Jump to content

The Hunger Games


TheHunter-Writer
 Share

Recommended Posts

Γεια.

 

Η εκπληκτική τριλογία της Suzan Collins έφτασε στο τέλος της, με τον καλύτερο τρόπο. Πραγματικά θέλω να διαβάσω τις απόψεις σας για την καλύτερη σειρά- εφηβικής, κατά κύριο λόγο- επιστημονικής φαντασίας που γράφτηκε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την Suzanne Collins. (Επειδή ως Suzan Collins δεν την βρήκα, και υπάρχει και Susanna Collins...).

 

Δεν γνωρίζω τα βιβλία αυτά, δεν τα έχω διαβάσει οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω. Αφού τα έχεις διαβάσει, θα μπορούσες να μας πείς δυό λόγια για τα συγκεκριμένα; Τι σε κάνει να τα θεωρείς ως η καλύτερη σειρά εφηβικής Ε.Φ;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τους "Αγώνες Πείνας" και την "Φωτιά".

Μια χαρά βιβλία (ειδικά για το εφηβικό κοινό) αλλά σίγουρα όχι η καλύτερη σειρά επιστημονικής φαντασίας που γράφτηκε ποτε.

 

Το κλασικό λάβ στόρυ μεταξύ ενός κοριτσιού και δύο αγοριών (αλα twillight) βαλμένο σε έναν δυσοίωνο μέλλον με σενάριο που περιέχει κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις.

 

Το προτείνω πάντως σαν ανάγνωσμα. Πέρασα καλά διαβάζοντάς τα.

Link to comment
Share on other sites

Τα προτείνω και εγώ.

Θα συμφωνήσω πως είναι ευχάριστο ανάγνωσμα.

 

Δεν έχω διαβάσει ΕΦ πέρα τούτων αλλά αδυνατό να πιστέψω πως είναι η καλύτερη σειρά.

 

Γενικά έχει την πιο απλή συγγραφή που έχω συναντήσει σε βιβλίο.

Δεν είναι κακό αυτό, το διαβάζει κανείς νεράκι, αλλά ώρες ώρες πίστευα πως διάβαζα παραμυθάκι σε σημείο τέτοιο που όταν έγινε λόγοςπρώτη φορά για κάποιον που σκοτώθηκε νομίζω με τσεκούρι είπα ¨ΟΠΑ!!! τι διαβάζω τώρα ;"

 

Με πιο σύνθετη και "σκληρή" γραφή νομίζω πως θα ήταν ακόμη καλύτερο.

 

Βγήκε το τρίτο στα Ελληνικά;

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

 

Γενικά έχει την πιο απλή συγγραφή που έχω συναντήσει σε βιβλίο.

 

 

Εκεί είναι και η επιτυχία του. Δεν συλλογίστηκα καθολου κατα την διάρκεια της ανάγνωσης οτι διαβάζω ένα βιβλίο.

Σκεφτόμουν μόνο "και μετά; και μετά;"

 

 

Το πιο δύσκολο είναι να γράφεις απλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απίστευτα σε αυτό.

 

Απλά έβγαλα μια πικρία βλέποντας να το καταφέρνει αυτό μία συγγραφέας

σε ένα βιβλίο που άξιζε να είναι λίγο πιο σύνθετο.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο σύνθετο και θα ήταν για πιο λίγους, λίγο πιο σκληρό και αμέσως θα αφορούσε λιγότερους.

Η Κόλλινς έχει μια ιστορία να πει , και την λέει καλά. Τελειώνοντας θυμάσαι την ιστορία και όχι την γραφή.

 

Γιατί πάντα, σημασία εχει η ιστορία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πάω κόντρα. Έχεις δίκιο.

 

Μάλλον θα το σκέφτηκα γιατί πρώτη φορά συνάντησα βιβλίο με αρκετό "αίμα" γραμμένο τόσο απλά.

Μου άρεσε. Απλά ώντας συνηθισμένος διαφορετικά, με έκανε να σκεφτώ αν θα μου άρεζε περισσότερο αν δινόταν αλλιώς

Edited by Nocturnal
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τους "Αγώνες Πείνας" και την "Φωτιά".

Μια χαρά βιβλία (ειδικά για το εφηβικό κοινό) αλλά σίγουρα όχι η καλύτερη σειρά επιστημονικής φαντασίας που γράφτηκε ποτε.

 

Το κλασικό λάβ στόρυ μεταξύ ενός κοριτσιού και δύο αγοριών (αλα twillight) βαλμένο σε έναν δυσοίωνο μέλλον με σενάριο που περιέχει κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις.

