Jump to content

Έντγκαρ Άλλαν Πόε (Edgar Allan Poe)


Stanley
 Share

Recommended Posts

Sorry παιδιά για το διπλό post, αλλά κρίνω αναγκαίο να παρακινήσω όλους όσους αγαπούν τον Poe, vα ακούσουν το αριστούργημα των Alan Parsons Project '' Τales of mystery and imagination ".

Είναι ένα από τα αγαπημένα μου progressive rock - avant garde album, που εμπεριέχει τη μαγεία, τη μοναξιά, την αναλυτικότητα, τη μεγαλοφυία, την τραγικότητα του έργου του Poe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.bartleby.com/109/11.html : The Philosophy of Composition by Edgar Allan Poe

Το άρθρο το έγραψε ο ίδιος ο Πόε και περιγράφει τη διαδικασία από την οποία πέρασε για να γράψει το Raven. Πολύ ενδιαφέρον γιατί μας βάζει μέσα στο μυαλό του καθώς χαλιναγωγεί τη δημιουργικότητα του κάνοντας κάποια παρατηρήσεις:

- Έπρεπε να ξέρει το τέλος πριν ξεκινήσει.

- Όταν γράφει ένα διήγημα ή δίηγημα, έχει ως προϋπόθεση ότι ο αναγνώστης διαβάζει το διήγημα/ποίημα μέσα σε μια δόση. Επομένως πρέπει να υπάρχει μια συνεχόμενη ροή. Και η πρώτη πρόταση κάπως να συνδέεται με την τελευταία πρόταση.

- Πρέπει να είναι για αυτόν ξεκάθαρο τι πρέπει να προκαλέσει στον αναγνώστη, κι έτσι θα ξέρει τι λέξεις πρέπει να επιλέξει.

- Επίσης έχει πολύ σημασία η τοποθεσία.

κτλ κτλ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα reference που έχει κάνει ο Gaiman στο Raven:

 

 

“Hey," said Shadow. "Huginn or Muninn, or whoever you are."

The bird turned, head tipped, suspiciously, on one side, and it stared at him with bright eyes.

"Say 'Nevermore,'" said Shadow.

"Fuck you," said the raven.”

 

Neil Gaiman, American Gods

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σας. Το μόνο βιβλίο του που έχω είναι το 21 ιστορίες και το κοράκι. Θα πάρει σειρά για ανάγνωση σε λίγο καιρό.

Επειδή ψάχνοντας βρήκα πολλά και δεν έβγαλα άκρη θα ήθελα να μου πει κάποιος ποιο ή ποια βιβλία του ακόμα προτείνει για να έχω στην βιβλιοθήκη μου μια ολοκληρωμένη (όσο γίνετε) συλλογή του.

Στα ελληνικά ψάχνω, και αν γνωρίζει κάποιος ας μου προτείνει και αυτά που έχουν μεταφραστεί καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Το μόνο βιβλίο του που έχω είναι το 21 ιστορίες και το κοράκι. Θα πάρει σειρά για ανάγνωση σε λίγο καιρό.

Επειδή ψάχνοντας βρήκα πολλά και δεν έβγαλα άκρη θα ήθελα να μου πει κάποιος ποιο ή ποια βιβλία του ακόμα προτείνει για να έχω στην βιβλιοθήκη μου μια ολοκληρωμένη (όσο γίνετε) συλλογή του.

Στα ελληνικά ψάχνω, και αν γνωρίζει κάποιος ας μου προτείνει και αυτά που έχουν μεταφραστεί καλά.

 

Κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Γράμματα ένα βιβλίο 800+ σελίδων που περιέχει ένα κάρο ιστορίες. Τίτλος: Διηγήσεις. Μπορείς να το βρεις μόνο στην Πρωτοπορία, με ένα δεκάρικο! Για την μετάφραση έχω ακούσει μόνο καλά λόγια (ένας από τους μεταφραστές της συγκεκριμένης έκδοσης είναι και ο Κοσμάς Πολίτης...). Εδώ μπορείς να δεις ποιες ιστορίες περιέχονται: http://www.protoporia.gr/diigiseis-p-339266.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή της Πρωτοπορίας είναι μεν η καλύτερη αλλά αν δεν μένει Αθήνα/Θεσσαλονίκη/Πάτρα μπορεί να το πάρει και από αλλού με κάπου 15 ευρώ. Το βλέπω σε διάφορους καταλόγους.

Link to comment
Share on other sites

πηγαίνω θεσσαλονίκη σχετικά συχνά οπότε με βολεύει!

