Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Απλά γράψτε τη γνώμη σας. Αυτός είναι ο σκοπός. Συνομωσίες και τέτοια δεν υπάρχουν, κι αν υπάρξουν απλά δε μας ενδιαφέρουν.

Ποιος είσαι εσύ; Αντίποινα is good. Κυρίες μου, come to the dark side, feel its power! :devil2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ένας από τους λόγους για τους οποίους δε μετανιώνω που μπήκα σε αυτό το forum: το χιούμορ σας!! laugh.gif

 

Παρ'όλα αυτά, για να είμαι όσο πιο αντικειμενική και ανεπηρέαστη, όταν έγραψα τα σχόλια είχα στο μυαλό μου μόνο την ιστορία, αυτή καθεαυτή, χωρίς σχόλια, είτε των υπόλοιπων στην ίδια ιστορία, είτε των συγγραφέων της συγκεκριμένης ιστορίας στη δική μου. (Και, ναι, πάλι έγραψα φράση-σιδηρόδρομο...! Μήπως παίζει ρόλο το ότι μάθαινα γερμανικά πιο παλιά; tongue.gif )

 

Προς το τέλος, βέβαια, μπορώ να πω ότι κουράστηκα, και ίσως δεν έδωσα τη δέουσα προσοχή στα τελευταία διηγήματα. Ελπίζω, όμως, να επανορθώσω κάποια στιγμή σύντομα.

 

Υ.Γ.: Μήπως το παράκανα με τα spoiler στα σχόλια; bleh.gif

Link to comment
Share on other sites

Μερικά παραδείγματα spoilers.

Ο δολοφόνος στο Saw 1, είναι ο νεκρός στο πρώτο δωμάτιο.

Στην έκτη αίσθηση ο Μπρους Γουίλις είναι φάντασμα.

Στο Fight Club, δεν υπάρχει tyler durden, είναι δημιούργημα της φαντασίας του πρωταγωνιστή.

Να συνεχίσω;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είσαι εσύ; Αντίποινα is good. Κυρίες μου, come to the dark side, feel its power! :devil2:

 

I am treading a fine line between the light and the dark on this one.... Guess light is currently winning.... *Halo falls off head*

Link to comment
Share on other sites

Μερικά παραδείγματα spoilers.

Ο δολοφόνος στο Saw 1, είναι ο νεκρός στο πρώτο δωμάτιο.

Στην έκτη αίσθηση ο Μπρους Γουίλις είναι φάντασμα.

Στο Fight Club, δεν υπάρχει tyler durden, είναι δημιούργημα της φαντασίας του πρωταγωνιστή.

Να συνεχίσω;

 

Ωωχ ε και αυτα κανονικα θα έπρεπε να μπουνε μέσα στα σποιλερ!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ στεναχωρημένη... Δε φτάνει που δεν κατάφερα να γράψω στο διαγωνισμό, μου φαίνεται δε θα καταφέρω ούτε να ψηφίσω. Είναι φοβερό ιστορία παρά ιστορία να μην καταλαβαίνω την τύφλα μου και τη μούτζα μου. Και αν ήταν μία οκ, πες κι αν ήταν δύο και πάλι οκ, αλλά είναι πααααρα πολλές και δεν είναι δυνατόν να φταίνε όλες αυτές οι ιστορίες. Εγώ φταίω προφανώς. Κι από τη μία λέω "Κιάρα, δε διαβάζεις προσεκτικά" και το ξαναπιάνω, αλλά από την άλλη να μη διαβάζω προσεκτικά και τις τρεις φορές που κάθομαι να διαβάσω??? :( Είμαι πολύ στεναχωρημένη :(

Link to comment
Share on other sites

Επιείκεια στους συγγραφείς που απαντούν στα σχόλια. Πέσανε τέτοιες αναλύσεις και συμπεράσματα που τους σκάσαμε τους συμμετέχοντες. Είναι πια κινέζικο μαρτύριο να βλέπεις το "κουλό" και να μην μπορείς να ποστάρεις τα ξεφωνητά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι ε; Τώρα να δείξουμε επιείκια. Τσεκούρι και φωτιά σε όλους:fire::battleaxe:

