Jump to content

Έντγκαρ Άλλαν Πόε (Edgar Allan Poe)


Stanley
 Share

Recommended Posts

Ε,αφού θεωρείται που θεωρείται τρόμου,γιατί να μην υπάρχει κι ένα τόπικ για την αφεντιά του;Ο άλλος,ο Πώς-τον-λένεΚραφτ έχει τόσα!

 

Εδώ μπορούμε να συζητάμε για ιστορίες του ή ό,τι άλλο σχετικό με τον συγγραφέα. Αρχίζω με την είδηση που μπορεί να είναι και παλιά,ότι ο σκηνοθέτης του σούπερ-ντούπερ κράματος Όργουελ και Μάτριξ, V for Vendetta, θα σκηνοθετήσει τις τελευταίες μέρες του ποιητή, τον οποίο θα υποδύεται ο Τζιον Κιούζακ! Πολύ καλό μου ακούγεται και ευελπιστώ σε κάτι αξιοπρεπές,τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Ε,αφού θεωρείται που θεωρείται τρόμου,γιατί να μην υπάρχει κι ένα τόπικ για την αφεντιά του;Ο άλλος,ο Πώς-τον-λένεΚραφτ έχει τόσα!

Εχμ, πρόσεξες το χορταστικό μεράκι και την αγάπη με την οποία ο synodoiporos ξεκινάει το τόπικ για τον Λάβκραφτ. Ανοίγεις τόπικ για τον αγαπημένο σου, και μας, μέγα Πόε και... έλα, πες την αλήθεια, θες να τρέχουμε σε google και wikipedia για τα κυρίως, έτσι δεν είναι; :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...Απλά,το να πω για τον Πόε θα μου φαινόταν σαν να υποτιμώ κάπως τους συμφορουμίτες. Δεν φαντάζομαι να μην ξέρει κανείς τα βασικά. Αλλά έχεις δίκιο,μόνο και μόνο ως απάντηση στον Λαβ πρέπει να γράψω κάτι παραπάνω!holiday.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο φορουμ ερχονται και guests που δεν εχουνε και πολλες γνωσεις ισως και βγαινουμε ως αποτελεσμα μιας αναζητησης τους στο google κτλ.Οποτε καλο ειναι να υπαρχουνε στοιχεια που τα περισσοτερα ενεργα μελη τα εχουνε ως δεδομενα.

Εγωγια τον Ποε δεν εχω τιποτα σπουδαιο να πω,εξαλλου φοβαμαι μην μου την πουνε οι τρομοφυλακες...:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τον Πόε τον ξεκείνησα με ένα δανικό βιβλίο από την Δημοτική βιβλιοθήκη, φυσικά με την παρώτρηνση του Stanley, που πάντα πήγαινε μαζί με τον Πόε. Τον είχα δει σε πολλά σχόλια του και λέω."Έ, δεν παίρνω ένα να δούμε τι είναι και αυτό?"

Πήρα το "Ιστορίες μυστηρίου και φαντασίας" που περιέχει πολλές ιστορίες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση από τις ιστορίες του είναι το πως φτάνει στο συμπέρασμα και στην λύση μέσω μιας σειράς λογικών εξηγήσεων. Επιπλέον μου αρέσει και το αυθόρμητο στηλ του, ειδικά στο τέλος. Ωραίες ιστορίες ήταν "Ο Μαύρος γάτος", "Το έκλημα της οδού Μοργκ", "Η υπόθεση του κυρίου Βαλτεμάρ" και άλλες πολλές...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οταν τα καταφέρεις διάβασε τη Μάσκα του κόκκινου θανάτου.

Ειδικά η ιστορία του Γουίλιαμ Γουίλσον είναι εξαιρετική.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι και το 'τρομακτικές ιστορίες' από Ζαχαρόπουλο. Ανάμεσα σε άλλα, έχει τη 'μάσκα του κόκκινου θανάτου' που λέει ο phaethon, καθώς επίσης και το 'πηγάδι και το εκκρεμές', 'το βαρέλι του Αμοντιλιάδο' και το 'σκιά' που είναι και οι τρεις εκπληκτικές ιστορίες (η κάθε μια με τον τρόπο της).

