από τα καλύτερα φετινά που έχω διαβάσει. Για το άλλο έχω ακούσει κάποια καλά λόγια, δεν το έχω διαβάσει όμως. Στο topic που σου είπα, θα δεις διάφορα σχόλια.

 

edit: Εγώ έτσι και αλλιώς, σου προτείνω το Σάλεμ'ς Λοτ. Οι περισσότεροι αυτό θα κάνουν.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Σαλεμς Λοτ με διαφορά το καλύτερο απο τα δύο αλλά και ένα απο τα καλύτερα του Stephen King. Εχω διαβάσει και τα δύο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Σάλεμς Λοτ το βρήκα στο βιβλιονετ με 15 ευρώ, εσύ τι έκδωση το έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Σάλεμς Λοτ το βρήκα στο βιβλιονετ με 15 ευρώ, εσύ τι έκδωση το έχεις;

 

Εκδόσεις Λιβάνη. Δεν έχει εκδοθεί από άλλους εκδοτικούς οίκους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το Σάλεμς Λοτ το βρήκα στο βιβλιονετ με 15 ευρώ, εσύ τι έκδωση το έχεις;

 

Εκδόσεις Λιβάνη. Δεν έχει εκδοθεί από άλλους εκδοτικούς οίκους.

 

 

από ποιο βιβλιοπολείο;. Δεν κυκολφορεί από εκδώσεις μπελλ;

Link to comment
Share on other sites

Το Σάλεμς Λοτ κυκλοφορεί αποκλειστικά και μόνο από τις εκδόσεις Λιβάνη, και μπορείς να το βρεις στη Πρωτοπορία, στον Παπασωτηρίου(πιθανότατα), στον Ελευθερουδάκη και γενικά στα κεντρικά βιβλιοπωλεία... Οι τιμές ποικίλουν από βιβλιοπωλείο σε βιβλιοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα ως καλύτερο, αλλά σίγουρα ως "βιβλίο που δείχνει πόσο μάγκας είναι ο Κινγκ σαν συγγραφέας" θα πρότεινα το Long Walk που το έχει γράψει ως Bachman και στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει από Κέδρο με τίτλο "Η Μακριά Πορεία".

 

Ο παμμέγιστος Κινγκ παίρνει ένα θέμα που οποιοσδήποτε άλλος θα είχε μετατρέψει το πολύ σε ένα μεγάλο διήγημα, και έγραψε ένα μυθιστόρημα τριακοσίων τόσων σελίδων που, προσωπικά, το διάβασα σε δύο βράδια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα ως καλύτερο, αλλά σίγουρα ως "βιβλίο που δείχνει πόσο μάγκας είναι ο Κινγκ σαν συγγραφέας" θα πρότεινα το Long Walk που το έχει γράψει ως Bachman και στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει από Κέδρο με τίτλο "Η Μακριά Πορεία".

 

Ο παμμέγιστος Κινγκ παίρνει ένα θέμα που οποιοσδήποτε άλλος θα είχε μετατρέψει το πολύ σε ένα μεγάλο διήγημα, και έγραψε ένα μυθιστόρημα τριακοσίων τόσων σελίδων που, προσωπικά, το διάβασα σε δύο βράδια.

+1 εδώ αν και νομίζω πως εμένα μου είχε πάρει ακόμα λιγότερο και καθόλου δε φημίζομαι για την ταχύτητά μου στην ανάγνωση.

Επίσης, εγώ πιστεύω πως είναι μάλλον από τα καλύτερα που έχει γράψει, κυρίως λόγω νοήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετό, αλλά αν σας άρεσε η Μακριά πορεία, προτείνω να διαβάσετε και τους Αγώνες Πείνας της Σουζαν Κόλινς.

 

 

Υ.Γ Σημείωση: Η Μακριά Πορεία δεν είναι τρόμου (για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν βιβλία του Κινγκ, αλλά δεν τους αρέσει το είδος του τρόμου).

Link to comment
Share on other sites

Εχθές, εντελώς συμπτωματικά, το κρατούσα στα χέρια μου (το διαβάζει η κολλητή μου αυτές τις μέρες) και ακούγοντάς την να κάνει την περίληψη ήρθε η μακριά πορεία στο μυαλό μου :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς deja vu είχα όταν το πρωτοξεκίνησα.

