Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Tattoman

Φθηνά βιβλία-προσφορές

Recommended Posts

Tattoman

Νομίζω πως΄αρκετοί από εσάς έχετε αναζητήσει βιβλία τα οποία πολούντε σε προσφορές και είναι οικονομικά... Από μικρός αγόραζα βιβλία από την πόλη μου, όμως όλα ήθελαν ένα ακριβό τίμημα. Πριν δυο μήνες γράφτηκα στην Δημοτική βιβλιοθήκη της Κατερίνης και έχω διαβάσει αρκετά βιβλία.Συμφέρει. όμως είναι αλλιώτικο συναίσθημα το να αγοράζεις ένα βιβλίο, να το κάνεις δικό σου. Να το βάζεις για πάντα στο ράφι σου. Οπότε άρχισα να αναζητώ προσφορές. Όποιος έχει ΄στο νου του κάποιο βιβλίο αξιόλογο σε καλή τιμή ας το γ΄ραψει. Εγώ πρόσφατα βρήκα κάποια από την Πρωτοπορεία: Η Μάσκα του κόκκινου θανάτου-3,90. Για ποιον χτυπά η καμπάνα-5,00. Οι Αθώοι-2,90. Η Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ-6,50. Τριάντα πέντε-2,90. Μαρτυριάρα καρδιά-3,90. Αλλόκοτες ιστορίες-4,00

Drake Ramore

Τα περισσότερα απο αυτά που αναφέρεις είναι φθηνά γιατί έχουν λήξει τα πνευματικά δικαιώματα. Απλά κάνουν ανατυπώσεις. Μπορείς κάλλιστα να τα βρεις και σε ηλεκτρονική μορφή δωρεάν απο το ιντερνετ.

Για φθηνά προτείνω απο εκδόσεις Bell ή αλλιώς Χαρλενιγκ. Κινγκ, Κουντζ, και πολλοί ακόμα σε τιμές γύρω στα 7-7.5€

DimitrisX

Η Πρωτοπορεία έχει κάποια βιβλία σε προσφορές, όπως Lovecraft, Tolkin, Gibson, Adams κ.ά. με τιμές να κυμαίνονται από 6 σε 9 ευρώ.

Solonor

Μακριά από το για ποιον χτυπά η καμπάνα στα 5Ε.

BladeRunner

Η Πρωτοπορία έχει διάφορες προσφορές. Μπορείς να βρεις βιβλιαράκια από τις εκδόσεις Το Ποντίκι, με 1.95 ευρώ, διάφορα άλλα βιβλία με -50%, -60% και φυσικά το -20% σε εκδόσεις του 2008 και πριν και το κλασικό -10% σε εκδόσεις του 2009 και του 2010.

Η Πολιτεία έχει κάποιες προσφορές σε διάφορα βιβλία, από -60% ως και -70%, και φυσικά πάντα -30% σε εκδόσεις του 2008 και πριν. Στις καινούργιες εκδόσεις, δηλαδή 2009 και 2010, έχει το -10%, γιατί δεν μπορεί να έχει μεγαλύτερη έκπτωση στα καινούργια βιβλία(κάποια βιβλιοπωλεία δεν κάνουν καν αυτό το 10% μείον, όχι μόνο στις καινούργιες, αλλά και στις παλιές εκδόσεις...).

Επίσης, ο Ιανός έχει κάποιες προσφορές(-50%, -60%) και -20% στις παλιότερες εκδόσεις, και -10% στις καινούργιες.

Το metropolis τώρα τελευταία έχει κάποια βιβλία σε χαμηλές τιμές(-50%), αν και δεν είναι πολλοί οι τίτλοι που προσφέρονται, παρ' όλα αυτά, εγώ βρήκα 2-3 ενδιαφέροντες τίτλους...

Φθηνά βιβλία έχει το Μικρό Μοναστηράκι. Τι παίζει, όμως; Έχει παλιά βιβλία, είτε μεταχειρισμένα είτε όχι, που τα πουλάει υπερβολικά φθηνά(από 0.60 τα βιπεράκια, 1.50 κάτι παλιά Bell-αν και η ποικιλία στα Bell δεν είναι μεγάλη-, και πολλά βιβλία με 2, 3, 4 και βάλε ευρώ). Έχει και καινούργια βιβλία που, όμως, δεν είναι πολλά στο μαγαζί, αλλά μπορεί κάποιος να παραγγείλει, και να του φέρει την επόμενη μέρα ανάλογα την διαθεσιμότητα του βιβλίου, είτε είναι παλιό(ακόμα και σπάνιο, πρέπει να ξέρουν που ψάχνουν...), είτε είναι καινούργιο. Στα βιβλία με ημερομηνία έκδοσης 2009 και 2010, κάνει έκπτωση, απ'όσο ξέρω, 20%, στα υπόλοιπα κάνει μεγαλύτερη...

