Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
* * * * * 3 votes

Φθηνά βιβλία-προσφορές

• Please log in to reply
648 replies to this topic

#1 Tattoman

Tattoman

finding happiness

• Members
  • 765 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 27 Αύγουστος 2010 - 14:47

Νομίζω πως΄αρκετοί από εσάς έχετε αναζητήσει βιβλία τα οποία πολούντε σε προσφορές και είναι οικονομικά... Από μικρός αγόραζα βιβλία από την πόλη μου, όμως όλα ήθελαν ένα ακριβό τίμημα. Πριν δυο μήνες γράφτηκα στην Δημοτική βιβλιοθήκη της Κατερίνης και έχω διαβάσει αρκετά βιβλία.Συμφέρει. όμως είναι αλλιώτικο συναίσθημα το να αγοράζεις ένα βιβλίο, να το κάνεις δικό σου. Να το βάζεις για πάντα στο ράφι σου. Οπότε άρχισα να αναζητώ προσφορές. Όποιος έχει ΄στο νου του κάποιο βιβλίο αξιόλογο σε καλή τιμή ας το γ΄ραψει. Εγώ πρόσφατα βρήκα κάποια από την Πρωτοπορεία: Η Μάσκα του κόκκινου θανάτου-3,90. Για ποιον χτυπά η καμπάνα-5,00. Οι Αθώοι-2,90. Η Περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ-6,50. Τριάντα πέντε-2,90. Μαρτυριάρα καρδιά-3,90. Αλλόκοτες ιστορίες-4,00

Fuck off with your sofa units and strine green stripe patterns, I say never be complete, I say stop being perfect, I say let... lets evolve, let the chips fall where they may.
Tyler durden

#2 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 27 Αύγουστος 2010 - 14:52

Τα περισσότερα απο αυτά που αναφέρεις είναι φθηνά γιατί έχουν λήξει τα πνευματικά δικαιώματα. Απλά κάνουν ανατυπώσεις. Μπορείς κάλλιστα να τα βρεις και σε ηλεκτρονική μορφή δωρεάν απο το ιντερνετ.

Για φθηνά προτείνω απο εκδόσεις Bell ή αλλιώς Χαρλενιγκ. Κινγκ, Κουντζ, και πολλοί ακόμα σε τιμές γύρω στα 7-7.5€

Posted Image

#3 DimitrisX

DimitrisX
  • Members
  • 1.438 posts
  • Όνομα:Δημήτριος (Dimitrios)

Posted 27 Αύγουστος 2010 - 19:22

Η Πρωτοπορεία έχει κάποια βιβλία σε προσφορές, όπως Lovecraft, Tolkin, Gibson, Adams κ.ά. με τιμές να κυμαίνονται από 6 σε 9 ευρώ.

#4 Solonor

Solonor
  • Members
  • 720 posts
  • Όνομα:Αντώνης
  • Currently reading:Παπανούτσους

Posted 27 Αύγουστος 2010 - 19:32

Μακριά από το για ποιον χτυπά η καμπάνα στα 5Ε.

