Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Επειδή στις ζωές όλων μας υπάρχει κάτι που δεν θα θέλαμε να αποκαλύψουμε.

Επειδή λίγα πράγματα θα ήταν ενδιαφέροντα αν δεν έπρεπε να ψάξουμε γι αυτό που είναι βαθύτερα κρυμμένο.

Επειδή ένας Διαγωνισμός Φάντασυ είναι η κατάλληλη αφορμή...

 

Το θέμα είναι μυστικός - μυστική - Μυστικό

 

Σ' αυτόν τον διαγωνισμό περιμένουμε λοιπόν να μας πείτε τα μυστικά σας.

 

Μυστικά που σκοτώνουν και μυστικά που ανασταίνουν. Μυστικά καταγωγής και μυστικά ζωής. Μυστικές συνταγές και μυστικά περάσματα. Μυστικές αγάπες και μυστικοί όρκοι.

Μυστικά υπέροχα και μυστικά αποτρόπαια.

Υπάρχουν αμέτρητοι συνδυασμοί.

Και μην ξεχνάτε το καλύτερο: Το μυστικό δεν είναι ανάγκη να είναι κοσμοϊστορικό, δεν χρειάζεται να κάνει τους θρόνους να τρίξουν και τις αυτοκρατορίες να καταρρεύσουν. Ένα μυστικό μπορεί να είναι πάρα πολύ απλό και αθώο. Φτάνει μόνο να μας πείσετε ότι η αξία του είναι μεγάλη γι αυτόν που το κατέχει.

 

Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι, αρκεί η ιστορία να είναι φάντασυ και το μυστικό να παίζει το βασικό ρόλο.

Καλείστε λοιπόν όλοι, παλιοί και νέοι, να σκεφτείτε, να γράψετε και να αναρτήσετε τις ιστορίες σας.

Το θέμα είναι εύκολο και είναι καιρός να ανεβάσουμε και πάλι τις συμμετοχές μας σε διψήφια νούμερα.

 

Και τώρα μερικά αθώα "μυστικά" για τη διεξαγωγή του διαγωνισμού: :secret:

 

-- Οι ιστορίες πρέπει να είναι φάντασυ (όχι ε.φ. ή καθαρόαιμου τρόμου) και να έχουν μέγεθος ανάμεσα στις 1000 και 3500 λέξεις.

 

-- Μπορείτε να γράψετε στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά.

 

-- Ο χρόνος συγγραφής είναι τρεις πλήρεις εβδομάδες, από σήμερα 3 Σεπτεμβρίου μέχρι τα μεσάνυχτα της Παρασκευής 24 Σεπτεμβρίου.

 

-- Παρόλο που δεν αποτελεί κανόνα, μια που ο χρόνος συγγραφής είναι αρκετός, θα ήταν προτιμότερο να μην ανεβάσετε ιστορίες μέσα στην πρώτη εβδομάδα. Δώστε και στους υπόλοιπους χρόνο να σκεφτούν ποιο μυστικό θα αποκαλύψουν χωρίς να αγχώνονται.

Αρχίστε λοιπόν να ανεβάζετε τα διηγήματά σας από τις 10 Σεπτεμβρίου και μετά.

 

Λεπτομέρειες και οδηγίες (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι):

 

-- Αφού γράψετε την ιστορία σας πρέπει κατ' αρχήν να την ανεβάσετε στη Βιβλιοθήκη Ιστορίες Φαντασίας. Καλά είναι να υπάρχει κάτω από τον τίτλο και μια ένδειξη για τον 3ο (21ο) Διαγωνισμό Φάντασυ.

 

-- Αμέσως μετά πρέπει να κάνετε ένα ποστ σε αυτό το τόπικ, με τη δήλωση της συμμετοχής σας, τον τίτλο της ιστορίας και ένα link στο αντίστοιχο τόπικ της ιστορίας.

