Jump to content
Tattoman

Φθηνά βιβλία-προσφορές

Recommended Posts

Δημήτρης

Δημητρη αν θέλεις, κάνε έναν κόπο να γραψεις τις διευθυνσεις (ή εστω στο περίπου) απο τα βιβλιοπωλεία που αναφέρεις παραπάνω, ή και απο αυτα που γνωρίζεις οτι έχουν βιβλία που μας ενδιαφερουν.

Διαβαζω για υπόγεια, για δίπλα σε κινηματογραφους, αλλά θέλω κάτι πιο συγκεκριμένο γιατί δεν μένω Θεσ/νικη και τα παράπλευρα σημεία ή περιοχες μου είναι εξίσου άγνωστα.

- Ex Libris: Είναι στην οδό Αλεξάνδρου Σβώλου 55, η οποία είναι κάθετη στην πλατεία Ναυαρίνου

- Παλαιοβιβλιοθήκη της Θεσσαλονίκης: Πλατεία Αγίου Παντελεήμονα 5, κοντά στην Ροτόντα. Δίπλα από τον κινηματογράφο Φαρκάνη.

- Λέξη και εικόνα: ν. 8 στην Οδό Τοσίτσα 8 που είναι κάθετη στη Βενιζέλου. Σ' αυτό θα πάω αύριο. Ρίξε επίσης αν θέλεις μία ματιά εδώ. Ξέχασα ν' αναφέρω και αυτό που είπε η wordsmith στην Ίωνος Δραγούμη νούμερο γύρω στο 60, και δίπλα είναι ένα ξενοδοχείο. Όνομα δεν θυμάμαι, αλλά πάντως είναι μικρό και δεν έχει πολύ πράμα. Έχει μεταξύ άλλων και ταινίες (Μουστάκα, Κωνσταντίνου κ.α.)

Edited by Δημήτρης

wordsmith

Αυτό που λέω εγώ είναι ένα υπόγειο δίπλα στο ξενοδοχείο "Πέλλα", Ίωνος Δραγούμη 63, πάροδος Εγνατίας. Παλαιοπωλείο γενικώς, δεν έχει μόνο βιβλία.

Naroualis

Μόλις γύρισα από το Fantasy Shop στην πλατεία Βικτωρίας. Έχουν τα βιβλία των εκδόσεων Φανταστικός Κόσμος 1+1 δώρο. Πλήρωσα 4 και πήρα 8 κι όχι τίποτε λιμά. Κανονικά. Πλήρωσα τον έναν Τετράρχη (του Ιρβάιν) και πήρα και το δεύτερο. Πλήρωσα τον ένα Φωτόλιθο και πήρα τζάμπα και το δεύτερο.

trillian
Asimov’s Science Fiction Τεύχη 3 και 6 (Anubis)

Όπως έλεγα και στα παιδιά όταν είχαμε ανέβει Θεσσαλονίκη, δεν έχω ιδέα αν το γεγονός πως πήγε το Asimov's τόσο γρήγορα στα παλαιοβιβλιοπωλεία είναι καλό ή κακό :lol:

heiron

Γινατε κλασικοι Τριλλιαν!

Δεν πειραζει που πηγε τοσο γρηγορα,περιοδικο ειναι στο κατω κατω...Θα μπορουσε να πηγαινει καθε μηνα το προηγουμενο τευχος σε παλαιοπωλειο.Το διαβαζεις,το πουλας.Ειναι και η οικονομικη κριση στη μεση.

