Jump to content

Ρακόρ #1 (Nienor vs Adicto)


Zaratoth
 Share

  

11 members have voted

  1. 1. Ποιο κείμενο από τα δυο προτιμάτε;

    • Περαστικός (Adicto)
      9
    • Στατιστική (Nienor)
      2

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Nihilio: Προσπάθησε να σκεφτεί κάποιον τρόπο για να το καταφέρει, χωρίς όμως να πληγώσει το χέρι του: μια πέτρα, ένα κομμάτι ξύλο ή η λαβή του μαχαιριού του θα τα κατάφερναν περίφημα. Ίσως καλύτερα κι από ότι θα επιθυμούσε. Δεν ήθελε να ριψοκινδυνέψει να τη σκοτώσει. Όχι άκομα. Έτσι λοιπόν αποφάσισε να χρησιμοποιήσει το χέρι του. Την άρπαξε από το γιακά της και την τράβηξε προς τα εμπρός. Και, καθώς έπεφτε προς το μέρος του, της κατάφερε μια δεξιά γροθιά στον κρόταφο. Τα πόδια της λύγισαν. Την τράβηξε στην άκρη του δρόμου και την απόθεσε στο έδαφος. Τοποθέτησε γρήγορα τα χέρια της, έτσι ώστε να φαίνεται σωριασμένη κατάχαμα. Ύστερα επέστρεψε στο αμάξι του, έσκυψε πίσω από τα διπλανά δέντρα και περίμενε.

 

Drake: Ήταν δέκα και τέταρτο και ο Χερμπ Τουκλάντερ σκεφτόταν να κλείσει για το βράδυ, όταν ο άντρας με το ακριβό παλτό και το κάτωχρο, τραβηγμένο πρόσωπο όρμησε στο μπαρ του Τούκι, που βρίσκεται στο βόρειο τμήμα του Φαλμαουθ. Ήταν δέκα Ιανουαρίου, εποχή κατά την οποία οι περισσότεροι άνθρωποι είχαν μάθει να ζουν χωρίς χωρίς ενοχές για όλες τις υποσχέσεις της Πρωτοχρονιάς που είχαν αθετήσει. Έξω φυσούσε ένας φοβερός βοριάς. Πριν σκοτεινιάσει είχαν πέσει δεκαπέντε πόντοι χιόνι κι απο εκείνη την ώρα έριχνε αδιάκοπα. Είχαμε δει δύο φορές τον Μπίλι Λάραμπι να περνάει με τον εκχιονιστήρα του και την δεύτερη ο Τούκι βγήκε έξω και τον κέρασε μια μπύρα-η μητέρα μου, που στον καιρό της είχε καταναλώσει αρκετή απο την μπύρα του Τούκι, θα έλεγε πως ήταν μια πράξη φιλανθρωπίας. Ο Μπίλι είπε στον Τούκι οτι είχαν καταφέρει να κρατήσουν ανοικτή την κεντρική λεωφόρο, αλλά οι μικρότεροι δρόμοι ήταν κλειστοί και θα παρέμεναν έτσι μέχρι το επόμενο πρωί. Το μετεωρολογικό δελτίο του ραδιοφωνικού σταθμού του Πόρτλαντ είχε αναγγείλει ότι θα έπεφταν άλλοι τριάντα πόντοι κι ότι ο άνεμος θα έτρεχε με ταχύτητα σαράντα έξι χιλιομέτρων την ώρα.

 

 

Καλή επιτυχία από εμένα. Α, και όποιος πιαστεί να κάνει βουντού ακυρώνεται αυτομάτως. :boxing:

 

 

(edit) Νικητής ο Περαστικός του φίλτατου Adicto.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    17

  • Adicto

    7

  • Drake Ramore

    14

  • Zaratoth

    10

Συννενοημένοι να ήμασταν με τον Νιχίλιο δεν θα πετυχαίναμε τέτοιο συνδυασμό!

Θαρρείς και η μια παράγραφος είναι συνέχεια της άλλης!

 

Ζαρατοθ, κάνε το Τουλκαντερ, Τουκλαντερ. Τυπογραφικό...

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Συννενοημένοι να ήμασταν με τον Νιχίλιο δεν θα πετυχαίναμε τέτοιο συνδυασμό!

Θαρρείς και η μια παράγραφος είναι συνέχεια της άλλης

 

Όσο κουλό και αν ακουστεί κάθησα να διαβάσω και τις δυο εισαγωγές εξαιτίας αυτού του σχολίου. Μου φαίνεται πως το πρώτο "ρακόρ" θα είναι σχετικά εύκολο. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Συννενοημένοι να ήμασταν με τον Νιχίλιο δεν θα πετυχαίναμε τέτοιο συνδυασμό!

