Jump to content
Tattoman

Φθηνά βιβλία-προσφορές

Recommended Posts

Παρατηρητής

Σόρυ για το spam αλλά από σήμερα και για δύο εβδομάδες θα έχουμε στο Metropolis 50% έκπτωση σε όλα τα αγγλικά βιβλία. Από φάνταζι, εφ και τρόμο θα βρείτε μπόλικο πράγμα, ειδικά οι φαν του Stephen King.

Επίσης έχουμε και σε προσφορά το Abarrat του Μπαρκερ (στα ελληνικά), για όποιον ενδιαφέρεται να το αποκτήσει αλλά δεν έχει να δώσει 62 ευρώ και για τους δυο τόμους. Δίνουμε το πρώτο βιβλίο 12 ευρώ αντί για 30 και το δεύτερο 13 αντί για 32.

Καθόλου spam! Μπορείς να μου στείλεις ένα pm με κάποια βιβλία επιστημονικής φαντασίας ή τρόμου ή αστυνομικά(αν έχετε), και τη τιμή τους; (μαζί με την έκπτωση).

αδύνατον! Είναι τόσα βιβλία, τόσοι συγγραφείς! Έχουμε αφθονία για την ώρα, οπότε έλα αν μπορείς από το κατάστημα της Ομόνοιας και...θα σου πάρει κάμποση ώρα μέχρι να τα εντοπίσεις όλα.

Ας πούμε, πάντως, ένα βιβλίο του Grisham κοστίζει 9 ευρώ. Με την έκτωση θα το πάρεις 4.50.

Και το καινούργιο του Κινγκ (Under the dome) σε hardcover κοστίζει 18 ευρώ και τώρα πέφτει στα 9. Ελάτε να το πάρετε γιατί θα χτίσουμε σπίτι στο τέλος με τόσα που είχαν παραγγείλει.

BladeRunner

Σόρυ για το spam αλλά από σήμερα και για δύο εβδομάδες θα έχουμε στο Metropolis 50% έκπτωση σε όλα τα αγγλικά βιβλία. Από φάνταζι, εφ και τρόμο θα βρείτε μπόλικο πράγμα, ειδικά οι φαν του Stephen King.

Επίσης έχουμε και σε προσφορά το Abarrat του Μπαρκερ (στα ελληνικά), για όποιον ενδιαφέρεται να το αποκτήσει αλλά δεν έχει να δώσει 62 ευρώ και για τους δυο τόμους. Δίνουμε το πρώτο βιβλίο 12 ευρώ αντί για 30 και το δεύτερο 13 αντί για 32.

Καθόλου spam! Μπορείς να μου στείλεις ένα pm με κάποια βιβλία επιστημονικής φαντασίας ή τρόμου ή αστυνομικά(αν έχετε), και τη τιμή τους; (μαζί με την έκπτωση).

αδύνατον! Είναι τόσα βιβλία, τόσοι συγγραφείς! Έχουμε αφθονία για την ώρα, οπότε έλα αν μπορείς από το κατάστημα της Ομόνοιας και...θα σου πάρει κάμποση ώρα μέχρι να τα εντοπίσεις όλα.

Ας πούμε, πάντως, ένα βιβλίο του Grisham κοστίζει 9 ευρώ. Με την έκτωση θα το πάρεις 4.50.

Και το καινούργιο του Κινγκ (Under the dome) σε hardcover κοστίζει 18 ευρώ και τώρα πέφτει στα 9. Ελάτε να το πάρετε γιατί θα χτίσουμε σπίτι στο τέλος με τόσα που είχαν παραγγείλει.

Ωραία. Τα βιβλία που τα έχετε, στο ισόγειο;

Παρατηρητής

Ωραία. Τα βιβλία που τα έχετε, στο ισόγειο;

Στο δεύτερο όροφο. Έλα να γνωριστούμε κιόλας από κοντά!

BladeRunner

Αύριο απόγευμα, πιθανότατα, θα είμαι εκεί.

Tattoman

sorry γιατί χάθηκα...το παζάρι το οργανώνει ο παρατηρητής? και που ακριβώς? Αθήνα?