 

Βέβαια, η καλύτερη λύση είναι να βρεις τα πάντα.

 

ΥΓ: Κυκλοφορούν κάτι άπαντα του Πόε. Είναι δυο μωβ/ροζ τόμοι. Ξέρει κανείς τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Η Μάσκα του κόκκινου θανάτου είναι Πόε? την" σκια" και το" πηγάδι και το εκρεμές " τα διάβασα πολύ ωραίες ιστορίες. Ά, χθες εκεί που καθόμουνα λίγο πριν κοιμηθώ λέω να διαβάσω άλλη μια μικρή ιστοριούλα του... διάβασα το "Η Σφίγξ" μόλις 6 σελίδες και πραγματικά πανέμορφη...

Link to comment
Share on other sites

Τα άπαντα εγώ τα έχω βρει στα αγγλικά και μάλλον από εκεί θα τα τσιμπήσω...

 

Κορυφαίες του ιστορίες είναι,για μένα:

 

Η Πρώση του Οίκου των Άσερ

Το Βαρέλι του Αμοντιλιάδο

Το Πηγάδι και το Εκκρεμές

Ο Μαύρος Γάτος

 

και, φυσικά, πάρα πάρα πολλές άλλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Edgar All Poe: Ένας πραγματικά σπουδαίος συγγραφέας, αντάξιος της τεράστιας φήμης του. Έχω διαβάσει τα τέσσερα βιβλία του που έχουν βγει από τα Ελληνικά Γράμματα, και άλλα πέντε από τις εκδόσεις Αιγόκερως. Το μεγαλύτερο ( ; ) μέρος του έργου του δηλαδή. Κρατώ μία επιφύλαξη γιατί δεν γνωρίζω τον πλήρη όγκο του έργου του. Ως καλύτερα θεωρώ τα: ‘’Η Διπλή Δολοφονία της οδού Μοργκ’’. Μία υπέροχη, καταπληκτική αστυνομική ιστορία. Ένα και το αυτό ‘’Ο Μαύρος Γάτος’’. ‘’Το Σύστημα του Δρος Πίσσα και του Καθηγητού Φτερά’’ ήταν τίγκα στον κυνισμό, ενώ ο ‘’Σαλταπήδας’’ είναι μία αξέχαστη ιστορία εκδίκησης. Πολύ καλά και τα ‘’Η Μάσκα του Κόκκινου Θανάτου’’, ‘’Ο Δαίμονας της Διαστοφής’’, ‘’Εσύ Είσαι ο Δολοφόνος’’ και ‘’Ελεονώρα’’. Δυνατή και η ‘’Αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πυμ’’ , το μοναδικό μυθιστόρημα που έγραψε. Ειρήσθω εν παρόδω ο Ιούλιος Βερν έχει γράψει μία άτυπη συνέχεια του με τίτλο: ‘’Η Σφίγγα των Πάγων’’. Υπάρχει και ένα κείμενο από εκδόσεις Gutenberg που έχει γράψει για το σύμπαν ( ! ), το οποίο όμως δεν έχω διαβάσει ακόμη. Κλείνω λέγοντας ότι στην εισαγωγή από τις ‘’Αλλόκοτες Ιστορίες’’, αναφέρει ότι ο Poe ήταν ένας δυστυχισμένος άνθρωπος που δημιουργούσε μόνος του την δυστυχία του. Και μετά βυθιζόταν μέσα σ’ αυτήν για να βρει την έμπνευση. Κατηγορήθηκε μάλιστα από συγχρόνους του ότι επέσπευσε τον θάνατο της γυναίκας του για να εμπνευστεί από την θλίψη του, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να γράψει το ‘’ Το Κοράκι’’.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός συγγραφέας, όντως, μάλλον ο καλύτερος αμερικανός που έχω διαβάσει :)

 

Ιδιαίτερα μου άρεσαν οι δολοφονίες στην οδό Μόργκ, ο Μαύρος Γάτος, Το βαρέλι του Αμοντιλάδο, η Μαρτυριάρα καρδιά. Ένα λιγότερο γνωστό, αλλά ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου διήγημα του είναι "το μακρόστενο κιβώτιο".