Θαρρείς και η μια παράγραφος είναι συνέχεια της άλλης!

 

Ζαρατοθ, κάνε το Τουλκαντερ, Τουκλαντερ. Τυπογραφικό...

Τυχαίο;

 

Κι όμως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω σχεδόν γράψει :)

Είναι για μένα ένα πάρα πολύ δύσκολο διήγημα, αλλά πιστεύω πως διαβάζεται :p Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Δέκα μέρες απο την ανακοίνωση του διαγωνισμού.

Εσυ έβαλες τους κανόνες βρε Κιάρα!bleh.gif

 

Άσε τις μετριοφροσύνες κύριος :mf_sherlock:

 

 

Όλο έτσι κάνει και μετά μας ξαφνιάζει!

Δεν τον πιστεύω!devil2.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε να φτάσουν οι μέρες! Ανυπομονώ για το αποτέλεσμα! Εύχομαι τα καλύτερα για τις ιστορίες σας!! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε 3 μέρες ακόμα. Δευτέρα βράδυ το αργότερο να τις έχετε ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σας αγχώσω, αλλά έχετε μόλις 11 ωρίτσες tease.gif

πως και πως περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

 

[...]πως και πως περιμένω...

 

 

Παρομοίως γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται :whistling: και περιμένω το αποτέλεσμα να βγάλω συμπέρασμα:bag:.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως οι περισσότεροι αυτα περιμενουν για να καταλαβουν τι γινεται!! :lol::book:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε κορίτσια;

Έτσι όπως το εξήγησε η Κιάρα στο παρακάτω λίνκ δεν είναι κατανοητό;

 

http://community.sff...497-ρακόρ/

 

Μια χαρά τα εξήγησε η Κιάρα, αλλά τι τα θες τι τα γυρεύεις; Περιμένουμε και το παράδειγμα

Άλλη χάρη έχει το παράδειγμα. Πώς λέγαμε στο σχολείο "Παραδείγματος χάριν"; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε γενικα ειναι κατανοητο, απλα αν δω και τα παραδειγματα μπροστα μου θα μπω καλυτερα στο νοημα!!:book::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα προλάβω να ποστάρω πριν τις 12. Θέλω να το περάσω ένα τελευταίο χέρι για να μη βγάλετε τα μάτια σας να το διαβάσετε, αλλά δεν μπορώ να σταματήσω τα υλικά τώρα επιτόπου μωρέ. Θέλω τουλάχιστον να τελειώσω το κεφάλαιο. Μόλις που έμπαινα να το γράψω αλλά είχε ποστάρει ήδη ο Σταμάτης... Πειράζει πάρα πολύ να το βάλω κάποια στιγμή μέσα στο βράδυ?

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που ο Σταμάτης πόσταρε, μόνο αυτός μπορεί να εγκρίνει παράταση.

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτάς βρε Νίενορ; Πόσταρε και αύριο αν δεν προλαβαίνεις, δεν έχω κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, πρώτος διαγωνισμός του είδους είναι, ας είμαστε πιο χαλαροί. Από τον δεύτερο βλέπουμε. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ διαβάστε τα σχόλια πριν από το διήγημα!

Όνομα Συγγραφέα: Κιάρα

Είδος: Υποψιάζομαι πως είναι σπλάτερ ή άντε να είναι ψυχολογικό σπλάτερ.

Βία; Ναι

Σεξ; Όχι

Αριθμός Λέξεων: 2.993

Αυτοτελής; ναι

Σχόλια:Το κείμενο είναι αυστηρά ακατάλληλο για ανηλίκους. Μου έπεσε εμένα βαρύ που το έγραφα, θα έλεγα για αυτούς που ίσως θα τους πέσει πιο βαρύ ακόμα από ότι σε μένα να μην το διαβάσουν -Βάσω μου, sorry.

Κι από μένα επίσης ό,τι καλύτερο κατάφερα να κάνω.

 

Στατιστική.doc

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανοχή και την υπομονή. Δε μπορώ με τίποτα να οργανώσω το χρόνο μου σωστά μέσα στην εξεταστική για οτιδήποτε άλλο πέρα από τα μαθήματα, ακόμα κι όταν έχω γράψει την ιστορία σχεδόν μια εβδομάδα πριν...

 

edit: ορθογραφικά και τυπογραφικά... από όλα

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Διπλό ποστ, αλλά πρέπει να το πω: Ώστε ο Τουκλάντερ και ο Τούκι είναι το ίδιο πρόσωπο ε??? χαχαχαχαχαχαχα, είμαι επισήμως χαζή :first:

 

Η ιστορία είναι πολύ όμορφη, κύριος, και η γλώσσα σου ακόμα καλύτερη :)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ #1 (Nienor vs Adicto)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..