Jump to content

Αγγλο-ελληνικές μεταφράσεις...


Cassandra Gotha
 Share

Recommended Posts

Άει, γειά σου, Καισαρά μου! Αυτό ήτανε! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κάτω από τον μανδύα φορούσε ένα δερμάτινο ζιπούνι

 

Αν διαβάσετε αυτό σε ένα μεσαιωνικό fantasy, θα σας χαλάσει; Θα καταλάβετε; Το έχετε ξανασυναντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ξέρω τι είναι το ζιπούνι. Και επίσης εγώ προσωπικά θα τρελαινόμουν να διαβάσω κάτι τέτοιο σε μεσαιωνικό φάντασι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δε θα με χαλάσει, θα το καταλάβω και δεν το έχω συναντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

(Κι εγώ το ήξερα, από τις παραδοσιακές ενδυμασίες της Ηπείρου, αλλά δίσταζα να το χρησιμοποιήσω).

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ ξέρω τι είναι το ζιπούνι. Ωστόσο, η λέξη για μένα είναι ταυτισμένη από τα παιδικά μου χρόνια κυρίως με τα «μωρουδιακά ζιπουνάκια». Δεν ξέρω πόσο θα το πρόσεχα ή θα με ξένιζε μέσα στη ροή του κειμένου, αλλά ίσως μερικούς να τους παραξενέψει η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω..., κάτι τέτοια μας τα χαλάνε... dazzled.gif

 

από την άλλη, αν σε παίρνει να συνοδέψεις τη λέξη με μια υποτυπώδη περιγραφή (μαζί με το επίθετο), ίσως να ξεδιαλύνεται η κατάσταση.

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: το ζιπούνι είναι μετάφραση ποιας λέξης; (Εκτός αν απλώς έχουμε μπερδέψει τα τόπικ και πρόκειται για κάτι που γράφεις).

Link to comment
Share on other sites

Jerkin.

 

Για την ακρίβεια, δούλευα πάνω σε ένα κείμενο άλλης γλώσσας, οπότε είδα "ένα κοντό, στενό δερμάτινο σακάκι" και σκέφτηκα: "Για κάτσε ρε, ζιπούνι εννοεί;" Άνοιξα την αγγλική μετάφραση του κειμένου και είδα, πράγματι, leather jerkin. Δεν ήμουν σίγουρη, άνοιξα και τον Μπαμπινιώτη μου και ναι, η λέξη είναι σωστή και είπα, αφού έχουμε δική μας λέξη να πούμε "κοντό, στενό σακάκι", γιατί να μην τη χρησιμοποιήσω;(Αυτό έγινε πριν δυο μήνες και όλο το σκεφτόμουν να πάρω γνώμες, όλο το ξεχνούσα).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως ότι η χρήστη της λέξης ή μη, έχει να κάνει με το υπόλοιπο ύφος και λεξιλόγιο του κειμένου. Αν δε χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους λέξεις, πιο ιδιωματικές, στο υπόλοιπο, το ζιπουνάκι effect είναι ορατή απειλή. (Πχ σε ένα κείμενο της Ευθυμίας νομίζω ότι θα ταίριαζε απολύτως).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαβάσει τη φράση "χωριάτικες ζουπούνες", αν σε βοηθάει καθόλου ως εναλλακτική. Πάντως ούτε εμένα με χαλάει η λέξη ζιπούνι μέσα σε ένα φάντασυ κείμενο. Το "σακάκι" ίσα ίσα παραείναι σημερινό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, χωριάτικες ζουπούνες! Αυτό και αν δεν κολλάει με το κείμενο! (Και έκανα λάθος, η ακριβής μετάφραση δεν είναι κοντό εφαρμοστό σακάκι, είναι κοντό εφαρμοστό χιτώνιο, μπερδεύτηκα. :rolleyes: )

 

Πάντως, το ζιπούνι ίσως να είναι εντάξει σε μια ιστορία που αναφέρει και το επάγγελμα του σχοινά, ε; (Δεν το είχα ξαναδεί. Έχω δει σιδεράς, έχω δει πεταλωτής, αλλά ποτέ σχοινάς - ο κατασκευαστής σχοινιού είναι, μην ρωτήσετε :rolleyes: ).

 

 

από την άλλη, αν σε παίρνει να συνοδέψεις τη λέξη με μια υποτυπώδη περιγραφή (μαζί με το επίθετο), ίσως να ξεδιαλύνεται η κατάσταση.

Ολόκληρη η πρόταση είναι αυτή: "Κάτω από τον μανδύα φορούσε ένα δερμάτινο ζιπούνι, ραμμένο στο λαιμό και στους ώμους."

 

 

 

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κελαινώ, με έκανες να το ψάξω πολύ (το κατάλαβες από τη σιγή που απλώθηκε μετά το ποστ σου, ε; ) και δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη. Κατέληξα στο ότι μάλλον έλεγα το σιγκούνι, που είναι jerkin χωρίς μανίκια, αλλά και πάλι αυτό είναι γυναικείο. Τα αντίστοιχα αντρικά ποικίλουν από τόπο σε τόπο. Αλλά το άτιμο το ζιπούνι το περιγράφει ο Μπαμπινιώτης ως πανωφόρι με μήκος ως τη μέση, συνήθως εφαρμοστό και με μακριά μανίκια, δηλαδή ακριβώς ό,τι διάβασα στο πρωτότυπο κείμενο. Οι φωτογραφίες που έβαλες για το ζιπούνι ταιριάζουν με την περιγραφή στο λεξικό για το σιγκούνι. :dazzled:

 

Σας ευχαριστώ, είναι κάτι που θα ξαναγυρίσω μετά την ολοκλήρωση της μετάφρασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες, βοήθεια.

Υπάρχει όρος στα ελληνικά για το (αντιφατικό) θηλυκό ανδροειδές (gynoid/female android), εκτός από το προφανές "γυνοειδές"; Μία λέξη, και καλύτερα επίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, κοπελιά! Καλή ιδέα, αλλά όχι ιδιαίτερα εύηχη. Αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιος ήδη διαδεδομένος όρος.

Συνεχίζω το ψάξιμο... :coffee-reading:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, βοήθεια.

Υπάρχει όρος στα ελληνικά για το (αντιφατικό) θηλυκό ανδροειδές (gynoid/female android), εκτός από το προφανές "γυνοειδές"; Μία λέξη, και καλύτερα επίθετο.

Το προφανές "γυναικοειδές";

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το γυναικοειδές το έχω συναντήσει ως όρο για το θηλυκό ανθρωποειδές, το οποίο, σε αντίθεση με το ανδροειδές, δεν είναι απαραίτητα μηχανικό/συνθετικό.

Edited by Ayu
Link to comment
Share on other sites

το απλό η ανδροειδής (ο/η ανδροειδής, το ανδροειδές), σου κάνει; αφού θέλεις επίθετο...

 

μα πού το πέτυχες αυτό;

Edited by Μάρβιν ΑΑΠ
Link to comment
Share on other sites

Άστο, μεγάλη ιστορία.

Μα δεν είναι ιδιαίτερα αντιφατικό στα ελληνικά (περισσότερο απ' όσο στα αγγλικά, όπου η ετυμολογία της λέξης δεν είναι τόσο τραγικά διαφανής) να πεις πχ. Η ανδροειδής γυναίκα;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Αν έρθει σε κανέναν τίποτ' άλλο, εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..