Jump to content

Photo

Ρακόρ #2

• Please log in to reply
69 replies to this topic

Poll: Ρακόρ #2 (12 member(s) have cast votes)

Ψηφίζω....

1. Tiessa (4 votes [33.33%])

Percentage of vote: 33.33%

2. Ντίνο (8 votes [66.67%])

Percentage of vote: 66.67%

Vote Guests cannot vote

#61 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.608 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 10:01

Για το δικό μου, που μπέρδεψε μερικούς… Πέρα από τα βασικά, δεν γνωρίζω πολλά από την μυθολογία Κθούλου. Νομίζω ότι από Λάβκραφτ έχω διαβάσει μόνο εκείνο το διήγημα με τους εφιάλτες και μετά στο τέλος, από ειδήσεις που διαβάζονται σε εφημερίδες, μαθαίνουν για την στιγμιαία ανάδυση της χαμένης ηπείρου, στις ίδιες ημερομηνίες που είχαν ξεσπάσει οι εφιάλτες ή είχαν διαπραχθεί κάποιοι φόνοι. Δεν θυμάμαι τίτλο.

Η βάση όμως της ιστορίας μου ως προς την κατανόηση της, δεν βασιζόταν τόσο στο πόσο ήταν κανείς εξοικειωμένος με την μυθολογία του Λάβκραφτ. Θα μπορούσα στο διήγημα μου να αντικαταστήσω τον Κθούλου με τον Σατανά και την Ρ’λίε με την Κόλαση, αφήνοντας το υπόλοιπο ολόιδιο. Ο Κάρτερ είναι δικός μου χαρακτήρας. Έτσι τουλάχιστο νομίζω. Είναι ένας ήρωας που νικάει το κακό, αλλά που εδώ δεν μας αφορά.

Όλοι μας, εμείς του φανταστικού, έχουμε διαβάσει άπειρα κόμιξ και βιβλία, έχουμε δει αμέτρητες ταινίες και σειρές, με κάποιους μάγους, υποτακτικούς, πιστούς, που θέλουν να ανοίξουν μια πύλη, σε άλλο σύμπαν, παράλληλο σύμπαν, για να φέρουν τους Παλιούς, τον Διάβολο επί της Γης, το Σκότος, τον Σάουρον κλπ, κλπ. Και ακολουθεί μια μάχη όπου το κακό νικιέται και επιστρέφει στην τρύπα του.

Από πάντα σκεπτόμουν, καλά, η πύλη θα ανοιγόταν σε κάποιο μέρος στην Αμερική π.χ. (αμερικάνικα βιβλία-ταινίες γαρ) και ας υποθέσουμε ότι το κακό, το σκότος κατάφερνε να περάσει. Τι αντίκτυπο θα είχε αυτό… σε μας εδώ στην Ελλάδα; Πως θα έκανε το κακό αισθητή την παρουσία του στη Χαλκίδα; Στα Πατήσια; Στη Βύνη;

Μόλις λοιπόν είδα τις δύο παραγράφους, είδα αμέσως το διήγημα μου. Ευκαιρία να εκδήλωνα την ανησυχία μου με το ανωτέρω θέμα. Κανονικά ο Τιμόθεος κατηφορίζει για Αθήνα αλλά το άφησα αόριστο, κυρίως χάρη στο Τσουβάνο!

Όταν ξεκίνησα να γράφω το διήγημα, τον Τιμόθεο και την Έλενα τους έδενε μεγάλος έρωτας. Ήταν το πάθος του για εκείνη που κρατούσε την τρέλα μακριά από το μυαλό του ήρωα. Έτσι το ήθελα τέλος πάντων. Μετά έγιναν κάποια σχόλια, αλλού, με «κι εσύ ρομάντζο στην ιστορία σου;», όπου σκέφτηκα να κόψω κάτι, και έκανα τη σχέση των δύο σε αποτέλεσμα συνοικεσίου. Η νηφαλιότητα του ήρωα όμως, ουπς, επιβίωσε.

