Jump to content

The Walking Dead (2010-2022)


Darkchilde
 Share

Πως σας φάνηκε η σειρά;  

1 member has voted

  1. 1. Με πόσα αστέρια θα βαθμολογούσατε την σειρά;

    • ★★★★★ (Εξαιρετική)
      0
    • ★★★★☆ (Πολύ καλή)
    • ★★★☆☆ (Καλή)
      0
    • ★★☆☆☆ (Μέτρια)
      0
    • ★☆☆☆☆ (Κακή)
      0


Recommended Posts

Πολυ δυνατα τα 2 τελευταια επεισοδια.Λογικα παμε και για εξαιρετικο φιναλε.Επειδη δεν θυμαμαι,η σειρα παει και για 3η σαιζον ή τελειωνει στις 2;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πάει και τρίτη!

Το τελευταίο επεισόδιο ήταν όλα τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και το τελευταιο επεισοδιο.Δυνατο και αυτο,με αρκετο σπλατερ(finally) και εκπληξεις στο τελος.Περιμενουμε την 3η σαιζον το φθινοπωρο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος 2ης σεζόν: Ειλικρινά, αν και είμαι φαν της δουλειάς του, ευτυχώς που έφυγε ο Darabont και μπήκε ο Mazzara υπεύθυνος, γιατί το πρώτο μισό της σεζόν ήταν επιεικώς απαράδεκτο, και στο 2ο μισό που αλλάξανε τα κόζια, η σειρά μέσα σε μια χούφτα επεισόδια έστρωσε ξανά.

Ανυπομονώ για την 3η devil2.gif (Καλό Οκτώβριο τώρα, αλλά εδώ υπήρχε αναμονή ενός χρόνου για το Game of Thrones, για να μην πω για το Sherlock του BBC, στο εξάμηνο θα κολλήσουμε;)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική σειρά για όσους αρέσκονται σε post apocalyptic zombie σκηνικά.

6 μήνες είναι, θα περάσουν.

 

Υ.Γ Πλέον οι ταινίες γίνονται όλο και χειρότερες και οι σειρές όλο και καλύτερες. Τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα και τα κόμικ του the walking Dead. Αν όχι καλύτερα από την σειρά,σίγουρα ισάξια!

Βέβαια κάποιοι που ζούνε στην σειρά μέχρι και τον δεύτερο κύκλο έχουν πεθάνει ήδη από τον πρώτο, ενώ κάποιοι άλλοι που πέθαναν στην σειρά ζούνε και για τους επόμενους κύκλους. Επίσης στο κομικ δεν υπάρχουν πολλοί που παίζουν στην σειρά, ενώ στην σειρά δεν υπάρχουν πολλοί που εμφανίζονται στο κόμικ. Οι άνθρωποι που υπάρχουν είναι οι ίδιοι αλλά κάποιες αποφάσεις που γνωρίζουμε από την σειρά είναι πολύ διαφορετικές.

 

Γενικά, ένα παράλληλο σύμπαν η σειρά σε σχέση με το κόμικ, που ενώ φαίνεται ότι δεν υπάρχει κάποια σχέση, εντούτοις όλοι οι σημαντικοί κόμβοι και οι σημαντικές αποφάσεις υπάρχουν κοινά και στα δύο.

 

 

Υ.Γ Αν στην σειρά ακολουθήσουν την ροή του κόμικ (που όπως φαίνεται από το κλείσιμο του τελευταίου επεισοδίου του δεύτερου κύκλου, θα την ακολουθήσουν) μιλάμε ότι θα γίνει πολύ χαρντκορ η φάση στην συνέχεια!devil2.gif

 

Υ.Γ 2 Διαβάζοντας το κόμικ θα έλεγα ότι έχουν υλικό για τουλάχιστον άλλες 5-6 σεζόν αν θέλουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πριν 2-3 μερες ξεκινησα την τριτη σαιζον η οποια προς το παρον μου μοιαζει η καλυτερη απο ολες.Χαμος στο ισιωμα!Μεχρι το 4ο επεισοδιο εχω φτασει αλλα ειναι αρκετο για να με ενθουσιασει.