#5 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.384 posts

Posted 27 Αύγουστος 2010 - 19:43

Η Πρωτοπορία έχει διάφορες προσφορές. Μπορείς να βρεις βιβλιαράκια από τις εκδόσεις Το Ποντίκι, με 1.95 ευρώ, διάφορα άλλα βιβλία με -50%, -60% και φυσικά το -20% σε εκδόσεις του 2008 και πριν και το κλασικό -10% σε εκδόσεις του 2009 και του 2010.
Η Πολιτεία έχει κάποιες προσφορές σε διάφορα βιβλία, από -60% ως και -70%, και φυσικά πάντα -30% σε εκδόσεις του 2008 και πριν. Στις καινούργιες εκδόσεις, δηλαδή 2009 και 2010, έχει το -10%, γιατί δεν μπορεί να έχει μεγαλύτερη έκπτωση στα καινούργια βιβλία(κάποια βιβλιοπωλεία δεν κάνουν καν αυτό το 10% μείον, όχι μόνο στις καινούργιες, αλλά και στις παλιές εκδόσεις...).
Επίσης, ο Ιανός έχει κάποιες προσφορές(-50%, -60%) και -20% στις παλιότερες εκδόσεις, και -10% στις καινούργιες.
Το metropolis τώρα τελευταία έχει κάποια βιβλία σε χαμηλές τιμές(-50%), αν και δεν είναι πολλοί οι τίτλοι που προσφέρονται, παρ' όλα αυτά, εγώ βρήκα 2-3 ενδιαφέροντες τίτλους...
Φθηνά βιβλία έχει το Μικρό Μοναστηράκι. Τι παίζει, όμως; Έχει παλιά βιβλία, είτε μεταχειρισμένα είτε όχι, που τα πουλάει υπερβολικά φθηνά(από 0.60 τα βιπεράκια, 1.50 κάτι παλιά Bell-αν και η ποικιλία στα Bell δεν είναι μεγάλη-, και πολλά βιβλία με 2, 3, 4 και βάλε ευρώ). Έχει και καινούργια βιβλία που, όμως, δεν είναι πολλά στο μαγαζί, αλλά μπορεί κάποιος να παραγγείλει, και να του φέρει την επόμενη μέρα ανάλογα την διαθεσιμότητα του βιβλίου, είτε είναι παλιό(ακόμα και σπάνιο, πρέπει να ξέρουν που ψάχνουν...), είτε είναι καινούργιο. Στα βιβλία με ημερομηνία έκδοσης 2009 και 2010, κάνει έκπτωση, απ'όσο ξέρω, 20%, στα υπόλοιπα κάνει μεγαλύτερη...
Φυσικά, πολύ καλές τιμές έχουν διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία, ειδικά εκεί στο Μοναστηράκι αλλά και στο κέντρο της Αθήνας(Ιπποκράτους, Μαυρομιχάλη, Χαρίλαου Τρικούπη κ.λ.π.).
Εγώ ακόμα ψάχνω ένα μαγαζί που να έχει μεγάλη ποικιλία στα επιστημονικής φαντασίας αλλά και στα παλιά Bell, και να έχει και παλιούς τίτλους(σπάνια/εξαντλημένα βιβλία) που δεν έχουν οι Πολιτεία, Πρωτοπορία κ.λ.π., αλλά κανείς δεν με βοηθά ιδιαίτερα. Θα πρέπει να κάνω τον γύρο της Αθήνας δηλαδή...Posted Image

Edited by BladeRunner, 27 Αύγουστος 2010 - 19:45.

#6 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.542 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 27 Αύγουστος 2010 - 19:58

επίσης σε παλαιοβιβλιοπωλεία μπορείτε να ανταλλάσσετε παλιά βιβλία που δε θέλετε πια (και πιστέψτε με, όταν η βιβλιοθήκη αρχίζει να γεμίζει απελπιστικά πολύ θα το κάνετε) για κάποιο/α άλλο/α.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#7 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.384 posts

Posted 27 Αύγουστος 2010 - 20:08

επίσης σε παλαιοβιβλιοπωλεία μπορείτε να ανταλλάσσετε παλιά βιβλία που δε θέλετε πια (και πιστέψτε με, όταν η βιβλιοθήκη αρχίζει να γεμίζει απελπιστικά πολύ θα το κάνετε) για κάποιο/α άλλο/α.

Αλήθεια μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Έχω κάτι παλιά βιβλία που δεν τα θέλω και τόσο, πια. Το θέμα είναι να τα δεχτούν κιόλας, έτσι; Μπορεί να τα έχουν ήδη...

#8 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.542 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 27 Αύγουστος 2010 - 20:36

Αλήθεια μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Έχω κάτι παλιά βιβλία που δεν τα θέλω και τόσο, πια. Το θέμα είναι να τα δεχτούν κιόλας, έτσι; Μπορεί να τα έχουν ήδη...

