Jump to content
  • Announcements

• RObiN-HoOD

Αναβάθμιση συστήματος 1-10-2017   09/30/2017

Έγινε αναβάθμιση του συστήματος. Λόγω αυτού χάθηκαν ελάχιστα βραδινά μηνύματα αλλά όχι οι ιστορίες. Κατά τα γνωστά αν δείτε τίποτα περίεργο αναφέρετε το εδώ να το δούμε. Ευχαριστώ.
Nienor

Ρακόρ

Recommended Posts

Zaratoth

Αν το πάρουμε με βάση προτεραιότητας, την έχεις εσύ Κιάρα καθώς το ποστ σου ήταν στις 13:24, ενώ του Γιάννη στις 13:25. :p

Πέρα από την πλάκα, κανονίστε τα και παίξτε με τις ευλογίες μου. Εγώ επιστρέφω στα videogames μου.

• Like 1

Nienor

Ναι αλλά ήμουνα σε λάθος τόπικ και το πα από μόνη μου, χωρίς να απαντάω σε καμιά ερώτηση :p

Νικολή, παίξε, όλα οκ, αλλά μη νομίζεις πως θα μείνεις άγραφος για πάρα πολύ... Ξέρεις ότι έχεις να τελειώσεις κάτι που το περιμένουμε πώς και πώς, ετσι? Το θυμάσαι? :p

Zaratoth

Αν εννοείς το Nanowrimo του 2011, όχι μόνο το θυμάμαι, αλλά είναι και το μόνο που πραγματικά με ψήνει να το συνεχίσω. :p

KELAINO

Και γιατί να μη γράψετε και οι τρεις, ρε παιδιά;

alkinem

Πραγματικά δεν έχω πρόβλημα. Απλώς η ιδέα μου δημιουργήθηκε από την στιγμή που δημοσιεύτηκαν οι δύο παράγραφοι και είχα σκοπό, κάποια στιγμή μετά το πέρας του διαγωνισμού, να γράψω μια σχετική ιστορία.

Και όταν έγραφα το σχόλιο, είδα το post της KELAINO. Πραγματικά η πιο απλή λύση.

Lady Nina

Καλή ιδέα! Γουστάρω να παίξουμε κι οι 3! :D

Nienor

Ας το κάνουμε άλλη φορά μωρέ. Εγώ πιο πολύ μάλλον ανακουφίστηκα που υπήρχε κάποιος άλλος που ήθελε να παίξει με τις συγκεκριμένες παραγράφους, γιατί δεν είναι ότι είχα κάποια συγκεκριμένη ιδέα, απλά μου φάνηκε ότι άμα τις βάλεις κάτω και τις δουλέψεις μπορούν να δέσουν πάρα πολύ όμορφα. Και η αλήθεια είναι ότι πνίγομαι λίγο αυτές τις μέρες, παίζει να τη γράψω και μέσα σε δυο ωρίτσες, αλλά το πιο πιθανό θα είναι ότι επειδή δεν προλαβαίνω ούτε να σκεφτώ καλά καλά, θα σας καθυστερήσω, θα θέλω παρατάσεις... Ξέρεις τώρα πως είναι αυτά.

Μόνοι σας λοιπόν και επιφυλάσσομαι για αργότερα.

Φιλιά

alkinem

Οκ.

Τότε οι δυο μας Έλενα, με παράταση μέχρι τα μεσάνυχτα της επόμενης Παρασκευής;

Lady Nina

Συμφωνώ απολύτως, αν δεν έχει πρόβλημα και ο διοργανωτής!

Ad Noctum

Μέσα είμαι. Όμως όχι την επόμενη Παρασκευή, ας το κάνουμε μέχρι τα μεσάνυχτα της επόμενης Κυριακής που με βολεύει περισσότερο.

Τώρα θέλουμε και έναν καλό moderator να μας κάνει edit το topic σας :p

Edited by Deus Misereatur

Lady Nina

Ακόμα καλύτερα!! :D Άντε, κι αυτή τη φορά να κάνουμε και λίγο τζέρτζελο στο τόπικ, ε!

alkinem

Κυριακή ακόμη καλύτερα. Δεν θα πω όχι σε δύο επιπλέον ημέρες.

Tiessa

Ακούσατε, ακούσατε! :mf_trombone:

Δυο άσπονδοι φίλοι, ο Morfeas, ο Ονειραφέντης και η Sonya, η Κυρά της Ερήμου και της Ομίχλης, επιθυμούν να διασταυρώσουν τη γραφίδα τους, ξαναφέρνοντας στην επιφάνεια το παιχνίδι με το όνομα ρακόρ.

Τι είναι το ρακόρ, μπορεί κανείς να βρει στα πρώτα ποστ αυτού του τόπικ, αλλά στα σύντομα, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, σε κάθε ρακόρ εμπλέκονται πέντε άτομα: η μάνα του παχνιδιού (που αυτή τη φορά θα είμαι εγώ), δυο παραγραφοδότες και δυο θύματα συγγραφείς.

Η μάνα περιμένει ήσυχα-ήσυχα (ή και λίγο πιο ανήσυχα αν είναι Ελληνίδα μάνα :p ) μέχρι να πέσουν στο pm της δύο παράγραφοι, από δυο άτομα που διαλέγουν ένα κείμενο από κάποιο υπάρχον έργο (μυθιστόρημα ή διήγημα). Οι παραγραφοδότες μπορούν να διαλέξουν την παράγραφό τους από όπου θέλουν, χωρίς φυσικά να έχουν συνεννοηθεί μεταξύ τους.

Μετά, η μάνα ανοίγει ένα τόπικ με τις δυο παραγράφους και καλεί τα θύματα τους συγγραφείς να χρησιμοποιήσουν στοιχεία από τις πραγράφους για να γράψουν την ιστορία τους. Δεν είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιηθούν όλα τα στοιχεία, αλλά προφανώς πρέπει να γίνει προσπάθεια να ταιριάξουν αρκετά πράγματα μεταξύ τους. Όσο πιο ασύμβατα, τόσο πιο ενδιαφέρουσα η μίξη.

Ενώ οι διαγωνιζόμενοι παλεύουν να βρουν την άκρη, όλοι οι υπόλοιποι διασκεδάζουν. :devil2:

Όταν ανεβούν οι ιστορίες γίνεται το ίδιο όπως και στα υπόλοιπα παιχνίδια και ψηφίζουμε με ένα poll την καλύτερη ιστορία.

Σύμφωνα με όσα γνωρίζω, το Ρακόρ #9 θα ανοίξει την Παρασκευή κάποια στιγμή προς το βραδάκι. Στο μεταξύ, περιμένω ήσυχα-ήσυχα τις παραγράφους :obsession: . Δεν ξέρω ακόμα ποιοι και τι θα στείλουν.

Let's Play!

• Like 7

Zaratoth

Θέλετε παράγραφο από μένα, ή έχετε ήδη τους 2;

• Like 1

Tiessa

H (Ελληνίδα) μάνα έλαβε τις παραγράφους νωρίτερα σήμερα. :)

• Like 3