Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Πάντως,είναι σωστό-αναρωτιέμαι- ότι οι διαγωνισμοί φαντασίας εχουν πολύ κόσμο;Έριχνα μια ματιά σε παλιούς τρόμου,π.χ, και ήταν πολύ ήρεμα τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πάντως,είναι σωστό-αναρωτιέμαι- ότι οι διαγωνισμοί φαντασίας εχουν πολύ κόσμο;Έριχνα μια ματιά σε παλιούς τρόμου,π.χ, και ήταν πολύ ήρεμα τα πράγματα!

Ναι, αυτό ισχύει. Ακόμα και στους γενικούς οι fantasy ιστορίες τείνουν να είναι περισσότερες (αλλά να κερδίζουν λιγότερο συχνά) από αυτές της ΕΦ και τρόμου.

Οι διαγωνισμοί τρόμου από την άλλη έχουν κατά κανόνα τις λιγότερες συμμετοχές.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα κι εγώ την ψήφο μου.

 

Αν δεν με ψήφισες στην πρώτη εικοσάδα, να ξες ότι δεν είμαστε πια φίλοι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,είναι σωστό-αναρωτιέμαι- ότι οι διαγωνισμοί φαντασίας εχουν πολύ κόσμο;Έριχνα μια ματιά σε παλιούς τρόμου,π.χ, και ήταν πολύ ήρεμα τα πράγματα!

 

Ε είναι λίγο άτυπος κανόνας ότι ο τρόμος είναι λίγο πιο "περιθωριοποιημένο" είδος φαντασίας κι έχει μια μερίδα αναγνωστών με συγκεκριμένα γούστα, σ' αντίθεση με το φάνταζι που 'ναι πιο... "πιασάρικο" είδος!!:tongue:

 

Πάντως είμαι της γνώμης ότι οι του τρόμου θαυμαστές, είναι κι οι πιο σκληροπυρηνικοί!!!:pickaxe:

 

Το λατρεύουν το είδος και το ζούνε!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι είναι πιο δύσκολο να γράψεις τρόμο και αυτό φταίει.

Για εμένα είναι πολύ δύσκολο να γράψω τρόμο, αλλά μου αρέσει πολύ να τον διαβάζω, χεχ.

 

:gathering:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,είναι σωστό-αναρωτιέμαι- ότι οι διαγωνισμοί φαντασίας εχουν πολύ κόσμο;Έριχνα μια ματιά σε παλιούς τρόμου,π.χ, και ήταν πολύ ήρεμα τα πράγματα!

 

Ε είναι λίγο άτυπος κανόνας ότι ο τρόμος είναι λίγο πιο "περιθωριοποιημένο" είδος φαντασίας κι έχει μια μερίδα αναγνωστών με συγκεκριμένα γούστα, σ' αντίθεση με το φάνταζι που 'ναι πιο... "πιασάρικο" είδος!!:tongue:

 

Πάντως είμαι της γνώμης ότι οι του τρόμου θαυμαστές, είναι κι οι πιο σκληροπυρηνικοί!!!:pickaxe:

 

Το λατρεύουν το είδος και το ζούνε!!

 

 

Σώπα!!!!!!!!!!Μα, γιατί το λες αυτό;;Ιδέα δεν είχα!!tease.giflaugh.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας κάνει εντύπωση;

Δεν ξέρετε οτι οι πιο δεμένες ομάδες είναι αυτές οι οποίες συνήθως βρίσκονται στο περιθώριο;

 

Εδω μέσα είμαστε μειοψηφία όπως και να το κάνουμε, οπότε η συσπέιρωση είναι δεδομένη και εμφανής.

 

Μην φανταστείτε πάντως οτι όλη η ζωή μας γενικότερα περιστρέφεται γύρω απο τον τρόμο. Απλά μέσα σε ένα φόρουμ τα πράγματα φαίνονται συνήθως πρισματικά και εμφανίζονται διογκωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Για ξαναρίξε μία τις τρεις κατηγορίες σου μπας και βοηθήσεις και μας :p

 

Μα δεν εννοώ τίποτα ιδιαίτερο. Απλά, σχεδόν πάντα ξεχωρίζουν στα μάτια μου οι ιστορίες πραγματικά υψηλού επιπέδου, οι απλά καλές/με δυνατότητες και, τέλος, αυτές που υστερούν σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Πάντως είμαι της γνώμης ότι οι του τρόμου θαυμαστές, είναι κι οι πιο σκληροπυρηνικοί!!!:pickaxe:

 

Το λατρεύουν το είδος και το ζούνε!!

 

Εγώ πάντως έχω να παρατηρήσω ότι σε όλους τους τελευταίους γενικούς διαγωνισμούς κέρδισε ιστορία τρόμου.