 

-- Τα τόπικ των ιστοριών θα κλειδώνονται (μόλις αυτό είναι εφικτό) από κάποιον moderator και θα παραμένουν κλειδωμένα μέχρι τη λήξη των συμμετοχών. Δεν γράφουμε σχόλια στις ιστορίες πριν από τότε (ακόμα και αν βρεθούν για λίγο ξεκλείδωτες).

 

-- Μετά τη λήξη των υποβολών θα ακολουθήσουν οι οδηγίες για τον τρόπο της ψηφοφορίας.

Όσοι συμμετέχουν πρέπει υποχρεωτικά να ψηφίσουν, διαφορετικά το διήγημά τους αποκλείεται. Δεν χρειάζεται βιασύνη. Θα έχετε αρκετό χρόνο για να σχολιάσετε και να ψηφίσετε.

 

-- Θα υπάρξει ένα μικρό δωράκι, ως έπαθλο για τον νικητή (αλλά η φύση του θα παραμείνει προς το παρόν μυστική:lol:).

 

-- Μπορείτε να ρωτήσετε ό,τι θέλετε για τον διαγωνισμό (επί του θέματος, των κανόνων ή των τεχνικών λεπτομερειών) σε αυτό το τόπικ ή σε pm.

 

Περιμένω τα μυστικά σας.

Είμαι όλο αυτιά μάτια.

 

 

Update: 25/9/2010

 

ΛΗΞΗ ΧΡΟΝΟΥ: ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ μεσάνυχτα (+ 1 λεπτό)

Οι υποβολές για τον 3ο (21ο) Διαγωνισμό Φάντασυ μόλις έληξαν.

 

Φτάνει η στιγμή της ψηφοφορίας, με 22 (ναι, είκοσι δύο) ιστορίες - ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες για το συντριπτικό ρεκόρ!

 

ΠΩΣ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ

 

Ξαναθυμίζουμε τον βασικό κανόνα των διαγωνισμών:

Όλοι οι συγγραφείς πρέπει να καταθέσουν την ψήφο τους. Αν κάποιος δεν ψηφίσει, η συμμετοχή του ακυρώνεται.

 

Έχετε 22 ιστορίες.

Τις διαβάζετε όλες με την ησυχία σας.

 

Θα πρέπει να τις ταξινομήσετε με τη σειρά, τοποθετώντας στην κορυφή την ιστορία που σας άρεσε περισσότερο και κατεβαίνοντας σιγά-σιγά μέχρι να βάλετε τελευταία αυτή που κατά τη γνώμη σας ήταν η λιγότερο καλή απ' όλες.

Οι συγγραφείς τοποθετούν υποχρεωτικά τον εαυτό τους τελευταίο.

 

Μετά στέλνετε την κατάταξή σας με pm σε μένα και στην manstredin ταυτόχρονα. Τα μηνύματα μπαίνουν έτσι σε κοινό pm και είναι εύκολο να κάνουμε την καταμέτρηση. Οτιδήποτε άλλο θα μας μπέρδευε.

 

Η ψηφοφορία είναι μυστική -(no pun intended!) :lol:

Μην αναρτήσετε τα αποτελέσματα της κατάταξής σας.

 

Μπορείτε να ψηφίζετε από σήμερα μέχρι και τα μεσάνυχτα της Παρασκευής 8 Οκτωβρίου.

 

Για όποια απορία ή δυσκολία, ρωτάτε είτε σε pm είτε εδώ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα την δουν πολλά μάτια και θα σας απαντήσουν.

 

Προαιρετικά, όποιος ψηφίζει, ας περάσει να πει κι ένα γεια από το κεντρικό τόπικ.

 

Θα σας ενημερώνω για την πρόοδο της ψηφοφορίας τακτικά.

Δημοσκοπήσεις και exit polls δεν θα υπάρξουν. Η ταυτότητα του νικητή θα παραμείνει μυστική μέχρι το τέλος.

