Jump to content

Poll: FFL #6 (Cassandra Gotha vs dagoncult vs DinMcXanthi vs DinoHajiyorgi vs Eroviana vs Lady Nina vs Naroualis vs Nienor vs Nihilio vs Rixardogios vs TheTregorian vs Waylander)


wordsmith
 Share

(Μετράνε μόνο οι επώνυμες ψήφοι)  

21 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε

    • Cassandra Gotha - Η Μαρμαρένια Σάλα
    • Dagoncult - Η πόλη
    • DinMcXanthi - Forget-me-not
    • DinoHajiyorgi - Πληγωμένη Καρδιά
    • Eroviana - Άτιτλο
      0
    • Lady Nina - Ματωμένα Ρόδα
      0
    • Naroualis - Πληγή
      0
    • Nienor - Η πληγή του χρόνου
      0
    • Nihilio - Άτιτλο
    • Rixardogios - Άτιτλο
      0
    • TheTregorian - Το δέντρο της ψυχής
      0
    • Waylander - Θανάσιμες πληγές
      0

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Διάβασα μέχρι στγμης μόνο του Dinou και ξετρελάθηκα...συνεχίζω

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nienor

    8

  • Naroualis

    10

  • Adicto

    7

  • Lady Nina

    9

Ήρθε νομίζω η ώρα να το λήξουμε εδώ. Νικητής ανακυρήσσεται ο dagoncult, με την Πόλη και 6 ψήφους. Δεύτερος ο DinMacXanthi με 5 και τρίτοι με 3 βαθμούς η πληγωμένη καρδιά του DinoHajiyorgi και η Μαρμαρένια Σάλα της CassandraGotha. Ο υποφαινόμενος πήρε μία ψήφο της τιμής.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την νικητήρια ιστορία και ήταν σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα με μερικές στιγμές που σε κάνουν να νιώθεις άβολα. Λόγω χρόνου, κάποια ΄΄άξεστα΄΄ σημεία στο γράψιμο δεν τα θίγω καν και πιστεύω ότι έχει προοπτικές για μια πολύ πιο ευρεία προσέγγιση,με εμβάθυνση στην ψυχολογία του ήρωα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Dagon, αλλά και σε όλους παιδιά :)

Ας μην τους ξεχάσουμε τώρα που τους θυμηθήκαμε, μου είχανε λείψει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όσους πήραν μέρος και θερμές ευχαριστίες σε όσους διάβασαν, σχολίασαν, ψήφισαν, καθώς και στους διοργανωτές.

Απολογίες για ορθογραφικά και άλλα λάθη ταχύτητας, αλλά πραγματικά δεν υπήρχε χρόνος εκείνη την ώρα για πέρασμα/διορθώσεις.

 

ΥΓ: Εσείς που ψηφίσατε δίχως σχόλια και μιας κι η ψηφοφορία ήταν επώνυμη, δεν κάνετε μια βόλτα από 'δώ να μας το πείτε έστω και καθυστερημένα;

Link to comment
Share on other sites

Για την Πόλη: Καταρχήν είναι καλό horror και όλοι ξέρουν την αδυναμία μου στο genre. Πρέπει να πω πως με χάλασαν τα "κυκλώπεια τοιχώματα" και η "αδύνατη γεωμετρία". Η ιστορία αξίζει πολλά, να δουλευτεί και λίγο παραπάνω, ως πυρήνας ενός χαρακτήρα, αλλά οι 2 αυτές περιγραφές πρέπει να σβηστούν. Άμεσα. Δεν είναι καν tribute πια στον Lovecraft, έχει γραφτεί άπειρες φορές, και είναι στην καλύτερη περίπτωση βιασύνη (και λόγω flash fic είναι κατανοητό) και στην χειρότερη laziness.

Συγχαρητήρια και από μένα dagoncult, να πω κι εγώ τα δύο λόγια που δεν μου έβγαιναν όταν πρωτοδιάβασα το φλασάκι σου.

