Jump to content
Tattoman

Φθηνά βιβλία-προσφορές

Recommended Posts

wordsmith

Γιατί θα είναι καλή η μετάφραση βιβλίων που τα δίνουν οι εφημερίδες σε προσφορά; Όσο για τον Κόμη Μοντεχρίστο, δεν έχω ακούσει καλά... Και έχω διαβάσει και μια εκδοχή με περικοπές και δεν τρελαίνομαι. Αλλά θέμα γούστου.

BladeRunner

Γιατί θα είναι καλή η μετάφραση βιβλίων που τα δίνουν οι εφημερίδες σε προσφορά; Όσο για τον Κόμη Μοντεχρίστο, δεν έχω ακούσει καλά... Και έχω διαβάσει και μια εκδοχή με περικοπές και δεν τρελαίνομαι. Αλλά θέμα γούστου.

Γιατί είναι από εκδόσεις που δεν κυκλοφορούν πια ή που θέλουν να δώσουν έργα με χαμηλές τιμές. Για παράδειγμα, η προσφορά της Ελευθεροτυπίας που κυκλοφορεί τώρα, με σπουδαία θεατρικά έργα, είναι με μεταφράσεις των εκδόσεων Δωδώνη. Παλιότερα που είχε βγάλει πάλι η Ελευθεροτυπία διάφορους συγγραφείς, όπως Κάφκα, Ντοστογιέφσκι, Στάινμπεκ, Ντίκενς και λοιπά, ήταν σε μεταφράσεις των εκδόσεων Γράμματα. Το Βήμα Βιβλιοθήκη που είχε βγάλει πριν 3 χρόνια έργα των Κάφκα, Έσσε, Έκο, Κουντέρα και άλλους, ήταν σε μεταφράσεις των εκδόσεων Θεμέλιο, Γράμματα, Λιβάνη και λοιπά. Τέλος πάντων, συνήθως βιβλία που κυκλοφορούν σε προσφορά από εφημερίδες, οι μεταφράσεις τους είναι από διάφορους εκδοτικούς οίκους, με την άδειά τους φυσικά. Δεν γίνονται μεταφράσεις του ποδαριού για να βγουν αυτές οι προσφορές.

Edited by BladeRunner

wordsmith

Αφού το λες εσύ... Πάντως μου έχει τύχει να γνωρίσω φοιτητή φιλολογίας που του είχαν δώσει να μεταφράσει αρχαίο κείμενο, για να το βάλουν σε προσφορά εφημερίδας. Παναπεί συνέχισε να το ψάχνεις ποιος έχει κάνει τη μετάφραση πριν αγοράσεις κάτι (ειδικά με τόσα πολλά που αγοράζεις...).

BladeRunner

Αφού το λες εσύ... Πάντως μου έχει τύχει να γνωρίσω φοιτητή φιλολογίας που του είχαν δώσει να μεταφράσει αρχαίο κείμενο, για να το βάλουν σε προσφορά εφημερίδας. Παναπεί συνέχισε να το ψάχνεις ποιος έχει κάνει τη μετάφραση πριν αγοράσεις κάτι (ειδικά με τόσα πολλά που αγοράζεις...).

Ως προς αυτό, μην ανησυχείς...

Eroviana

Να σας πω όμως, αυτά τα βιβλία είναι κλασικά και χωρίς δικαιώματα. Πάει να πει τα βρίσκεις παντού, από διάφορες εκδόσεις και αρκετά φθηνά. Δε μου φαίνεται για προσφορά αυτό, είναι ο λόγος που βγάζουν συνέχεια κλασικούς οι εφημερίδες. Προτιμώ τις πιο παραδοσιακές εκδόσεις.

heiron

Εκει παει το σχολιο μου για τα μεγαλα που τα βγαζουνε σε 2 τομους.Σιγουρα Αθλιοι και 3 σωματοφυλακες παραμενουνε ακριβα βιβλια(πανω απο 20 ευρω κανονικα) αλλα μπορει με λιγο ψαξιμο να βρει κανεις αυτα τα βιβλια σε μια παλια εκδοση(καινουργια βεβαια,οχι μεταχειρισμενα) με 13-14 ευρω.Και τα μικρα τα βρισκεις σε εξισσου χαμηλες τιμες ενιοτε.Οπως ειπα,αν εβγαζαν πχ απο Φρανς Το νησι των πιγκουινων θα ηταν αστειο δεδομενου οτι στο περιπτερο που θα πηγαινα να το παρω εχει το ιδιο βιλιο μαζι με ενα αλλο συνολικα 7 ευρω.Δηλαδη ας πουμε κανει 3,50 ευρω!Αλλα κι απο βιβλιοπωλειο αγορασα πχ καινουργιο το Αποχαιρετισμος στα οπλα με 5 ευρω φετος.Σαλαμπω η καλυτερη προσφορα που ειχα βρει ηταν γυρω στα 9 οποτε θα τιμησω την εκδοση απο το Βημα σαν την πιο φτηνη.