 

 

Οι ιστορίες με τη σειρά υποβολής τους είναι οι εξής: (εδώ δείτε τη λίστα με links)

 

01. Mesmer - Μια γνωριμία και ένα μυστικό

02. Solonor - Υπόσχεση στους νεκρούς

03. white_unicorn - Ο Θεός των Κορακιών

04. Arachnida - Ο Θρύλος της Μονοβύζας

05. Tattoman - Η Σκιά

06. aScannerDarkly - Ώχρα

07. Mindtwisted - Μαύρο και χρυσαφί

08. AftPeakTank - Υπομονή

09. Αλχημιστής - Ο Χρυσοαίματος

10. Valkyries - Μυστική//Ανάμνηση

11. Stanley - Το Κιβούρι

12. DinoHajiyorgi - Ξασμαράκ

13. wordsmith - Οι πιστοί του Ναρνενκέμεν

14. khar - Σεκρελίφ

15. Sileon -Νέιθαν, ποιο είναι το μυστικό;

16. Nihilio - The silent mirror

17. lizbeth_cοvenant - Η νύχτα της επιστροφής

18. TheTregorian - Στην Άλλη Άκρη

19. Lady Nina - Η Μενεξεδένια Ώρα

20. kalanapathw - Το μυστικό της ζωής

21. Cassandra Gotha - Κίρζο

22. KELAINO - Τα βουνά, τα λαγκάδια

 

 

 

Update: 10 Οκτωβρίου 2010

 

Νικητήρια Ιστορία του Διαγωνισμού ήταν το Διήγημα Ξασμαράκ του DinoHajiyorgi.

Edited by Mesmer
the update
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τέλειο θέμα, Tiessa, απλά τέλειο! :clap:

Πρώτη φορά αντιδρώ έτσι βλέποντας θέμα διαγωνισμού ( :frog2: :witch: :badmagic:= κάτι σαν αναπήδηση στη θέση μου, φευγιό στον αέρα, και "είμαι ήδη εκεί" ) !

 

Σε ευχαριστούμε πολύ, και ελπίζω να δούμε πολλές φανταστικές ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πάω πολύ καλά με τους διαγωνισμούς, νιώθω να περιορίζομαι. Ελπίζω,πάντως, να βρω χρόνο μέσα στην εξεταστική και να άνω κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θέμα, μου άρεσε πολυ!! Θα συμμετασχω σίγουρα εχω βρει ήδη μια ιδέα την οποία επεξεργάζομαι και πιστευω θα τα καταφέρω!! :mf_sherlock:

 

 

Edit: Να πω το δραμα μου. Αρκετές ώρες μετά το αρχικό ποστ, έχω πλέον τελειώσει την ιστορία του διαγωνισμού, 2500 λέξεις, την πέρασα και μια φορά μια διορθωσούλα κι έχει πάει πέντε και δεν μπορώ να κοιμηθω ακόμα. Κι όλα αυτά επειδή έκανα το λάθος να πιω δυο φορές καφέ!! :crybaby: Έχω καταντήσει να χαζεύω τις ροζ γραμμές στο σταρ!!:eek::death::wtf::camper::stretcher:

Edited by lizbeth_covenant
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε λοιπόν ήδη δηλώσεις συμμετοχής. Τέλεια. :guitar:

 

 

 

[...] έχω πλέον τελειώσει την ιστορία του διαγωνισμού, 2500 λέξεις, την πέρασα και μια φορά μια διορθωσούλα κι έχει πάει πέντε και δεν μπορώ να κοιμηθω ακόμα. Κι όλα αυτά επειδή έκανα το λάθος να πιω δυο φορές καφέ!! :crybaby: Έχω καταντήσει να χαζεύω τις ροζ γραμμές στο σταρ!! [...]

 

Μήπως δεν φταίει ο καφές, αλλά σε βασανίζει το ένοχο μυστικό σου; :devil2: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν φταίει ο καφές, αλλά σε βασανίζει το ένοχο μυστικό σου;

 

Όχι, όχι, οι καφέδες φταίνε! Το 'χω πάθει κι εγώ... πφφφ! (Άσχετο...)