Άρα, δεν παίζει το ότι τις ψηφίζουν μόνο οι σκληροπυρηνικοί.:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Επεψηφήκειν

 

(Υπερσυντέλικος του ψηφίζω:tongue:)

 

Πιστεύω ότι τα κατάφερα αρκετά καλά στην κατάταξη

Link to comment
Share on other sites

Πάντως,είναι σωστό-αναρωτιέμαι- ότι οι διαγωνισμοί φαντασίας εχουν πολύ κόσμο;Έριχνα μια ματιά σε παλιούς τρόμου,π.χ, και ήταν πολύ ήρεμα τα πράγματα!

 

Ε είναι λίγο άτυπος κανόνας ότι ο τρόμος είναι λίγο πιο "περιθωριοποιημένο" είδος φαντασίας κι έχει μια μερίδα αναγνωστών με συγκεκριμένα γούστα, σ' αντίθεση με το φάνταζι που 'ναι πιο... "πιασάρικο" είδος!!:tongue:

 

Πάντως είμαι της γνώμης ότι οι του τρόμου θαυμαστές, είναι κι οι πιο σκληροπυρηνικοί!!!:pickaxe:

 

Το λατρεύουν το είδος και το ζούνε!!

Έχω την εντύπωση ότι τρόμος και ΕΦ είναι πολύ πιο διαδεδομένα γενικά εκεί έξω από ότι το fantasy. Απλά τα τελευταία 15 χρόνια το fantasy είναι πολύ πιο "μοδάτο" (λόγω ταινιών, παιχνιδιών, μουσικής και των best seller του χώρου) και πολύ πιο αποδεκτό στον χώρο μας (και όχι μόνο). Αλλά πχ ο Martin δεν πρόκειται να φτάσει τις πωλήσεις του Stephen King ούτε στον ύπνο του.

 

Απλά, εδώ μέσα τώρα, είμαστε χωρισμένοι (ας το πούμε) σε 3 ομάδες: Φανταζάδες, ΕΦάδες και Χοροράδες. Ενώ οι δύο άλλες ομάδες θα γράψουν και Φάνταζυ (ορισμένοι πχ όπως εγώ αρκετά συχνά) οι άλλες ομάδες θα διστάσουν να γράψουν Sci-Fi ή Horror.

Όμως, από την άλλη, οι πιο "γερές" πένες δείχνουν να έχουν μαζευτεί στην ΕΦ και τον Τρόμο (ή τουλάχιστον από όσους γράφουν για διαγωνισμούς) και για αυτό βλέπουμε ιστορίες του είδους να κερδίζουν πιο συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι είναι πιο δύσκολο να γράψεις τρόμο και αυτό φταίει.

Για εμένα είναι πολύ δύσκολο να γράψω τρόμο, αλλά μου αρέσει πολύ να τον διαβάζω, χεχ.

 

:gathering:

 

θα συμφωνήσω, και εγώ σε αυτήν την κατηγορία ανήκω... μου αρέσει ο τρόμος (άλλωστε αν καταφέρω να κοιμηθώ εύκολα μετά από ιστορία τρόμου, ε, δεν ήταν τρόμου) αλλά δεν μπορώ να γράψω τρόμο, ή τουλάχιστον δεν ξέρω πως ακριβώς να τρομάξω τον αναγνώστη....

 

το ίδιο ίσως συμβαίνει και με την ΕΦ.... οπότε και ο Νιχίλιο πρέπει να έχει δίκιο (αλλά με μπέρδεψες λίγο με τις πολλές ομάδες.... :lol: μάλλον φταέι που νυστάζω....:D)

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ.

Οι δύο πρώτες θέσεις με ταλαιπώρησαν πολύ. Συνέχεια τις άλλαζα αναμεταξύ τους.

 

Συνολικά, πολύ ευχαριστήθηκα τη διαδικασία.

Άσε που την βρήκα και διδακτική.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι του τρόμου....12 points go to horror...:lol:

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:οι ψήφοι πώς δίνονται; Δηλαδή, ο πρώτος παίρνει 22 βαθμούς και μειώνουμε κατά 1 όσο κατεβαίνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:οι ψήφοι πώς δίνονται; Δηλαδή, ο πρώτος παίρνει 22 βαθμούς και μειώνουμε κατά 1 όσο κατεβαίνουμε;

 

Εσύ απλώς τα βάζεις με τη σειρά, ξεκινώντας από την καλύτερη ιστορία.

Οπότε στέλνεις απλώς μια λίστα σε μένα και στη manstredin.

Τα υπόλοιπα τα κανονίζουμε εμείς, αλλά ναι, ουσιαστικά η πρώτη ιστορία της κατάταξης παίρνει 22 και μετά το σκορ κατεβαίνει κατά ένα.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση:οι ψήφοι πώς δίνονται; Δηλαδή, ο πρώτος παίρνει 22 βαθμούς και μειώνουμε κατά 1 όσο κατεβαίνουμε;

 

Τα υπόλοιπα τα κανονίζουμε εμείς

 

Κατάλαβα...Θα πέσει μαγείρεμα...laugh.giflaugh.giftease.gif

 

 

 

Ξεμπέρδεψα κι εγώ...Απλά,επειδή είμαι λίγο George of the Jungle, να έχω μια επιβεβαίωση ότι είμαι ΟΚ.