 

Το θέμα είναι ότι το βιβλίο που ήδη έχεις (21 ιστορίες και το κοράκι) περιέχει περίπου 16 ιστορίες που υπάρχουν και στο βιβλίο που ανέφερα (Διηγήσεις). Οπότε δεν ξέρω αν συμφέρει να αγοράσεις αυτό το βιβλίο ή να αγοράσεις κάποιο άλλο που να μην έχει τις ίδιες ιστορίες (αν και θέλει πολύ ψάξιμο).

Link to comment
Share on other sites

θα διαβάσω πρώτα αυτό που έχω και μετά όταν βρω χρόνο θα ψάξω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ο χρυσός σκαραβαίος

 

Αν και ντρέπομαι να το πω, αυτή είναι μόλις η πρώτη ιστορία του Έντγκαρ Άλαν Πόε που διαβάζω. Ναι, ξέρω, είναι περίεργο. Μου αρέσουν οι ιστορίες μυστηρίου και τρόμου και μέχρι τώρα δεν είχα διαβάσει Πόε. Αλλά ποτέ δεν είναι αργά! Τώρα διάβασα και έχω μια εικόνα για την γραφή και τις ιδέες του μεγάλου αυτού συγγραφέα. Λοιπόν, πρόκειται για μια ωραία, ενδιαφέρουσα και ατμοσφαιρική ιστορία, μ'ένα κυνήγι θησαυρού που βασίζεται σ'έναν χρυσό σκαραβαίο, μια περγαμηνή και τις ανθρώπινες ικανότητες για αποκρυπτογράφηση. Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο για την πλοκή, είναι ενδιαφέρουσα μέσα στην απλότητα της. Είναι μια ιστορία που δείχνει τα χρόνια της (γράφτηκε το 1842), αλλά που ακόμα και σήμερα έχει πράγματα να προσφέρει. Η γραφή είναι καλή και ευχάριστη, βοηθάει στην γρήγορη και ξεκούραστη ανάγνωση της ιστορίας, οι αρχετυπικοί χαρακτήρες απλοί αλλά συμπαθητικοί, η ατμόσφαιρα σούπερ. Για πρώτη επαφή με το έργο του Πόε, δηλώνω σίγουρα ικανοποιημένος. Γνωρίζω ότι έχει γράψει αρκετές ιστορίες που είναι πολύ πιο "μαύρες" από την συγκεκριμένη, και δεν βλέπω την ώρα να τις διαβάσω όλες.

 

7.5/10

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Γνωρίζω ότι έχει γράψει αρκετές ιστορίες που είναι πολύ πιο "μαύρες" από την συγκεκριμένη, και δεν βλέπω την ώρα να τις διαβάσω όλες.

 

Και πολύ καλά θα κάνεις, δεν πρόκειται να απογοητευτείς…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 years later...

 "Ο Χρυσός Σκαραβαίος".

Το είχα διαβάσει παλιά, το ξαναδιάβασα τώρα και το ευχαριστήθηκα μάλλον πιο πολύ. Δεν ήταν από τις ιστορίες του που θυμάμαι έντονα και ίσως να την μπέρδευα με μια άλλη, του Κόναν Ντόυλ. Μπορώ να πω ότι πρώτη φορά προσέχω ότι ο Πόε είχε χιούμορ (και μάλλον καλά θα κάνω να ξαναδιαβάσω ό,τι έχω διαβάσει πιτσιρίκα και να διαβάσω ό,τι μου έχει ξεφύγει).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Πόε, καλός. Είναι από τις περιπτώσεις όπου η φήμη ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα. Θυμάμαι όταν στη τρίτη Γυμνασίου οι γονείς μου είχαν φύγει εξωτερικό για δύο βδομάδες οπότε και μου άφησαν λεφτά. Λοιπόν, την έβγαλα με ψωμί και μέλι για να αγοράσω τα (μέχρι τότε εκδοθέντα) άπαντα του :) Εκείνα τα καλαίσθητα βιβλία από Ελληνικά Γράμματα με τα άσπρα εξώφυλλα. Όντας λοιπόν συνδέοντας τον με τα μαθητικά μου χρόνια, έχει και συναισθηματική αξία πέρα από την δεδομένη του ποιότητα. 

Πάει πολύς καιρός από τη τελευταία φορά και τον έχω παραμελήσει. Θα κοιτάξω μέχρι το κλείσιμο της χρονιάς να ξαναδιάβασω κάτι.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Έντγκαρ Άλλαν Πόε (Edgar Allan Poe)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..