Δημήτρης
Asimov’s Science Fiction Τεύχη 3 και 6 (Anubis)

Όπως έλεγα και στα παιδιά όταν είχαμε ανέβει Θεσσαλονίκη, δεν έχω ιδέα αν το γεγονός πως πήγε το Asimov's τόσο γρήγορα στα παλαιοβιβλιοπωλεία είναι καλό ή κακό :lol:

Δεν χρειάζεται σώνει και καλά να είναι κακό. Κάποιος θέλησε να τα ξεφορτωθεί, ok δεν τρέχει και τίποτα. ΄Αλλοι τα δίνουνε και άλλοι τα πέρνουν. Διαφορετικά δεν θα τα δεχόταν και ο παλαιοβιβλιοπώλης, σωστά; Εγώ πάντως τα πήρα για να τα κρατήσω.:book:

Edited by Δημήτρης

Μάρβιν ΑΑΠ

Τι ανακάλυψα στη χτεσινή μου βόλτα στο κέντρο: οι εκδόσεις Αλεξάνδρεια έχουν σε προσφορά, από 2 (ολογράφως δύο) έως 5 (πέντε) ευρώ μια σειρά από τίτλους τους, στον δεύτερο όροφο των γραφείων τους (Σόλωνος 133) μέχρι τις 31 τούτου εδώ του μηνού. Δεν βγάζουν τίτλους του άμεσου ενδιαφέροντος του φόρουμ. Όμως τα βιβλία τους είναι συνήθως προσεγμένα και περιλαμβάνουν αρκετά καλά δοκίμια και έργα της γενικότερης λογοτεχνίας, για όποιον ενδιαφέρεται (στις προσφορές έχει π.χ. βιβλία των Α. Μ. Μολίνα, Χ. Μίλερ, Α. Μπ. Κασαρές, Τζ. Τζόις).

Όμως το αναφέρω αυτό για άλλον λόγο: εκεί βρήκα το «Η αναζήτηση του ιερού γκράαλ». Πρόκειται για τη μυθιστορία του δέκατου τρίτου αιώνα που ανήκει στον κύκλο του Λανσελότου. Ναι! Ιππότες της στρογγυλής τραπέζης, Αρθούρος κλπ. Έχει πολύ κατατοπιστική εισαγωγή για τα ιστορικά περιστατικά και για την παράδοση του χειρόγραφου κειμένου, και σημειώσεις του μεταφραστή που βοηθούν στην κατανόηση. Χάρηκα πολύ που το βρήκα :)

Επίσης, είδα ότι και στην Πολιτεία έχουν ενδιαφέροντες τίτλους σε πολύ μεγάλες (μέχρι 75%) προσφορές.

asxeth

Στο βιβλιοπωλείο του Πατάκη είδα σήμερα ότι υπάρχει ένας μεγάλος πάγκος γεμάτος βιβλία σε προσφορά. Απ' ότι είδα έχει βιβλία όλων των ειδών (από βιβλία για διάφορες ράτσες σκύλων μέχρι αρχαία ελληνική γραμματεία) από 1 μέχρι 10 ευρώ. Ανάμεσα τους είδα αρκετά βιβλία των εκδόσεων Anubis με 3 ευρώ το καθένα. Γενικά, τα περισσότερα βιβλία που έπιασα στα χέρια μου είχαν 3 ευρώ. Εγώ ας πούμε πήρα την Μπαλάντα του Πανδοχέα του Beagle με 3 ευρώ και ένα άλλο του Αλμπέρτο Μοράβια με 2 και ήδη έχω μετανιώσει που δεν αγόρασα και κάποια άλλα βιβλία που είδα.

Edited by asxeth

BladeRunner

Στο βιβλιοπωλείο του Πατάκη είδα σήμερα ότι υπάρχει ένας μεγάλος πάγκος γεμάτος βιβλία σε προσφορά. Απ' ότι είδα έχει βιβλία όλων των ειδών (από βιβλία για διάφορες ράτσες σκύλων μέχρι αρχαία ελληνική γραμματεία) από 1 μέχρι 10 ευρώ. Ανάμεσα τους είδα αρκετά βιβλία των εκδόσεων Anubis με 3 ευρώ το καθένα. Γενικά, τα περισσότερα βιβλία που έπιασα στα χέρια μου είχαν 3 ευρώ. Εγώ ας πούμε πήρα την Μπαλάντα του Πανδοχέα του Beagle με 3 ευρώ και ένα άλλο του Αλμπέρτο Μοράβια με 2 και ήδη έχω μετανιώσει που δεν αγόρασα και κάποια άλλα βιβλία που είδα.