Φυσικά, πολύ καλές τιμές έχουν διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία, ειδικά εκεί στο Μοναστηράκι αλλά και στο κέντρο της Αθήνας(Ιπποκράτους, Μαυρομιχάλη, Χαρίλαου Τρικούπη κ.λ.π.).

Εγώ ακόμα ψάχνω ένα μαγαζί που να έχει μεγάλη ποικιλία στα επιστημονικής φαντασίας αλλά και στα παλιά Bell, και να έχει και παλιούς τίτλους(σπάνια/εξαντλημένα βιβλία) που δεν έχουν οι Πολιτεία, Πρωτοπορία κ.λ.π., αλλά κανείς δεν με βοηθά ιδιαίτερα. Θα πρέπει να κάνω τον γύρο της Αθήνας δηλαδή...sad.gif

Edited by BladeRunner

Nihilio

επίσης σε παλαιοβιβλιοπωλεία μπορείτε να ανταλλάσσετε παλιά βιβλία που δε θέλετε πια (και πιστέψτε με, όταν η βιβλιοθήκη αρχίζει να γεμίζει απελπιστικά πολύ θα το κάνετε) για κάποιο/α άλλο/α.

BladeRunner

επίσης σε παλαιοβιβλιοπωλεία μπορείτε να ανταλλάσσετε παλιά βιβλία που δε θέλετε πια (και πιστέψτε με, όταν η βιβλιοθήκη αρχίζει να γεμίζει απελπιστικά πολύ θα το κάνετε) για κάποιο/α άλλο/α.

Αλήθεια μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Έχω κάτι παλιά βιβλία που δεν τα θέλω και τόσο, πια. Το θέμα είναι να τα δεχτούν κιόλας, έτσι; Μπορεί να τα έχουν ήδη...

Nihilio

Αλήθεια μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Έχω κάτι παλιά βιβλία που δεν τα θέλω και τόσο, πια. Το θέμα είναι να τα δεχτούν κιόλας, έτσι; Μπορεί να τα έχουν ήδη...

Ανάλογα που θα πας. Συνήθως θα σου γκρινιάξουν για να ρίξουν την τιμή, αλλά στο τέλος θα στο πάρουν.

D'Ailleurs

στη Πρωτοπορία αγόρασα το αστυνομικό βιβλίο "Η επιστροφή" του Τζιόρτζιο Φαλετι 3,5 € ή κάτι τέτοιο (δεν θυμαμαι) απο εκδόσεις Μεταίχμιο. Σχετικά πρόσφατη κυκλοφορία.

Αλχημιστής

στη Πρωτοπορία αγόρασα το αστυνομικό βιβλίο "Η επιστροφή" του Τζιόρτζιο Φαλετι 3,5 € ή κάτι τέτοιο (δεν θυμαμαι) απο εκδόσεις Μεταίχμιο. Σχετικά πρόσφατη κυκλοφορία.

σορρυ που σχολιαζω εδω, απλως με την ευκαιρια του βιβλιου που πηρες. το ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια και μου αρεσε αρκετα, αλλα υπαρχει ενα πολυ ξενερωτικο σημειο. δε λεω τιποτα αλλο, αλλα ηταν σα να χτιζεις κατι με κοπο και σε μια στιγμη μεσα να το γκρεμιζεις. Φοβερη τιμη παντως.