Και δεν ξέρετε πόσο έψαξα στο ίντερνετ για να βρω ανεστραμένο ελληνικό αλφάβητο που να μπορεί και να πληκτρολογείται. Δεν σκέφτηκε να το φτιάξει κανείς δυστυχώς. Υπάρχουν πολλά σάιτ, αγγλικά, που δήθεν προσφέρονται να σου αντιστρέψουν αυτόματα όποιο κείμενο τους δώσεις. Στο δίνουν έτσι: ονάβυοσΤ. Χαιρόπουλος δηλαδή. Τα γράμματα παραμένουν κανονικά.

Η Βάσω έγραψε όντως μια δυνατή ιστορία που σίγουρα θα έφτιαχνε ένα δυνατό μυθιστόρημα. Συμπυκνωμένο σε διήγημα, με μπέρδεψε σε πρώτη ανάγνωση. Εκπληκτικός ο μύθος που της έβγαλαν οι δύο παράγραφοι, εκπληκτικό και το κουβάρι μέσα στο οποίο πήγε και τυλίχτηκε. Πριν ποστάρουμε τα κείμενα, μας έλεγε πόσο πασχίζει και δυσκολεύεται με το δικό της, κι εγώ αναρωτιόμουν το γιατί. Ε απαντήθηκα. Αχ Βάσω, πήγες στην Ισλανδία για να με βασανίσεις με γλωσσοδέτες ονόματα που έπρεπε και να τα θυμάμαι. (Πάλι καλά που λατρεύω την Bjork). Έχουμε δύο γυναίκες, η μία διαβάζει στο τώρα ένα κείμενο που είναι γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο, και η άλλη διαβάζει πάλι κείμενο γραμμένο σε πρώτο πρόσωπο, στο παρελθόν. Και πάμε μπρος πίσω, συν κάποια άλλα φλάσμπακ. Στην πρώτη ανάγνωση είχα κάνει και το λάθος να μπερδέψω τις δύο γυναίκες, αν και τώρα βλέπω ότι το Ρεμπέκα είναι σαφώς αμερικάνικο.

Υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα κομμάτια και στοιχεία για μια μεγαλύτερη ιστορία, που είναι και ε.φ. και τρόμου. Το σημείο που μου έπεσε λίγο στο διήγημα, και που θα ήθελα να δω εντονότερα για να συγκινηθώ, ήταν οι ενοχές των δύο γυναικών, και ειδικά το υποβόσκον πάθος της αμερικανίδας για τον νέο που στέλνει στην Ισλανδία.

Υπήρξες άξια αντίπαλος Βάσω και χαίρομαι που ήσουν εσύ. :flowers:
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#62 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.138 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 10:07

Και δεν ξέρετε πόσο έψαξα στο ίντερνετ για να βρω ανεστραμένο ελληνικό αλφάβητο που να μπορεί και να πληκτρολογείται. Δεν σκέφτηκε να το φτιάξει κανείς δυστυχώς. Υπάρχουν πολλά σάιτ, αγγλικά, που δήθεν προσφέρονται να σου αντιστρέψουν αυτόματα όποιο κείμενο τους δώσεις. Στο δίνουν έτσι: ονάβυοσΤ. Χαιρόπουλος δηλαδή. Τα γράμματα παραμένουν κανονικά.

Χαλάλι ο κόπος (για εμένα, αυτό έκανε την διαφορά).
Που το βρήκες τελικά; Υπάρχει κάποιο λινκ να δώσεις;

...μπορεί να το χρειαστώ κι εγώ στο μέλλον.Posted Image

Posted Image

#63 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.608 posts

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 10:17

Δεν το βρήκα. Το έφτιαξα στο πρόγραμμα Ζωγραφική που έχω στον υπολογιστή και το έκανα Save ως jpg. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#64 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.693 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 10:23

Δεν το βρήκα. Το έφτιαξα στο πρόγραμμα Ζωγραφική που έχω στον υπολογιστή και το έκανα Save ως jpg. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Α. μπράβο. Κι εγώ αυτό φαντάστηκα ότι έκανες.

btw, Αφέντη μου :rolleyes:, η Ισλανδία ήταν χρήσιμη για να εξασφαλίζει τη γενετική συγγένεια των θυμάτων. Αλλιώς δεν θα υπήρχε καμιά έστω και οριακά αξιοπρεπής εξήγηση για το τι έπαθε και ο νεαρός και οι υπόλοιποι.
Αλλά, δε λέω, βοήθησε και η μεγάλη δημοσιότητα που πήρε την άνοιξη με το ηφαίστειο... και την είχα τσεκάρει λίγο.