 

Είμαι πολύ στεναχωρημένη... Δε φτάνει που δεν κατάφερα να γράψω στο διαγωνισμό, μου φαίνεται δε θα καταφέρω ούτε να ψηφίσω. Είναι φοβερό ιστορία παρά ιστορία να μην καταλαβαίνω την τύφλα μου και τη μούτζα μου. Και αν ήταν μία οκ, πες κι αν ήταν δύο και πάλι οκ, αλλά είναι πααααρα πολλές και δεν είναι δυνατόν να φταίνε όλες αυτές οι ιστορίες. Εγώ φταίω προφανώς. Κι από τη μία λέω "Κιάρα, δε διαβάζεις προσεκτικά" και το ξαναπιάνω, αλλά από την άλλη να μη διαβάζω προσεκτικά και τις τρεις φορές που κάθομαι να διαβάσω??? :( Είμαι πολύ στεναχωρημένη :(

 

Μπορεί όμως να μη φταις εσύ τελικά. Μπορεί να φταίνε οι συγγραφείς. Μα όλοι τους; Ναι, όλοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδί μου, μπορεί να μη φταίει και κανείς, δεν είναι θέμα φταιξίματος στην τελική. Απλά αισθάνομαι πως δε μπορώ να κάνω τους μικρούς λογικούς συνειρμούς που χρειάζεται για να συμπληρώσω την ιστορία στο μυαλό μου. Και είναι κάτι που πάντα το έκανα ωραιότατα κι έβγαζα νόημα που μου αρκούσε. Τώρα 0, τίποτα, κενό. Και δεν είναι σήμερα μόνο να πεις άσε ρε παιδί μου, αύριο πάλι μπορεί να καταλάβεις, είναι από το Σάββατο που άρχιζα να τις διαβάζω. Πιάνω μία, χάνω τις δύο επόμενες :dazzled:

 

Αλλά οκ, θα συνεχίσω τους σχολιασμούς να μην αφήσω κανέναν εκτός, απλά αν δεν καταφέρω να βγάλω άκρη δε θα ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

@Κιάρα: Έι, relax. Έχουμε δέκα μέρες γεμάτες, καλέ.

Δεν υπάρχει τόση βιασύνη. Αν αισθάνεσαι ότι δεν μπορείς να διαβάσεις τις ιστορίες αυτές τις μέρες, άσ' το για κάποια άλλη στιγμή. Και προπαντός, μην στενοχωριέσαι. :console:.

 

 

@Everybody: Αν κάποιος αισθάνεται ότι πρέπει οπωσδήποτε να απαντήσει σε κάτι, δεν θα του πάρει κανείς το κεφάλι.

Η σύσταση να μην γίνονται σχόλια επί των σχολίων και να μην απαντούν οι συγγραφείς έχει τις ρίζες της σε κάποιους προηγούμενους διαγωνισμούς, όπου σε μερικά σημεία ανέβηκε η ένταση.

Κανένας δεν μπορεί να ξέρει εκ των προτέρων τι ενοχλεί ποιον. Είναι σημαντικό να είμαστε ειλικρινείς -και ευγενείς- και αισιοδοξώ ότι όλα θα πάνε καλά στο σχολιασμό και στην ψηφοφορία, όπως πήγαν και κατά τη διάρκεια της συγγραφής.

 

Μεταξύ άλλων, ας θυμόμαστε ότι ο διαγωνισμός είναι παιχνίδι.

Παίζουμε για να περάσουμε ΚΑΛΑ.

 

Υ.Γ. (Επειδή έχουμε πολλούς καινούργιους στον διαγωνισμό).

Οι διοργανωτές των διαγωνισμών σχολιάζουν και ψηφίζουν και αυτοί.

Απλώς, παραδοσιακά, τα σχόλια του διοργανωτή ανεβαίνουν μετά τη λήξη της ψηφοφορίας.