Μέχρι πότε είναι οι προσφορές αυτές;

asxeth

Μέχρι πότε είναι οι προσφορές αυτές;

Δεν έγραφε πουθενά μέχρι πότε θα είναι οι προσφορές. Εκτός αν έγραφε και δεν το είδα (η αλήθεια είναι ότι δεν φημίζομαι για την παρατηρητικότητα μου). Αν αργήσεις βέβαια να πας μπορεί να έχουν εξαντληθεί τα καλά βιβλία ανάμεσα στις προσφορές γιατί δεν είχε και πολλά κομμάτια από κάθε βιβλίο.

Δημήτρης

Αυτό που λέω εγώ είναι ένα υπόγειο δίπλα στο ξενοδοχείο "Πέλλα", Ίωνος Δραγούμη 63, πάροδος Εγνατίας. Παλαιοπωλείο γενικώς, δεν έχει μόνο βιβλία.

Λοιπόν δες wordsmith τι έγινε. Εγώ πήγα στην Ίωνος Δραγούμη με σκοπό να πάω στο παλαιοπωλείο για το οποίο μίλησες, όταν κατά τύχη το βλέμμα μου έπεσε πάνω του. Πήγα λοιπόν, πήρα ότι πήρα αλλά μη ξέροντας πως εννοούσες αυτό. Γιατί λίγα μέτρα πιο πάνω, στην Δραγούμης πάντα, υπάρχει και άλλο παλαιοπωλείο :huh: . Το οποίο επίσης βρίσκεται δίπλα σε ξενοδοχείο :o ! Και αυτό νόμιζα πως εννοούσες εξαρχής -_- ! Από εκεί πήρα το ‘’Αγοράστε το Δία και Άλλες Ιστορίες’’, και έτσι εξηγείται γιατί δεν το βρήκες εσύ στο δικό σου. Για όποιον λοιπόν θελήσει να πάει, δύο είναι τα παλαιοπωλεία στην Ίωνος Δραγούμη. Ένα υπόγειο και ένα επίγειο :D και τα δύο δίπλα σε ξενοδοχεία. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ :dazzled: Στα του θέματος τώρα, πήγα σήμερα στην οδό Τοσίτσα (κάθετη στη Βενιζέλου) η οποία σ’ ένα μεγάλο μέρος της έχει μόνο παλαιοπωλεία. Σ’ ένα από αυτά χτύπησα τα εξής: Άρθουρ Κλαρκ: Ναυάγιο στη Σελήνη (Κάκτος), Τζέιμς Γκράχαμ Μπάλαρντ: Νύχτες Κοκαΐνης (Καστανιώτης), Susanna Clarke: Οι δύο Μάγοι και ο Βασιλιάς των Κορακιών (Διόπτρα), Στίβεν Έρικσον: Οι Κήποι του Φεγγαριού (Μεταίχμιο, δεν το πιστεύω ότι το βρήκα αυτό), Άρθουρ Κλαρκ: Οι Επικυρίαρχοι (Κάκτος), Τζέιμς Γκράχαμ Μπάλαρντ: Crash (Απόπειρα), Μάικλ Μούρκοκ: Το Σπαθί και το Άτι (Αίολος), Μάικλ Μούρκοκ: Το Φυλαχτό του Τρελού Θεού (Αίολος), Ανθολογία Επιστημονικής Φαντασίας (Κάκτος και αυτό. Ξέρω πως με τόσους Κάκτους μαζεμένους, η Darkchilde θα είναι φωτιά και λάβρα αν δει αυτό το post :lol:. Αλλά είπαμε, τα Αγγλικά μου είναι σε τραγικό επίπεδο). Κοστίσανε όλα μαζί 55 ευρώ. Ο τύπος που το έχει είναι πολύ ξηγημένος. Μου έκανε έκπτωση στις ήδη χαμηλές τιμές των βιβλίων, και μάλιστα επειδή δεν έβγαινα ακριβώς, μου τα άφησε και 1,50 ευρώ λιγότερα. Έκπτωση στην έκπτωση δηλαδή. Μόνο πρόβλημα το ότι δεν έχει πολύ υλικό, και το ελαστικό ωράριο λειτουργίας. Συνήθως είναι έντεκα με τέσσερις ανοικτός, και μέχρι να το μάθω αυτό πήγα 3-4 φορές τζάμπα.

