Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Ρακόρ #3 dagoncult vs Zaratoth

• Please log in to reply
34 replies to this topic

Poll: Ρακόρ #3 dagoncult vs Zaratoth (8 member(s) have cast votes)

Μου άρεσε περισσότερο η ιστορία του:

1. Voted dagoncult (8 votes [100.00%])

Percentage of vote: 100.00%

2. Zaratoth (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#21 Mesmer

Mesmer

Achievement unlocked

• Global Moderators
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Άγγελος

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 18:09

Συγχαρητήρια και στους δύο για τις συμμετοχές σας. Χρησιμοποιήσατε και οι δύο πολύ καλά τα κομμάτια που σας δόθηκαν, φτιάχνοντας δύο πολύ διαφορετικές ιστορίες.

dagoncult. Διασκέδασα αφάνταστα με την ιστορία σου. Στην αρχή νόμιζα ότι το πήγαινες για ιστορία καθαρού τρόμου και δεν μπορούσα να καταλάβω πού εξυπηρετούσαν όλες εκείνες χιουμοριστικές καταστάσεις. Λίγο αργότερα, όταν μπήκα στο κλίμα της ιστορίας, αφέθηκα να με παρασύρει και πραγματικά την απόλαυσα. Ήταν η πιο επεισοδιακή συνάντηση θνητού με φάντασμα που έχω δει ή διαβάσει. Η σκηνή με το φάντασμα του γέρου με την τσιριχτή φωνούλα, όλα τα λεφτά (ακόμα χαχανίζω). Αυτός ο Ντάνι, και γαμώ τους χαρακτήρες. Το δε τέλος... αυτό το τέλος... ήμαρτον! Posted Image Η ψήφος μου πάει σε σένα, για τον ευχάριστο χρόνο που πέρασα διαβάζοντας την ιστορίας σου.

Zaratoth. Είχες μια αρκετά καλή ιδέα την οποία δεν εκμεταλλεύτηκες αρκετά. Νομίζω ότι βιάστηκες κι αυτό φαίνεται κι από τη μικρή έκταση της ιστορίας. Μπορούσες να χρησιμοποιήσεις όλες τις λέξεις που σου δόθηκαν και να χρησιμοποιήσεις άλλες τόσες για να αναπτύξεις την ιδέα σου. Ήταν λιγάκι ελλιπής και σε μερικά σημεία έτρεχε χωρίς λόγο. Για παράδειγμα,
Spoiler

Η γραφή σου είναι αρκετά στρωτή και καλή, διάβασα την ιστορία πολύ εύκολα. Όπως φαίνεται έχεις και καλές ιδέες. Άρα, το μόνο που μένει είναι να δώσεις περισσότερο χρόνο στις ιστορίες σου. Σίγουρα μπορείς και καλύτερα.

Αυτά από εμένα.
Καλή επιτυχία και στους δυο!!!
"If sacred places are spared the ravages of war, then make all places sacred. And if the holy people are to be kept harmless from war, then make all people holy" ~ The Silver Surfer

#22 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.592 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 18:35

Λοιπόν, πιστεύω πως έχω δικαιωμα μιας δικαιολόγησης, αν και εγώ μαζί σας είμαι, το κείμενό μου έχει τα φόντα για κάτι καλό αλλά παραμένει εκεί. Όσο κουλό και αν ακουστεί, μετά τις πανελλήνιες δεν μπορώ να κάτσω να γράψω κάτι. Με εξαίρεση του κειμένου με τον ιππότη (που και αυτό στην αρχή είχε ελλείψεις που εν μέρη καλύφθηκαν σε ένα edit που έκανα), προσπαθώ ακόμα να ξαναβρώ την παλιά μου όρεξη. Όπως είδατε στον τελευταίο διαγωνισμό δήλωσα συμμετοχή αλλά δεν έλαβα μέρος τελικά γιατί και εκείνη η καλή ιδέα μου χαντακώθηκε λόγω της βαρεμάρας μου. Ήλπιζα πως αν λάβω μέρος σε τέτοια παιχνίδια που έχουν χρονικό όριο θα πιεστώ και θα κάτσω να δουλέψω, αλλά τελικά φαίνεται ότι το αποτέλεσμα βγαίνει μάπα. Από το να ρίξω πάλι λευκή πετσέτα, είπα να το ανεβάσω, γνωρίζοντας πως η αλλοπρόσαλη ιστορική δομή θα το χαντάκωνε και να το δω ως άσκηση γραφής, ιδίως στα σημεία στίξης, στα οποία πριν μπω στο φόρουμ, ήμουν μάπας. Σε αυτό το στόχο πέτυχα, καθώς απ'ότι βλέπω δεν έχετε κάποιο παράπονο. Πάντως ελπίζω να ξαναβρώ όρεξη για συγγραφή γρήγορα, γιατί όλη αυτή η "προχειρότητα" των κειμένων μου, έχει αρχίση να με ξενερώνει περισσότερο απ'ότι εσάς. Και πρέπει να μάθω να δουλεύω σε διηγήματα γιατί μέχρι στιγμής ότι μικρό γράφω, θεωρείται απόσπασμα μυθιστορήματος, κάτι το οποίο δεν είναι και πολύ καλό. Ευχαριστώ για τα σχόλιά σας και μου φαίνεται πρέπει να αρχίσω να συγχαίρω από τώρα τον Αφέντη Δάγων που όντως έγραψε κάτι πολύ καλό. :thmbup:
- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#23 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.142 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 18:43

