Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Είναι ηπειρώτικος μύθος. Αναφέρεται και στις "Παραδόσεις" του Νικολάου Πολίτη.

 

OK. Αλλά θα συμφωνήσετε πως το ότι δεν είχα ιδέα περί αυτού (όπως και αρκετοί άλλοι φαντάζομαι) σε καμία περίπτωση δεν του αφαιρεί το βραβείο του εντυπωσιακότερου τίτλου...laugh.gif

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

και με την προσθήκη ενός "υ" στο σωστό σημείο θα γινόταν ακόμη καλύτερος!

(θα έσκαγα αν δεν το έλεγα σόρρυ).

Link to comment
Share on other sites

Απ' την τόση συζήτηση που 'χε γίνει μ' αυτή τη μονόβυζη, θα κουραστεί στο τέλος και θα πάει να κάνει πλαστική να βάλει αυτό που έκοψε! Να την προσέχεις, Αραχνίδα, μην πάει στράφι η ιστορία σου!!:lol:

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ,πάντως,δεν βλέπω πού βρίσκετε το ενδιαφέρον σε μια Μονοβύζα.Είναι σαν κάποιος τζόκεϊ να γοητεύεται από ένα άλογο με δυο πόδια...holiday.gifdevil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ,πάντως,δεν βλέπω πού βρίσκετε το ενδιαφέρον σε μια Μονοβύζα.Είναι σαν κάποιος τζόκεϊ να γοητεύεται από ένα άλογο με δυο πόδια...holiday.gifdevil2.gif

 

Λοιπόν δεν είναι ότι είχε μόνο ένα μαστό. Έχει και συνέχεια.

 

...Το 1277 λίγο πριν πεθάνει, ο γηραιός δεσπότης κληροδοτεί τη Μεσσαρέα στη μικρότερη κόρη του Dona Μαργαρίτα, η οποία κυβερνά την περιοχή έως το 1315.

 

Η Dona Matagriffon, αποκαλούνταν και Μονοβύζα γιατί λένε ότι είχε σαν τις Αμαζόνες ένα μόνο μαστό και μάλιστα τόσο πελώριο, ώστε τον έριχνε στον ώμο της για να ξεκουράζεται. Η Μονοβύζα είχε κληρονομήσει απ’ τον οίκο της αμύθητη περιουσία, της οποίας η προστασία αποτελούσε μόνιμη έγνοια. Η μεγαλύτερη, όμως ανησυχία της δεν ήταν τα χρυσά δουκάτα και οι πολύτιμοι λίθοι των Βιλλαρδουίνων.

 

Η αινιγματική και ενίοτε τρομακτική μορφή της Μονοβύζας, συνδέθηκε με θρύλους, που μιλούν για τη διαφύλαξη μυστικών τα οποία έφτασαν στα χέρια της ταξιδεύοντας από την Ανατολή και την εποχή της πρώτης Σταυροφορίας. Μαγεία, ατελείωτα υπόγεια τούνελ, τελετουργίες σε κατακόμβες, απόκρυφες βιβλιοθήκες, κρύπτες όπου κατοικούν ανίερες σκιές, περάσματα προς άλλους κόσμους...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ,πάντως,δεν βλέπω πού βρίσκετε το ενδιαφέρον σε μια Μονοβύζα.Είναι σαν κάποιος τζόκεϊ να γοητεύεται από ένα άλογο με δυο πόδια...holiday.gifdevil2.gif

 

Λοιπόν δεν είναι ότι είχε μόνο ένα μαστό. Έχει και συνέχεια.

 

...Το 1277 λίγο πριν πεθάνει, ο γηραιός δεσπότης κληροδοτεί τη Μεσσαρέα στη μικρότερη κόρη του Dona Μαργαρίτα, η οποία κυβερνά την περιοχή έως το 1315.

 

Η Dona Matagriffon, αποκαλούνταν και Μονοβύζα γιατί λένε ότι είχε σαν τις Αμαζόνες ένα μόνο μαστό και μάλιστα τόσο πελώριο, ώστε τον έριχνε στον ώμο της για να ξεκουράζεται. Η Μονοβύζα είχε κληρονομήσει απ’ τον οίκο της αμύθητη περιουσία, της οποίας η προστασία αποτελούσε μόνιμη έγνοια. Η μεγαλύτερη, όμως ανησυχία της δεν ήταν τα χρυσά δουκάτα και οι πολύτιμοι λίθοι των Βιλλαρδουίνων.

 

Η αινιγματική και ενίοτε τρομακτική μορφή της Μονοβύζας, συνδέθηκε με θρύλους, που μιλούν για τη διαφύλαξη μυστικών τα οποία έφτασαν στα χέρια της ταξιδεύοντας από την Ανατολή και την εποχή της πρώτης Σταυροφορίας. Μαγεία, ατελείωτα υπόγεια τούνελ, τελετουργίες σε κατακόμβες, απόκρυφες βιβλιοθήκες, κρύπτες όπου κατοικούν ανίερες σκιές, περάσματα προς άλλους κόσμους...

 

 

 

Εε,τότε αλλάζει το πράγμα!devil2.gif

 

Πάντως,το έψαξα έτσι κι αλλιώς κι έμαθα για την εν λόγω...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πίστευε οτι θα δει ποτέ κάτι τέτοιο, μέχρι εκείνη τη νύχτα....