Tattoman

εγώ είχα πάρει και τους δυο τόμους από τους άθλιους, 400 σελ το ένα και 600 το άλλο, κάπως έτσι, μόνο 20 ευρώ και τα δύο

aScannerDarkly

Πού να δείτε του Ντοστογιέφσκι, που τα βγάζουν σε δυο και τρεις τόμους το κάθε βιβλίο. Αίσχος. Ομολογώ ότι έχω προτιμήσει σε κάποιες περιπτώσεις να πάρω τις αγγλικές μεταφράσεις, που με κάποιο τρόπο μαγικό χωράνε σε ένα βιβλίο και σε καλή τιμή...

Constantine

Πριν απο λιγες μερες ανακαλυψα το http://www.halfprice-books.gr/ λιγο φτωχο σε τιτλους Fantasy και σου-φου αλλα βρηκα ιστορικα μυθιστορηματα σε καλη τιμη που δεν τα ειχα -50% σε ολα εχει και ειναι σε καλη κατασταση.Υπαρχει και σαν μαγαζι στην Αγ.Μελετιου στη στοα του Μπροντγουεη, αλλα θελει πολυ υπομονη για ψαξιμο και πολυ εξυπηρετικος ο ιδιοκτητης

Δημήτρης

Χτύπησα μερικά λαυράκια τις τελευταίες μέρες. Ανεβαίνοντας την Ι. Δραγούμη για να πάω στο παλαιοβιβλιοπωλείο που ανέφερε σε άλλο topic η Wordsmith (μπράβο ρε Wordsmith, να ‘σαι καλά), το βλέμμα μου έπεσε σ’ ένα παιχνιδάδικο ( ! ) όπου σε πίνακα με κιμωλία πληροφορούσε για παλιά βιβλία σε προσφορές κάτω. (Το μαγαζί είναι υπόγειο). Λοιπόν όποιος αποφασίσει να πάει τον περιμένει πολιτισμικό σοκ. Το μέρος βρίθει από βιβλία, αλλά είναι και πολύ ανοργάνωτο. Ανάμεσα σε βιβλία λογοτεχνίας, είχε τεχνικά, πολίτικα, μαγειρικής κ.λπ. Ήθελα να το εξερευνήσω όλο αλλά έτσι θα φλέρταρα πολύ έντονα με εγκεφαλικό επεισόδιο. :dazzled: Τες πάντων, για να μην μακρηγορώ άλλο του έδωσα γύρω στα 60 ( ! ) βιβλία, και - με το ζόρι - πήρα τα:

- Γιώργος Στάμκος: Νίκολα Τέσλα, Ο Προφήτης του 21ου Αιώνα (Αρχέτυπο)

- Τα Μυστήρια του Χρόνου (Αρχέτυπο)

- Ισαάκ Ασίμωφ: Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 3 και 4 (Κάκτος [δυστυχώς], οι παλιές εκδόσεις με το χρωματιστό εξώφυλλο)

- Καρτ Βόνεγκατ: Σφαγείο ν. 5 (Κάκτος [πάλι δυστυχώς, αλλά είπαμε δεν το κατέχω και τόσο το αγγλικόν])

- Asimov’s Science Fiction, τεύχη 2 και 8. Κάτι μέσα μου, μου λέει πως η επιμέλεια σ’ αυτά θα είναι άκρως ικανοποιητική.