 

Για οσους εχουν δει τα επεισοδια

 

 

Απο την 2η σαιζον ηδη,ημουν σε φαση "Ψοφα μωρη Λορι επιτελους να ησυχασουμε",αλλα οταν πεθανε,επιασα το εαυτο μου να λυπαται.Κατι ο τροπος με τον οποιο εγινε,κατι το μωρο...Στα συν της σειρας κι αυτο.

 

 

Ελπιζω και τα επομενα 4 επεισοδια να ειναι το ιδιο δυνατα.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εντάξει...οι σεναριογράφοι επιεικώς τον παίζουν! Dejavu της τρίτη σεζόν το πως εξελίσσεται η όλη φάση και μάλλον θα κλείσει με τον τρόπο που έκλεινε στο κόμικ. Δηλαδή για να μην τα πολυλογώ, όσα επεισόδια είδαμε ως τώρα σε αυτόν τον κύκλο, οδηγούν στα γεγονότα με τα οποία θα έπρεπε (βάση του κόμικ) να τελειώσει ο προηγούμενος κύκλος. Μισή σεζόν φιλεράκια δηλαδή!

 

Πφφφφφφ...ξεφτίλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πόσο υπέροχη η πρεμιέρα της νέας σεζόν!! Πόσο Υ-ΠΕ-ΡΟ-ΧΟ επεισόδιο!! Άγρια απόλυτη ευχαρίστηση, ούτε ξέρω πόσες φορές φώναξα "Έτσι ρε, πάρ'τα ρε π*ύστη.."!! Αποζημιώνει πλήρως για όλη την ξενέρωτη προηγούμενη σεζόν.. :thmbup:  :first:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ήρθε η ώρα να μπούμε σιγά σιγά στο κλίμα της 6ης σεζόν που παίζει να είναι και η καλύτερη απ' όλες!

 

Season 6 Trailer:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η σειρά ανανεώθηκε και για 7η σεζόν, που σιγά μην δεν ανανεωνόταν, μιας και η 6η τα σπάει μέχρι στιγμής.

 

Το μόνο που θα πω είναι ότι όποιος δεν την έχει αρχίσει ακόμα, απλά χάνει. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ ακόμα δεν έχω την 5η...

 

Διάβασα σε ένα άρθρο ότι οι δημιουργοί της σειράς έχουν το υλικό ώστε η σειρά να κρατήσει 12 season. Τι λέτε; Θα αντέξει τόσο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα δεν έχω την 5η...

 

Διάβασα σε ένα άρθρο ότι οι δημιουργοί της σειράς έχουν το υλικό ώστε η σειρά να κρατήσει 12 season. Τι λέτε; Θα αντέξει τόσο πολύ;

 

Ακούγεται πολύ, αλλά αν το καλοσκεφτούμε μιλάμε για ένα θέμα που μπορεί να "γεννάει" νέες καταστάσεις ασταμάτητα. Αποκάλυψη ζόμπι, αμέτρητα πράγματα που θα μπορούσαν να συμβούν σε μια ομάδα επιζώντων, υλικό δηλαδή για πάρα πολλά επεισόδια ακόμα. Ειδικά με τον αργό ρυθμό που έτσι κι αλλιώς εξελίσσεται η σειρά. Οπότε ναι, προσωπικά πιστεύω πως με καλή διαχείριση ιδεών θα μπορούσε να φτάσει τις δώδεκα σεζόν άνετα, ίσως και περισσότερες. Το "κλειδί" για μένα είναι η καλή διαχείριση των ιδεών, και φυσικά οι καλές ιδέες. Όμως το ερώτημα είναι, αν τραβήξει τόσο πολύ, αν ξεζουμίσει κάθε πιθανή κατάσταση, κατά πόσο θα συνεχίσει να διατηρεί το όποιο ενδιαφέρον; Και το βασικότερο, πότε θα σταματήσει να έχει πράγματι κάτι να δείξει, και μετατραπεί σε μια σειρά αρπαχτή εκμεταλλευόμενη το όνομα και τους φανς; Κάποια στιγμή δεν θα πρέπει να δείξει πως τα ζόμπι έχουν εκλείψει λόγω φυσικής φθοράς, και να αρχίσει η επιστροφή των ανθρώπων; Θα είναι ακόμα μια μεταποκαλυπτική εποχή όμως, και χωρίς την απειλή των ζόμπι τι θα γίνει τότε, θα μεταλλαχτεί σε κάτι τύπου Mad Max;