BladeRunner

sorry γιατί χάθηκα...το παζάρι το οργανώνει ο παρατηρητής? και που ακριβώς? Αθήνα?

Όχι, το κατάστημα Metropolis. Το ξέρεις, υποθέτω. Απλώς εκεί δουλεύει ο Παρατηρητής. Τα Metropolis είναι στην Αθήνα, δεν ξέρω αν έχει και η Θεσσαλονίκη.

Nihilio

Μέχρι το τέλος του μήνα, το Comicworld στο Χαλάνδρι κάνει ξεπούλημα επειδή κλείνει. Τα ελληνικά βιβλία (όσα έχει) είναι στο -40%, για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω.

Keuthonymos

Φαντάζομαι ότι γράφω στο σωστό post. Για όσους δεν το πήραν χαμπάρι (και αν είδα κι εγώ καλά :hmm:) η εφημερίδα "Το Βήμα" από αύριο Παρασκευή έχει βιβλία Γαλλικής Λογοτεχνίας. Αν κάνω λάθος :tomatoes:εεεε διορθώστε με.

BladeRunner

Τι λάθος να κάνεις; smile.gif

Προσφορά δεν είναι και αυτή;

Από αύριο και κάθε Παρασκευή, θα κυκλοφορεί και ένα βιβλίο της γαλλικής λογοτεχνίας, σε απίστευτα χαμηλή τιμή.

Το πρώτο βιβλίο, είναι το έργο του Γκουστάβ Φλωμπέρ, Μαντάμ Μποβαρύ. Τιμή γνωριμίας: 2,90 ευρώ.

Υποθέτω ότι τα υπόλοιπα, θα είναι στη τιμή των 5,90 ευρώ.

Θα κυκλοφορήσουν έργα των Δουμά, Ουγκό και άλλων.

Περιμένω να δω την λίστα με τα βιβλία, για να δω ποιά θα πάρω.

Edited by BladeRunner

gregacm

Ξερουμε σε τι εκδοσεις θα ειναι τα βιβλια?

heiron

Αν ειναι σαν τη σειρα με τους Νομπελιστες,ειναι καλη εκδοση.Hardcover(αν και δεν εχει ουσιαστικα εξωφυλλο) και καλη μεταφραση με συνοδευτικο φυλλαδιο που περιεχει βιογραφικο,ιστορικο και συνεντευξη.

Το Μανταμ Μποβαρυ δεν μου κανει κλικ.Θα προτιμουσα Σαλαμπω.Επισης θελω Αθλιους/Παναγια των παρισιων,3 σωματοφυλακες/Κομη μοντεχρηστο και απο Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ καποια περιπετεια(ο Μικρος Πριγκηπας νομιζω δεν ταιριαζει στη σειρα).Το νησι των πιγκουινων το εχω βρει σε αλλη προσφορα.Κι απο Ουελμπεκ θα ηθελα αλλα δεν ειναι κλασικος και ισως δεν εχουνε βιβλιο του.

Βρηκα ενα βιβλιαρακι του Van Vogt(απο εκεινα τα κιτρινα που εχει αστυνομικα και ΕΦ),αλλα ο τιτλος δεν μου εκανε κλικ.Βεβαια μετα σκεφτηκα οτι ηταν σε προσφορα..1 ευρω(!) κι οτι αξιζει.Ομως το ειχα πετυχει καπου αναμεσα στο σπιτι μου και το κεντρο και θα πρεπει να κατεβω με τα ποδια(συνηθως παω με λεωφορειο η σπανιοτερα με αυτοκινητο) καποια μερα για να το αγορασω.

Keuthonymos

Το πρώτο βιβλίο της σειράς Γάλλοι Λογοτέχνες :french_blank:από την εφημερίδα Το Βήμα είναι το "ΜΑΝΤΑΜ ΜΠΟΒΑΡΥ" του ΓΚΥΣΤΑΒ ΦΛΟΜΠΕΡ σε μετάφραση ΜΠΑΜΠΗ ΛΥΚΟΥΔΗ. Η τιμή του είναι 2,90Ε. Λογικά είναι τιμή γνωριμίας και νομίζω ότι η τιμή των επόμενων βιβλίων θα είναι διαφορετική.

