Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Θέλω να σας ζητήσω συγγνώμη. Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τις συμμετοχές. Το τελευταίο καιρό έχω μερικά μπλεξίματα δυστυχώς...

 

Ειλικρινά λυπάμαι που σας έβαλα και στο τρυπάκι να διαβάσετε ΚΑΙ την ιστορία μου η οποία θα ακυρωθεί προφανώς.

 

Ελπίζω να μην με κακολογήσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merlin's Law:

Ο κανόνας που λέει πως σε κείμενα φάντασυ, η πιθανότητα το όνομα του κόσμου ή των χαρακτήρων να περιέχουν τα γράμματα R L N τείνει στο 100%.

8 στους 9 της Συντροφιάς του Δαχτυλιδιού το είχαν. Σχεδόν όλοι της ιστορίας του Αρθούρου το είχαν.(Με τον Μέρλιν φυσικά που δίνει το όνομα στον Νόμο, έχοντας και τα 3). Από rpg-κόσμους έχουμε Eberron, Ravenloft, Faerun, Azeroth...

Και πάει λέγοντας.

 

Καλύτερο poll από διαγωνισμό φάντασυ με 22 ιστορίες δεν υπάρχει για την επαλήθευση ή όχι του Νόμου. Έχουμε κανένα κείμενο που να ΜΗΝ έχει αυτά τα ύποπτα γραμματάκια σε ούτε ένα από τα ονόματα ή τον κόσμο όπου εκτυλίσσονται; Ο/Η συγγραφέας ας δώσει την απάντηση.chinese.gif

 

 

 

Μέσα είμαι... (επιβεβαιώνεται και με νόμο... η ιστορία είναι Φάντασυ :lol: ) είχα και R, και N για L δεν είμαι σίγουρη αλλά από Μ άλλο τίποτα.... :holiday:

 

Βρε Aft γιατί :mf_sherlock:?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ζητήσω συγγνώμη. Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τις συμμετοχές. Το τελευταίο καιρό έχω μερικά μπλεξίματα δυστυχώς...

 

Ειλικρινά λυπάμαι που σας έβαλα και στο τρυπάκι να διαβάσετε ΚΑΙ την ιστορία μου η οποία θα ακυρωθεί προφανώς.

 

Ελπίζω να μην με κακολογήσετε.

 

Αυτά είναι πράγματα που συμβαίνουν.

Αν ρίξεις μια ματιά σε ποστς προηγούμενων διαγωνισμών θα δεις ότι δεν είσαι ο μοναδικός, επομένως μην ανησυχείς. Δεν σε κακολογεί κανένας. :friends:

 

Ελπίζω η εμπειρία της συμμετοχής να ήταν θετική για σένα πάνω απ' όλα και τα σχόλια όλων να σε βοήθησαν.

 

 

@everybody: Η ιστορία θα αφαιρεθεί από τη λίστα των αποτελεσμάτων με ό,τι πιθανόν να συνεπάγεται αυτό στην κατάταξη. (Δεν θα αλλάξουμε όμως τους βαθμούς, μην κάνουμε και κανένα λάθος την τελευταία στιγμή, εντάξει;:rolleyes:)

 

Περιμένουμε λοιπόν δυο ψήφους ακόμα:

 

lizbeth, ξέρω ότι είσαι κάπου εδώ γύρω και πλησιάζεις στην τελική ευθεία.

Valkyries, εσύ πού βρίσκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ήδη ψηφίσει!!!!! Ψήφισα!!! Ψηφισα;;; Ναι, ναι ψήφισα!!!! Ε;; Ναι, ναι είμαι σίγουρη... δεν ήταν ένα όνειρο αυτή τη φορά, ήταν πραγματικότητα!!! ΨΗΦΙΣΑΑΑ!!!

 

Πάντως νιώθω περίεργα αυτή τη φορά. Πολλές ιστορίες ήθελα να τις βάλω στην ίδια θέση. Κάποιες τις διάβασα καιρό πριν και δεν ξέρω αν έχασαν λίγη απ'την αρχική τους "λάμψη" επειδή πέρασε καιρός και αδικήθηκαν ίσως σε σχέση με άλλες πιο πρόσφατα αναγνωσμένες... Ήταν πολύ δύσκολο για μένα να βάλω σε σειρά τόσες πολλές ιστορίες!!! Προσπάθησα να κάνω το καλύτερο.