 

Φοβάμαι πως θα αρμέξουν όσο περισσότερο μπορούν -και με κάθε τρόπο αν σκεφτούμε και το Fear the walking dead που έχει ήδη ξεκινήσει τη δική του πορεία στο σύμπαν του TWD, και ποιος ξέρει και ποια ακόμα spinoffs μπορεί να δούμε να ξεπετάγονται-, και η σειρά θα σβήσει σταδιακά επειδή θα χάνει το ενδιαφέρον της σιγά σιγά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να παραδεχτούμε όμως ότι όσο καλές ιδέες και να έχει, η σειρά είναι ο Ρικ πλέον. Αν φύγει ή τον βαρεθεί το κοινό τότε την βλέπω να πέφτει δραματικά.

 

Πάντως τα νούμερα τηλεθέασης μέχρι στιγμής είναι πολύ καλά, σχεδόν όσο και της προηγούμενης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η έκτη σεζόν μπήκε βασικά πολύ δυναμικά σε σχέση με την προηγούμενη. Να δούμε που θα το πάνε γενικά... Πάντων αν και γενικά δεν έχουν δώσει απαντήσεις δε μου φαίνεται να κάνει κοιλία.

 

Και όσο για το:

 

Εγώ ακόμα δεν έχω την 5η...

 

Διάβασα σε ένα άρθρο ότι οι δημιουργοί της σειράς έχουν το υλικό ώστε η σειρά να κρατήσει 12 season. Τι λέτε; Θα αντέξει τόσο πολύ;

Είμαι σχεδόν σίγουρος.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού ξεκίνησαν και τα σπιν οφ, θα την αρμέγουν την αγελάδα και νεκρή...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Υπέροχο το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους της σεζόν. Πολύ δυνατό επεισόδιο το 9ο, νομίζω από τα δυνατότερα όλης της σειράς σε κάθε επίπεδο. Ντάρυλ και Ρικ FTW (ο καθένας στη δική του σκηνή)!  


Μηχανόβιος: «Ακίνητοι, είμαστε περισσότεροι και κρατάμε όπλα, θα σας σκοτώσουμε όλους!»

Ντάρυλ: «Χαχαχαχαχα!»

Μηχανόβιος: «Τι γελάς εσύ ρε;»

Ντάρυλ: Μπουμ!...

:lol: :lol:


  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Νέος χαρακτήρας εμφανίστηκε στο 10ο επεισόδιο, και αρκετά περίεργος!

Σαν σουπερήρωας ένα πράμα, το πως βρέθηκε πάνω στην οροφή του βαν ενώ τον είχαν παρατήσει δεμένο στην άκρη του δρόμου, ομολογώ πως δεν το 'πιασα! :huh: Ελπίζω να μην το γυρίσουν σε τίποτα υπερφυσικά-παραφυσικά σκηνικά τύπου ξέρω γω Stephen King's "The Stand"...

Πάντως ήταν ένα ήσυχο γενικά επεισόδιο, είχε και λίγη πλάκα με τον Ρικ και τον Ντάρυλ και το πόσο γκαντέμηδες είναι, και απρόσμενη εξέλιξη στον καναπέ στο τέλος. Μάλλον περνάμε σε νέα φάση τώρα, και κάτι καινούριο έρχεται πάλι, που θα τα κάνει όλα μαντάρα ως συνήθως για να μη βαριόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην το γυρίσουν σε τίποτα υπερφυσικά-παραφυσικά σκηνικά τύπου ξέρω γω Stephen King's "The Stand"...