 

Για το θέμα του διαγωνισμού, πολύυυ ωραίο το θέμα, πολύυυυ ενδιαφέρον, αλλά σε άσχημη φάση... (ποιος καταραμένος επιμένει να μπαίνουν διαγωνισμοί πάνω στις εξεταστικες;;;:whip:)

Θα προσπαθήσω να σκεφτώ-γράψω κάτι, αλλά δεεεν το βλέπω! Σίγουρα θα ψηφίσω και θα το παρακολουθήσω όσο μπορώ! Καλή επιτυχία σ' όλους κι άντε να δούμε καλές ιστορίες! Η προοπτική υπάρχει σίγουρα!:D

Link to comment
Share on other sites

(ποιος καταραμένος επιμένει να μπαίνουν διαγωνισμοί πάνω στις εξεταστικες;;;:whip:)

Εγώ. Άκου "εξεταστικές"! Να τις παρατήσετε τις εξεταστικές. Τι, νομίζετε ότι μια μέρα θα βγάζετε καλά λεφτά επειδή λειώνετε τώρα στη μελέτη; :rofl2:

 

Να πω το δραμα μου. Αρκετές ώρες μετά το αρχικό ποστ, έχω πλέον τελειώσει την ιστορία του διαγωνισμού, 2500 λέξεις, την πέρασα και μια φορά μια διορθωσούλα κι έχει πάει πέντε και δεν μπορώ να κοιμηθω ακόμα. Κι όλα αυτά επειδή έκανα το λάθος να πιω δυο φορές καφέ!!

Δεν είναι ο καφές. Είναι η κατάρα που τόλμησες να τελειώσεις διήγημα ΩΡΕΣ από την αναγγελία του θέματος. Στην πυρά!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, νομίζω πως και εγώ βρήκα κάτι. Ελπίζω να καταφέρω να το αποτυπώσω καλά στο χαρτί. Ωραίο θέμα, ελπίζω να γράψω κάτι καλό...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει,

και πρώτη μου φορά με πλημμυρίζει χαρά...

 

:lol: Καλά, το κόβω!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν φταίει ο καφές, αλλά σε βασανίζει το ένοχο μυστικό σου; :devil2: :lol:

 

Μμμ αυτό είναι το πιθανότερο, διαφορετικά θα εκμεταλλευόμουν την αυπνία για να διαβάσω και κανένα μάθημα για τη σχολή!!:book::unsure:

 

 

Να πω το δραμα μου. Αρκετές ώρες μετά το αρχικό ποστ, έχω πλέον τελειώσει την ιστορία του διαγωνισμού, 2500 λέξεις, την πέρασα και μια φορά μια διορθωσούλα κι έχει πάει πέντε και δεν μπορώ να κοιμηθω ακόμα. Κι όλα αυτά επειδή έκανα το λάθος να πιω δυο φορές καφέ!!

Δεν είναι ο καφές. Είναι η κατάρα που τόλμησες να τελειώσεις διήγημα ΩΡΕΣ από την αναγγελία του θέματος. Στην πυρά!

 

Χαχα ναι! Αλλά ξέρεις το γνωστό που λένε: της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η νύχτα και γελά!! Οπότε το "τελειωσα διήγημα" μάλλον είναι λίγο ε.φ. ακόμη! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ ότι έχω σχεδόν τελειώσει με την ιστορία μου. Δεν μου 'χει μείνει παρά μόνο το τελευταίο κομμάτι, το οποίο θα ολοκληρωθεί σιγά-σιγά... Και μετά θα πρέπει να αρχίσω τις αναγνώσεις και τις διορθώσεις...

 

Το θέμα του διαγωνισμού είναι πολύ ωραίο και μου έδωσε την δυνατότητα να ασχοληθώ για πρώτη φόρα με τέτοιου είδους ιστορία φαντασίας. Οπότε, ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο θέμα, Βάσω! Θα δω πόσες συμμετοχές θ' ανέβουν κι αν δω ότι προλαβαίνω να τις διαβάσω και να σχολιάσω, τότε θα συμμετάσχω. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

[...] Θα δω πόσες συμμετοχές θ' ανέβουν κι αν δω ότι προλαβαίνω να τις διαβάσω και να σχολιάσω, τότε θα συμμετάσχω. :)

 

 

 

 

Το πλάνο των Mods φαίνεται να είναι γενναιόδωρο.