Από το μαγαζί της Wordsmith (δεν μπορώ να μην το σκέφτομαι σαν τέτοιο :lol: ) πήρα με 4e έκαστος τα:

- Αγοράστε το Δία και άλλες 69 πολύ μικρές ιστορίες του φανταστικού (Άγνωστη Καντάθ)

- Μάικλ Μούρκοκ: Κόρουμ, Ο Ταύρος και το Δόρυ (Αίολος)

Και τέλος από το Ex Libris στην Αλεξάνδρου Σβώλου αυτά:

- Γουίλιαμ Χ. Χόντζσον: Οι Πειρατές Φαντάσματα (Terra Nova)

- Α. Ε. Βαν Βογκτ: Ο Κόσμος του Μηδέν- Α (Εξάντας)

- Φριτς Λάιμπερ: Το Πλοίο των Σκοταδιών (Μέδουδα)

- Ισαάκ Ασίμωφ: Σπηλιές από Ατσάλι (Κάκτος)

- Άρθουρ Κλαρκ: Προέκταση στο Μέλλον (Κάκτος)

Αυτά μου βγήκαν 35 ευρώ. Συμφέρει τελικά πολύ να αγοράζεις από παλαιοβιβλιοπωλεία. Πάρα πολύ. Είναι και άλλα 2- 3 που σκοπεύω να τα επισκεφτώ τις επόμενες μέρες.

Edited by Δημήτρης

wordsmith

Καταρχάς thanks for the acknowledgement! Το είχα πει εγώ ότι αυτό εκεί το υπόγειο δεν έχει μόνο βιβλία. Έχει διάφορες σαβούρες που διάφοροι τις πούλησαν ως ανεπιθύμητες(υποθέτω), πολλά αντίτυπα βιβλίων του Αρχέτυπου (δεν το σχολιάζω αυτό γιατί μου εξέδωσαν διήγημα) και γενικά έναν αχταρμά από βιβλία ατάκτως ερριμένα, όρεξη να έχει κανείς να ψάχνει και να σκονίζεται. Εγώ έχω τσιμπήσει 5-6 Ωρόρες από εκεί και μου είπε ο μπάρμπας ότι του φέρνουν συνεχώς καινούρια (που λέει ο λόγος καινούρια), οπότε κάθε φορά που θα πηγαίνω Θεσσαλονίκη θα περνάω και από εκεί.

Κάτι δεν κατάλαβα από το παραπάνω ποστ: Τα πρώτα, από το "Γιώργος Στάμκος:Νικόλα Τέσλα" ως το "Asimov's Science Fiction 2 και 8" από πού τα πήρες; Πήγες σε 3, δηλαδή, παλαιοπωλεία-παλαιοβιβλιοπωλεία;

Και τέλος, πιο σημαντικό: Πήρες το "Αγοράστε το Δία" με 4 ευρώ; Πού ήταν αυτό και δεν το είδα; Γιατί εγώ, θεωρώντας το εξαντλημένο, το πήρα από το πρώτο βιβλιοπωλείο που το βρήκα, δίπλα στο σπίτι μου, προς 15 ευρώ...:bag:

Α, επίσης, προς aScannerDarkly περί Ντοστογιέφσκι: ανακάλυψα πρόσφατα ότι υπάρχει ένας εκδ οίκος, νομίζω Ζαχαρόπουλος λέγεται, από τον οποίο πήρα τον "Ηλίθιο" του Ντοστό σε έναν τόμο όλο, προς 15 ευρώ και σε μετάφραση της Κίρας Σίνου, που έχω διαβάσει και άλλες της μεταφράσεις και τη θεωρώ πολύ καλή. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά μου φαίνεται ευκαιρία.

BladeRunner

Το Σφαγείο Νο5 κυκλοφορεί και από τις εκδόσεις Κέδρος και η μετάφραση είναι πολύ καλή. Είναι κρίμα να διαβάσεις αυτό το βιβλίο με μια κακή μετάφραση(δεν ξέρω αν είναι κακή η μετάφραση του Κάκτου, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι). Εγώ το πήρα γύρω στα 8 ευρώ από τη Πρωτοπορία, αλλά ήταν σε προσφορά. Μπορεί να το βρεις και με 10 ευρώ.

Γλιτώνεις πολλά λεφτά αν πας σε παλαιοβιβλιοπωλείο και μπορεί να βρεις βιβλία που δεν ήξερες καν ότι υπάρχουν. Έχω βρει στο Μικρό Μοναστηράκι κάτι διαμάντια... (αλλά και στο κανονικό Μοναστηράκι).