 

 

Τη Νύχτα της Επιστροφής

 

post-1631-128472908417_thumb.jpg

Edited by lizbeth_covenant
Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά μου επιστροφή στους διαγωνισμούς αναφέρεσαι;; Έεελα... ντροπή... δεν μπορώ να δεχτώ τέτοια τιμή! Ολόκληρο διήγημα για μένα! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά μου επιστροφή στους διαγωνισμούς αναφέρεσαι;; Έεελα... ντροπή... δεν μπορώ να δεχτώ τέτοια τιμή! Ολόκληρο διήγημα για μένα! :tongue:

 

:huh: :dazzled:Εεε... κοίτα αν έγραφα διήγημα για σένα θα είχε τίτλο "ο Άκυρος της υπόθεσης" :bangin::fish:

 

Σε πειράααζω!!! :console::kissing:Με αγάπη τα λέω, πάντα! :friends:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτά θα διαβάσω στην κοπέλα μου,ιστορία του Νιχίλιο να μην μου ξαναμιλήσει ποτέ!!!!tease.gif

Νομίζω με έχετε παρεξηγήσει εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

6 καταθέσεις μυστικών:

 

Μια Γνωριμία κι ένα Μυστικό - Mesmer

Ο Θεός των Κοράκων – white_unicorn

Η Σκιά - Tattoman

Υπόσχεση στους Νεκρούς - Solonor

Ο Θρύλος της Μονοβύζας - Arachnida

Ώχρα – aScannerDarkly

 

15 αναμένονται…

Link to comment
Share on other sites

6 καταθέσεις μυστικών:

 

Μια Γνωριμία κι ένα Μυστικό - Mesmer

Ο Θεός των Κοράκων – white_unicorn

Η Σκιά - Tattoman

Υπόσχεση στους Νεκρούς - Solonor

Ο Θρύλος της Μονοβύζας - Arachnida

Ώχρα – aScannerDarkly

 

15 αναμένονται…

 

Έχεις μετρήσει το σιλεόνι στους δεκαπέντε, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχιστεί και την άλλη εβδομάδα η "δημιουργικότητα" που με διακατέχει, η δικιά μου συμμετοχή θα μείνει μυστική μέχρι νεωτέρας. (Κάποια στιγμή θα τη δείτε πάντως, μου άρεσε πολύ η ιδέα για να την αφήσω να σαπίσει)

Link to comment
Share on other sites

6 καταθέσεις μυστικών:

 

Μια Γνωριμία κι ένα Μυστικό - Mesmer

Ο Θεός των Κοράκων – white_unicorn

Η Σκιά - Tattoman

Υπόσχεση στους Νεκρούς - Solonor

Ο Θρύλος της Μονοβύζας - Arachnida

Ώχρα – aScannerDarkly

 

15 αναμένονται…

 

Μεσούσης της νυκτός έγιναν εφτά.

Έχουμε και το Μαύρο και Χρυσαφί του Mindtwisted.

Link to comment
Share on other sites

Σε πειράααζω!!! :console::kissing:Με αγάπη τα λέω, πάντα! :friends:

 

Και γω σ' αγαπάω πολύ Λίνα!! (:2handed::axeman::battleaxe::bow_arrow::mace::kissing:)

Link to comment
Share on other sites

Τι σου κάνει ένας τίτλος... Το δικό μου, 17 downloads. Κάποια άλλα που πρόσεξα, 10-12.... Ο Θρύλος της Μονοβύζας..... 35!!!

 

Τίποτα δεν είναι τυχαίο

Link to comment
Share on other sites

:roflmao: Δεν ισχύει αυτό που λες. Εγώ απ' ότι βλέπω όλες οι ιστορίες που έχουν ανέβει πιο πριν έχουν πολλή κίνηση.

 

Εξάλλου εγώ κάθε φορά το ξανακατεβάζω όταν θέλω να το ξαναδιαβάσω.

 

Η μονοβύζα (:loughbounce:) έχει κατεβεί απο εμένα 5 φορές ως τώρα.

 

By the way τι ωραία emoticons :woot_jump::wtf:

Link to comment
Share on other sites

Ε..... γιατί δεν το κατεβάζεις απλά ,μία φορά και μετά να το διαβάζεις όποτε θες.......;

Link to comment
Share on other sites

Και να αποθηκεύσω τη miss 'θα έχω σοβαρό μειονέκτημα στα καλλιστεία''

 

απαπα:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι σίγουρη.... Δεν αποθηκεύεται στα Temp Files του υπολογιστή ότα κατεβάζεις κάτι? Ή είναι μόνο όταν επιλέγεις αποθήκευση και όχι απλή ανάγνωση? :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, νομίζω οτι έχεις δίκιο, αλλά απ' ότι έχω καταλλάβει, γιατί δεν είμαι και το πιο σχετικό άτομο με τέτοια θέματα,

ο Firefox, σβήνει όλο το ιστορικό και τα προσωρινά αρχεία μου μόλις τον κλείσω.

Νομίζω...

 

Γιατί πειράζει να το ξανακατεβάζω; Όπως βολεύεται ο καθένας...:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..