Πάντως ήταν ένα ήσυχο γενικά επεισόδιο, είχε και λίγη πλάκα με τον Ρικ και τον Ντάρυλ και το πόσο γκαντέμηδες είναι, και απρόσμενη εξέλιξη στον καναπέ στο τέλος. Μάλλον περνάμε σε νέα φάση τώρα, και κάτι καινούριο έρχεται πάλι, που θα τα κάνει όλα μαντάρα ως συνήθως για να μη βαριόμαστε.

 

Φιλεράκι πάλι ε; Από τότε που ανεβάσανε τα επεισόδια τα μισά σχεδόν είναι φίλερ αλλά από την άλλη δεν μπορώ ότι δεν τα θέλω κιόλας. :p

 

Α, και τώρα μάλλον περνάμε σε φάση Negan ε; :p

Link to comment
Share on other sites

 

Ελπίζω να μην το γυρίσουν σε τίποτα υπερφυσικά-παραφυσικά σκηνικά τύπου ξέρω γω Stephen King's "The Stand"...

Πάντως ήταν ένα ήσυχο γενικά επεισόδιο, είχε και λίγη πλάκα με τον Ρικ και τον Ντάρυλ και το πόσο γκαντέμηδες είναι, και απρόσμενη εξέλιξη στον καναπέ στο τέλος. Μάλλον περνάμε σε νέα φάση τώρα, και κάτι καινούριο έρχεται πάλι, που θα τα κάνει όλα μαντάρα ως συνήθως για να μη βαριόμαστε.

 

Φιλεράκι πάλι ε; Από τότε που ανεβάσανε τα επεισόδια τα μισά σχεδόν είναι φίλερ αλλά από την άλλη δεν μπορώ ότι δεν τα θέλω κιόλας. :p

 

Α, και τώρα μάλλον περνάμε σε φάση Negan ε; :p

 

 

Όχι ακριβώς φίλερ, είχε εξελίξεις. Το επεισόδιο λέγεται "The next world" αν αυτό λέει κάτι για τη συνέχεια, και κρίνοντας τόσο από το νέο χαρακτήρα, όσο κι από τη σκηνή στον καναπέ στο τέλος, κάτι νέο αρχίζει.

Link to comment
Share on other sites

 

Όχι ακριβώς φίλερ, είχε εξελίξεις. Το επεισόδιο λέγεται "The next world" αν αυτό λέει κάτι για τη συνέχεια, και κρίνοντας τόσο από το νέο χαρακτήρα, όσο κι από τη σκηνή στον καναπέ στο τέλος, κάτι νέο αρχίζει.

 

Τώρα που το είδα, όντως ήταν καλό και ειδικά στη σκηνή στο αμάξι που ήταν και οι τρεις μαζί γέλασα πολύ. Πάντως πως βρέθηκε πάνω στο φορτηγό είμαι πολύ περίεργος να μάθω, ο άνθρωπος διακτινίζεται χαχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eeny... Meeny... Miny... Moe... πάει και αυτή η σεζόν. :p

 

Πέρα από την πλάκα η 6η σεζόν ήταν πολύ δυνατή και ίσως να είναι η 2η καλύτερη για μένα μέχρι στιγμής. Το φινάλε βέβαια ήταν λίγο πιο... διαφορετικό και ίσως δεν θα αρέσει σε μερικούς αλλά πιστεύω γενικά ότι ανοίγει τον κόσμο της σειράς πολύ περισσότερο απ' όσο ξέρουμε. Μένει μόνο να δούμε πως θα τη γλιτώσει ο Rick αυτή τη φορά.

 

 

Ποιος λέτε να είναι αυτός που σκότωσε; Εγώ πιστεύω ότι είναι κάποιος δευτερεύοντας χαρακτήρας (που δεν μας λείψει έτσι κι αλλιώς) ή ο Glenn.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eeny... Meeny... Miny... Moe... πάει και αυτή η σεζόν. :p

 

Πέρα από την πλάκα η 6η σεζόν ήταν πολύ δυνατή και ίσως να είναι η 2η καλύτερη για μένα μέχρι στιγμής. Το φινάλε βέβαια ήταν λίγο πιο... διαφορετικό και ίσως δεν θα αρέσει σε μερικούς αλλά πιστεύω γενικά ότι ανοίγει τον κόσμο της σειράς πολύ περισσότερο απ' όσο ξέρουμε. Μένει μόνο να δούμε πως θα τη γλιτώσει ο Rick αυτή τη φορά.