 

Το προτείνω πάντως σαν ανάγνωσμα. Πέρασα καλά διαβάζοντάς τα.

 

 

Η καλύτερη σειρά ΕΦΗΒΙΚΗΣ επιστημονικής φαντασίας και όχι γενικά εννοείται.

 

Τα προτείνω και εγώ.

Θα συμφωνήσω πως είναι ευχάριστο ανάγνωσμα.

 

Δεν έχω διαβάσει ΕΦ πέρα τούτων αλλά αδυνατό να πιστέψω πως είναι η καλύτερη σειρά.

 

Γενικά έχει την πιο απλή συγγραφή που έχω συναντήσει σε βιβλίο.

Δεν είναι κακό αυτό, το διαβάζει κανείς νεράκι, αλλά ώρες ώρες πίστευα πως διάβαζα παραμυθάκι σε σημείο τέτοιο που όταν έγινε λόγοςπρώτη φορά για κάποιον που σκοτώθηκε νομίζω με τσεκούρι είπα ¨ΟΠΑ!!! τι διαβάζω τώρα ;"

 

Με πιο σύνθετη και "σκληρή" γραφή νομίζω πως θα ήταν ακόμη καλύτερο.

 

Βγήκε το τρίτο στα Ελληνικά;

 

Μα επιτέλους, τι πάθατε όλοι; Γράφω πως είναι η καλύτερη σειρά ΕΦΗΒΙΚΗΣ ε.φ. Και αν νομίζεις πως σου φαίνεται παραμυθάκι, δύο πράγματα μπορέι να συνέβησαν:

α. διάβασες άλλο βιβλίο, ή

β. δεν διάβασες ακόμα την Κοτσυφίκισσα (τι 3ο βιβλίο).

 

Δεν σε πάω κόντρα. Έχεις δίκιο.

 

Μάλλον θα το σκέφτηκα γιατί πρώτη φορά συνάντησα βιβλίο με αρκετό "αίμα" γραμμένο τόσο απλά.

Μου άρεσε. Απλά ώντας συνηθισμένος διαφορετικά, με έκανε να σκεφτώ αν θα μου άρεζε περισσότερο αν δινόταν αλλιώς

 

 

Πρέπει να διαβάσεις το τρίτο! Οι χαρακτήρες έχουν αλλάξει πολύ, τα διλήματα πλυθαίνουν και η η αγωνία κορυφώνεται! Αν νομίζεις ότι είναι γραμμένο απλά no problem, είναι θέμα γούστου. Είναι σειρά εφηβικής* επιστημονικής φαντασίας στο κάτω κάτω. Για την ιστορία πάντως, δεν διαβάζω εφιβική ε.φ. συχνά.

 

* Λίγες φορές να γράψω αυτή τη λέξη ακόμα και θα την βλέπω στον ύπνο μου!

 

Λίγο πιο σύνθετο και θα ήταν για πιο λίγους, λίγο πιο σκληρό και αμέσως θα αφορούσε λιγότερους.

Η Κόλλινς έχει μια ιστορία να πει , και την λέει καλά. Τελειώνοντας θυμάσαι την ιστορία και όχι την γραφή.

 

Γιατί πάντα, σημασία εχει η ιστορία.

 

 

 

Να και ένας λογικός άνθρωπος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την Suzanne Collins. (Επειδή ως Suzan Collins δεν την βρήκα, και υπάρχει και Susanna Collins...).

 

Δεν γνωρίζω τα βιβλία αυτά, δεν τα έχω διαβάσει οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω. Αφού τα έχεις διαβάσει, θα μπορούσες να μας πείς δυό λόγια για τα συγκεκριμένα; Τι σε κάνει να τα θεωρείς ως η καλύτερη σειρά εφηβικής Ε.Φ;

 

 

Η ιστορία έχει ως εξής: Σε ένα δυστοπικό μέλλον, όπου ο κόσμος έχει καταρρεύσει, στη θέση των ΗΠΑ έχει ιδρυθεί το έθνος της Πάνεμ. Είναι χωρισμένη σε δώδεκα περιοχές και κυβερνάτε από τους κατοίκους της Κάπιτολ, η οποίοι καταπιέζουν τις περιοχές χρησιμοποιώντας τη στρατιωτική δύναμη των Ειρηνοποιών. Κάθε χρόνο ένα αγόρι και ένα κορίτσι από κάθε περιοχή επιλέγονται για να διαγωνιστούν στους Αγώνες Πείνας- έναν αγώνα μέχρι θανάτου που μεταδίδεται ζωντανά από την τηλεόραση- προκειμένου να θυμούνται οι περιοχές την ισχύ της Κάπιτολ, αλλά και για να τιμωρηθούν για την επανάσταση που είχαν κάνει στον παρελθόν. Τα βιβλιά ακολουθούν τα βήματα μιας νεαρής λαθροκυνηγού από την περιοχή δώδεκα που επιλέγεται για τους Αγώνες και έρχεται σε σύγκρουσε με τα συναισθήματα της αλλά και την ισχυ της Κάπιτολ, σε μια προσπάθεια να επιβιώσει στον αφιλόξενο κόσμο της αρένας.