Από το να ρίξω πάλι λευκή πετσέτα, είπα να το ανεβάσω, γνωρίζοντας πως η αλλοπρόσαλη ιστορική δομή θα το χαντάκωνε και να το δω ως άσκηση γραφής, ιδίως στα σημεία στίξης, στα οποία πριν μπω στο φόρουμ, ήμουν μάπας. Σε αυτό το στόχο πέτυχα, καθώς απ'ότι βλέπω δεν έχετε κάποιο παράπονο.

Μην το δένεις κόμπο αυτό.
Το οτι δεν ασχολήθηκε κανείς με τα σημεία στίξης μπορεί και να σημαίνει οτι υπάρχουν πολύ ουσιαστικότερα προβλήματα δομής και αφήγησης στην ιστορία σου.
Το οτι δεν σου είπε κανείς για τα σημεία στίξης μπορεί να σημαίνει οτι άλλα προβλήματα (που έβγαζαν μάτι) χτύπησαν άσχημα και δεν ασχολήθηκαν καν με τα σημεία στίξης.
Μπορεί να σημαίνει οτι (σε αντίθεση με ότι πιστευεις επειδή δεν διατυπώθηκε παράπονο) αντί να κάνεις ένα βήμα μπροστά σε σχέση με την προηγούμενη ιστορία σου, πήγες ένα βήμα πίσω.

Υ.Γ Κακό πράγμα η βαρεμάρα πάντως...αν σε πιάσει δεν λέει να σε αφήσει! Νομίζω οτι την περάσαμε όλοι αυτήν την φάση. Υπομονή!

Posted Image

#24 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts
  • Όνομα:Έλενα

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 20:45

Μέχρι πότε μπορούμε να ψηφίζουμε;

Posted Image

Καν'τη διαφορά· στον κόσμο της μιζέριας, συ να δίνεις φως.

#25 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.319 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 20:54

Νομίζω για δέκα μέρες, αλλά μπορείς να κοιτάξεις και το τόπικ "Ρακόρ".
.

#26 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts
  • Όνομα:Έλενα

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 21:00

Ευχαριστώ πολύ, Άννα! Posted Image

Posted Image

Καν'τη διαφορά· στον κόσμο της μιζέριας, συ να δίνεις φως.

#27 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.625 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 21:01

Το Poll που είναι;
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#28 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.592 posts

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 21:04

Μπορεί να με λυπήθηκε και το πολλ να θεωρήθηκε αμελητέο. :tease:
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#29 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 21:13

Το άνοιξα μόλις :)

Ε, αφού 12 είχαμε πει ότι λήγει... που να ξέρω ότι δε θα εκμεταλλευτεί ο κύριος όλη την παράτασή του??? :mf_sherlock:

Edited by Nienor, 11 Οκτώβριος 2010 - 21:14.

Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#30 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.592 posts

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 21:20

Το άνοιξα μόλις :)

Ε, αφού 12 είχαμε πει ότι λήγει... που να ξέρω ότι δε θα εκμεταλλευτεί ο κύριος όλη την παράτασή του??? :mf_sherlock:

Και να το τραβούσα μέχρι τότε δεν θα άλλαζε και τίποτα στο κείμενο πάντως. :rolleyes:
Posted Image

#31 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.442 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 11 Οκτώβριος 2010 - 23:24

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, έτσι?! Το λέω για να μην παρεξηγούμεθα :p
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#32 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.319 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 12 Οκτώβριος 2010 - 16:43

Zaratoth,

θα πω τα ίδια κι εγώ. Έχεις καλό υλικό, που δεν χρησιμοποίησες με υπομονή. Έχω τις ίδιες απορίες που αναφέρθηκαν, ας μην ξεκινήσω κι εγώ τα spoiler. Αν δεν ήταν τόσο πρόχειρο, αν ήταν ένα σωστό διήγημα (και όχι περίληψη), θα μου άρεσε περισσότερο από του dagoncult.