Δημήτρης

Το είχα πει εγώ ότι αυτό εκεί το υπόγειο δεν έχει μόνο βιβλία. Κάτι δεν κατάλαβα από το παραπάνω ποστ: Τα πρώτα, από το "Γιώργος Στάμκος:Νικόλα Τέσλα" ως το "Asimov's Science Fiction 2 και 8" από πού τα πήρες; Πήγες σε 3, δηλαδή, παλαιοπωλεία-παλαιοβιβλιοπωλεία;

Και τέλος, πιο σημαντικό: Πήρες το "Αγοράστε το Δία" με 4 ευρώ; Πού ήταν αυτό και δεν το είδα; Γιατί εγώ, θεωρώντας το εξαντλημένο, το πήρα από το πρώτο βιβλιοπωλείο που το βρήκα, δίπλα στο σπίτι μου, προς 15 ευρώ...

Μήπως εννοείς πως δεν έχει μόνο παιχνίδια; Και το είχες πει; Εγώ πάντως δεν θυμάμαι να αναφέρθηκες καν σ' αυτό, παρά μόνο σ' εκείνο που είναι δίπλα στο ξενοδοχείο. Γέρασα φαίνεται :lol: Από ''Τέσλα'' ως και ''Asimov's'' τα πήρα από το πρώτο, το υπόγειο που είναι. Το ''Αγοράστε το Δία'' το πήρα από αυτό που είναι δίπλα στο ξενοδοχείο. Τώρα τι να πω, ίσως όταν πήγες εσύ να μην το είχε. Και τα τελευταία τα πήρα από το Ex Libris. Πήγα δηλαδή συνολικά σε τρία παλαιοβιβλιοπωλεία. Σ' αυτό το τελευταίο όποτε μπορέσεις πάνε, γιατί είναι -σχετικά- οργανωμένο.

Το Σφαγείο Νο5 κυκλοφορεί και από τις εκδόσεις Κέδρος και η μετάφραση είναι πολύ καλή. Είναι κρίμα να διαβάσεις αυτό το βιβλίο με μια κακή μετάφραση(δεν ξέρω αν είναι κακή η μετάφραση του Κάκτου, αλλά κάτι μου λέει ότι είναι). Εγώ το πήρα γύρω στα 8 ευρώ από τη Πρωτοπορία, αλλά ήταν σε προσφορά. Μπορεί να το βρεις και με 10 ευρώ.

Γλιτώνεις πολλά λεφτά αν πας σε παλαιοβιβλιοπωλείο και μπορεί να βρεις βιβλία που δεν ήξερες καν ότι υπάρχουν. Έχω βρει στο Μικρό Μοναστηράκι κάτι διαμάντια... (αλλά και στο κανονικό Μοναστηράκι).

Bladerunner το ξέρω ότι οι μεταφράσεις του Κάκτου είναι άθλιες, αλλά αν πρόσεξες δεν πλήρωσα τίποτα για όλα αυτά. Τ' αντάλλαξα με άλλα που δεν ήθελα. Οπότε λοιπόν είπα, γιατί όχι; Τι και να έπαιρνα πέντε, τι και να έπαιρνα έξι. Το πολύ- πολύ να το πάρω κάποια στιγμή από πιο έμπιστες εκδόσεις, και μετά να το σουτάρω. Όσο για τα δύο Μοναστηράκια που ανέφερες, αυτά θα τα σαρώσω από Γενάρη, που θα κατέβω κάτω..

Edited by Δημήτρης

gregacm

Για οσους απο εσας ενδιαφερεστε για τα βιβλια που δινει το Βημα,η Κυριακατικη εκδοση θα κυκλοφορησει αυριο Παρασκευη!

Edited by gregacm

BladeRunner

Τα βιβλία με τους Γάλλους λογοτέχνες κυκλοφορούν κάθε Παρασκευή έτσι και αλλιώς, ξεχωριστά από την εφημερίδα. Δεν αλλάζει κάτι.

Edited by BladeRunner

gregacm

Μα το Βημα,δεν σταματησε να τυπωνεται καθημερινες,διατηρωντας μονο τα κυριακατικα φυλλα του?

BladeRunner

Μα το Βημα,δεν σταματησε να τυπωνεται καθημερινες,διατηρωντας μονο τα κυριακατικα φυλλα του?

Ναι, αλλά δεν έχει καμία σημασία. Η προσφορά που κυκλοφορεί κάθε Παρασκευή δεν έχει σχέση με την κυκλοφορία της εφημερίδας, εκτός και αν κλείσει γενικώς η εφημερίδα οπότε δεν θα κυκλοφορήσει τίποτα όπως είναι λογικό. Η προσφορά είναι της Κυριακάτικης εφημερίδας του Βήματος, και κυκλοφορεί κάθε Παρασκευή, ανεξαρτήτου της κυκλοφορίας της εφημερίδας.

gregacm

Μαλιστα.Εγω νομιζα οτι θα κυκλοφορουν μαζι με την εφημεριδα.Και για να καταλαβω,απλως παω στο περιπτερο κια ταηταω χωρις να κυκλοφορει η εφημεριδα?