Είναι στημένο σε ένα παρόμοιο περιβάλλον, γι΄αυτό. Μοιάζουν αρκετά, αλλά είναι διαφορετικά αναγνώσματα.

 

...και είναι τριλογία (εχω ήδη διαβάσει τα δύο)

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Απο τα δυο που λες εχω διαβασει το σακο με κοκκαλα και το προτεινω ανεπιφυλαχτα! κλασσικος Κινγκ!! Για το Σαλεμς Λοτ δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα... Γενικα, παντως απο Κινγκ σου προτεινω το ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΤΖΕΡΑΛΝΤ. ολο το σκηνικο ειναι το πιο απλο που εχω δει σε βιβλιο, αλλα ο κινγκ το μετατρεπει σε αριστουργημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα πως γίνεται να διαφωνώ με ΟΛΑ όσα λες στο ποστ σου Αλχημιστή...:lol:

 

Ο Σάκος με Κόκαλα δεν είναι κλασικός Κίνγκ. Συγκεκριμένα είναι ένα απο τα πιο διαφορετικά βιβλία του Κίνγκ, οπού έχουμε περισσότερο ρεαλισμό με λίγο τρόμο παρά τρόμο με λίγο ρεαλισμό.

Το Σάλεμς Λοτ δε είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία του Κινγκ αλλά και γενικότερα της λογοτεχνίας τρόμου. Ένα από τα λίγα με βρικόλακες που μπορούν να σε τρομάξουν (ξέρετε, πριν αρχίσουν και λάμπουν στον ήλιο).

 

Τώρα το Παιχνίδι του Τζεραλντ είναι τελείως πατάτα...

 

Γούστα...

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα... αρχικά με κάνατε να μην σκέφτομαι τίποτα άλλο εκτός από το Σάλεμς Λοτ. Αλλά τώρα οι απόψεις διχάζονται

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει, ορθότατα, ο Northerain, "γούστα".

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω απογοητευτεί από τίποτα του Κινγκ που έχω στη βιβλιοθήκη μου. Αν βρω ψιλομάπα την υπόθεση θα αποζημιωθώ με τη γραφή του, τους χαρακτήρες του, τις παράπλευες ιστορίες που διηγείται.

 

Θα προχωρήσω λοιπόν παραπέρα και θα πω: για μένα, διάβασε Λάμψη, Κάρι, The Stand (Το κοράκι; στα ελληνικά; Διορθώστε με αν κάνω λάθος), It (Αυτό [;]), Black House (μαζί με τον Straub), Thinner και δεν λέμε τίποτα, αφήνω έξω ένα πλήθος.

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρατε τη μακριά πορεία, το βρήκα βαρετό, δίχως ίχνος ρεαλισμού και μάλλον ανούσιο. Το τέλος ειδικά, με ξενέρωσε...

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρατε τη μακριά πορεία, το βρήκα βαρετό, δίχως ίχνος ρεαλισμού και μάλλον ανούσιο. Το τέλος ειδικά, με ξενέρωσε...

 

Γι' αυτό λέμε "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα". Το βιβλίο αυτό το έχω συστήσει σε αρκετά άτομα, τα οποία ξέρω ότι και διαβάζουν αρκετά, και ξέρουν να διαβάζουν, και γενικά έχει αρέσει. Ωστόσο, την ίδια αρνητική άποψη με του solonor εξέφρασε και ένας γνωστός μου που εκτιμώ ιδιαίτερα.

 

Μερικές φορές, προσπαθώντας να βγάλουμε άκρη με τις γνώμες των άλλων είναι σαν να προσπαθούμε να εντοπίσουμε κάποιο γεωγραφικό σημείο στο χάρτη: χρησιμοποιώντας διάφορες συντεταγμένες για να το βρούμε. Κρίνοντας από το ποιος λέει τι, και τι άλλο του έχει αρέσει κλπ καταλήγουμε στο τι ενδεχομένως θα αρέσει και σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Salem's Lot: Η αγγλική έκδοση στο Amazon με 6,19 λίρες Αγγλίας ήτοι γύρω στα 8 ευρώ... Μισή τιμή. Ακόμα και με ταχυδρομικά να σου πάει 10!