Θα υπάρξουν δυο εβδομάδες για σχολιασμό και ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λέω να συμμετάσχω, έχω μια ιδέα στα σκαριά, αλλά δεν ξέρω πως θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δηλώσουμε συμμετοχή;Τελικά κάτι θα γράψω.

 

Μπα, δεν χρειάζεται. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ανεβάσεις το κείμενό σου πριν το τέλος της προθεσμίας. Τα υπόλοιπα είναι απλά για μια πρώτη ιδέα για το ποιοι παίζει να συμμετάσχουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δηλώσουμε συμμετοχή;Τελικά κάτι θα γράψω.

 

The more the merrier.:)

Δεν είναι ανάγκη να δηλώσει κανείς συμμετοχή.

Οι δηλώσεις γίνονται κυρίως για συζήτηση, παρότρυνση και συμπαράσταση. :friends:

Αν -και όποτε- είσαι έτοιμος, μπορείς να ανεβάσεις την ιστορία σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν στην αρχή του τόπικ.

Και φυσικά δεν τρέχει τίποτα αν κάποιος δηλώσει ότι θα γράψει και τελικά δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά δεν τρέχει τίποτα αν κάποιος δηλώσει ότι θα γράψει και τελικά δεν το κάνει.

 

Συμβαίνει συχνά άλλωστε. Μη σου πω ότι επιβάλλεται κιόλας, έτσι για το σασπένςdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ. Άκου "εξεταστικές"! Να τις παρατήσετε τις εξεταστικές. Τι, νομίζετε ότι μια μέρα θα βγάζετε καλά λεφτά επειδή λειώνετε τώρα στη μελέτη; :rofl2:

 

 

Δεν έχεις κι άδικο, αλλά η ελπίδα δε λένε ότι πεθαίνει τελευταία;; Ή έχει πεθάνει καιρό τώρα κι ακόμα προσπαθούμε να της κάνουμε ανάνηψη;;:huh:

Link to comment
Share on other sites

η ελπίδα δε λένε ότι πεθαίνει τελευταία;; Ή έχει πεθάνει καιρό τώρα κι ακόμα προσπαθούμε να της κάνουμε ανάνηψη;

Αν η ελπίδα (μου) πεθάνει τελευταία, αυτό σημαίνει ότι εγώ θα έχω πεθάνει πρώτη...

Αυτό σημαίνει ότι μέχρι την τελευταία μου πνοή θα ελπίζω να γίνουν κάποια πράγματα.

 

Μαμά μου! :cold:

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε να επιτρεπόταν και ΕΦ. Έχω μια στα σκαριά που πιστεύω ταιριάζει ταμάμ. Δεν πειράζει όμως. Θα προσπαθήσω να την τελειώσω και να ποσταριστεί εκτός συναγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να δεχθούν την ιστορία σου, αν συμφωνούν και οι άλλοι π.χ. Αρκεί να είναι εντός θέματος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία:το μυστικό πρέπει να είναι μυστικό κρυφό ή και φανερό; Εννοώ,δεν είναι ανάγκη να μην αποκαλύπτεται,ή με άλλα λόγια, θα είναι μυστικό για τους αναγνώστες ή για τους συμμετέχοντες στην υπόθεση;

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια απορία:το μυστικό πρέπει να είναι μυστικό κρυφό ή και φανερό; Εννοώ,δεν είναι ανάγκη να μην αποκαλύπτεται,ή με άλλα λόγια, θα είναι μυστικό για τους αναγνώστες ή για τους συμμετέχοντες στην υπόθεση;

 

Πολύ ενδιαφέρον ερώτημα! Η απάντηση νομίζω είναι πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα! Αρκεί η ιστορία να εξελίσσεται γύρω από αυτό...

 

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..