BladeRunner

Μαλιστα.Εγω νομιζα οτι θα κυκλοφορουν μαζι με την εφημεριδα.Και για να καταλαβω,απλως παω στο περιπτερο κια ταηταω χωρις να κυκλοφορει η εφημεριδα?

Ναι. Βγαίνει κάθε Παρασκευή και από ένα καινούργιο. Είναι έτσι, σκέτα, μέσα σε μια ζελατίνα και με τιμή 5,50 ευρώ. Το ίδιο συμβαίνει και με αντίστοιχες προσφορές άλλων εφημερίδων.

gregacm

Ok,thanks για την πληροφορηση.:thmbup:

BladeRunner

Σήμερα κυκλοφόρησε ο πρώτος τόμος με τους Τρεις σωματοφύλακες, του Αλέξανδρου Δουμά, και η μετάφραση είναι η ίδια που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Ύψιλον, που στη Πρωτοπορία το έχω πετύχει με 13 ευρώ. Με τη προσφορά του Βήματος, το παίρνω με 2 ευρώ λιγότερα. Εντάξει, καλά είναι.

Δημήτρης

Το σαφάρι στα παλαιοβιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης συνεχίστηκε και τελείωσε σήμερα. Από Ex Libris πήρα τα:

- William Gibson: Ο Μνημονικός Τζόνυ (Παρά Πέντε)

- Aldous Huxley: Ο Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος (Πασχάλη)

- Frank Herbert: Ο Δράκος της Θάλασσας (Space). Παρ’ όλο που οι τιμές τους ήταν 10, 4 και 4 ευρώ αντιστοίχως, μου ζήτησαν 20 συνολικά. Επειδή βιαζόμουν δεν είπα τίποτα. Όποιος αποφασίσει να πάει στο συγκεκριμένο μαγαζί, ας οπλιστεί με υπομονή. Βρήκα επίσης πολύ και καλό υλικό στη Παλαιοβιβλιοθήκη της Θεσσαλονίκης. Είναι δίπλα από την κινηματογράφο Φαργκάνη. Είχε πολλά φάντασυ που μ’ ενδιέφεραν, αλλά όπως είπα θέλω σιγά- σιγά ν’ αρχίσω να διαβάζω και εφ. Για να το κάνω όμως αυτό πρέπει να έχω και τα αντίστοιχα βιβλία σωστά; :lol: Έτσι λοιπόν έριξα πιο πολύ βάρος σ’ αυτό το κομμάτι:

- Norman Spinrad: Τα Χρόνια της Αρρώστιας (Παρά Πέντε)

- Asimov’s Science Fiction Τεύχη 3 και 6 (Anubis)

- Λογοτεχνικά Κείμενα και Θεωρία 2: Φανταστικό και Λογοτεχνία (Αιγόκερως)

- Χ. Τζ. Γουέλς: Η Αυτοκρατορία των Μυρμηγκιών (Αιγόκερως)

- Poul Anderson: Το Παιχνίδι του Κρόνου (Μέδουσα)

- Ισαάκ Ασίμωφ: Τα Ρομπότ της Αυγής (Κάκτος)

- K.W. Jeter: Οριζόντιος Αποχαιρετισμός (Μέδουσα)

- Ρόμπερτ Σέκλεϋ: Πλανήτης Ωμέγα (Μπουκουμάνη)

- Άρθουρ Κλαρκ: Η Πόλη και τα Άστρα (Κάκτος)

- Άλφρεντ Μπέστερ: Ο Υπεράνθρωπος (Κάκτος)

- Μπράιαν Στέημπλφορντ: Τα Άνθη του Κακού (Τρίτων)

- A.E. Van Vogt: Ο Πόλεμος Ενάντια στο Ραλ (Space)

- Έντγκαρ Ρ. Μπάρροους: Οι Θεοί του Πλανήτη Άρη (Λυχνάρι)

- A.E. Van Vogt: Το Κτήνος (Μέδουσα)

- Ισαάκ Ασίμωφ: Μαύρες Τρύπες στο Διάστημα (Γλάρος)