Link to comment
Share on other sites

Ένα λιγότερο γνωστό, αλλά ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου διήγημα του είναι "το μακρόστενο κιβώτιο".

 

Ποιο είναι αυτό; Δεν το ξέρω. Σε ποιο βιβλίο το έχεις διαβάσει; Μήπως αναφέρεται

σ' έναν άνθρωπο που είχε μία πολύ μεγάλη φοβία να μην θαφτεί ζωντανός;

Αν ναι, τότε το έχω διαβάσει με τον τίτλο ''Οι Νεκροφανείς''.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι αυτό :)

 

Το βρήκα σε μία έκδοση παράξενη, που εικάζω οτι είναι απο μια σειρά λογοτεχνίας της εφημερίδας "το ποντίκι". Ο τίτλος του βιβλίου είναι "Ιστορίες μυστηρίου, Edgar Allan Poe Ο χρυσός σκαραβαίος, το μακρόστενο κιβώτιο". Περιέχει αυτά τα δύο διηγήματα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το Oblong Box, το έχω διαβάσει στα αγγλικά και το θεωρώ από τα λιγότερο καλά του. Από τα άγνωστά του πολύ καλό είναι το Χιλιοστό Δεύτερο Παραμύθι της Σεχραζάτ, μια εξαίρετη αλληγορία γύρω από το ψέμα και την αλήθεια, και πόσο αυτή είναι πιο απίστευτη ακόμα και από την πιο νοσηρή φαντασία.

 

Πάντως, αυτά που λέγονται για τον Πόε ανήκουν και λίγο στη σφαίρα της μυθοπλασίας. Δεν ισχύουν όλα έτσι. Ούτε καν ο αλκοολισμός του είναι τόσο σοβαρός όσο πιστεύεται. Είχε πολλά προβλήματα, σαφώς, αλλά είχε και ερωμένες και πάντα κυνηγούσε γυναίκες, άλλο αν είχε κολλήσει στο αρχέτυπο της Βιργινίας του.

Link to comment
Share on other sites

Από τα άγνωστά του πολύ καλό είναι το Χιλιοστό Δεύτερο Παραμύθι της Σεχραζάτ, μια εξαίρετη αλληγορία γύρω από το ψέμα και την αλήθεια, και πόσο αυτή είναι πιο απίστευτη ακόμα και από την πιο νοσηρή φαντασία.

 

Αυτή είναι και από τις πιο αγαπημένες μου από τον Πόε. Έτσι ολοκληρωνόταν η συλλογή διηγημάτων του Αλλόκοτες ιστορίες, εκδ. Γράμματα, σε μετάφραση Κοσμά Πολίτη. Το είχα διαβάσει σε εκείνον τον προαμνημονεύτων χρόνο και δεν θυμάμαι έκτοτε άλλο, πιο εξαίσιο και ταιριαστό σχόλιο για τις ιστορίες του. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ζωή του Εντγκαρ Αλαν Πόου

Από τον Αναστάση Βιστωνίτη, για το Βήμα (Παρασκευή 24 Δεκεμβρίου 2010)

 

Ο βίος του υπήρξε το ίδιο γκροτέσκος και σκοτεινός όσο και τα διηγήματά του.

Ακόμη και ο θάνατός του δεν γνωρίζουμε ακριβώς από τι προήλθε: κατάχρηση οινοπνευματωδών, λύσσα ή χολέρα. Ο βρετανός συγγραφέας Πίτερ Ακρόιντ φιλοτεχνεί το πορτρέτο ενός από τους μεγαλύτερους συγγραφείς της αμερικανικής λογοτεχνικής ιστορίας.

 

Κανένας αμερικανός συγγραφέας δεν συκοφαντήθηκε τόσο μετά τον θάνατό του αλλά και δεν γνώρισε τόση απήχηση παγκοσμίως όση ο Ε.Α. Πόου. Η κατάρα του επιμελητή των έργων του Ρούφους Γουίλμοτ Γκρίσγουολντ τον ακολουθεί ακόμη και σήμερα μαζί με τους άθλιους και ψευδείς (όπως αποδείχθηκε) χαρακτηρισμούς του: ότι ο Πόου ήταν ένα χαμένο κορμί, ένας αλκοολικός, διεφθαρμένος και τοξικομανής.