Edited by Δημήτρης

Δημήτρης

Σε λίγο καιρό θα κατέβω Αθήνα αλλά μη γνωρίζοντας τίποτα, θα ήθελα πληροφόρηση σχετικά με κάποια μέρη που έχετε αναφέρει εδώ πέρα μέσα. Δεν ανοίγω topic μόνο και μόνο γι’ αυτό, και θεωρώ το παρόν ως το καταλληλότερο για την ερώτηση που θέλω να κάνω. Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν βρίσκονται κοντά στο κέντρο οι παρακάτω περιοχές: Μοναστηράκι, Πλατεία Κλαυθμώνος, Μικρό Μοναστηράκι και στοά του Μπρόντγουέη. Επίσης οι οδοί: Ασκληπιού, Ακαδημίας, Μπενάκη και Γραβιάς. Όχι που ακριβώς είναι, αυτό θα το μάθω ρωτώντας. Αυτό που μ’ ενδιαφέρει να μάθω είναι αν βρίσκονται σε παραπάνω από μίας ώρας απόσταση με τα πόδια, από την Ομόνοια. Γιατί δε λέει να πάρω ταξί γι’ όλα αυτά, έτσι δεν είναι; Ελπίζω μόνο όταν κατέβω να μην πέσω σε - πολλές - απεργίες. Γιατί διαφορετικά, ζόρικα τα πράματα. Ευχαριστώ.

dagoncult

Σε λίγο καιρό θα κατέβω Αθήνα αλλά μη γνωρίζοντας τίποτα, θα ήθελα πληροφόρηση σχετικά με κάποια μέρη που έχετε αναφέρει εδώ πέρα μέσα. Δεν ανοίγω topic μόνο και μόνο γι’ αυτό, και θεωρώ το παρόν ως το καταλληλότερο για την ερώτηση που θέλω να κάνω. Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν βρίσκονται κοντά στο κέντρο οι παρακάτω περιοχές: Μοναστηράκι, Πλατεία Κλαυθμώνος, Μικρό Μοναστηράκι και στοά του Μπρόντγουέη. Επίσης οι οδοί: Ασκληπιού, Ακαδημίας, Μπενάκη και Γραβιάς. Όχι που ακριβώς είναι, αυτό θα το μάθω ρωτώντας. Αυτό που μ’ ενδιαφέρει να μάθω είναι αν βρίσκονται σε παραπάνω από μίας ώρας απόσταση με τα πόδια, από την Ομόνοια. Γιατί δε λέει να πάρω ταξί γι’ όλα αυτά, έτσι δεν είναι; Ελπίζω μόνο όταν κατέβω να μην πέσω σε - πολλές - απεργίες. Γιατί διαφορετικά, ζόρικα τα πράματα. Ευχαριστώ.

Μην ανησυχείς, όλα κοντά είναι. Χτυπάς μαζί Ασκληπιού, Ακαδημίας, Μπενάκη, Μικρό Μοναστηράκι (φαντάζομαι εννοείς το μαγαζί με τα μεταχειρισμένα στη Γραβιάς, όπου βρίσκεται και η Πρωτοπορεία). Αυτά είναι στο τετράλεπτο το ένα από το άλλο. Μοναστηράκι πας με Μετρό (από Σύνταγμα) ή ηλεκτρικό (από Ομόνοια) ή πόδια (από Σύνταγμα, Ερμού κλπ). Με τα πόδια από κέντρο Μοναστηράκι να είναι πόσο... 20-30 λεπτά (αν πας χαλαρός, αλλά όχι τελείως χαλαρός) ;

Για στοά Μπρόντγουαιη είσαι λίγο μακριά... όχι πολύ.