Περιμένω να δω την λίστα με τα βιβλία, για να δω ποιά θα πάρω.

Περιμένω να δώ ποιά βιβλία θα επιλέξεις για να πάρω καμιά ιδέα :mf_sherlock:

BladeRunner

Εκτός του Μαντάμ Μποβαρύ, άλλα βιβλία της σειράς που πρόσεξα, είναι:

-Αλέξανδρος Δουμάς - Ο κόμης Μοντεκρίστο

-Αλέξανδρος Δουμάς - Η κυρία με τις καμελίες(δεν είμαι εντελώς σίγουρος)

-Εμίλ Ζολά - Νανά

-Βίκτορ Ουγκό - Οι άθλιοι

Τα υπόλοιπα είναι μπόλικα, όπως της σειράς με έργα της Ρωσικής λογοτεχνίας που κυκλοφόρησε η ίδια εφημερίδα.

Η έκδοση είναι με σκληρό εξώφυλλο, με εισαγωγές, με προλεγόμενα και εργογραφία, κάτι που σημαίνει ότι η δουλειά είναι προσεγμένη και όχι ξεπέτα.

Η τιμή παίζει ανάμεσα στα 5,50 και 5,90 ευρώ το βιβλίο. Πολύ χαμηλό κόστος.

Ελπίζω να κυκλοφορήσουν και ενδιαφέροντα έργα της γαλλικής λογοτεχνίας, και όχι όλο Μαντάμ Μποβαρύ κ.λ.π. (χωρίς να το υποβαθμίσω, αλλά προτιμώ κάτι σαν τους Άθλιους, του Τρεις σωματοφύλακες και τέτοια). Επίσης θέλω και λίγο Καμύ.

Τέλος, ωραίο θα ήταν να κυκλοφορούσε και σειρά με έργα της αγγλικής, γερμανικής, αμερικάνικης, ισπανικής λογοτεχνίας. Γιατί όχι;

gregacm

Νομιζω τον Κομη θα τον τιμησω!

Τα βιβλια που γραφεις τα ειδες στην διαφημιση στην TV ή απο καπου αλλου?

heiron

Εκτός του Μαντάμ Μποβαρύ, άλλα βιβλία της σειράς που πρόσεξα, είναι:

-Αλέξανδρος Δουμάς - Ο κόμης Μοντεκρίστο

-Αλέξανδρος Δουμάς - Η κυρία με τις καμελίες(δεν είμαι εντελώς σίγουρος)

-Εμίλ Ζολά - Νανά

-Βίκτορ Ουγκό - Οι άθλιοι

Τα υπόλοιπα είναι μπόλικα, όπως της σειράς με έργα της Ρωσικής λογοτεχνίας που κυκλοφόρησε η ίδια εφημερίδα.

Η έκδοση είναι με σκληρό εξώφυλλο, με εισαγωγές, με προλεγόμενα και εργογραφία, κάτι που σημαίνει ότι η δουλειά είναι προσεγμένη και όχι ξεπέτα.

Η τιμή παίζει ανάμεσα στα 5,50 και 5,90 ευρώ το βιβλίο. Πολύ χαμηλό κόστος.

Ελπίζω να κυκλοφορήσουν και ενδιαφέροντα έργα της γαλλικής λογοτεχνίας, και όχι όλο Μαντάμ Μποβαρύ κ.λ.π. (χωρίς να το υποβαθμίσω, αλλά προτιμώ κάτι σαν τους Άθλιους, του Τρεις σωματοφύλακες και τέτοια). Επίσης θέλω και λίγο Καμύ.

Τέλος, ωραίο θα ήταν να κυκλοφορούσε και σειρά με έργα της αγγλικής, γερμανικής, αμερικάνικης, ισπανικής λογοτεχνίας. Γιατί όχι;

Ναι,το Η κυρια με τις καμελιες το προσεξα κι εγω.Δυστυχως δειχνουν μια προτιμηση στα πιο..."γυναικεια" καθως οι μεσηλικες γυναικες ειναι η πλειονοτητα των αναγνωστων στην Ελλαδα.Καμυ νομιζω θα ταιριαζε αν και ουτως η αλλως βρισκει κανεις σχετικα ευκολα τα βιβλια του σε χαμηλες τιμες,οποτε εγω δεν θα τον τιμησω.Μαλλον τους Αθλιους θα παρω που δεν τους εχω και η εκδοση που κυκλοφορει ειναι ακριβη.Και Κομη Μοντεχρηστο γιατι εχω μονο την παιδικη διασκευη του και θα ηταν ωραιο να διαβασω επιτελους το πληρες κειμενο.

