Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Ρακόρ #1 Nienor vs Adicto

• Please log in to reply
72 replies to this topic

Poll: Ρακόρ #1 Nienor vs Adicto (10 member(s) have cast votes)

Ποιο κείμενο από τα δυο προτιμάτε;

1. Περαστικός (Adicto) (8 votes [80.00%])

Percentage of vote: 80.00%

2. Στατιστική (Nienor) (2 votes [20.00%])

Percentage of vote: 20.00%

Vote Guests cannot vote

#41 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 07 Σεπτέμβριος 2010 - 13:51

Εντάξει, εντάξει... με πείσατε :p
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#42 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.554 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 07 Σεπτέμβριος 2010 - 14:17

Διαβάζοντας και τις δυο ιστορίες μπορώ να πω πως τις απόλαυσα (αν και αύξησαν κατακόρυφα μια αίσθηση ναυτίας που έχω από το πρωί) μπορώ να πω πως όντως είναι δύσκολη η επιλογή.

Στατιστική: Καλογραμμένο κείμενο, προκαλεί το ενδιαφέρον μέχρι το σημείο που αρχίζουν οι σφαγές. Αλλά οι σφαγές αυτές καθαυτές με χάλασαν καθώς και (σε τελική ανάλυση) όλη η ιστορία. Μου προκάλεσε αηδία (αν και πιστεύω ήταν από τους στόχους) σε ενοχλητικό βαθμό.

Περαστικός
: Και αυτό καλογραμμένο που το όλο στήσιμο ενεργοποιεί ένα συναγερμό του εγκεφάλου μου και τον κάνει να φωνάζει "Λαβκραφτ, Λαβκραφτ" και αυτό μου θύμησε την ιστορία με τους εξωγήινους που κάνουν επίθεση σε ένα μοναχικό τύπο που έχει σκυλιά για να προστατευτεί. Είναι άρρωστο με τον τρόπο του αλλά όσο και να δηλώνω "δεν μου αρέσει ο τρόμος, δεν μου αρέσει να κοιτάζω τα σκοτάδια και να περιμένω να εμφανιστούν τα πλάσματα αυτών των ιστοριών" τελικά κρύβω ένα μαζοχιστή μέσα μου και τα απολαμβάνω.

Η ψήφος μου πάει στον Adicto κυρίως λόγω ιστορίας. Πάντως στα σημεία έχασε την ψήφο μου η Κιάρα.
- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#43 distaros

distaros

Το Νυχτοξωτικό των Γρίφων

• Members
  • 352 posts
  • Όνομα:Βασίλης

Posted 07 Σεπτέμβριος 2010 - 14:44

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως του adicto είναι πιο ευκολοδιάβαστη, ρέει πιο αβίαστα και ούτε σε ένα σημείο δεν κοντοστάθηκα να ξαναδιαβάσω κάτι που κάπως ένιωσα πως έχασα (σε αντίθεση με της Κιάρας)
Παρ'όλα αυτά, ο βρυκολακίζων κακός μου φάνηκε κάπως πιο στερεοτυπικός απ'τον ψυχοπαθή, οπότε χάρην των χαρακτήρων και μόνο ψηφίζω Κιάρα!

-η ευτυχία θα είναι η εκδίκηση μας-

#44 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.554 posts

Posted 07 Σεπτέμβριος 2010 - 15:00

Έτσι όπως το είδα εγώ ο κακός του Adicto, αν και στην αρχή όντως "βρυκολάκιζε" κάπως και σε μένα, προς το τέλος νομίζω πως ήταν παρεμφερής με αυτόν της Κιάρα με μόνη διαφορά πως της Κιάρα ήθελε να γίνει γνωστός ενώ του Adicto να "παίξει".
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#45 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.732 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 07 Σεπτέμβριος 2010 - 16:12

Πολύ ενδιαφέρον το ρακόρ. Ακόμα καλύτερα που δεν υπάρχει σοβαρός περιορισμός ποια και πόσα στοιχεία από τις παραγράφους θα χρησιμοποιήσει κάποιος.