 

post-1631-128663633681_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mόλις ψήφισα κι εγώ, επιτέλους. Μαθήματα, φροντηστήρια, ασ' τα να πάνε. Αν έχω κάνει κάποιο λάθος, πείτε μου. Όσο για το νόμο του Μέρλιν, και τα δικά μου ονόματα, Ρυόρθ και Μεσάρα έχουν ρ και μ... Πράγματι δύσκολο να γράψεις τελείως πρωτότυπο φάνταζυ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλα καλά. :thmbup:

Και οι τελευταίες ψήφοι συγγραφέων καταχωρούνται τώρα.

 

 

Όποιος άλλος θέλει να ψηφίσει, έχει χρόνο μέχρι να μεσάνυχτα.

 

See you all later!

 

 

Edit: Α, και να με συγχωράτε για το σαλάγισμα των τελευταίων ημερών, αλλά στην άλλη μου ζωή είμαι καθηγήτρια, κι έχω συνηθίσει να ζορίζω τα καημένα τα παιδάκια μου:rolleyes:

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Tiessa, τι καθηγήτρια είσαι; (Η μάνα μου είναι φιλόλογος, και μου τη θυμίζεις κάπως:graduated:)

Link to comment
Share on other sites

Tiessa, τι καθηγήτρια είσαι; (Η μάνα μου είναι φιλόλογος, και μου τη θυμίζεις κάπως:graduated:)

 

Μπα καμιά σχέση. Πληροφορική διδάσκω. (Και μη με πιστεύεις ότι ζορίζω τα παιδάκια... αυτά με ζορίζουνε)

Link to comment
Share on other sites

Tiessa, τι καθηγήτρια είσαι; (Η μάνα μου είναι φιλόλογος, και μου τη θυμίζεις κάπως:graduated:)

 

Μπα καμιά σχέση. Πληροφορική διδάσκω. (Και μη με πιστεύεις ότι ζορίζω τα παιδάκια... αυτά με ζορίζουνε)

 

A, εντάξει. Το κατάλαβα αυτό για το ζόρισμα. Ειδικά στα γυμνάσια, είμαι με το μέρος των καθηγητών, τα παιδιά τους βασανίζουν αρκετά. Ποτέ δε θα θελα να μπω στη θέση τους.

 

Εdit: Σόλονορ, δεν κινδυνεύω από αυτό, η μαμά μου δεν έχει ιδέα από υπολογιστές.

Edited by Valkyries
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε τώρα και τ' αποτελέσματα!! Η αγωνία κορυφώνεται...!!! Αγαπητοί διοργανωτές ξέρουμε περίπου πότε θα τα 'χουμε;;

 

Πάντως αυτό με το νόμο του Μέρλιν, νομίζω ότι δεν πολυστέκει... απλά σκεφτείτε τα αληθινά ονόματα και θα δείτε ότι κι αυτά έχουν αυτά τα γράμματα!! Γιώργος, Άρης, Ελένη, Αλέξης... χαμός!

Link to comment
Share on other sites

Κι έχουμε λάβει και άλλη ψήφο, που πάλι ανατρέπει κάποια πραγματάκια :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό με το νόμο του Μέρλιν, νομίζω ότι δεν πολυστέκει... απλά σκεφτείτε τα αληθινά ονόματα και θα δείτε ότι κι αυτά έχουν αυτά τα γράμματα!! Γιώργος, Άρης, Ελένη, Αλέξης... χαμός!

 

Ναι, αλλά τον διατηρούμε και τον διαδίδουμε γιατί έχει πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλείται ο Deus ex Machina, αν παρακολουθεί να ξαναστείλει την ψήφο του επειδή υπάρχει λάθος!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καθώς περιμένουμε τα αποτελέσματα, μια υπενθύμιση, έμπνευση της Nienor που μου δόθηκε στη Σύρο.

 

Χάρη στο νέο αίμα στο φόρουμ, έχει φουντώσει το γράψιμο και οι συμμετοχές πάνε πολύ καλά. Αναλογιστείτε: Τελειώνει διαγωνισμός fantasy με 22 συναγωνιστές. Από πρώτη Νοεμβρίου ξεκινάει ο διαγωνισμός επιστημονικής φαντασίας, και το nanowrimo. Και παράλληλα έχουν στρωθεί write-off και ρακόρ!