 

Μου άρεσε πολύ η φρίκη του πρωταγωνιστή και του τι είναι διαθέσημος να υποβάλλει στον εαυτό του για να δει ξανά την αγαπημένη του πόλη. Τέτοιοι ήρωες είναι της γειτονιάς μου ("Ο Άνθρωπος Που Λάτρευε το Ηλιοβασίλεμα")... αλλά με χάλασε πολύ το υπόλοιπο, επειδή ήταν τόσο ξεφωνιστά παρόμοιο με διήγημα του Adicto από άλλο διαγωνισμό, δεν θυμάμαι τώρα τον τίτλο. Κι εκεί ο ήρωας μαγεύεται από όνειρα μιας πόλης με impossible γεωμετρία. Το διήγημα του Adicto το είχα επικρίνει τότε γιατί αισθάνθηκα ότι αντέγραφε ανέμπνευστα τον Λάβκραφτ, κριτική που δεν το εμπόδισε να τα πάει πολύ καλά στον διαγωνισμό που συμμετείχε, παίζει και να είχε βγει πρώτο.

 

Τελικά ίσως το λέει καλύτερα ο DinMac Xanthi στην ανωτέρω κριτική του την οποία προσυπογράφω.

Link to comment
Share on other sites

...ήταν τόσο ξεφωνιστά παρόμοιο με διήγημα του Adicto από άλλο διαγωνισμό, δεν θυμάμαι τώρα τον τίτλο. Κι εκεί ο ήρωας μαγεύεται από όνειρα μιας πόλης με impossible γεωμετρία.

 

Λοιπόν, από ένα γρήγορο σκανάρισμα καταλήγω ότι μάλλον λες για 'Το άνθος... Η μάσκα'. Εντάξει... δεν είναι και τόσο ξεφωνιστή η ομοιότητα (να σου πω την αλήθεια, εμένα όταν διάβασα το ποστ σου δεν μου ήρθε καν στο μυαλό η συγκεκριμένη ιστορία). :) :)

 

Κάτι άλλο λοιπόν αντί για μια πόλη με περίεργη γεωμετρία ε; χμ... mf_sherlock.gif

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, το Άνθος/Η Μάσκα σαφέστατα και ΔΕΝ ήταν επηρεασμένο από Λαβκραφτ (συνειδητά έστω).

Η βασική επιρροή υπήρξε ο Τόμας Λιγκότι.

 

υγ Μμιχάλη, ούτε τα Πουλιά του Χιτσκοκ έχω δει!

 

Φυσικά όλες οι ενστάσεις/κριτικές είναι καλοδεχούμενες και σεβαστές απλά ήθελα καιρό να το αναφέρω αυτό γιατί είχε επισημανθεί στις κριτικές. Το κάνω τώρα, εστω και μήνες μετα!

friends.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ΄΄λόγω χρόνου΄΄ αναφερόταν στον περιορισμό του διαγωνισμού και όχι στον δικό μου!Θα διαβάσω σύντομα και τις άλλες ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, dagoncult! Και συγχαρητήρια και σε όλους τους υπόλοιπους! thmbup.gif

 

Συμπεριλαμβανομένου και εμού, γιατί έμεινα ευχαριστημένη με τις μικρές μου προτασούλες...! tongue.gif Παρ'όλο που η ιστορία μου ήταν "αγριευτική" και "μη πρωτότυπη" χωρίς να έχει στοιχεία σφφ... :tongue:

 

Ήταν υπέροχη εμπειρία! laugh.gif

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Ντάγκον, πίστευα σε σένα εξαρχής. Πίστευα πολύ, λέμε. Και πίστευα εξαρχής επίσης ότι θα δούμε ωραία πραγματάκια σ' αυτό το φλασάκι. thmbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον dagoncult! Αν και δεν τον ψήφισα, η ιστορία ήταν από τις καλές. (Ακόμα προσπαθώ να βρω στο amazon εκείνο με το ναυαγό-χειρούργο. Ο αγγλικός τίτλος ξέρει κανείς ποιος είναι;)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Poll: FFL #6 (Cassandra Gotha vs dagoncult vs DinMcXanthi vs DinoHajiyorgi vs Eroviana vs Lady Nina vs Naroualis vs Nienor vs Nihilio vs Rixardogios vs TheTregorian vs Waylander)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..