 

Υ.Γ.: Στο εξωτερικό τα βιβλία των Αγώνων Πείνας χρησιμοποιούνται σαν σχολικό ανλαγνωσμα, με μεγάλη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα σειρά, αλλά έχω το... κακό συνήθειο να μην διαβάζω βιβλία, που έχει γράψει γυναίκα(με ελάχιστες εξαιρέσεις πάντα) και με γυναίκα/κορίτσι να είναι το κύριο πρόσωπο του βιβλίου(χωρίς εξαιρέσεις). Δεν δένομαι και τόσο, γι' αυτό. Είναι ένα κόλλημα αυτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα σειρά, αλλά έχω το... κακό συνήθειο να μην διαβάζω βιβλία, που έχει γράψει γυναίκα(με ελάχιστες εξαιρέσεις πάντα) και με γυναίκα/κορίτσι να είναι το κύριο πρόσωπο του βιβλίου(χωρίς εξαιρέσεις). Δεν δένομαι και τόσο, γι' αυτό. Είναι ένα κόλλημα αυτό...

 

 

 

Η συγγραφέας δεν γράφει γυναικεία και η ηρωίδα δεν συμπεριφέρεται σαν κορίτσι (την περισσότερη ώρα).

Δεν είναι απο "εκείνα" τα γυναικεία βιβλία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ας έβγαινε τότε που ήμουν μικρότερος και έπαιρνα σβάρνα όλα τα νεανικά/εφηβικά π.χ. Χάρυ Πότερ, Το βιβλίο των Άστρων, Άρτεμης Φάουλ και δεν συμμαζεύεται, ανεξαρτήτου συγγραφέα biggrin.gif.

Και τι διαφορά έχει η συγκεκριμένη σειρά, π.χ. από τα γνωστά βιβλία του Στήβεν Κινγκ, Ο Δρομέας και Η μακριά πορεία;

Link to comment
Share on other sites

Ας έβγαινε τότε που ήμουν μικρότερος και έπαιρνα σβάρνα όλα τα νεανικά/εφηβικά π.χ. Χάρυ Πότερ, Το βιβλίο των Άστρων, Άρτεμης Φάουλ και δεν συμμαζεύεται, ανεξαρτήτου συγγραφέα biggrin.gif.

Και τι διαφορά έχει η συγκεκριμένη σειρά, π.χ. από τα γνωστά βιβλία του Στήβεν Κινγκ, Ο Δρομέας και Η μακριά πορεία;

 

 

 

Με την Μακριά Πορεία έχει πολλά κοινά. Για να καταλάβεις, η Μακριά Πορεία θα μπορούσε άνετα να διαδραματίζεται στο περιβάλλον της Πανεμ ως ένα ακόμη "παιχνίδι" για παιδιά χωρίς να χρειαστεί ο συγγραφέας να αλλάξει ούτε μια γραμμή.

 

Με τον Δρομέα πάλι δεν έχει και τόσο σχέση. Το setting είναι αρκετά διαφορετικό. Στην μια περίπτωση έχουμε ένα κόσμο που είναι δυστοπικός λόγω κατακτήσεων και κατοχικών δυνάμεων που επιβάλλουν τον νόμο ασκώντας κυρίως ψυχολογική βία (Αγώνες Φωτιάς) και στην άλλη πάλι ένα δυστοπικό κόσμο που επήλθε όμως απο το καπιταλιστικό σύστημα και τις μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες που συνέθλιψαν την προσωπικότητα των ατόμων και τους οδήγησαν στην μιζέρια (Δρομέας). Πολύ διαφορετικές συνθήκες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και αν νομίζεις πως σου φαίνεται παραμυθάκι, δύο πράγματα μπορέι να συνέβησαν:

α. διάβασες άλλο βιβλίο, ή

β. δεν διάβασες ακόμα την Κοτσυφίκισσα (τι 3ο βιβλίο).

 

α. Για το ίδιο βιβλίο μιλάμε. Μην είσαι τόσο απόλυτος... διαφορετικές εμπειρίες = διαφορετικός τρόπος αντίληψης .