Τη διαφημιση την ειχε και στην ιστοσελιδα του Βηματος την Παρασκευη.

BladeRunner

Εκτός από αυτά που ανέφερα, είναι και τα παρακάτω. Υπάρχουν και άλλα που δεν τα έχω προσέξει.

-Ονορέ Ντε Μπαλζάκ - Ο εξάδελφος Πόνς

-Βίκτορ Ουγκό - Η Παναγία των Παρισίων

-Αλέξανδρος Δουμάς - Οι 3 σωματοφύλακες

-Γκουστάβ Φλωμπέρ - Σαλαμπώ

Keuthonymos

Πριν λίγο μου ήρθε μήνυμα στο κινητό από τα PUBLIC. Τα PUBLIC γιορτάζουν5 χρόνια κι έχουν έκπτωση -20% στα προϊόντα τους μεχρι 30 Νοεμβρίου. Εννοείται πως έχει και στα βιβλία.

BladeRunner

Η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία κάνει μεγάλη προσφορά, αφού θα δίνει θεατρικά έργα σε πολυτελείς τόμους. Συνολικά, 19 έργα. Ο πρώτος τόμος, είναι δωρεάν μαζί με την εφημερίδα, οι υπόλοιποι δεν ξέρω.

Οι συγγραφείς:

Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα, Τένεσι Ουίλιαμς, Χάρολντ Πίντερ, Πήτερ Βάις, Μπέρτολτ Μπρεχτ, Μαξ Φρις, Έντουαρντ Άλμπι, Φρειδερίκος Ντύρενματ, Ροζέ Βιτράκ, Μάξιμ Γκόρκι, Ερρίκος Ίψεν, Αύγουστος Στρίντμπεργκ, Γκέοργκ Μπίχνερ, Ευγένιος Ο'Νιλ, Άντον Τσέχοφ, Ούγκο Φον Χόφμανσταλ, Ζαν Ανουί.

Το πρώτο έργο, είναι αυτό του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα, Το σπίτι της Μπερνάρντα Άλμπα.

Edited by BladeRunner

heiron

To Βημα παει,παπαλα!Και τι θα γινει με τις προσφορες Γαλλικης λογοτεχνιας;Ω,Οικονομικη Κριση μου στερεις φτηνους Αθλιους και Σαλαμπω...

Θα συνεχισει να βγαινει τις Κυριακες βεβαια,ισως να τα χωσουνε εκει τα βιβλια αν τα εχουνε προμηθευτει ηδη και θελουνε να τα σπρωξουνε.

BladeRunner

Λοιπόν, έμαθα ποιά βιβλία θα είναι στη σειρά της γαλλικής λογοτεχνίας. Η Λίστα, εδώ: http://www.tovima.gr/vimashop/shop-012.html

Αναφέρει και τις ημερομηνίες που θα κυκλοφορήσουν. Συνολικά, είναι 20 οι τόμοι.

01. Γκυστάβ Φλωμπέρ - Μαντάμ Μποβαρύ(19/11)

02. Εμίλ Ζολά - Νανά(26/11)

03. Αλέξανδρος Δουμάς - Η κυρία με τις καμέλιες(3/12)

04. Ονορέ Ντε Μπαλζάκ - Ο εξάδελφος Πονς(10/12)

05. Αλέξανδρος Δουμάς(γιος) - 3 σωματοφύλακες, Α' τόμος(17/12)

06. Αλέξανδρος Δουμάς(γιος) - 3 σωματοφύλακες, Β' τόμος(24/12)

07. Σταντάλ - Το κόκκινο και το μαύρο(31/12)

08. Γκυστάβ Φλωμπέρ - Σαλαμπώ(7/1)

