Jump to content

Ρακόρ #3 (dagoncult vs Zaratoth)


Nienor
 Share

  

8 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο η ιστορία του:

    • dagoncult
      8
    • Zaratoth
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Το άνοιξα μόλις :)

 

Ε, αφού 12 είχαμε πει ότι λήγει... που να ξέρω ότι δε θα εκμεταλλευτεί ο κύριος όλη την παράτασή του??? :mf_sherlock:

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Το άνοιξα μόλις :)

 

Ε, αφού 12 είχαμε πει ότι λήγει... που να ξέρω ότι δε θα εκμεταλλευτεί ο κύριος όλη την παράτασή του??? :mf_sherlock:

 

Και να το τραβούσα μέχρι τότε δεν θα άλλαζε και τίποτα στο κείμενο πάντως. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, έτσι?! Το λέω για να μην παρεξηγούμεθα :p

Link to comment
Share on other sites

Zaratoth,

 

θα πω τα ίδια κι εγώ. Έχεις καλό υλικό, που δεν χρησιμοποίησες με υπομονή. Έχω τις ίδιες απορίες που αναφέρθηκαν, ας μην ξεκινήσω κι εγώ τα spoiler. Αν δεν ήταν τόσο πρόχειρο, αν ήταν ένα σωστό διήγημα (και όχι περίληψη), θα μου άρεσε περισσότερο από του dagoncult.

 

dagoncult,

 

αυτό το διήγημα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, κυρίως γιατί δεν με έπεισε με το χιούμορ του. Ήταν καλό το σκηνικό με τον Ντάνι στον διάδρομο, αλλά κατά τη γνώμη μου ήθελε λίγη περισσότερη ζωντάνια. Ήταν κάπως υποτονικό για το αποτέλεσμα που περίμενα μ' αυτές τις ιδέες. Εκτός από το αστείο λοιπόν της υπόθεσης, (που για 'μένα δούλεψε-δεν δούλεψε), δεν είδα κάτι άλλο. Μου έδωσε την εντύπωση ότι προσπάθησες να στριμώξεις τις παραγράφους, ο παπούς λέει πολλά, (που πάνε και χαμένα, αλλά ΟΚ), τα οποία δεν χρειάζονται στην ιστορία. Δηλαδή, η πλοκή στηρίζεται μια χαρά και χωρίς την δεύτερη παράγραφο που σας δόθηκε.

 

Ψηφίζω το διήγημα του dagoncult, γιατί είναι πολύ πιο προσεκτικά και ολοκληρωμένα γραμμένο από αυτό του Zaratoth.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. Δεν διαφοροποιούμαι ιδιαίτερα από τους προλαλήσαντες.

 

Όπως διάβασα τις ιστορίες, αισθάνθηκα ότι ο Zaratoth έδωσε περισσότερη έμφαση στη σκηνή με το μοναστήρι, ενώ ο dagoncult στην αγγελία.

 

Και οι δυο ιστορίες είχαν μια πολύ έξυπνη κεντρική ιδέα.

Υποψιάζομαι μάλιστα ότι η ιστορία του Zaratoth, αν ήταν πιο περιποιημένη, μπορεί να είχε και καλύτερο μύθο. Ξεκίνησε καλά, μου άρεσε η πρώτη σκηνή και μάλιστα άρχισα να ενθουσιάζομαι με το ξεκίνημα των εξηγήσεων, όταν κατάλαβα τι

 

 

έπαιζε μέσα στο μυαλό του ήρωα, με τον βιασμό και το φόνο,

 

 

αλλά μου τελείωσε πολύ βιαστικά.

 

Είδα τώρα τις εξηγήσεις -προφανώς η κούραση που συσσωρεύουμε μέσα μας μετά από περιόδους μεγάλης έντασης, όπως είναι οι εξετάσεις, δεν είναι και ο καλύτερος σύμβουλος. Σίγουρα θα περάσει κάποια στιγμή και αφού σου αρέσει να γράφεις, θα ξαναβρείς τη διάθεση να γράψεις πολύ μεγαλύτερα και πολύ ολοκληρωμένα κομμάτια.

Στα πολύ θετικά της υπόθεσης πάντως, το γεγονός ότι είχες μια καλή ιδέα.

 

Ψήφισα τον dagon επειδή ομολογώ ότι διασκέδασα αρκετά -και με τις σκηνές στο διάδρομο και με το τέλος, φυσικά- αλλά έχω κάποια παράπονα, με πρώτο και κύριο ότι δεν κατάλαβα τι σχέση είχε αυτή η αγορά με την όλη συζήτηση ότι ο Ντάνι έψαχνε για δουλειά, με διάφορα συγγενικά μπλεξίματα (εκτός από πατριό, κάπου λέει και για μητριά -να υποθέτω ότι και η μητέρα είχε πεθάνει κι ο πατριός είχε ξαναπαντρευτεί; ) Μου έμειναν λίγο θολές κάποιες σκηνές, π.χ. αναρωτιόμουνα γιατί δέχτηκε η Μαίρη να μπλεχτούν σ' αυτή την ιστορία, αλλά

 

 

και μόνο για τη σκηνή στο διάδρομο με τον γέρο-κοριτσάκι να λέει τον πόνο του και τον Ντάνι να του προτείνει ουσίες για να φτιαχτεί

 

 

γέμισε ευχάριστα τον αναγνωστικό μου χρόνο.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εληξε αυτο το Ρακόρ;

Αν ναι, ας σφυρίξει την λήξη η Κιάρα και ας βάλει και την προέλευση των παραγράφων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Όνομα Συγγραφέα: dagoncult

Βία; Όχι

Σεξ; Όχι

Αριθμός Λέξεων: 3606

Αυτοτελής; Ναι

Σχόλια: Ελπίζω να σας αρέσει.

 

Psygenius

 

Χαχαχαχα, πόσο απολαυστικό; Πόσο ξεκαρδιστικό, ειδικά το τέλος; Έχω γελάσει με την ψυχή μου, κανονική θεραπεία νεφρών λέμε! Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, ήταν υπέροχο! :rofl: :rofl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ #3 (dagoncult vs Zaratoth)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..