dagoncult,

αυτό το διήγημα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, κυρίως γιατί δεν με έπεισε με το χιούμορ του. Ήταν καλό το σκηνικό με τον Ντάνι στον διάδρομο, αλλά κατά τη γνώμη μου ήθελε λίγη περισσότερη ζωντάνια. Ήταν κάπως υποτονικό για το αποτέλεσμα που περίμενα μ' αυτές τις ιδέες. Εκτός από το αστείο λοιπόν της υπόθεσης, (που για 'μένα δούλεψε-δεν δούλεψε), δεν είδα κάτι άλλο. Μου έδωσε την εντύπωση ότι προσπάθησες να στριμώξεις τις παραγράφους, ο παπούς λέει πολλά, (που πάνε και χαμένα, αλλά ΟΚ), τα οποία δεν χρειάζονται στην ιστορία. Δηλαδή, η πλοκή στηρίζεται μια χαρά και χωρίς την δεύτερη παράγραφο που σας δόθηκε.

Ψηφίζω το διήγημα του dagoncult, γιατί είναι πολύ πιο προσεκτικά και ολοκληρωμένα γραμμένο από αυτό του Zaratoth.
.

#33 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 15 Οκτώβριος 2010 - 14:20

Ψήφισα κι εγώ. Δεν διαφοροποιούμαι ιδιαίτερα από τους προλαλήσαντες.

Όπως διάβασα τις ιστορίες, αισθάνθηκα ότι ο Zaratoth έδωσε περισσότερη έμφαση στη σκηνή με το μοναστήρι, ενώ ο dagoncult στην αγγελία.

Και οι δυο ιστορίες είχαν μια πολύ έξυπνη κεντρική ιδέα.
Υποψιάζομαι μάλιστα ότι η ιστορία του Zaratoth, αν ήταν πιο περιποιημένη, μπορεί να είχε και καλύτερο μύθο. Ξεκίνησε καλά, μου άρεσε η πρώτη σκηνή και μάλιστα άρχισα να ενθουσιάζομαι με το ξεκίνημα των εξηγήσεων, όταν κατάλαβα τι
Spoiler

αλλά μου τελείωσε πολύ βιαστικά.

Είδα τώρα τις εξηγήσεις -προφανώς η κούραση που συσσωρεύουμε μέσα μας μετά από περιόδους μεγάλης έντασης, όπως είναι οι εξετάσεις, δεν είναι και ο καλύτερος σύμβουλος. Σίγουρα θα περάσει κάποια στιγμή και αφού σου αρέσει να γράφεις, θα ξαναβρείς τη διάθεση να γράψεις πολύ μεγαλύτερα και πολύ ολοκληρωμένα κομμάτια.
Στα πολύ θετικά της υπόθεσης πάντως, το γεγονός ότι είχες μια καλή ιδέα.

Ψήφισα τον dagon επειδή ομολογώ ότι διασκέδασα αρκετά -και με τις σκηνές στο διάδρομο και με το τέλος, φυσικά- αλλά έχω κάποια παράπονα, με πρώτο και κύριο ότι δεν κατάλαβα τι σχέση είχε αυτή η αγορά με την όλη συζήτηση ότι ο Ντάνι έψαχνε για δουλειά, με διάφορα συγγενικά μπλεξίματα (εκτός από πατριό, κάπου λέει και για μητριά -να υποθέτω ότι και η μητέρα είχε πεθάνει κι ο πατριός είχε ξαναπαντρευτεί; ) Μου έμειναν λίγο θολές κάποιες σκηνές, π.χ. αναρωτιόμουνα γιατί δέχτηκε η Μαίρη να μπλεχτούν σ' αυτή την ιστορία, αλλά
Spoiler

γέμισε ευχάριστα τον αναγνωστικό μου χρόνο.

Edited by Tiessa, 15 Οκτώβριος 2010 - 14:21.

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#34 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.142 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 31 Οκτώβριος 2010 - 17:17

Εληξε αυτο το Ρακόρ;
Αν ναι, ας σφυρίξει την λήξη η Κιάρα και ας βάλει και την προέλευση των παραγράφων.

Posted Image

#35 MadnJim

MadnJim

Έντι Τζόουνς

• Members
  • 1.199 posts
  • Όνομα:Σπύρος
  • Currently reading:Γρ.Δημακόπουλος "Η Εποχή των Θρύλων" μέρος 2ο, "Ο Δρόμος"

Posted 17 Οκτώβριος 2015 - 19:25

Όνομα Συγγραφέα: dagoncult
Βία; Όχι
Σεξ; Όχι
Αριθμός Λέξεων: 3606
Αυτοτελής; Ναι
Σχόλια: Ελπίζω να σας αρέσει.

Psygenius

Χαχαχαχα, πόσο απολαυστικό; Πόσο ξεκαρδιστικό, ειδικά το τέλος; Έχω γελάσει με την ψυχή μου, κανονική θεραπεία νεφρών λέμε! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, ήταν υπέροχο! :rofl: :rofl:

• dagoncult likes this

Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω!...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users