 

post-1004-0-32351400-1293395121_thumb.jpg

 

Η βιογραφία του Πίτερ Ακρόιντ, κορυφαίου σήμερα του είδους, για τον ποιητή του Κορακιού, που κυκλοφόρησε πέρυσι στον αγγλόφωνο κόσμο με τη συμπλήρωση 150 χρόνων από τον θάνατο του ποιητή, είναι έργο πρώτα απ΄ όλα κατανόησης και αγάπης για έναν συγγραφέα που τον αδίκησαν οι σύγχρονοί του και δεν τον αποκατέστησαν οι μεταγενέστεροι. Από τους εξέχοντες αγγλόφωνους συγγραφείς μόνο ο Σουίμπορν και ο Οσκαρ Γουάιλντ έτρεφαν θαυμασμό για τον Πόου (η μεταφράστρια Μαρία Φακίνου έχει προκρίνει την παλιά γραφή: Πόε αντί Πόου). Οι υπόλοιποι ή υπήρξαν εντελώς απορριπτικοί, όπως λ.χ. ο Μαρκ Τουέιν, ή, αργότερα, επιεικώς επιφυλακτικοί και εν μέρει αρνητικοί, όπως ο Χάξλεϊ, ο Ελιοτ και ο Πάουντ.

 

Από την άλλη πλευρά, των μεγάλων θαυμαστών, βρίσκονται εν τούτοις μερικοί από τους μείζονες πεζογράφους και ποιητές της Γαλλίας: ο Βερλέν, ο Ρεμπό, ο Μαλαρμέ, ο Βαλερί, ο Προυστ και πάνω απ΄ όλους ο μαύρος πρίγκιπας της παγκόσμιας ποίησης Σαρλ Μποντλέρ, ο οποίος θεωρούσε τον Πόου τον πιο αντι-αμερικανό συγγραφέα της Αμερικής.

 

Μάλιστα, δεν δίστασε να πει ότι όχι μόνο είχε βρει στον Πόου θέματα που ο ίδιος θα ήθελε να διαπραγματευθεί αλλά και ολόκληρες φράσεις που είχε σκεφτεί, γραμμένες είκοσι χρόνια νωρίτερα από εκείνον τον ιδιοφυή παραληρηματικό, ο οποίος θα έφευγε από τη ζωή στα σαράντα του χρόνια στη Βαλτιμόρη.

 

Πιο μπροστά είχε μεθύσει «μέχρι θανάτου» αφού κατανάλωσε άγνωστη ποσότητα αλκοόλ το οποίο προμηθεύτηκε με τα χρήματα που είχε εξασφαλίσει πουλώντας την ψήφο του.

 

Δεν είχε καμία υποστήριξη

 

Η βιογραφία του Ακρόιντ είναι στην πραγματικότητα το πορτρέτο του χαρισματικού δημιουργού που του άξιζε καλύτερη μεταχείριση εκ μέρους των κριτικών. Γι΄ αυτό και τονίζει την αξία ενός συγγραφέα πρώτης γραμμής που η μοίρα του υπήρξε άθλια και που κανείς δεν τον είχε υποστηρίξει ούτε και του είχε στοιχειωδώς συμπαρασταθεί- γι΄ αυτό και πέθανε άλλωστε τόσο νέος.

 

Ο Πόου ορφάνεψε στα δύο του χρόνια. Οι γονείς του ήταν περιπλανώμενοι ηθοποιοί (κάτι αντίστοιχο με τους δικούς μας μπουλουκτσήδες). Ο πατέρας του εγκατέλειψε τη μητέρα του και εκείνη πέθανε από φυματίωση. Τον υιοθέτησε το ζεύγος Αλαν. Ο Πόου μισούσε το νέο του περιβάλλον και ιδίως τον πατριό του. Προσπάθησε να σταδιοδρομήσει στον στρατό αλλά και εκεί δεν τα κατάφερε να προσαρμοστεί. Εζησε μέσα στη φτώχεια και στην αβεβαιότητα εργαζόμενος εξαντλητικά. Παντρεύτηκε την εξαδέλφη του Βιρτζίνια, ένα κοριτσάκι 13 ετών, που πέθανε κι εκείνη από φυματίωση όπως και η μητέρα του. Σύμφωνα με τον Ακρόιντ, επρόκειτο για λευκό γάμο και η μικρή πέθανε το 1947 παρθένα.