Τα δικά μου λοιπόν, μετά τα μεσάνυχτα της 8ης Οκτωβρίου, μετά τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Α, ναι ε; Τώρα να δείξουμε επιείκια. Τσεκούρι και φωτιά σε όλους:fire::battleaxe:

 

Είμαι πολύ στεναχωρημένη... Δε φτάνει που δεν κατάφερα να γράψω στο διαγωνισμό, μου φαίνεται δε θα καταφέρω ούτε να ψηφίσω. Είναι φοβερό ιστορία παρά ιστορία να μην καταλαβαίνω την τύφλα μου και τη μούτζα μου. Και αν ήταν μία οκ, πες κι αν ήταν δύο και πάλι οκ, αλλά είναι πααααρα πολλές και δεν είναι δυνατόν να φταίνε όλες αυτές οι ιστορίες. Εγώ φταίω προφανώς. Κι από τη μία λέω "Κιάρα, δε διαβάζεις προσεκτικά" και το ξαναπιάνω, αλλά από την άλλη να μη διαβάζω προσεκτικά και τις τρεις φορές που κάθομαι να διαβάσω??? :( Είμαι πολύ στεναχωρημένη :(

 

Μπορεί όμως να μη φταις εσύ τελικά. Μπορεί να φταίνε οι συγγραφείς. Μα όλοι τους; Ναι, όλοι τους.

 

Εγώ νομίζω ότι οι συγγραφείς φταίνε. Όλοι εκτός από αυτούς που την ιστορία τους την κατάλαβες (εγώ :tongue:, Χατζηγιώργης κλπ). Το θεωρώ σημαντικό να νοιάζεται ο συγγραφέας να τον καταλάβουν οι αναγνώστες, διότι η τέχνη (sic) είναι και τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

"Επικοινωνία είναι να βιώνεις τη σκληρότητα των ανθρώπων".

:chinese:

 

edit:

1)Η Nienor κατάλαβε την ιστορία μου! :first:

2) Για τη σκηνή με τα πλοία στο "Υπόσχεση στους νεκρούς": Είναι αλήθεια ότι έχω δει τόσες (τι τόσες; αμέτρητες) φορές τις ταινίες, που έχουν σκεπάσει κάθε μνήμη απ' τα βιβλία. Θυμάμαι λίγες διαφορές, τις πιο τρανταχτές. Ή ελλείψεις, όπως τον Μπομπαντίλ. Κατά τα άλλα, κόβομαι στις εξετάσεις. Με βλέπω να στρώνομαι κάποια μέρα, μπας και ξεστραβωθώ. (Πρώτη φορά γράφω τη λέξη ξεστραβώνομαι, και μόλις συνειδητοποιώ ότι φαίνεται πολύ άσχημα γραμμένη).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Nienor μου, δε χρειάζεται να στενοχωριέσαι! laugh.gif

 

Είναι αλήθεια πως όταν κάποιος διαβάζει τις ιστορίες συνεχόμενα (εγώ, για παράδειγμα) τείνει να χάνεται κάπου και να απελπίζεται. Δεν είναι απαραίτητο να τις διαβάσεις όλες μονομιάς. Αν σκεφτείς κιόλας ότι στο λέει αυτή που τις διάβασε και τις σχολίασε μέσα σε τρεις μέρες... (Περιττό να πω ότι σήμερα ήμουν όοολη τη μέρα σχεδόν στο κρεβάτι! tease.gif )

 

Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να φταίει ο συγγραφέας ή ο αναγνώστης. Η τέχνη, σε όλες τις μορφές της, μοιάζει κάπως με τις ανθρώπινες σχέσεις: μπορεί απλά να μην τύχει. Μπορεί τα πνεύματα να μη συναντώνται. Και αυτό δεν είναι κατ'ανάγκη κακό. Απλά ο καθένας έχει διαφορετικό γούστο και αυτό δεν μπορεί να συμπίπτει με όλες τις ιστορίες. Μεγάλο ρόλο παίζει και η διάθεση που έχουμε ή η φάση στην οποία βρισκόμαστε.

 

Μια συμβουλή - παράκληση:

 

Ας μη διαβάζουμε τις ιστορίες ως κριτικοί, αλλά ως αναγνώστες! Αφού, λοιπόν, ευχαριστηθούμε (ή όχι) την ιστορία, ας κινήσουμε τότε τους μηχανισμούς της κριτικής μας σκέψης. Κανένα κείμενο δεν είναι τέλειο (εξ'άλλου, δε θα ήταν φυσιολογικό αυτό), οπότε κυρίαρχο ρόλο έχει η αίσθηση που αυτό μας δημιουργεί όταν το διαβάζουμε.