BladeRunner

Όλα, λίγο-πολύ, είναι κοντά στο κέντρο. Αποστάσεις λίγων λεπτών η μια οδός από την άλλη.

Αλλά ένα τρένο ή ένα λεωφορείο, βοηθάνε πολύ.

Πρωτοπορία και Μικρό Μοναστηράκι βρίσκονται και τα δυο στην ίδια οδό, στην Γραβιάς.

Είσαι στην Ομόνοια. Παίρνεις την Πανεπιστημίου, και στρίβεις όχι στην Πατησίων, αλλά στην επόμενη, στην Θεμιστοκλέους. Εκεί βρίσκονται κάτι μαγαζιά με αθλητικά, ρούχα, παπούτσια κ.λ.π., προσπερνάς την παράλληλη της Πανεπιστημίου, Ακαδημίας, και προχωράς λίγο, και στρίβεις δεξιά, στην Γραβιάς. Έφτασες.

Όσον αφορά τη Πολιτεία, στην Ασκληπιού. Παίρνεις τον ίδιο δρόμο με πριν, αλλά αυτή τη φορά δεν προσπερνάς την Ακαδημίας. Παίρνεις την Ακαδημίας, και ποδαράτο προσπερνάς 6 κάθετους δρόμους, μαζί με τη Θεμιστοκλέους, και στον 7ο, έφτασες Ασκληπιού. Είναι απόσταση 6-7 λεπτών το πολύ-από τη Πρωτοπορία. Η Πολιτεία είναι δίπλα σε ένα σουβλατζίδικο. Τα λογοτεχνικά βρίσκονται στο Υπόγειο δίπλα στο σουβλατζίδικο.

Η Μπενάκη είναι κάθετη της Ακαδημίας και παράλληλη της Θεμιστοκλέους. Από τη Θεμιστοκλέους, είναι 1 λεπτό. Η Μπενάκη είναι κάθετη των Σταδίου, Πανεπιστημίου και Ακαδημίας. Είναι μεγάλη οδός.

Η Πλατεία Κλαυθμώνος είναι πιο ψηλά. Παίρνεις την Πανεπιστημίου και όλο ευθεία. Φτάνεις στο σημείο που είναι ο σταθμός του μετρό Πανεπιστήμιο. Είναι στη δεξιά πλευρά της Πανεπιστημίου, όπως την ανεβαίνεις από την Ομόνοια. Θα τη βρεις, δεν θα χαθείς. Η απόσταση είναι κάνα δεκάλεπτο, και λίγο παραπάνω, από την Ομόνοια.

Το Μοναστηράκι είναι μακριά από την Ομόνοια. Με το μετρό πας Σύνταγμα, παίρνεις την άλλη γραμμή στο πιο κάτω επίπεδο, και είναι η αμέσως επόμενη στάση. Βγαίνεις στο σταθμό, στην οδό Ηφαίστου. Αν μπερδεύεσαι με το μετρό και τις κατευθύνσεις, κατεβαίνεις στο Σύνταγμα, και ποδαράτο παίρνεις όλο ευθεία τη Μητροπόλεως, που βγάζει μέσα στο Μοναστηράκι. Μην κάνεις στάση στο Θανάση ή στον Μπαϊρακτάρη για σουβλάκι biggrin.gif. Στην Ηφαίστου, προς τη μέση, είναι μια μικρή κάθετη οδός, όπου είναι ένα μικρό παλαιοβιβλιοπωλείο. Επίσης, στο τέλος τη Ηφαίστου, είναι κάτι αρχαία. Στρίβεις λίγο δεξιά και εκεί είναι η Άστιγγος, όπου υπάρχουν 4-5 παλαιοβιβλιοπωλεία.

Η Στοά Μπρόντγουεϊ είναι λίγο μακριά από την Ομόνοια. Αρκετά μακριά, θα έλεγα. Παίρνεις την Πατησίων ή τη Τρίτη Σεπτεμβρίου(καλύτερα) και με τα πόδια είναι μισή ώρα, ας πούμε. Στρίβεις στην Αγίου Μελετίου, Νο61.