Και δεν είπα πως μου φένεται παραμυθάκι. Πώς θα μπορούσε άλλωστε; Είναι πολύ ρεαλιστικό και ωμό στις εικόνες και τις ιδέες που περνάει.

Αυτό που είπα είναι πως είναι γραμμένο σαν παραμύθι. Δεν είναι κακό αυτό και το ξαναλέω : Μου άρεσε και πολύ μάλιστα. Απλά έχω την εντύπωση πως θα μου άρεζε ακόμη περισσότερο αν ήταν γραμμένο λίγο διαφορετικά.

 

β. Προφανώς δεν το διάβασα, γι΄ αυτό και ρώτησα αν βγήκε στα Ελλήνικα ( Συγγνώμη - λάθος διατύπωση- που αφησα να εννοείται μήπως το έχω διαβάσει στα αγγλικά )

Link to comment
Share on other sites

Όπου να’ ναι τελειώνω το πρώτο βιβλίο της τριλογίας. Δυστυχώς, έκανα το λάθος να το αγοράσω στα ελληνικά, γι’ αυτό και αργώ τόσο να το τελειώσω. Σίγουρα δεν είναι το τυπικό βιβλίο για κορίτσια κάτω των 18 ετών (πολύ αίμα και πολύ βία) και να σας πω και την αλήθεια, μέχρι και τη στιγμή που διάβασα τα σχόλια σας, δεν είχα καταλάβει καν πως παίζει λαβ-στόρυ μεταξύ 2 αγοριών και της κοπέλας (έχω γίνει πολύ αναίσθητη τελικά ή απλά δεν έχω φτάσει στο σωστό σημείο της ιστορίας ακόμη). Δεν ξέρω πόσοι το διαβάσατε στα ελληνικά, αλλά αυτός ο ενεστώτας, τύπου «σηκώνομαι από το κρεβάτι, βάζω τα παπούτσια μου και χτενίζω τα μαλλιά μου» εμένα με ξενέρωσε αφάνταστα στη μετάφραση, μου θύμισε σημειώσεις σε σενάριο ταινίας ή θεατρικό έργο. Γι’ αυτό τις συνέχειες θα τις αγοράσω στα αγγλικά, όπου ο ενεστώτας στη γραφή δεν με αποπροσανατολίζει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα σειρά, αλλά έχω το... κακό συνήθειο να μην διαβάζω βιβλία, που έχει γράψει γυναίκα(με ελάχιστες εξαιρέσεις πάντα) και με γυναίκα/κορίτσι να είναι το κύριο πρόσωπο του βιβλίου(χωρίς εξαιρέσεις). Δεν δένομαι και τόσο, γι' αυτό. Είναι ένα κόλλημα αυτό...

 

Νομίζω ότι αν ένα βιβλίο αποτυγχάνει να σε κάνει να δεθείς μαζί του, τότε φταίει το γράψιμο. Όχι το φύλο του ανθρώπου που το έγραψε.

Αν δένεσαι ευκολότερα με βιβλία αντρών συγγραφεών, τότε ίσως αυτό σημαίνει ότι κάνεις "έκπτωση" στην απαιτούμενη από σένα ποιότητα όταν ο συγγραφέας είναι άντρας.

Αν, αντίθετα, ένα βιβλίο σε κάνει να δεθείς μαζί του, κατά τη γνώμη μου, το φύλο του συγγραφέα σπάνια έχει παίξει ρόλο.

Οπότε η συμβουλή μου, αν μου επιτρέπεις να σου δώσω μία, είναι να επιλέγεις βιβλία που έχεις ακούσει ότι είναι "καλά" ή συγγραφείς που έχεις ακούσει ότι είναι "καλοί" (ή έχεις εσύ διαβάσει στο παρελθόν και σου άρεσε το γράψιμό τους) και όχι συγγραφείς με βάση το φύλο τους. Παίζει να χάσεις πολλά αριστουργήματα έτσι.

 

Και ένα όνομα σαν τρανταχτό παράδειγμα: Λε Γκεν!

Link to comment
Share on other sites

Ο Μμαν έχει δίκιο Μπλέηντ.

To ίδιο κόλλημα είχα και εγώ, μέχρι που ανακάλυψα τα βιβλία της Γιόκο Ογκάουα (σε όλα πρωταγωνιστούν γυναίκες).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ ωραία ιστορία εμπνευσμένη από τις ειδήσεις και τα reality show. Είναι εφηβική με τρόπο έξυπνο και ουσιώδη. Έχει πιάσει την ψυχολογία του κάθε εφήβου που δέχεται τις καταστάσεις και προσπαθεί να κρατηθεί σε ισορροπία μέσα σ’ ένα σκληρό και παράλογο περιβάλλον.