 

 

Ποιος λέτε να είναι αυτός που σκότωσε; Εγώ πιστεύω ότι είναι κάποιος δευτερεύοντας χαρακτήρας (που δεν μας λείψει έτσι κι αλλιώς) ή ο Glenn.

 

Όλα τα λεφτά η φάτσα του Ρικ όταν συμβαίνει αυτό που συμβαίνει. O Andrew Lincoln έκανε φοβερή ερμηνεία.

 

 

 

Για το ποιος πέθανε λένε οι παραγωγοί ότι είναι ένα από τους βασικούς. Είμαι ανάμεσα σε Maggie , Glenn ή Daryl. Για να δούμε!

 

 

Όπως και να έχει μου άρεσε πολύ η πρωτοπρόσωπη λήψη στην τελευταία σκηνή.

Link to comment
Share on other sites

 

Εμενα η πρωτη μου σκεψη για το ποιος την εφαγε απο την "Λουσιλ", ηταν ο Ειμπραχαμ. Και οσο το σκεφτομαι, μου φαινεται ολο και πιο πιθανο, αναλογιζομενος και μια στροφη του χαρακτηρα του, που πλεον εμφανιζεται πιο ηπιος κανοντας και σκεψεις για μωρο με τη Σασα κτλ.

Να πω οτι δεν παρακολουθω ποιοι παραμενουν στο καστ την επομενη σαιζον κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λεφτά η φάτσα του Ρικ όταν συμβαίνει αυτό που συμβαίνει. O Andrew Lincoln έκανε φοβερή ερμηνεία.

 

 

 

Για το ποιος πέθανε λένε οι παραγωγοί ότι είναι ένα από τους βασικούς. Είμαι ανάμεσα σε Maggie , Glenn ή Daryl. Για να δούμε!

 

 

Όπως και να έχει μου άρεσε πολύ η πρωτοπρόσωπη λήψη στην τελευταία σκηνή.

 

 

Ω, ναι! Ειδικά προς το τέλος που είναι κάτω είχε την έκφραση "Εδώ είναι το τέλος" και καλά.

 

 

 

Έχω διαβάσει ότι στο κόμικ πεθαίνει κάποια στιγμή ο Glenn και πίστεψα (όπως πολλοί) ότι στο 3ο επεισόδιο ήταν το τέλος του. Οπότε λέω μήπως ήταν μόνο μια μικρή παράταση;

Αυτό βέβαια θα έκανε και την Maggie να γίνει πιο killer αλλά θα δούμε μέχρι τότε.

 

 

 

Εμενα η πρωτη μου σκεψη για το ποιος την εφαγε απο την "Λουσιλ", ηταν ο Ειμπραχαμ. Και οσο το σκεφτομαι, μου φαινεται ολο και πιο πιθανο, αναλογιζομενος και μια στροφη του χαρακτηρα του, που πλεον εμφανιζεται πιο ηπιος κανοντας και σκεψεις για μωρο με τη Σασα κτλ.

 

Να πω οτι δεν παρακολουθω ποιοι παραμενουν στο καστ την επομενη σαιζον κτλ.

 

 

 

Πριν αρχίσει να παίζει ο Negan τους ρώταγε ποιος θα θυσιάστει και όταν έφτασε μπροστά στον Abraham εκείνος, αν θυμάσαι, όρθωσε λίγο το ανάστημα του σαν να έλεγε ότι δεν φοβάται. Οπότε ίσως και να είναι αυτός αλλά πιστεύω ότι θα τον δούμε για καμιά σεζόν ακόμα.

 

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to The Walking Dead (2010-2022)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..