Edited by BladeRunner

Δημήτρης

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες σας, ήταν κατατοπιστικότατες :thmbup:

Eroviana

Η Πολιτεία είναι δίπλα σε ένα σουβλατζίδικο. Τα λογοτεχνικά βρίσκονται στο Υπόγειο δίπλα στο σουβλατζίδικο.

Και στο ισόγειο δίπλα απ' το γκαράζ θα βρεις και μια σου-φου-φίτισσα:tease:

heiron

I wonder who she is...:mf_sherlock:

Δημήτρης

Kαι στο ισόγειο δίπλα απ' το γκαράζ θα βρεις και μια σου-φου-φίτισσα:tease:

Στη Πολιτεία εργάζεσαι Eroviana; Εγώ είχα την εντύπωση πως ήσουν στην Πρωτοπορία. Λοιπόν επείδη τα Bell ακολούθησαν την προσφιλή τους τακτική, την καθυστέρηση δηλαδή της διανομής ενός βιβλίου, πήρα δύο άλλους βασιλιάδες που μου έλειπαν. Έτσι για να ρεφάρω λίγο, και να μου φύγουν τα νεύρα. Από περίπτερο με παλιά Bell στη Βενιζέλου πήρα τα ''Ντούμα Κη'' και ''Ιστορίες του Λυκόφωτος''. Με 5 και 4 ευρώ αντιστοίχως. Όποιος μπορεί, ας το επισκεφτεί. Έχει πολλά και παλιά βιβλία. Μονάχα Bell όμως, άντε και κάνα Βίπερ.

wordsmith
Εδώ ένα site για βιβλία δωρεάν ή φτηνά. Δεν το έχω ψάξει, αλλά ρίξτε μια ματιά.

BladeRunner

Νέα προσφορά από την εφημερίδα Τα Νέα. Αριστουργήματα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας. Συνολικά θα κυκλοφορήσουν 19 τόμοι.

Ο Πρώτος τόμος, είναι το Το Αμάρτημα της Μητρός μου και άλλα διηγήματα, του Γιώργου Βιζυηνού, και κυκλοφορεί μαζί με την εφημερίδα σήμερα. Τα υπόλοιπα θα κυκλοφορούν κάθε Παρασκευή, με 4.90 ευρώ έκαστος.

Αναλυτικά η λίστα:

• Γεώργιος Βιζυηνός - Το αμάρτημα της μητρός μου 29/1
  • Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης - Η γυφτοπούλα 4/2
  • Ιωάννης Κονδυλάκης - Ο πατούχας 11/2
  • Ανδρέας Καρκαβίτσας - Λόγια της πλώρης 18/2
  • Αργύρης Εφταλιώτης - Ο Μανώλης ο Ντελμπεντέρης 25/2
  • Κωνσταντίνος Χατζόπουλος - Ο πύργος του Ακροποτάμου 4/3
  • Αλέξανδρος Ρίζος Ραγκαβής - Ο συμβολαιογράφος 11/3
  • Γιάννης Ψυχάρης - Το ταξίδι μου 18/3
  • Κωνσταντίνος Θεοτόκης - Η τιμή και το χρήμα 25/3
  • Δημήτριος Βικέλας - Λουκής Λάρας 1/4
  • Ανδρέας Λασκαράτος - Ιδού ο άνθρωπος 8/4
  • Χρήστος Χρηστοβασίλης - Ο Κουτσογιάννης στα Γιάννενα 15/4
  • Εμμανουήλ Ροΐδης - Η Πάπισσα Ιωάννα Α τόμος 22/4
  • Εμμανουήλ Ροΐδης - Η Πάπισσα Ιωάννα Β τόμος 29/4
  • Κωνσταντίνος Χρηστομάνος - Το βιβλίο της αυτοκράτειρας Ελισάβετ 6/5
  • Παύλος Νιρβάνας - Το αγριολούλουδο 13/5
  • Ιάκωβος Πολυλάς - Ένα μικρό λάθος και άλλα διηγήματα 20/5
  • Ανδρέας Καρκαβίτσας - Ο ζητιάνος 27/5
  • Κώστας Κρυστάλλης - Πεζογραφήματα: Ηπειρωτικαί αναμνήσεις 3/6
  • Ζαχαρίας Παπαντωνίου - Διηγήματα 10/6