Naroualis

Blade, πριν ξεφορτωθείς τα βιβλία σου, κάνε μου ένα πμ, να δω μήπως αγοράσω εγώ μερικά. Το ράφι μου είναι λίγο λειψό στην εφ και τα αστυνομικά.book.gif

heiron

Blade, πριν ξεφορτωθείς τα βιβλία σου, κάνε μου ένα πμ, να δω μήπως αγοράσω εγώ μερικά. Το ράφι μου είναι λίγο λειψό στην εφ και τα αστυνομικά.:book:

Εχεις κατω απο 1000 σε αυτες τις κατηγοριες δηλαδης;:book:

Naroualis
:p Έχω σύνολο 1400. Στις δύο αυτές κατηγορίες παίζουν από 200 έως 300. Βγάλε συμπεράσματα.tease.gif

BladeRunner

:p Έχω σύνολο 1400. Στις δύο αυτές κατηγορίες παίζουν από 200 έως 300. Βγάλε συμπεράσματα.tease.gif

Έχεις 1400 βιβλία; dazzled.gifdazzled.gif

Εγώ έχω στη βιβλιοθήκη 430 περίπου, βάλε και άλλα 9 στα αγγλικά, συν άλλα 8 σε ένα τραπεζάκι, συν άλλα 39 που είναι του Ζεράρ Ντε Βιλιέ και κάτι αστυνομικά από το ΒΗΜΑ στο ράφι του γραφείου/βιβλιοθήκη/επίπλου τηλεόρασης και άλλα 100 εφηβικά και κλασικά που είναι σε κάτι πλαστικά κουτιά στη ντουλάπα. Σύνολο, περίπου 590! Και νόμιζα ότι είχα πολλά...

Naroualis

Άσε τις υπεκφυγές. devil2.gif θα μου πουλήσεις όταν αποφασίσεις να τα ξεφορτωθείς;

Tattoman

άμα θέλετε ενδιαφέρομαι και εγώ για κανένα καλό αστυνομικό. Ή άμα θέλετε φάντασι η αστυνομικά...υπάρχουν κάποια στην βιβλιοθήκη μου προς πόληση.....καταθέσατε αιτήσεις...

gregacm

Και γιατι ρε παιδες δεν ανοιγει καποιος ενα νεο thread στο οποιο θα μπορει ο καθενας να γραψει αν πουλαει ενα βιβλιο του?Και οποιος ενδιαφερεται για τον εκαστοτε τιτλο να επικοινωνει μαζι του και να τα κανονιζουν?

D'Ailleurs

άμα θέλετε ενδιαφέρομαι και εγώ για κανένα καλό αστυνομικό. Ή άμα θέλετε φάντασι η αστυνομικά...υπάρχουν κάποια στην βιβλιοθήκη μου προς πόληση.....καταθέσατε αιτήσεις...

πώληση

RObiN-HoOD

Και γιατι ρε παιδες δεν ανοιγει καποιος ενα νεο thread στο οποιο θα μπορει ο καθενας να γραψει αν πουλαει ενα βιβλιο του?Και οποιος ενδιαφερεται για τον εκαστοτε τιτλο να επικοινωνει μαζι του και να τα κανονιζουν?

Γιατί δεν επιτρέπεται η πώληση στο forum.

Μπορείς όμως να δεις εδώ.

Solonor

D' Ailleurs, αγόρασα το συγκεκριμένο βιβλίο σε κανονικότατη τιμή (τον ήπια). Το θέμα είναι πως δεν αξίζει ούτε 3.5 Ευρώ. Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και πούλα το κι αν δεν βρεις να το πουλήσεις πέτα το.

Tattoman

όχι πως δεν το επιχήρησα να ανοίξω τόπικ για αυτόν τον λόγο..... Που λέτε παιδιά...άνοιξα ένα τόπικ που λέγοταν "Αγοροπωλησίες" ....σε δυο λεπτά και ώς δια μαγείας:D...είδα το τοπικ μου να εξαφανίζεται.... Τι δουλειά μας την είχε κάνει ο Robin hood....χέρε μέγα μάγε!!!!:lol:

BladeRunner

D' Ailleurs, αγόρασα το συγκεκριμένο βιβλίο σε κανονικότατη τιμή (τον ήπια). Το θέμα είναι πως δεν αξίζει ούτε 3.5 Ευρώ. Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και πούλα το κι αν δεν βρεις να το πουλήσεις πέτα το.

Πήγες και έδωσες 22 ευρώ; (μαζί με την έκπτωση, παρακαλώ...). Για να δώσω τόσα λεφτά για ένα βιβλίο, πρέπει πραγματικά να είναι καλό και να το έχω ψάξει στο ίντερνετ πολύ(σχόλια άλλων αναγνωστών, κριτικές κ.λ.π.).

Από 'κει και πέρα, εγώ πριν 2-3 βδομάδες, είχα τσιμπήσει το Σανταράμ, του Γκρέγκορι Ντέιβιντ Ρόμπερτς, από τις εκδόσεις Διήγηση, με μόλις 4.90 ευρώ. Μιλάμε για βιβλίο 970 σελίδων, και απ' όσα έχω ακούσει, πρέπει να είναι και πολύ καλό. Και μάλιστα, η ελληνική έκδοση είναι του 2008! Αυτή είναι ευκαιρία.