Ανάλογα που θα πας. Συνήθως θα σου γκρινιάξουν για να ρίξουν την τιμή, αλλά στο τέλος θα στο πάρουν.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#9 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 27 Σεπτέμβριος 2010 - 21:11

στη Πρωτοπορία αγόρασα το αστυνομικό βιβλίο "Η επιστροφή" του Τζιόρτζιο Φαλετι 3,5 € ή κάτι τέτοιο (δεν θυμαμαι) απο εκδόσεις Μεταίχμιο. Σχετικά πρόσφατη κυκλοφορία.
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

#10 Αλχημιστής

Αλχημιστής

You shall not pass

• Members
  • 162 posts
  • Όνομα:Νίκος

Posted 27 Σεπτέμβριος 2010 - 22:50

στη Πρωτοπορία αγόρασα το αστυνομικό βιβλίο "Η επιστροφή" του Τζιόρτζιο Φαλετι 3,5 € ή κάτι τέτοιο (δεν θυμαμαι) απο εκδόσεις Μεταίχμιο. Σχετικά πρόσφατη κυκλοφορία.

σορρυ που σχολιαζω εδω, απλως με την ευκαιρια του βιβλιου που πηρες. το ειχα διαβασει πριν μερικα χρονια και μου αρεσε αρκετα, αλλα υπαρχει ενα πολυ ξενερωτικο σημειο. δε λεω τιποτα αλλο, αλλα ηταν σα να χτιζεις κατι με κοπο και σε μια στιγμη μεσα να το γκρεμιζεις. Φοβερη τιμη παντως.
Bran: "Can a man still be brave when he's afraid?" Eddard: "That's the only time a man can be brave."
Cersei: "Love is poison. A sweet poison, yes, but it will kill you all the same."
Tyrion:“Never forget who you are, for surely the world won’t. Make it your strength. Then it can never be your weakness. Armor yourself in it, and it will never be used to hurt you.”

#11 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.182 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 27 Σεπτέμβριος 2010 - 23:52

Blade, πριν ξεφορτωθείς τα βιβλία σου, κάνε μου ένα πμ, να δω μήπως αγοράσω εγώ μερικά. Το ράφι μου είναι λίγο λειψό στην εφ και τα αστυνομικά.Posted Image

#12 heiron

heiron

Bacon in the fridge for all living things that cry out in hunger

• Moderators
  • 4.658 posts
  • Όνομα:Γιαννης
  • Currently reading:Words, words, words

Posted 27 Σεπτέμβριος 2010 - 23:57

Blade, πριν ξεφορτωθείς τα βιβλία σου, κάνε μου ένα πμ, να δω μήπως αγοράσω εγώ μερικά. Το ράφι μου είναι λίγο λειψό στην εφ και τα αστυνομικά.:book:

Εχεις κατω απο 1000 σε αυτες τις κατηγοριες δηλαδης;:book:
Now it is done and I am here.I shall always be here .
And if, as wise men tell me, time is cyclic,then I shall one day return to part of the cycle
I knew as twentyfirst century,for (it was no wish of mine) I am immortal.

#13 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.182 posts

Posted 28 Σεπτέμβριος 2010 - 16:53

:p Έχω σύνολο 1400. Στις δύο αυτές κατηγορίες παίζουν από 200 έως 300. Βγάλε συμπεράσματα.Posted Image

#14 BladeRunner

BladeRunner
  • Moderators
  • 7.384 posts

Posted 28 Σεπτέμβριος 2010 - 16:59

:p Έχω σύνολο 1400. Στις δύο αυτές κατηγορίες παίζουν από 200 έως 300. Βγάλε συμπεράσματα.Posted Image

Έχεις 1400 βιβλία; Posted ImagePosted Image

Εγώ έχω στη βιβλιοθήκη 430 περίπου, βάλε και άλλα 9 στα αγγλικά, συν άλλα 8 σε ένα τραπεζάκι, συν άλλα 39 που είναι του Ζεράρ Ντε Βιλιέ και κάτι αστυνομικά από το ΒΗΜΑ στο ράφι του γραφείου/βιβλιοθήκη/επίπλου τηλεόρασης και άλλα 100 εφηβικά και κλασικά που είναι σε κάτι πλαστικά κουτιά στη ντουλάπα. Σύνολο, περίπου 590! Και νόμιζα ότι είχα πολλά...