Κιάρα, σ' ευχαριστώ πολύ που με σκέφτηκες :friends:

[...]Μου έπεσε εμένα βαρύ που το έγραφα, θα έλεγα για αυτούς που ίσως θα τους πέσει πιο βαρύ ακόμα από ότι σε μένα να μην το διαβάσουν -Βάσω μου, sorry.

αλλά, όσο και αν φαίνεται απίστευτο, η ιστορία του Σταμάτη μού φάνηκε πιο τρομακτική. Ναι, δεν αντιλέγω
Spoiler

Και οι δυο ιστορίες είναι καλές. Αν έπρεπε να διαλέξω αυτήν που χρησιμοποιεί περισσότερο πιστά τα δεδομένα, θα διάλεγα τη Στατιστική, αλλά αφόσον δεν είναι αναγκαίο, επιλέγω αυτή που με γοήτευε (επί του προκειμένου με ανατρίχιασε) περισσότερο και ψηφίζω τον Περαστικό.
Πολλά συν στον Adicto για την παράξενη γοητεία του κακού και για την καταπληκτική εικόνα που δημιουργεί η πρόταση του τέλους.

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#46 Adicto

Adicto
  • Members
  • 1.189 posts
  • Όνομα:Stamatis

Posted 07 Σεπτέμβριος 2010 - 16:15

Eυχαριστούμε για τις ψήφους και τα σχόλιά σας παιδιά Posted Image Posted Image
Σέκτα του Νυαρλαθοτέπ

#47 lizbeth_covenant

lizbeth_covenant
  • Members
  • 642 posts
  • Όνομα:Λίνα
  • Currently reading:Υφαντόκοσμος - Clive Barker

Posted 07 Σεπτέμβριος 2010 - 18:30

Μου άρεσαν και οι δύο οι ιστορίες πολύ. Η γραφή με ικανοποίησε εξίσου, έρεε πολύ όμορφα και δεν με δυσκόλεψε ούτε με κούρασε καθόλου.

Σαν ιστορίες ήταν πολύ καλές, είχαν ωραία ατμόσφαιρα που σίγουρα με κράτησε.

Στου Adicto η εμφάνιση του κακού ήταν τόσο ζωντανή που μπορούσω να αηδιάσω απο τις περιγραφές και να μυρίσω την αναπνοή του. Ήταν σίγουρα ένα πλάσμα που σου προκαλούσε φρίκη απο τον τροπο που παρουσιαζόταν και απο όσα εκανε. Να σημειώσω ότι μου άρεσε πολύ και το τέλος, ήταν πολύ καλό!

Στην ιστορία της Nienor λάτρεψα τις περιγραφές της μικρής χιονισμένης πόλης, είχε τόσο όμορφες εικόνες που με έκαναν να θέλω να χιονίσει!! Εκεί όμως που ξεχωρίζω αυτή την ιστορία ήταν στον κακό και σ'αυτά που έκανε, που ήταν πολύ σάικο αλλά τον ένιωθα πραγματικά!! Γιατί αυτό που έκανε ήταν πραγματικά τέχνη, εγώ πάντως αυτο νιώθω όταν διαβάζω ή βλέπω κάπου τέτοιες εικόνες (που δεν είναι αληθινές όμως, εντάξει, μη με περάσετε και για τρελή!:lol:). Μου άρεσαν πολύ οι περιγραφές των θανάτων, το αίμα, οτι το χιόνι σκέπαζε τα παλιότερα πτώματα! Ήταν πολύ ωραία όλα αυτά. Οι εικόνες μου θύμισαν κατι γιαπωνεζικα κινουμενα σχέδια που έδειχναν κατι τετοια-πολύ στυλάτα. Για μένα το σπλάτερ μπορεί να είναι τεχνη! Και σ'αυτή την ιστορία ήταν πολύ καλογραμμένο.
Βέβαια το τέλος δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε απόλυτα αλλά δε με ενόχλησε κιολας!