 

post-1004-0-41412600-1293395201_thumb.jpg

 

Προδρομικός και σύγχρονος

 

Το χτύπημα για τον συγγραφέα ήταν συντριπτικό. Τα υπόλοιπα δύο χρόνια της ζωής του τα πέρασε από εδώ και από εκεί μονίμως σχεδόν μεθυσμένος. Ο Πόου δεν ήταν ωστόσο συστηματικός πότης. Αλλά, όπως λέει ο Ακρόιντ, όταν άρχιζε να πίνει δεν σταματούσε.

 

Η ζωή του υπήρξε το ίδιο γκροτέσκα και σκοτεινή όσο και τα διηγήματά του. Ακόμη και ο θάνατός του δεν γνωρίζουμε ακριβώς από τι προήλθε. Η πιθανότερη αιτία είναι η κατάχρηση οινοπνευματωδών, αν και υπάρχουν εικασίες ότι ο ποιητής πέθανε από λύσσα ή από χολέρα.

 

Έχουν άραγε αυτά καμιά σημασία σήμερα; Ο Πόου είναι ο συγγραφέας που διαβάζεται όσο κανένας σχεδόν από τους συγχρόνους του. Δικαίως θεωρείται πατέρας του αστυνομικού μυθιστορήματος, αφού αυτός εισήγαγε στην πεζογραφία τον ντετέκτιβ στο διήγημά του Τα εγκλήματα της οδού Μοργκ.

 

Η λογοτεχνία επιστημονικής φαντασίας επίσης στα διηγήματά του έχει τις ρίζες της. Στον Πόου επιπλέον θα πρέπει να αναζητήσουμε τις απαρχές της συστηματικής ανάλυσης της ποίησης, όπως διατυπώνονται στο δοκίμιό του Η φιλοσοφία της σύνθεσης. Είναι λοιπόν σε πλείστα όσα σύγχρονός μας, όπως προκύπτει από τη βιογραφία του Ακρόιντ, που τονίζει ότι «ήταν ένας από τους πρώτους αληθινά επαγγελματίες συγγραφείς στη λογοτεχνική ιστορία της Αμερικής».

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Εγω σημερα τελειωσα τα "αφηγηματα" του Α.Ποε (απο μεταφ. Κ. Πολιτη)

Μεχρι σημερα ειχα διαβασει πολυ λιγα εργα του και δεν ειχα ολοκληρωμενη αποψη για αυτον και τον τροπο γραφης του.

Για μενα, το καλυτερο εργο του ειναι η Βερενικη, παρολο που μαζι με τη Μορελλα οδηγησαν στην Λιγεια (η οποια προσωπικα δε μου αρεσε τοσο)

Η Μασκα του Κοκκινου Θανατου λογω ατμοσφαιρας, το Πορτρετο, η Μακροστενη Κασα και βεβαια ο Μαυρος Γατος, ειναι απο αυτες που ξεχωριζουν κατα τη γνωμη μου..

Γενικοτερα αποτελει τη καλυτερη επιλογη για οποιον αγαπα τις ιστοριες τρομου με εντονο το στοιχειο του αιφνιδιασμου και της παρανοιας.

Σιγουρα συντομα θα διαβασω και τα υπολοιπα εργα του!

Edited by BlackCatGirl
Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά, θα πρότεινα τον συλλεκτικό τόμο 816 σελίδων, των εκδόσεων Γράμματα, με τον τίτλο Διηγήσεις, που κάνει μόνο 14,85 ευρώ σε έκδοση με σκληρό εξώφυλλο.