09. Βίκτορ Ουγκώ - Οι Άθλιοι, Α' τόμος(14/1)

10. Βίκτορ Ουγκώ - Οι Άθλιοι, Β' τόμος(21/1)

11. Γκυ Ντε Μωπασάν - Ο φιλαράκος(28/1)

12. Εμίλ Ζολά - Το ανθρώπινο κτήνος(4/2)

13. Ονορέ Ντε Μπαλζάκ - Ευγενία Γκραντέ(11/2)

14. Ονορέ Ντε Μπαλζάκ - Οι χωριάτες(18/2)

15. Ανατόλ Φρανς - Οι Θεοί διψούν(25/2)

16. Βίκτορ Ουγκώ - Η Παναγία των Παρισίων(4/3)

17. Αλέξανδρος Δουμάς - Ο Κόμης Μοντεχρίστος(11/3)

18. Ανατόλ Φρανς - Το έγκλημα του Σιλβέστρου Μπονάρ(18/3)

19. Ονορέ Ντε Μπαλζάκ - Λουί Λαμπέρ(25/3)

20. Γκυστάβ Φλωμπέρ - Αισθηματική αγωγή(1/4)

Tattoman

τα best of? ποια λέτε οτι είναι?

gregacm

Εγω λεω να τσιμπησω τους 3 Σωματοφυλακες και τον Κομη Μοντεχριστο.Ισως και τους Αθλιους!

heiron

Και εγω τα σκεφτομαι αυτα τα 3 μαζι με το Η Παναγια των Παρισιων.Αν και βεβαια με τους 2 τομους η τιμη διπλασιαζεται και δεν ειναι τοσο καλη προσφορα.

Αυτο που σιγουρα θα παρω ειναι το Σαλαμπω.Ισως ενδιαμεσα διαβασω το Νησι των πιγκουινων οποτε θα κρινω αν μου αρεσει ο Φρανς και αναλογως θα παρω 1-2 βιβλια του,μαλλον το Οι θεοι διψουν(ωραιος τιτλος αν μη τι αλλο).

Μάρβιν ΑΑΠ

Όλα τους είναι κλασικά, αλλά κατά τη γνώμη μου ξεχωρίζουν η Σαλαμπώ (κάτι μου λέει ότι σίγουρα την έχει διαβάσει και ο Έρικσον) και η Μαντάμ Μποβαρύ, μαζί βέβαια με την Αισθηματική αγωγή (ένα από τα πιο όμορφα βιβλία που διάβασα ποτέ). Βεβαίως η Νανά του Ζολά (παρότι περίεργο κράμα νατουραλισμού και ηθικολογίας) και το Κόκκινο και το μαύρο του Σταντάλ. Ο φιλαράκος είναι χαριτωμένο, ενώ στην Ευγενία Γκραντέ ο Μπαλζάκ δίνει μαθήματα για το πώς μπορεί να ζωντανέψει ένας χαρακτήρας. Αφήνω τελευταίους τους Αθλίους: δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω την περιγραφή της μάχης του Βατερλώ και των παρισινών υπονόμων. Από τα αναγνώσματα που τα έχουν όλα και αξίζουν το χρόνο τους.

:)

BladeRunner

Heiron μια χαρά είναι η προσφορά με τους τρεις σωματοφύλακες και τους άθλιους. Είναι μεγάλα βιβλία. Και λογικά η μετάφραση θα είναι καλή.

Εγώ θα πάρω τους τρεις σωματοφύλακες, τους άθλιους, τη Παναγία των Παρισίων, τη Σαλαμπώ, τον Εξάδελφο Πονς, εννοείται τον Κόμη Μοντεχρίστο(και τι δεν έχω ακούσει γι' αυτό το αριστούργημα, καιρός να το διαβάσω), μάλλον το Θεοί διψούν και το Κόκκινο και το Μαύρο σίγουρα. Και το Φιλαράκο του Μωπασάν, αλλά το έχω βρει στη Πολιτεία, από εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, με 5 ευρώ, με τον τίτλο Μπελ Αμί. Αλλά μάλλον θα πάρω την έκδοση του βήματος, δεν ξέρω...

Edited by BladeRunner