Έτσι λοιπον θα ψηφίσω Νιενορ για τους παραπανω λόγους! Πολύ καλές ιστορίες και ξεκαθαρισαν το τοπίο για το Ρακόρ!! ^_^

Να είμαι μ'αυτούς που θέλω, είναι αρκετό.
Να περιτριγυρίζομαι από ζεστή, χαμογελαστή σάρκα που αναπνέει, είναι αρκετό.
Να εφορμώ απερίσκεπτα.
Να υποταχθώ σε σένα, όποιος κι αν είσαι, κι εσύ να υποταχθείς σε μένα.
Να νιώθω σήμερα και κάθε μέρα ότι είμαι αρκετή όπως είμαι.
Να χαθώ αν έτσι πρέπει.
Θα ταΐσω τα απομεινάρια της ζωής με μία ώρα ολοκλήρωσης και ελευθερίας.
Με μία σύντομη ώρα ευτυχίας και τρέλας.

Posted Image

#48 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.554 posts

Posted 07 Σεπτέμβριος 2010 - 22:26

Τώρα που το θυμήθηκα, ας κάνω την τυπική παράθεση των "πηγών" των αποσπασμάτων.

Drake: “Ένα για τον δρόμο” Νυχτερινή Βάρδια- Στέφεν Κινγκ
Nihilio:
The cellar - R. Laymon
Posted Image

#49 white_unicorn

white_unicorn

Dark One

• Members
  • 423 posts
  • Όνομα:Αθηνά - Βασιλική (Αθηνά)
  • Currently reading:Carnal Secrets, Silmarillion, etc..

Posted 08 Σεπτέμβριος 2010 - 15:36

Δεν ξέρω ποιά από τις δύο ιστορίες θεωρείτε καλύτερη, - ή χειρότερη με βάση τις περιγραφές της βίας. - και οι δύο σε κρατάνε, και οι δύο είναι καλογραμμένες, αλλά....

Ο Περαστικός....
Spoiler

με έκανε να ανατριχιάσω, η ψυχική αγωνία, η γοητεία του κακού, όπως προείπαν, σε κρατάει και θέλεις κάτι ακόμα.
Τα συγχαρητήρια μου.

Η Στατιστική από την άλλη.... με έβαλε σιγά σιγά στο κλίμα, η σκηνοθετική αντίληψη του κακού προσπάθησε να ισορροπήσει το σπλάτερ που κάποιες στιγμές με έκανε να νιώθω οτί βλέπω ταινία (και μάλλον αυτό κάτι λέει για την φαντασία μου.:devil2:)
Spoiler
.
το τέλος, μου άφησε μια ρρωστημένη ικανοποιήση πως ο προταγωνιστής τελικά δεν θα χρειαστεί να το επαναλάβει.... αν και ίσως να βάλει ακόμα μεγαλύτερούς στόχους την επόμενη φορά....

έτσι, η ψήφος μου πρέπει να πάει στον Περαστικό, απλά γιατί διαβαζοντάς τη ιστορία ένιωσα την ανατριχίλα και την ανάγκη του πατέρα να βρεί την κόρη του στο σπίτι...

Συγχαρητήρια και στους δύο....
Posted Image
"All that blood on so few roses..."