 

Τέλος, ας μη χαλάμε τις καρδιές μας προσάπτοντας ευθύνες! Έτσι καταστρέφουμε την ωραία ατμόσφαιρα του forum. And bear in mind πως αυτή ήταν που με κέρδισε και με 'έπεισε' να γίνω μέλος της παρέας σας!

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή - παράκληση:

 

Ας μη διαβάζουμε τις ιστορίες ως κριτικοί, αλλά ως αναγνώστες! Αφού, λοιπόν, ευχαριστηθούμε (ή όχι) την ιστορία, ας κινήσουμε τότε τους μηχανισμούς της κριτικής μας σκέψης. Κανένα κείμενο δεν είναι τέλειο (εξ'άλλου, δε θα ήταν φυσιολογικό αυτό), οπότε κυρίαρχο ρόλο έχει η αίσθηση που αυτό μας δημιουργεί όταν το διαβάζουμε.

 

Τέλος, ας μη χαλάμε τις καρδιές μας προσάπτοντας ευθύνες! Έτσι καταστρέφουμε την ωραία ατμόσφαιρα του forum. And bear in mind πως αυτή ήταν που με κέρδισε και με 'έπεισε' να γίνω μέλος της παρέας σας!

 

Καλή συνέχεια!

 

ΠΕΣ ΤΑ!!! clap.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν στενοχωριώμουν με κάθε ιστορία που δεν κατάλαβα.... τέτοια ώρα... θα είχα πει, "Συγγνώμη παιδιά αλλά εμένα βγάλτε με από την ψηφοφορία...." πράγμα που δεν έκανα, και που δεν με βλέπω να κάνω... .άλλωστε και σχολίασα, όσο μπορούσα καλύτερα ελπίζω, και τις επιλογές μου έστειλά ήδη..... :holiday:

Όσο για το ότι δεν καταλάβατε την ιστορία μου.... ε, με 3 μέρες που μου πήρε να την φτιάξω, ποίος θα κατάφερνε να καταλάβει τι ακριβώς ήθελα να πω? Οπότε, όπως έγραψα.... την ψιλοέφτιαξα, και ελπίζω να γίνει πιο κατανοητή, άρα η wordsmith (για μένα τουλάχιστον) έχει δίκιο, το ότι δεν καταλάβατε τίποτα ήταν δικό μου λάθος πάνω από όλα.... για τους λοιπούς... δεν μπορώ να πω.... :devil2: (αν και ίσως συμφωνήσω με τον ascannerdarkly δια πυρός και σιδήρου όλοι οι διαγωνιζόμενοι..... :devil2: )

Link to comment
Share on other sites

Lady Nina,

 

σαφέστατα και δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας κι ούτε ήταν στις προθέσεις μου να βαρύνω κανέναν με κατηγορίες. Προφανώς και μην το παίρνεις έτσι. Όπως έχεις δει ήδη μπορούμε να τη λέμε ο ένας στον άλλο από το πρωί μέχρι το βράδυ και να μην τρέχει μία, να κοροϊδευόμαστε και να πειραζόμαστε κτλ έτσι -ακριβώς με τον ίδιο τρόπο- που και που λέμε δημοσίως και τα προσωπικά μας. Αυτό ήταν όλο, εξέφρασα τους προβληματισμούς μου (και απολογήθηκα κι όλας για όλα αυτά τα "δεν καταλαβαίνω" στην πραγματικότητα στους αγαπημένους μου συγγραφείς). Μη μασάς.