 

Αν θες πραγματικά να πάρεις 20 βιβλία, πήγαινε στο Amazon και αγορασέ τα στα αγγλικά. Συν ότι πολλές φορές το Amazon έχει προσφορές και μπορείς π.χ. να βρείς διαμάντια με 3 λίρες Αγγλίας...

 

Salem:s lot

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αν θες πραγματικά να πάρεις 20 βιβλία, πήγαινε στο Amazon και αγορασέ τα στα αγγλικά. Συν ότι πολλές φορές το Amazon έχει προσφορές και μπορείς π.χ. να βρείς διαμάντια με 3 λίρες Αγγλίας...

 

Salem:s lot

 

Κι αν δεν ξέρει τόσο καλά Αγγλικά για να ευχαριστηθεί τα βιβλία αυτά, ή ακόμη και καθόλου Αγγλικα;unsure.gif

 

Μερικές λύσεις (όσο καλές και αν φαίνονται), για κάποιους δεν είναι καν λύσεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν ξέρει τόσο καλά Αγγλικά για να ευχαριστηθεί τα βιβλία αυτά, ή ακόμη και καθόλου Αγγλικα;unsure.gif

 

 

Μερικές λύσεις (όσο καλές και αν φαίνονται), για κάποιους δεν είναι καν λύσεις.

 

Ναι, μπορεί να μην ξέρει αγγλικά. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να πώ τίποτα. Εγώ πρόταση έκανα για να γλιτώσει χρήματα, και να πάρει περισσότερα βιβλία.

 

Εαν δεν ξέρει καλά αγγλικά, τότε τα βιβλία στα αγγλικά θα τον βοηθήσουν να καλλιτερέψει την γνώση της αγγλικής, και να γλιτώσει και χρήματα! πραγματικά, θυμάμαι τον εαυτό μου ένα καλοκαίρι όταν μάθαινα αγγλικά, ήξερα βέβαια όλη την γραμματική, αλλά λεξιλόγιο δεν είχα αρκετό ακόμα. Και είχα το λεξικό δίπλα και προσπαθούσα να διαβάσω Lovecraft... Τα είχα καταφέρει ως ένα βαθμό. Τουλάχιστον έμαθα αρκετές νέες λέξεις και εμπλούτισα το λεξιλόγιό μου στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Count Baltar και για να είμαι κι ον τόπικ, εγώ λέω να ρίξω μια ματιά στο Σάλεμς Λοτ...

Link to comment
Share on other sites

Salem's Lot: Η αγγλική έκδοση στο Amazon με 6,19 λίρες Αγγλίας ήτοι γύρω στα 8 ευρώ... Μισή τιμή. Ακόμα και με ταχυδρομικά να σου πάει 10!

 

Αν θες πραγματικά να πάρεις 20 βιβλία, πήγαινε στο Amazon και αγορασέ τα στα αγγλικά. Συν ότι πολλές φορές το Amazon έχει προσφορές και μπορείς π.χ. να βρείς διαμάντια με 3 λίρες Αγγλίας...

 

Salem:s lot

 

 

να τα διαβάσω στα αγγλικά αποκλείεται, εγώ το βρήκα στα ελληνικά με 15 ευρώ, πιο φθηνό δεν το βρήκα, έρηξα μια ματιά και στα βιβλιοπολεία. Πάλι 15

Link to comment
Share on other sites

Οκ, γουστα ειναι αυτα και διαφερουν απο ατομο σε ατομο. Αλλα το ΣΑΛΕΜΣ ΛΟΤ δεν μπαινει σε συγκριτικες κατηγοριες. Ειναι μια κατηγορια μονο του, πως να το κανουμε τωρα. Μεταξυ σοβαρου και αστειου φυσικα, γιατι απλα και προσωπικα, θεωρω τη συγκριση με το "σακο" ανεπιτυχης.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Σάλεμς Λοτ - Σάκος με κόκαλα

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..