Δεν θα "τιμήσω" όλη τη σειρά, αλλά κάποια από αυτά σίγουρα θα τα πάρω. Π.χ. το Λόγια της Πλώρης, το Ο Ζητιάνος, το Πάπισσα Ιωάννα μάλλον, τον Πατούχα σίγουρα.

Όσον αφορά την έκδοση. Πήρα τον πρώτο τόμο, και βλέπω ότι η έκδοση είναι πολύ καλή. Είναι με σκληρό εξώφυλλο, φυσικά, και είναι μικρό σε μέγεθος, όπως π.χ. τα Bell.

Eroviana

Δεν θα "τιμήσω" όλη τη σειρά, αλλά κάποια από αυτά σίγουρα θα τα πάρω. Π.χ. το Λόγια της Πλώρης, το Ο Ζητιάνος, το Πάπισσα Ιωάννα μάλλον, τον Πατούχα σίγουρα.

Όσον αφορά την έκδοση. Πήρα τον πρώτο τόμο, και βλέπω ότι η έκδοση είναι πολύ καλή. Είναι με σκληρό εξώφυλλο, φυσικά, και είναι μικρό σε μέγεθος, όπως π.χ. τα Bell.

Την Πάπισσα Ιωάννα παρ' την από Ελληνικά Γράμματα με 3 ευρώ που την έχει. Ένας τόμος.

BladeRunner

Πάνω σ'αυτό, ήθελα να ρωτήσω κάτι. Τα Ελληνικά Γράμματα σε ποια βιβλία κάνει προσφορά; Για παράδειγμα έχει σε προσφορά το Το Εκκρεμές του Φουκώ, του Έκο; Ή κάποια βιβλία του Κάσλερ;

Eroviana

Πάνω σ'αυτό, ήθελα να ρωτήσω κάτι. Τα Ελληνικά Γράμματα σε ποια βιβλία κάνει προσφορά; Για παράδειγμα έχει σε προσφορά το Το Εκκρεμές του Φουκώ, του Έκο; Ή κάποια βιβλία του Κάσλερ;

Δεν έχει σ' αυτά. Έχει στα δοκίμια του Έκο που έγραψα παραπάνω ότι πήρα (αλλά του Έκο τα πουλάνε στην κανονική τους τιμή, στα εκπτωτικά βιβλιοπωλεία θα τα βρεις πιο φθηνά). Γενικά, έχει ελάχιστα λογοτεχνικά σε προσφορά, κυρίως Ελλήνων συγγραφέων. Αξίζει για τα παιδικά που έχει απίστευτη συλλογή και για τα μαγειρικής που είναι πανάκριβα και που τα "σκοτώνουν" αυτόν τον καιρό. Όχι πολλά πράγματα δηλαδή, απλώς πρόσεξα την "Πάπισσα Ιωάννα" που σκεφτόμουν να πάρω και γι' αυτό στην ανέφερα.

BladeRunner

Από αύριο Σάββατο, η Ημερησία θα δίνει και από ένα βιβλίο της κλασσικής λογοτεχνίας. Και κάνει μια δυναμική αρχή με το Το Πορτρέτο του Ντόριαν Γκρέι, του Όσκαρ Γουάιλντ. Η έκδοση θα είναι με σκληρό εξώφυλλο και λοιπά. Αν και προσφάτως πήρα το συγκεκριμένο κλασικό βιβλίο, θα πάρω αύριο και την εφημερίδα για να δω τον κατάλογο και να έχω αυτό το κλασικό έργο σε μια ευπαρουσίαστη έκδοση. Τα υπόλοιπα της σειράς δεν ξέρω ποια είναι.

Edited by BladeRunner