#15 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.182 posts

Posted 28 Σεπτέμβριος 2010 - 17:21

Άσε τις υπεκφυγές. Posted Image θα μου πουλήσεις όταν αποφασίσεις να τα ξεφορτωθείς;

#16 Tattoman

Tattoman

finding happiness

• Members
  • 765 posts

Posted 28 Σεπτέμβριος 2010 - 18:05

άμα θέλετε ενδιαφέρομαι και εγώ για κανένα καλό αστυνομικό. Ή άμα θέλετε φάντασι η αστυνομικά...υπάρχουν κάποια στην βιβλιοθήκη μου προς πόληση.....καταθέσατε αιτήσεις...
Fuck off with your sofa units and strine green stripe patterns, I say never be complete, I say stop being perfect, I say let... lets evolve, let the chips fall where they may.
Tyler durden

#17 gregacm

gregacm
  • Members
  • 884 posts
  • Όνομα:Γρηγόρης
  • Currently reading:Ο Κοσμος της Φωτιας και του Παγου - Τζορτζ Ρ. Ρ. Μαρτιν, Ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιων, Ζωη σαν Μυθιστορημα - Κολιν Ντουριεζ

Posted 29 Σεπτέμβριος 2010 - 02:07

Και γιατι ρε παιδες δεν ανοιγει καποιος ενα νεο thread στο οποιο θα μπορει ο καθενας να γραψει αν πουλαει ενα βιβλιο του?Και οποιος ενδιαφερεται για τον εκαστοτε τιτλο να επικοινωνει μαζι του και να τα κανονιζουν?

“She said one thing, I said another, next thing I knew, I wanted to spend the rest of my life in the middle of that conversation.”  - Hank Moody

#18 D'Ailleurs

D'Ailleurs
  • Members
  • 1.243 posts
  • Όνομα:Heavy

Posted 29 Σεπτέμβριος 2010 - 07:43

άμα θέλετε ενδιαφέρομαι και εγώ για κανένα καλό αστυνομικό. Ή άμα θέλετε φάντασι η αστυνομικά...υπάρχουν κάποια στην βιβλιοθήκη μου προς πόληση.....καταθέσατε αιτήσεις...

πώληση
Baron, hιroe de cuento, amo de las nubes, seρor del viento
Baron, vives un sueρo, triste y solitario, surcando el cielo
Baron, tu triste mision, no apago tu gloria

#19 RObiN-HoOD

RObiN-HoOD

Founder

• Management
  • 2.853 posts
  • Όνομα:Στέφανος

Posted 29 Σεπτέμβριος 2010 - 07:58

Και γιατι ρε παιδες δεν ανοιγει καποιος ενα νεο thread στο οποιο θα μπορει ο καθενας να γραψει αν πουλαει ενα βιβλιο του?Και οποιος ενδιαφερεται για τον εκαστοτε τιτλο να επικοινωνει μαζι του και να τα κανονιζουν?

Γιατί δεν επιτρέπεται η πώληση στο forum.

Μπορείς όμως να δεις εδώ.

"In the event of an emergency, please put on your oxygen mask before assisting others."

#20 Solonor

Solonor
  • Members
  • 720 posts
  • Όνομα:Αντώνης
  • Currently reading:Παπανούτσους

Posted 29 Σεπτέμβριος 2010 - 08:11

D' Ailleurs, αγόρασα το συγκεκριμένο βιβλίο σε κανονικότατη τιμή (τον ήπια). Το θέμα είναι πως δεν αξίζει ούτε 3.5 Ευρώ. Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και πούλα το κι αν δεν βρεις να το πουλήσεις πέτα το.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users