 

Έχουμε όμως στο sff και έναν άλλο θεσμό που έχουμε καιρό να κάνουμε και ίσως ήρθε η στιγμή του, όπως μου εξέφρασε η Κιάρα. Το ... Flash Fiction Live!

 

Για τους νέους στα γρήγορα: Δίνεται ραντεβού στο φόρουμ συγκεκριμένη μέρα και ώρα (π.χ. Δευτέρα στις 20:00). Καθόμαστε όλοι μπροστά στα πληκτρολόγια μας και περιμένουμε. Στις 20:00 ακριβώς ανοίγει τόπικ με το θέμα του διαγωνισμού. Έχουμε μία ώρα καιρό ακριβώς για να γράψουμε ένα φλασάκι, χωρίς όριο λέξεων. Πρέπει να το ολοκληρώσουμε και να το ποστάρουμε στο τόπικ πριν τις 21:00, οπότε κλειδώνει το τόπικ. Ακολουθεί ψηφοφορία και μετά την ανακοίνωση του νικητή ακολουθούν σχόλια.

 

Αναμένοντας τον Νοέμβριο είναι ένα καλό ακόνισμα του μυαλού και της δημιουργικότητας, για όσους τουλάχιστο έχουν τη φαγούρα. Αν σας αρέσει η ιδέα, ίσως η Nienor το οργανώσει για μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Flash Fiction Live μού φαίνεται σαν μια πάρα πολύ καλή και ενδιαφέρουσα πρόκληση. Έχω βρεθεί σε αντίστοιχα θρεντς του υποφόρουμ των διαγωνισμών κι έχω διαβάσει μερικά διαμάντια που ξεπήδησαν μέσα σε μια ώρα... Αν ξαναδιοργανωθεί και είμαι εύκαιρος, σίγουρα θα πάρω μέρος.

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όσο κάνει η manstredin τις τελευταίες καταμετρήσεις για επιβεβαίωση, να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία να την ευχαριστήσω για τη βοήθειά της στην συλλογή και καταμέτρηση των ψήφων.

 

Ευχαριστώ πολύ, Βάγια :)

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ώρα θα πρέπει να τελειώσουμε το φλασάκι δηλαδή;

 

Έτοιμη ιδέα μπορούμε να έχουμε, έτσι;

 

Το ψήνω και μάλλον θα λάβω μέρος, αν δεν έχω καμιά πολύ σημαντική υποχρέωση ή κάποιο μάθημα εκείνη την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω έτοιμα τα πατακάκια και πουράκια σοκολάτας και περιμένω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ώρα θα πρέπει να τελειώσουμε το φλασάκι δηλαδή;

 

Έτοιμη ιδέα μπορούμε να έχουμε, έτσι;

 

Το θέμα θα δωθεί εκείνη την ώρα, οπότε, τι έτοιμη ιδέα;; Ό,τι σου ρθει εκείνη την ώρα... άσε, δράμα!

 

Έχει πολύ φάση όμως!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε μία ώρα θα πρέπει να τελειώσουμε το φλασάκι δηλαδή;

 

Έτοιμη ιδέα μπορούμε να έχουμε, έτσι;

 

Το θέμα θα δωθεί εκείνη την ώρα, οπότε, τι έτοιμη ιδέα;; Ό,τι σου ρθει εκείνη την ώρα... άσε, δράμα!

 

Έχει πολύ φάση όμως!!!laugh.gif

 

Ναι, θα έχει πολλή φάση, πιστεύω!! laugh.gif

 

Αλλά σε μία ώρα...; Μα, μία ώρα...; dazzled.gif

 

Πάλι καλά που γράφω γρήγορα με το πληκτρολόγιο...!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά σε μία ώρα...; Μα, μία ώρα...; dazzled.gif

 

Πάλι καλά που γράφω γρήγορα με το πληκτρολόγιο...!

 

Ω ναι... σε μία ώρα! Θυμάμαι όταν είχα λάβει συμμετοχή στο τελευταίο φλασάκι πριν κανα χρόνο. Κοπανούσα το γραφείο κι έλεγα "Σκέψου, σκέψου, σκεψου!!!!" :lol:

Η Ταχύτητα βοηθά εδώ πολύ, ναι!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..