#50 aScannerDarkly

aScannerDarkly

Scanners live in vain

• Members
  • 3.302 posts

Posted 09 Σεπτέμβριος 2010 - 18:28

θα ψηφίσω κι εγώ Adicto, αν και ήταν μια πολύ πολύ δύσκολη επιλογή. Σε ένα πιο απλό στιλ, ο Adicto γράφει μια καταπληκτική και ευανάγνωστη ιστορία με έναν από τους πιο γοητευτικούς κακούς που έχουμε δει τελευταία (πρέπει βέβαια να το πω: σε όλο το διήγημα, από την πρώτη στιγμή που περιγράφεται το παρουσιαστικό του, μια φωνή μέσα μου ψιθύριζε Randall Flagg, Randall Flagg). Αλλά δεν είναι δα κακό να επηρεάζεσαι από έναν από τους πιο χαρακτηριστικούς και χαρισματικούς bad guys ever. Εκπληκτικά δομημένη είναι η σταδιακή αλλαγή της εμφάνισης (ή της εικόνας που δείχνει ο ίδιος στον πρωταγωνιστή;), όσο η αφήγηση προχωρά, φτάνοντας σε ένα απόλυτα ταιριαστό και ατμοσφαιρικό φινάλε. Έχω μια αίσθηση ότι ίσως η πληροφορία για τον κόσμο από τον οποίο έρχεται ο τύπος περιττεύει, ίσως προτιμούσα να είχα μια ελευθερία να φανταστώ τη φύση του μόνος μου.

Η αγνώριστη Nienor κολυμπάει στα λασπωμένα νερά (ή ίσως αίματα) του τρόμου και του σπλάττερ (για πρώτη φορά;) με άνεση βετεράνου. Ένας απόλυτα κακός ήρωας, ο οποίος έχει ένα εξαιρετικά παρουσιασμένο κίνητρο για αυτό που κάνει. Συμφωνώ κι εγώ ότι το ξεκλήρισμα στο τέλος είναι μάλλον παραφωνία. Ίσως θα ήταν καλύτερα να παρουσιαζόταν, πιο λεπτομερώς, ένα πολύ μικρότερης κλίμακας, αλλά απόλυτα ανατριχιαστικό μακελειό.

Τελικά η απίστευτη γοητεία του Κακού κερδίζει την ψήφο μου, κι εξού Adicto.
Ένιωσα ότι με πλησίαζε και με τριγύριζε αυτός ο βόμβος, πυκνός σαν σμάρι από μέλισσες, μέχρι που έφτασα να ξεχωρίζω κάποιες λέξεις, σχεδόν άηχες: "Προσευχήσου στον Θεό για μας". Αυτό άκουσα να μου λένε. Πάγωσε τότε η ψυχή μου. Γι΄αυτό κι εσείς με βρήκατε νεκρό.

#51 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.232 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 10 Σεπτέμβριος 2010 - 16:08

Η Nienor έγραψε πολύ καλά μία ιστορία με τρομερή βία. Όμως, κύλησε πανεύκολα, και... δεν μου ανέβασε σφυγμούς ούτε για λίγο. Δεν είναι ότι δεν ήταν καλά γραμμένη, αλλά μου έλειψε η αίσθηση ότι η συγγραφέας την πίστευε όταν την έγραφε.

Ο Adicto έγραψε μία ιστορία που μου φάνηκε πως κράτησε πολλή ώρα. Δεν περνούσε, ήθελα να τελειώσει. Έχω ακόμα ταχυπαλμία, και θέλω να την βγάλω από το μυαλό μου το συντομότερο. Αριστοτεχνικά δοσμένες εικόνες αγωνίας, παγωμάρας, φρίκης, που μεταδίδονται στον αναγνώστη με απλές φράσεις, και από πολύ νωρίς καταλαβαίνεις ότι βρίσκεσαι σε έναν χώρο απ' όπου θέλεις να φύγεις.

Ψηφίζω τον Περαστικό του Adicto.

Από την άλλη, η Στατιστική πιστεύω ότι είναι περισσότερο μέσα στους κανόνες (αν κατάλαβα καλά, πάντως έτσι φαίνεται) του ρακόρ.

Ωραίο παιχνίδι, Κιάρα, ευχαριστούμε!

.