Πριν καμιά βδομάδα πήρα με 11 ευρώ το Και ο κλήρος έπεσε στον Σμάιλι, του Τζων Λε Καρέ. Πρέπει να είναι από τα καλά του, γιατί βλέπω καλές κριτικές.

Μην ξεχάσω ότι με μόλις 24 ευρώ, πήρα τους 3 πρώτους τόμους του DUNE, του πατέρα Χέρμπερτ, σε έκδοση pocket. Φάνηκα αρκετά τυχερός σε αυτό, γιατί οι τόμοι πρέπει να είναι εξαντλημένοι.

Drake Ramore

Γιατί δεν επιτρέπεται η πώληση στο forum.

Μπορείς όμως να δεις εδώ.

Εγώ πιστεύω πως ένα τέτοιο νήμα θα ήταν ουσιαστικό.

Υπάρχουν αρκετοί που θέλουν να ξεφορτωθούν βιβλία και άλλοι τόσοι που θέλουν να αγοράσουν σε χαμηλή τιμή.

Παίρνω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου που όντας κάτοικος επαρχίας δεν έχω την πολυτέλεια να επισκέπτομαι εκθέσεις βιβλίου,παζάρια βιβλίου ή βιβλιοπωλεία με μεταχειρισμένα, και οτιδήποτε αγοράζω είναι καινούριο και υπερτιμημένο απο τα τοπικά βιβλιοπωλεία. Ακόμη και η λύση των ιντερνετικών αγορών εχει καταντήσει ασύμφορη γιατί για να λειτουργήσει θέλει μαζεμένες αγορές που να υπερβαίνουν κάποιο πόσο ώστε να γλιτώσω τα μεταφορικά. Για ένα-δύο βιβλία απλά δεν συμφέρει!

Υποθέτω οτι είναι η ευθύνη της αγοραπωλησίας που σε ενοχλεί Στέφανε. Μην τύχει και βγει κάποιος και αρχίσει να παραπονιέται για το βιβλίο που αγόρασε και δεν είναι στην κατάσταση που περίμενε. Νομίζω όμως πως με μια δήλωση αποποίησης ευθυνης για τέτοιες συναλλαγές θα ήσουν καλυμμένος. Το τόπικ με την αγγελία ζήτησης ή πώλησης θα κλειδωνόταν , και πέραν του πρώτου ενημερωτικού ποστ όλες οι άλλες συναλλαγές θα γίνονταν με π.μ.

My 2 cents

Παρατηρητής

Σόρυ για το spam αλλά από σήμερα και για δύο εβδομάδες θα έχουμε στο Metropolis 50% έκπτωση σε όλα τα αγγλικά βιβλία. Από φάνταζι, εφ και τρόμο θα βρείτε μπόλικο πράγμα, ειδικά οι φαν του Stephen King.

Επίσης έχουμε και σε προσφορά το Abarrat του Μπαρκερ (στα ελληνικά), για όποιον ενδιαφέρεται να το αποκτήσει αλλά δεν έχει να δώσει 62 ευρώ και για τους δυο τόμους. Δίνουμε το πρώτο βιβλίο 12 ευρώ αντί για 30 και το δεύτερο 13 αντί για 32.

BladeRunner

Σόρυ για το spam αλλά από σήμερα και για δύο εβδομάδες θα έχουμε στο Metropolis 50% έκπτωση σε όλα τα αγγλικά βιβλία. Από φάνταζι, εφ και τρόμο θα βρείτε μπόλικο πράγμα, ειδικά οι φαν του Stephen King.

Επίσης έχουμε και σε προσφορά το Abarrat του Μπαρκερ (στα ελληνικά), για όποιον ενδιαφέρεται να το αποκτήσει αλλά δεν έχει να δώσει 62 ευρώ και για τους δυο τόμους. Δίνουμε το πρώτο βιβλίο 12 ευρώ αντί για 30 και το δεύτερο 13 αντί για 32.

Καθόλου spam! Μπορείς να μου στείλεις ένα pm με κάποια βιβλία επιστημονικής φαντασίας ή τρόμου ή αστυνομικά(αν έχετε), και τη τιμή τους; (μαζί με την έκπτωση).