 

Ο κόσμος είναι φανταστικός και φουτουριστικός όπως η τηλεόραση και τα παιχνίδια. Οι χαρακτήρες αδροί και απόλυτοι. Το ενδιαφέρον του πρώτου βιβλίου είναι ότι δεν παρέχει καμία διέξοδο στους ήρωες, τους κρατάει μέσα σε ένα κλειστοφοβικό περιβάλλον, όπως ακριβώς βιώνουν και οι έφηβοι τα δικά τους αδιέξοδα.

 

Διάβασα μια συνέντευξη της συγγραφέας και λέει ότι προσπαθεί στα επόμενα βιβλία να δώσει μια λύση που θα δώσει διέξοδο στις ενοχές που φορτώνει στους ήρωες στο πρώτο βιβλίο.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα σειρά, αλλά έχω το... κακό συνήθειο να μην διαβάζω βιβλία, που έχει γράψει γυναίκα(με ελάχιστες εξαιρέσεις πάντα) και με γυναίκα/κορίτσι να είναι το κύριο πρόσωπο του βιβλίου(χωρίς εξαιρέσεις). Δεν δένομαι και τόσο, γι' αυτό. Είναι ένα κόλλημα αυτό...

 

Νομίζω ότι αν ένα βιβλίο αποτυγχάνει να σε κάνει να δεθείς μαζί του, τότε φταίει το γράψιμο. Όχι το φύλο του ανθρώπου που το έγραψε.

Αν δένεσαι ευκολότερα με βιβλία αντρών συγγραφεών, τότε ίσως αυτό σημαίνει ότι κάνεις "έκπτωση" στην απαιτούμενη από σένα ποιότητα όταν ο συγγραφέας είναι άντρας.

Αν, αντίθετα, ένα βιβλίο σε κάνει να δεθείς μαζί του, κατά τη γνώμη μου, το φύλο του συγγραφέα σπάνια έχει παίξει ρόλο.

Οπότε η συμβουλή μου, αν μου επιτρέπεις να σου δώσω μία, είναι να επιλέγεις βιβλία που έχεις ακούσει ότι είναι "καλά" ή συγγραφείς που έχεις ακούσει ότι είναι "καλοί" (ή έχεις εσύ διαβάσει στο παρελθόν και σου άρεσε το γράψιμό τους) και όχι συγγραφείς με βάση το φύλο τους. Παίζει να χάσεις πολλά αριστουργήματα έτσι.

 

Και ένα όνομα σαν τρανταχτό παράδειγμα: Λε Γκεν!

 

Να και ένα άρθρο πάνω στο θέμα γυναικών-αντρών συγγραφέων και πώς γίνονται αποδεκτοί από το κοινό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μόλις τελείωσα το πρώτο βιβλίο της σειράς.

Ξεκινώντας, έλεγα να μείνω στο πρώτο και απλώς να πάρω μια ιδέα αυτού του κόσμου. Φτάνοντας όμως στην τελευταία σελίδα διαπίστωσα ότι θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα.

 

Δεν ξέρω τι θα γίνει παρακάτω, αλλά το βιβλίο έχει εφιαλτικό περιβάλλον

 

 

κι ας τα "καταφέρνουν" οι δυο νεαροί ήρωες να επιβιώσουν στο τέλος.

 

 

Τρέμω και μόνο που σκέφτομαι τι θα μπορούσε να είχε κάνει κάποιος άλλος, αποφασμένος να γράψει μη εφηβικό βιβλίο μ' αυτό το υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα γίνει παρακάτω, αλλά το βιβλίο έχει εφιαλτικό περιβάλλον

 

 

κι ας τα "καταφέρνουν" οι δυο νεαροί ήρωες να επιβιώσουν στο τέλος.

 

 

 

 

 

Τιποτα δεν είναι όπως φαίνεται! Λες η Κυβέρνηση της ΠανΑμ να αφήσει δύο μυξιάρικα να της χαλάσουν το κλίμα τρομοκρατίας και φόβου που δημιουργησαν με τόσο κόπο; Οι κανόνες υπάρχουν μόνο για να αλλάζουν!

 

 

Διάβασε το δεύτερο....dirol.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα γιατί είδα τον τίτλο, αλλά οκ, συνεχίστε χωρίς εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό το τρίτο βιβλίο. Και τα υπόλοιπα βέβαια. Δεν έχω διαβάσει πολύ επιστημονική φαντασία αλλά το συγκεκριμένο είναι σίγουρα το αγαπημένο μου. Ειδικά το τρίτο... :good:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..