#52 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts

Posted 10 Σεπτέμβριος 2010 - 16:33

Εμείς ευχαριστούμε που διαβάζετε, σχολιάζετε και ψηφίζετε :)
Και προσωπικά, ευχαριστώ που αγκαλιάσατε και το παιχνίδι τόσο γρήγορα και χαίρομαι πολύ που σας αρέσει :friends:
Posted Image
Μιχάλης Μανωλιός

#53 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.732 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 10 Σεπτέμβριος 2010 - 16:35

Ωραίο παιχνίδι, Κιάρα, ευχαριστούμε!

+1. Νομίζω σε κάποιον επόμενο γύρο, θα παίξω κι εγώ.

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#54 aScannerDarkly

aScannerDarkly

Scanners live in vain

• Members
  • 3.302 posts

Posted 10 Σεπτέμβριος 2010 - 17:19

Βρήκα κι εγώ λίγο ασαφές το πώς θα δέσουν οι παράγραφοι στα διηγήματα. Πχ η Nienor αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει ένα μαχαίρι που έμοιαζε παράταιρο. Και τυπικά ήταν πιο πολύ "μέσα" στο θέμα. Ίσως αν έπρεπε οι παράγραφοι να μπουν αυτούσιες στο κέιμενο να γινόταν πιο σαφής η εκμετάλλευσή τους. Πάντως, η ιδέα μοιάζει πολύ καλή.
Ένιωσα ότι με πλησίαζε και με τριγύριζε αυτός ο βόμβος, πυκνός σαν σμάρι από μέλισσες, μέχρι που έφτασα να ξεχωρίζω κάποιες λέξεις, σχεδόν άηχες: "Προσευχήσου στον Θεό για μας". Αυτό άκουσα να μου λένε. Πάγωσε τότε η ψυχή μου. Γι΄αυτό κι εσείς με βρήκατε νεκρό.

#55 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 10 Σεπτέμβριος 2010 - 17:30

Αν μπουν οι παράγραφοι αυτούσιες στο κείμενο θα είναι απλά ένα write off με δύο παραγράφους +την δυσκολία του να συνδυαστούν.
Το θέμα είναι αν θέλουμε να κάνουμε τα πράγματα δυσκολοτερα στριμώχνοντας ακόμη περισσότερο τους κανόνες ενός κλασσικού write off ή αν θέλουμε να δώσουμε μια ελευθερία έκφρασης μέσα απο ελαστικότερους κανόνες ωστε τα μέλη να θελήσουν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε αυτό το παιχνίδι.

Εγώ είμαι υπερ του δεύτερου. Με ενδιαφέρει να διαβάζω ωραίες ιστορίες, όχι απλά ιστορίες που ακολουθούν τους κανόνες κατα γράμμα.

Βέβαια όλες οι απόψεις είναι δεκτές. Το βάζουμε και σε ψηφοφορία αν δεν συμφωνήσουμε.

Posted Image

#56 aScannerDarkly

aScannerDarkly

Scanners live in vain

• Members
  • 3.302 posts

Posted 10 Σεπτέμβριος 2010 - 17:32

Δε διαφωνώ. Απλά, αυτή τη στιγμή μου φαίνεται αρκετά ασαφές πόσο μεγάλο ρόλο έπαιξαν οι δύο παράγραφοι στα κείμενα. Ίσως αν διαβάσω και κανα δυο άλλα ρακόρ, να καταλάβω περισσότερα