 

Αλλά σε παρακαλώ, σε παρακαλώ (και πάλι επανάληψη) μη μου δίνεις οδηγίες χρήσεως :p Ξέρω να το κάνω αυτό, αλήθεια στο λέω :p

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και λέω να πιάσω τη δική σου τώρα :holiday:

Link to comment
Share on other sites

Το να μην καταλαβαίνεις μια ιστορία είναι καθαρά στον αναγνώστη, για μένα. Άμα ήταν αλλιώς,θα υπήρχαν ιστορίες που όλοι θα τις έπιαναν ή όλοι δεν θα τις καταλάβαιναν. Αυτό,προφανώς,δεν ισχυει. Εμένα την δική μου άλλοι την είπαν διδακτική και μασημένη στο τέλος,άλλοι ότι δεν βγάζει νόημα. Για ποιο από τα δύο ΄΄φταίω΄΄;

Link to comment
Share on other sites

Για τίποτα απολύτως δε φταις, αυτό λέω κι εγώ. Να το λήξουμε το θεματάκι please? Γιατί όσο το επεκτείνουμε τελικά φταίω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, πολύ τον διασκεδάζω αυτό το διαγωνισμό! Άμα σου βγαίνει ο πάτος όλη μέρα στη σχολή είναι πολύ διασκεδαστικό μετά να διαβάζεις τα σχόλια!

 

Nienor εγώ όταν έχω θολωμένο μυαλό η νιώθω χάλια βρίσκω ένα περίεργο τραγούδι και το ακούω όλη μέρα στην διαπασών, προς μεγάλη λύπη ενός γειτονά μου.

 

Να το τελευταίο μου aha!

 

Βοηθάει!!

Link to comment
Share on other sites

Lady Nina,

 

σαφέστατα και δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας κι ούτε ήταν στις προθέσεις μου να βαρύνω κανέναν με κατηγορίες. Προφανώς και μην το παίρνεις έτσι. Όπως έχεις δει ήδη μπορούμε να τη λέμε ο ένας στον άλλο από το πρωί μέχρι το βράδυ και να μην τρέχει μία, να κοροϊδευόμαστε και να πειραζόμαστε κτλ έτσι -ακριβώς με τον ίδιο τρόπο- που και που λέμε δημοσίως και τα προσωπικά μας. Αυτό ήταν όλο, εξέφρασα τους προβληματισμούς μου (και απολογήθηκα κι όλας για όλα αυτά τα "δεν καταλαβαίνω" στην πραγματικότητα στους αγαπημένους μου συγγραφείς). Μη μασάς.

 

Nienor,

 

προφανώς σου προκάλεσα σύγχυση, προσφωνώντας σε στην αρχή του post. Το post μου, όμως, απευθυνόταν σε όλα ανεξαιρέτως τα μέλη του forum, εκτός από το πρώτο κομμάτι, που απευθυνόταν σε σένα:

Nienor μου' date=' δε χρειάζεται να στενοχωριέσαι! [img']http://community.sff.gr/public/style_emoticons/default/laugh.gif[/img]

 

Είναι αλήθεια πως όταν κάποιος διαβάζει τις ιστορίες συνεχόμενα (εγώ, για παράδειγμα) τείνει να χάνεται κάπου και να απελπίζεται. Δεν είναι απαραίτητο να τις διαβάσεις όλες μονομιάς. Αν σκεφτείς κιόλας ότι στο λέει αυτή που τις διάβασε και τις σχολίασε μέσα σε τρεις μέρες... (Περιττό να πω ότι σήμερα ήμουν όοολη τη μέρα σχεδόν στο κρεβάτι! tease.gif )

 

OK, προφανώς ευθύνεται και το ότι είμαι νέα στην παρέα σας, οπότε θέλησα να "σβήσω φωτιές που δεν υπήρχαν"! tongue.gif

 

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και λέω να πιάσω τη δική σου τώρα holiday.gif

 

Και εδώ έρχεται το μεγάλο "Ωχ!!"

 

Αστειεύομαι, φυσικά! Καλή ανάγνωση και περιμένω τις εντυπώσεις σου! laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, παρακολουθώ τι γίνεται εδώ και με βλέπω να αργώ λίγο, όχι πολύ όμως ;)

Link to comment
Share on other sites

-Onlar burada nə deyirlər?

-我不知道!哎呀,如果我知道!

-آنها حداقل آنچه آنها می دانند صحبت کردن ؛

-Siyo ... si habari!

- κι εγώ έτσι νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..