 

Περιέχει τις εξής ιστορίες:

 

Περιεχόμενα:

 

Εισαγωγή του ΤΖΟΥΛΙΑΝ ΣΑΪΜΟΝΣ

Ο Κοσμάς Πολίτης για τον Έντγκαρ Άλαν Πόε

 

Ιστορίες μυστηρίου και τρόμου

Οι δολοφονίες της οδού Μοργκ

Το μυστήριο της Μαρί Ροζέ

Ο μαύρος γάτος

Ο χρυσός σκαραβαίος

Λίγεια

Η ρουφήχτρα του Μάελστρομ

Μαρτυριάρα καρδιά

Το κλεμμένο γράμμα

Ερωτικό ραντεβού

Χειρόγραφο που βρέθηκε σε μπουκάλι

Ουίλιαμ Ουίλσον

Βερενίκη

Ο οίκος των Ώσερ

Το βαρέλι του αμοντιλάδο

Ο άνθρωπος του πλήθους

Μορέλα

Εσύ είσαι δολοφόνος

Η μακρόστενη κάσα

Μετζεγκερστάιν

Η μάσκα του κόκκινου θανάτου

Ο δαίμονας της διαστροφής

Τα πραγματικά γεγονότα στην περίπτωση του κυρίου Βάλντεμαρ

Σαλταπήδας

 

Χιούμορ και σάτιρα

Το σύστημα του Δρος Πίσσα και του καθηγητού Φτερά

Αυτός που τον είχαν βασανίσει

Το χιλιοστό δεύτερο παραμύθι της Σεχραζάτ

Κουβεντολόι με μια μούμια

Τέσσερα ζώα σε ένα

 

Φανταστικά διηγήματα

Ελεονόρα

Ο Βασιλιάς Πανούκλας

Το πορτρέτο

Ο Φον Κέμπελεν κι η εφεύρεση του

Σιωπή- Ένας μύθος

Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πυμ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω για τον Πόε, που πραγματικά έχω ταξιδέψει στα διηγήματά του με αφάνταστη προθυμία. Ντελίριο πραγματικό! Ιδιοφυώς σαγηνευτικός ο λόγος του και μου βγάζει μια διψά αχόρταγη.

 

Πρόσφατα είχα πετύχει στη Νετ αν θυμάμαι καλά, το εξής.

 

http://www.imdb.com/title/tt0785533/

 

Να και το τρέιλερ

 

http://www.youtube.com/watch?v=-7v0vooX1Gc

 

 

Επίσης άξιο αναφοράς είναι και αυτό

 

http://www.imdb.com/title/tt0063715/

Edited by Αιθεροβάμων
Link to comment
Share on other sites

Στο Σκαϊ ήταν η σειρά Masters of Horror. Aπό τις καλύτερες σειρές που έχουν παιχτεί στην ελληνική tv... Κάθε επεισόδιο σκηνοθετημένο από έναν master του είδους. Mε κορυφαίο κατά την άποψή μου τον John Carpenter.

Edited by Anwrimos23
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το σπαμ, αλλά ποιο είναι ο Βασιλιάς Πανούκλας? (ή πως είναι ο αγγλικός του τίτλος αν ξέρει κάποιος)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sorry για το σπαμ, αλλά ποιο είναι ο Βασιλιάς Πανούκλας? (ή πως είναι ο αγγλικός του τίτλος αν ξέρει κάποιος)

 

King Pest http://classiclit.about.com/library/bl-etexts/eapoe/bl-eapoe-kingpest.htm

 

 

 

Μολις διαβασα μια συλλογη ποιημάτων του και μου άρεσε πάρα πολυ! και δεν ηταν δυσκολο να τα διαβασω οπως περίμενα, διαβάζονται αρκετα ευκολα στα Αγγλικά. Γενικα η συλλογη ηταν εκπληκτικη, τα ποιηματα του ειναι πολυ ωραια, ειδικα οσα αναφερονται σε γυναικες που χαθηκαν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μέγιστος συγγραφέας ο Poe!

Ποτέ άλλοτε δεν είχα τόσο έντονη ονειρική δραστηριότητα, όσο όταν διάβαζα τα διηγήματα-ποιήματα του.

Προτείνω ανεπιφύλακτα τους δύο τόμους των εκδόσεων ΠΛΕΘΡΟΝ και τις ταινίες του Roger Corman με τον συγκλονιστικό Vincent Price.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Έντγκαρ Άλλαν Πόε (Edgar Allan Poe)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..