- Philip K. Dick: Πριν από το Τέλος του Κόσμου (Parsec)

- Άρθουρ Κλαρκ: Η Αυτοκρατορία της Γης (Κάκτος)

- Orson Scott Card: Ο Αρχιτραγουδιστής (Μέδουσα)

- Robert Heinlein: Πέρα από τον Ορίζοντα (Λυχνάρι)

- Κλάιβ Λούις: Ταξίδι στην Αφροδίτη (Λυχνάρι)

- A.E. Van Vogt: Κυνηγώντας τους Σλαν (Λυχνάρι)

- Thomas M. Disch: Στρατόπεδο Α (Ars Longa/ Nemo)

- Ursula Le Guin: Η Απελευθέρωση μίας Γυναίκας (Παρά Πέντε In Orbit)

- Ursula Le Guin: Η Μέρα της Συγχώρεσης(Παρά Πέντε In Orbit)

- A.E. Van Vogt: Πταθ (Βίπερ Φαν)

- Robert Silverberg: Τα Προσωπεία του Χρόνου (Space)

- Robert Heinlein: Ο Δρόμος της Δόξας (Space)

- Robert Heinlein: Οι Στρατιώτες του Γαλαξία (Space)

- Robert Heinlein: Τα Παιδιά του Μαθουσάλα (Space)

- Ed. Cooper: Η Τελευταία Ήπειρος (Space)

- Ed Cooper: Αυτός που Περπατούσε στα Σύννεφα (Space). Πλέον από την σειρά Cosmos μου λείπουν μόνο τα δύο βιβλία του Larry Niven: ‘’Ο Κόσμος Δακτύλιος’’ και ‘’Οι Μηχανικοί του Ringworld‘’. Σε περίπτωση που κάποιος τα έχει και δεν τα θέλει, ενδιαφέρομαι να τα αγοράσω/ανταλλάξω. Όλα αυτά μου βγήκαν 170 ευρώ. Δεν αγόρασα μονάχα το βιβλίο του Έντγκαρ Ρ. Μπάρροους το οποίο και αντάλλαξα με μερικά δικά μου που δεν ήθελα.

heiron

Απο αυτο το μαγαζι εχω περασει ισα με 800 000 φορες.Κι ολο ελεγα να περασω να δω τι εχει και σκεφτομουν οτι θα εχει χαζομαρες και καθολου ΕΦ.Epic fail.

Εχει κι αλλο πραμα η τα μαζεψες ολα;

Το Θαυμαστος Νεος Κοσμος το ειχα παρει πριν λιγα χρονια 3-4 ευρω απο Βιβλιοβαρδια,σε αλλη εκδοση.Ισως το'χει ακομη-αντε να το εχει 5 ευρω το πολυ.Σε πιο ακριβη εκδοση ακομη και στο Βιβλιοστοκ εκανε πανω απο 6 ευρω.

Δημήτρης

Εχει κι αλλο πραμα η τα μαζεψες ολα;

Από εφ από αυτά που ήθελα άφησα πίσω μου μόνο το ''Ο Άνθρωπος με τα Μάτια Ακτίνες Χ'' του Ray Russell'' ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο. Πάρ' το εσύ άμα είναι και δώσε το μετά και σε 'μένα να το διαβάσω :lol: Υπάρχει πάντως και άλλο εφ υλικό για όποιον ενδιαφέρεται. Όπως επίσης και μερικά φάντασυ που μου γυάλισαν το μάτι, αλλά θα ξέφευγε πολύ η κατάσταση αν τα έπαιρνα και αυτά. Α ξέχασα να πω πως όποιος πάει θέλει μεγάλη προσοχή. Υπάρχει σκάλα ακριβώς πίσω από την είσοδο.

Edited by Δημήτρης

Drake Ramore

Δημητρη αν θέλεις, κάνε έναν κόπο να γραψεις τις διευθυνσεις (ή εστω στο περίπου) απο τα βιβλιοπωλεία που αναφέρεις παραπάνω, ή και απο αυτα που γνωρίζεις οτι έχουν βιβλία που μας ενδιαφερουν.

Διαβαζω για υπόγεια, για δίπλα σε κινηματογραφους, αλλά θέλω κάτι πιο συγκεκριμένο γιατί δεν μένω Θεσ/νικη και τα παράπλευρα σημεία ή περιοχες μου είναι εξίσου άγνωστα.