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#65 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.864 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 11:37

Ο Κάρτερ είναι δικός μου χαρακτήρας. Έτσι τουλάχιστο νομίζω. Είναι ένας ήρωας που νικάει το κακό, αλλά που εδώ δεν μας αφορά.

Ντίνο, ο Κάρτερ στον οποίο νόμισα ότι αναφερόσουν είναι αυτός.

Επίσης, ένας τρόπος για να γράψεις κατοπτρικά στο Word, είναι αυτός. Το δοκίμασα και λειτουργεί πολύ καλά.
"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#66 dagoncult

dagoncult
  • Members
  • 1.201 posts

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 11:59

Τα συγχαρητήριά μου στον Dino και στην Tiessa για τις ιστορίες τους, στον Dino για την τελική επικράτηση, στους Zaratoth και Adicto για τις παραγράφους και στον aScannerDarkly για την οργάνωση.

Dino, τελικά τα ανάποδα γράμματα σημαίνουν ότι
Spoiler

ΥΓ:Σχετικά μ' εκείνην την ιστορία που η Ρ'λυέ αναδύεται... δεν ξέρω... δύσκολο... δεν μου πάει το μυαλό πουθενά για τον πιθανό τίτλο της... Posted Image

''Drop out of life with bong in hand

Follow the smoke toward the riff filled land''

Sleep - Dopesmoker

#67 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.608 posts

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 12:09

Ντίνο, ο Κάρτερ στον οποίο νόμισα ότι αναφερόσουν είναι αυτός.

Επίσης, ένας τρόπος για να γράψεις κατοπτρικά στο Word, είναι αυτός. Το δοκίμασα και λειτουργεί πολύ καλά.

Ο Κάρτερ του Λάβκραφτ είναι σύμπτωση. Νόμιζα ότι ο Μπάροουζ είχε έναν Κάρτερ που πήγε στην Πελούσινταρ, ίσως να έχω και λάθος.

Το δεύτερο, το συνάντησα σαν συμβουλή άπειρες φορές και νομίζω ότι αυτό έκανα πάνω κάτω. Σου λέι να γράψεις το κείμενο σου στη Ζωγραφική όπου έχει κουμπί για αντιστροφή και μετά μεταφορά στο word. Η μεταφορά όμως επιτυγχάνεται μόνο ως εικονίδιο.

Ευχαριστώ Mesmer.

#68 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.608 posts

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 12:18

Dino, τελικά τα ανάποδα γράμματα σημαίνουν ότι

Spoiler

ΥΓ:Σχετικά μ' εκείνην την ιστορία που η Ρ'λυέ αναδύεται... δεν ξέρω... δύσκολο... δεν μου πάει το μυαλό πουθενά για τον πιθανό τίτλο της... Posted Image

Spoiler

"The Call of Cthulhu". Τόσο εμφανές που να μην το θυμάμαι ε; Το έχω σε μια ανθολογία στη βιβλιοθήκη μου.

#69 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.138 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 12:28

Έτσι!
Το είπα και στα σχόλια μου. Είναι το σημείο που σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο. Εκει μπορέσα να δω όλο το σέττινγκ στο οποίο διαδραματίζεται η ιστορία!

Posted Image

#70 aScannerDarkly

aScannerDarkly

Scanners live in vain

• Members
  • 3.302 posts

Posted 02 Οκτώβριος 2010 - 15:06

Συγχαρητήρια λοιπό στον Αφέντη Ντίνο και σας ευχαριστώ που μου δώσατε τη χαρά να είμαι διοργανωτής σε μια τόσο ωραία τιτανομαχία
Ένιωσα ότι με πλησίαζε και με τριγύριζε αυτός ο βόμβος, πυκνός σαν σμάρι από μέλισσες, μέχρι που έφτασα να ξεχωρίζω κάποιες λέξεις, σχεδόν άηχες: "Προσευχήσου στον Θεό για μας". Αυτό άκουσα να μου λένε. Πάγωσε τότε η ψυχή μου. Γι΄αυτό κι εσείς με βρήκατε νεκρό.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users