Jump to content

Ρακόρ (Πληροφορίες - Συμμετοχές)


Nienor
 Share

Recommended Posts

Αν το πάρουμε με βάση προτεραιότητας, την έχεις εσύ Κιάρα καθώς το ποστ σου ήταν στις 13:24, ενώ του Γιάννη στις 13:25. :p

 

Πέρα από την πλάκα, κανονίστε τα και παίξτε με τις ευλογίες μου. Εγώ επιστρέφω στα videogames μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά ήμουνα σε λάθος τόπικ και το πα από μόνη μου, χωρίς να απαντάω σε καμιά ερώτηση :p

 

Νικολή, παίξε, όλα οκ, αλλά μη νομίζεις πως θα μείνεις άγραφος για πάρα πολύ... Ξέρεις ότι έχεις να τελειώσεις κάτι που το περιμένουμε πώς και πώς, ετσι? Το θυμάσαι? :p

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το Nanowrimo του 2011, όχι μόνο το θυμάμαι, αλλά είναι και το μόνο που πραγματικά με ψήνει να το συνεχίσω. :p

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν έχω πρόβλημα. Απλώς η ιδέα μου δημιουργήθηκε από την στιγμή που δημοσιεύτηκαν οι δύο παράγραφοι και είχα σκοπό, κάποια στιγμή μετά το πέρας του διαγωνισμού, να γράψω μια σχετική ιστορία.

Και όταν έγραφα το σχόλιο, είδα το post της KELAINO. Πραγματικά η πιο απλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνουμε άλλη φορά μωρέ. Εγώ πιο πολύ μάλλον ανακουφίστηκα που υπήρχε κάποιος άλλος που ήθελε να παίξει με τις συγκεκριμένες παραγράφους, γιατί δεν είναι ότι είχα κάποια συγκεκριμένη ιδέα, απλά μου φάνηκε ότι άμα τις βάλεις κάτω και τις δουλέψεις μπορούν να δέσουν πάρα πολύ όμορφα. Και η αλήθεια είναι ότι πνίγομαι λίγο αυτές τις μέρες, παίζει να τη γράψω και μέσα σε δυο ωρίτσες, αλλά το πιο πιθανό θα είναι ότι επειδή δεν προλαβαίνω ούτε να σκεφτώ καλά καλά, θα σας καθυστερήσω, θα θέλω παρατάσεις... Ξέρεις τώρα πως είναι αυτά.

 

Μόνοι σας λοιπόν και επιφυλάσσομαι για αργότερα.

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Τότε οι δυο μας Έλενα, με παράταση μέχρι τα μεσάνυχτα της επόμενης Παρασκευής;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως, αν δεν έχει πρόβλημα και ο διοργανωτής!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα είμαι. Όμως όχι την επόμενη Παρασκευή, ας το κάνουμε μέχρι τα μεσάνυχτα της επόμενης Κυριακής που με βολεύει περισσότερο.

 

Τώρα θέλουμε και έναν καλό moderator να μας κάνει edit το topic σας :p

Edited by Deus Misereatur
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα!! :D Άντε, κι αυτή τη φορά να κάνουμε και λίγο τζέρτζελο στο τόπικ, ε!

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή ακόμη καλύτερα. Δεν θα πω όχι σε δύο επιπλέον ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ακούσατε, ακούσατε! :mf_trombone:

Δυο άσπονδοι φίλοι, ο Morfeas, ο Ονειραφέντης και η Sonya, η Κυρά της Ερήμου και της Ομίχλης, επιθυμούν να διασταυρώσουν τη γραφίδα τους, ξαναφέρνοντας στην επιφάνεια το παιχνίδι με το όνομα ρακόρ.

Τι είναι το ρακόρ, μπορεί κανείς να βρει στα πρώτα ποστ αυτού του τόπικ, αλλά στα σύντομα, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, σε κάθε ρακόρ εμπλέκονται πέντε άτομα: η μάνα του παχνιδιού (που αυτή τη φορά θα είμαι εγώ), δυο παραγραφοδότες και δυο θύματα συγγραφείς.

 

Η μάνα περιμένει ήσυχα-ήσυχα (ή και λίγο πιο ανήσυχα αν είναι Ελληνίδα μάνα :p ) μέχρι να πέσουν στο pm της δύο παράγραφοι, από δυο άτομα που διαλέγουν ένα κείμενο από κάποιο υπάρχον έργο (μυθιστόρημα ή διήγημα). Οι παραγραφοδότες μπορούν να διαλέξουν την παράγραφό τους από όπου θέλουν, χωρίς φυσικά να έχουν συνεννοηθεί μεταξύ τους.

Μετά, η μάνα ανοίγει ένα τόπικ με τις δυο παραγράφους και καλεί τα θύματα τους συγγραφείς να χρησιμοποιήσουν στοιχεία από τις πραγράφους για να γράψουν την ιστορία τους. Δεν είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιηθούν όλα τα στοιχεία, αλλά προφανώς πρέπει να γίνει προσπάθεια να ταιριάξουν αρκετά πράγματα μεταξύ τους. Όσο πιο ασύμβατα, τόσο πιο ενδιαφέρουσα η μίξη.

 

Ενώ οι διαγωνιζόμενοι παλεύουν να βρουν την άκρη, όλοι οι υπόλοιποι διασκεδάζουν. :devil2:

Όταν ανεβούν οι ιστορίες γίνεται το ίδιο όπως και στα υπόλοιπα παιχνίδια και ψηφίζουμε με ένα poll την καλύτερη ιστορία.

 

Σύμφωνα με όσα γνωρίζω, το Ρακόρ #9 θα ανοίξει την Παρασκευή κάποια στιγμή προς το βραδάκι. Στο μεταξύ, περιμένω ήσυχα-ήσυχα τις παραγράφους :obsession: . Δεν ξέρω ακόμα ποιοι και τι θα στείλουν.

Let's Play!

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ (Πληροφορίες - Συμμετοχές)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..