#57 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts

Posted 10 Σεπτέμβριος 2010 - 17:33

Όχι, Scanner, αυτό δεν το ήθελα εξαρχής για τον εξής λόγο: Όταν έχεις να ακολουθήσεις γραπτό λόγο δεν ακολουθείς μόνο αυτά που σου δίνει σαν πληροφορίες, ακολουθείς και τη φόρμα του λόγου, προσπαθείς να ενσωματώσεις το στυλ της πρώτης παραγράφου στο δικό σου, γράφεις -ή τουλάχιστον το κάνει εγώ, άρα θα υπάρχουν κι άλλοι, δε φαντάζομαι πως είμαι μοναδική :p- χρησιμοποιώντας μια γλώσσα που να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο έτοιμο. Αυτή ήταν και η πρώτη σκέψη, του να υπάρχει ένα παιχνίδι που να πρέπει να χρησιμοποιήσεις άσχετες πληροφορίες μεταξύ τους, αλλά με όποιο στυλ γραφής θέλεις εσύ. Όλο το υπόλοιπο κόνσεπτ, το παιχνιδιάρικο, είναι για να γελάσουμε κι όλας, όπως ελπίζω πως θα γίνει όταν θα μας αποκαλύψουν τα παιδιά κάποια πραγματάκια για το δολοφόνο, για τα χέρια του, για τους κατοίκους της πόλης κτλ κτλ

Το πόσο θα εκμεταλλευόμαστε τις πληροφορίες, οκ θα πρέπει να είναι πιο σαφές στους επόμενους ή θα μπορούσε να συμφωνείται κάθε φορά από τους διαγωνιζόμενους. Δεν ξέρω κι εγώ πως θα μπορούσε να δουλέψει καλύτερα.

Πάντως, άσχετα από ρακόρ, κανόνες, πιλοτικό πρόγραμμα στο οποίο βρισκόμεθα κτλ κτλ η ιστορία μου δε χάνει σε καμία περίπτωση επειδή έχει ένα μαχαίρι παραπάνω που δεν της χρειαζότανε ή μια εξήγηση του γιατί δε γουστάρει να πληγώσει τα χέρια του. Αυτά είναι λεπτομέρειες. Μπορεί για μένα αυτή η ιστορία να ήταν ένα πάρα πολύ σχολείο -ναι πρώτη φορά γράφω σπλάτερ και η αλήθεια είναι πως δε γουστάρω και το είδος ιδιαίτερα γενικά- αλλά ούτε είναι μια ιστορία τρόμου, ούτε συναισθήματα προκαλεί στην πραγματικότητα, ούτε και είναι από τις ιστορίες που θα ψήφιζα κι εγώ. Και το βασικότερο, η ιστορία του Αφέντη μου (Σταμάτη) έχει συναίσθημα, πολύ και ξέχειλο που το αισθάνεσαι διαβάζοντας, μπαίνει στο πετσί σου και το ευχαριστιέσαι. Αυτές οι ιστορίες μου αρέσουν κι εμένα. Τέτοιες θέλω να διαβάζω αλλά και να γράφω και χαίρομαι αφάνταστα που η πρώτη εφάρμογη της ιδέας μου έβγαλε μια τόσο όμορφη ιστορία από τον έναν παίχτη και δίδαξε τον άλλο όσο δε φανταζόσαστε :)

There, οι λοιπές σκέψεις μου :p
Posted Image
Μιχάλης Μανωλιός

#58 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts

Posted 10 Σεπτέμβριος 2010 - 17:39

Εγώ γουστάρω που και οι δύο κάνατε τον τύπο με το ακριβό παλτό δολοφόνο και τέρας.Posted Image

Στην ορίτζιναλ έκδοση είναι το θύμα!Posted Image

Υ.Γ...και αυτός είναι ο λόγος που καραγούσταρα το παιχνίδι!

Edited by Drake Ramore, 10 Σεπτέμβριος 2010 - 17:40.

Posted Image

#59 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.554 posts

Posted 14 Σεπτέμβριος 2010 - 22:28

Πέρασε η βδομάδα. Νικητής ο Περαστικός του Adicto με 8 ψήφους έναντι στην Στατιστική της Κιάρας με 2 ψήφους. Συγχαρητήρια στον master Adicto. :devil2:
Posted Image

#60 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts

Posted 14 Σεπτέμβριος 2010 - 22:33

...and now he can collect!Posted Image

Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users