 

Σημείωση:Φωτογραφίες από την στιγμή που έχωνα τον φάκελο στην κάλπη,θα πάρετε μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...Θα πέσει μαγείρεμα...laugh.giflaugh.giftease.gif

 

 

Ξεμπέρδεψα κι εγώ...Απλά,επειδή είμαι λίγο George of the Jungle, να έχω μια επιβεβαίωση ότι είμαι ΟΚ.

 

Σημείωση:Φωτογραφίες από την στιγμή που έχωνα τον φάκελο στην κάλπη,θα πάρετε μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

 

 

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο τσιγάρισμα. devil2.gif Μετά θα μπουν στο φούρνο με κρεμμυδάκι.

 

Όπως καταλαβαίνεις, την έλαβα την ψήφο...

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Και το σασπένς που είναι;

 

post-1004-128634478403_thumb.jpg

 

Σε τρεις μένες ανακοινώνονται τα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ψήφισα κι εγώ.

Συμφωνώ με τη white unicorn να ψηφίσουμε και κατά κατηγορία, όπως στα όσκαρ. Π.χ.

-καλύτερος κριτικός

-καλύτερος/χειρότερος τίτλος

-πιο αστεία ιστορία

-πιο φάντασυ/λιγότερο φάντασυ

κλπ κλπ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ψήφισα κι εγώ.

Συμφωνώ με τη white unicorn να ψηφίσουμε και κατά κατηγορία, όπως στα όσκαρ. Π.χ.

-καλύτερος κριτικός

-καλύτερος/χειρότερος τίτλος

-πιο αστεία ιστορία

-πιο φάντασυ/λιγότερο φάντασυ

κλπ κλπ

Μην ξεχάσουμε κοστούμια και ειδικά εφέ. :tease:

Link to comment
Share on other sites

Μα πού είναι τα καυτά στοιχεία για τις κονταρομαχίες στις πρώτες θέσεις;

 

Α, ναι! Περιμένουμε και στατιστική ανάλυση, ε Tiessa;

Link to comment
Share on other sites

1) Μα πού είναι τα καυτά στοιχεία για τις κονταρομαχίες στις πρώτες θέσεις;

 

2) Α, ναι! Περιμένουμε και στατιστική ανάλυση, ε Tiessa;

 

 

2) Μιλάς σ' ένα control freak των στατιστικών, κύριε. Εννοείται πως ό,τι μπορεί να βγάλει το excel (και καταλαβαίνω τι είναι, δηλαδή) θα σας το παραθέσω.

 

Πάντως έχουν ψηφίσει 18, εκ των οποίων οι 15 είναι οι συγγραφείς. Περιμένουμε άλλους εφτά τουλάχιστον.

 

1) Τα κονταροχτυπήματα είναι αρκετά.

Εκτός από μια ιστορία, που παίρνει σχεδόν σταθερά πάνω από τη βάση και έχει ξεχωρίσει (λίγο) από τις υπόλοιπες, υπάρχει συνεχής ανατροπή στις επόμενες τρεις θέσεις, σφαγή στην πέμπτη, έκτη, έβδομη και ακολουθούν διάφορα γκρουπ ανά τριάδες ή τετράδες, που επίσης βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους.

Έχω τρελαθεί με τις απίστευτες διαφορές απόψεων :dazzled:(Και ουάου! Δεν το κρύβω, το διασκεδάζω αφάνταστα :holiday:)

Μέγιστο άνοιγμα ψαλίδας σε ιστορία (εκτός της ψήφου του συγγραφέα φυσικά) 20 μονάδες!

 

 

Και τώρα για να σοβαρευτούμε λιγάκι:

(Παρόλο που διαισθάνομαι ότι θα τη σπάσω σε μερικούς αλλά) επειδή καταλαβαίνω ότι κάποιοι ζορίζονται πραγματικά να προλάβουν να διαβάσουν και να σχολιάσουν -οι ιστορίες είναι πάρα πολλές και οι περισσότερες μεγάλες, τρέχουν εξεταστικές, υπερωρίες, φροντιστήρια και ό,τι άλλο- και δεν θέλω το πανηγύρι των μισών να γίνει το θρίλερ των υπόλοιπων, αν κάποιοι (συγγραφείς ή αναγνώστες) έχουν ανάγκη από μια μέρα παράταση, υπάρχει η πρόθεση να δοθεί παράταση προθεσμίας μέχρι τα μεσάνυχτα του Σαββάτου.

Απλώς, επειδή πρέπει να είμαστε δυο άτομα (manstredin και εγώ) διαθέσιμα on-line τις ώρες της λήξης, παρακαλούμε πείτε το σύντομα αν χρειάζεστε παράταση για να συντονιστούμε μεταξύ μας.

Αν υπάρξει παράταση, θα την ανακοινώσουμε εγκαίρως.

 

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..