Jump to content

Recommended Posts

mman

Αυτό είναι το είδος του προβληματισμού πάνω σε σεξουαλικά θέματα που ήθελα περισσότερα απ’ όλα να δω όταν έβαζα αυτό το θέμα (και το οποίο προέκυψε ακόμα πιο έντονα, αν και με κάπως διαφορετικό θέμα, στο «Σαράντατρία λεπτά πριν»). Πάντως συμφωνώ με τον khar ότι θα ήταν ακόμα πιο δυνατό αν επικεντρωνόσουν στα ζητήματα που θέτεις με πλάγια γράμματα.

Το θέμα παρουσιάζεται αρκετά πειστικά από πλευράς Ε.Φ. και οι σκηνές είναι ισχυρά δοσμένες, με ιδιαίτερα ζωντανό το εικονικό περιβάλλον αλλά και την καθημερινότητα του κεντρικού χαρακτήρα. Στα συν και το ελληνικό setting.

Υπάρχουν ένα – δύο σημεία όπου γίνεται ένα μικρό tell, not show,

(π.χ. ο τρόπος που γίνεται γνωστός ο θάνατος του πατέρα στο τέλος)

αλλά όχι τίποτα που να μην διορθώνεται εύκολα.

Καλύτερες ατάκες:

«Τι έγινε, ρε παιδιά;»

«Έχω εγώ περιβάλλον. Το μόνο που ψάχνω είναι κάποιον να με κανονίσει.»

Συνολικά, μια δυνατή και ώριμη ιστορία.

Naroualis

Γενικά: Αντώνη σε μισώ.

Μου άρεσε: Έκατσα και το διάβασα ως το τέλος, παρά που ξέρεις πολύ καλά ότι δεν αντέχω τέτοιες ιστορίες ούτε για ζήτω. Κι όχι μόνο το διάβασα ως το τέλος, αλλά βιαζόμουν και να το διαβάσω, να πάω παρακάτω, να ολοκληρωθεί το θέμα. Μου θύμισε το ύφος του Τσακ Πάλανιουκ.

Δε μου άρεσε: Δεν ξέρω αν το κατατάσσω στον τρόμο ή την εφ. Για μένα, ακόμη και με τα αναπόσπαστα στοιχεία εφ, είναι τρόμος.

Edited by Naroualis
  • Like 1

Dark desire

Πολυ καλογραμμένη ιστορια, σκληρη κι ανατριχιαστικη. Θα συμφωνησω με τη Naroualis οτι ειναι τρομος, καθαροαιμος τρομος. Μου θυμισε σε καποιο βαθμό συζητησεις που καναμε με τα παιδια της Θεσσαλονικης όταν ετοιμαζα τη διπλωματική μου (το θέμα ήταν η πορνογραφια ανηλικων κι η παιδεραστια, κι η μόνιμη ερωτηση ήταν "γιατι να ποινικοποιούνται εικονικες καταστασεις, αφου δε βλαπτεται αληθινο παιδι?") καθως και μια πραγματική ιστορια που μου διηγηθηκε μπάτσος της Διωξης Ήλεκτρονικού Εγκληματος και που συνέβη στην Αγγλια πριν μερικά χρονια (ο πραγματικος δραστης ήταν θειος της μικρης, με οντως παιδοφιλικες-ανομολογητες- τασεις, που εβλεπε εικονικη παιδική πορνογραφια για να "εκτονωσει" το πάθος του κι αντ' αυτου του μπηκαν μυστηριες ιδεες και τις εφαρμοσε στην ανιψια του)

Δεν νομιζω να αντεξω να την ξαναδιαβασω, τουλαχιστον όχι συντομα

Αν την εγραφα εγω, η Ελενη θα ξεπατωνε τα κακαλα του κερατα του Bakov με τα νυχια....

Asgaroth

την διάβασα χτες.τη σκεφτόμουν όλο το βράδυ...

Μάρβιν ΑΑΠ

Εγώ τη θυμάμαι ακόμη. Ήταν μια από τις πιο καλογραμμένες ιστορίες του συγκεκριμένου διαγωνισμού.

Solonor
:) thnx!

mman

Bump κάτω απ' τη ζώνη, εκεί, στ' αχαμνά, γιατί το αξίζει!

Η Ελένη συνδέεται και ψάχνει κάποιον να την κανονίσει.

Πολύ δυνατό.

Sonya

Ω ναι, ω ναι, ω ναι!

Υπέροχο κείμενο από έναν Σόλονορ που δε μασάει τα λόγια του. Διαβάστε, αν τολμάτε...

Μάρβιν ΑΑΠ

για να τριτώσει, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ήταν από τα καλύτερα κείμενα του πολυθρύλητου διαγωνισμού :)

Asgaroth

Αχ αχ...ακόμα το θυμάμαι..Και το είχα διαβάσει εκτός διαγωνισμού.

Solonor
:)

Natasha

Εδώ έχουμε μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας άκρως τρομαχτική! Η αποκάλυψη με σόκαρε τόσο που η ιστορία θα μείνει εντυπωμένη στο μυαλό μου. Τρομερή ιδέα!

Όσο για τη βία που υπάρχει στο κείμενο, θεώρησα ότι δικαιολογείται από τους χαρακτήρες και δεν το είδα σαν σοκ για το σοκ. Η ατμοσφαιρα του κειμένου με έπεισε και με κράτησε από την πρώτη λέξη μέχρι την τελευταία. Η χαρακτήρας σου επίσης ήταν άκρως αληθινή και ένιωθα να τη συμπονώ. Η ροή του κειμένου εγγυάται ότι κανείς δεν θα το αρχίσει χωρίς να το διαβάσει ως το τέλος.

Όσο για το επιστημονικό κομμάτι του διηγήματος, να πω ότι εμένα μου αρέσει η επιστημονική φαντασία που δεν αναλύεται πολύ στο να εξηγήσει τι είναι αυτή η τεχνολογία, πώς λειτουργει και τι κουμπάκια πατάμε. Εσύ εδώ το έθεσες πολύ ωραία, η σκοπιμότητα της τεχνολογίας ήταν ξεκάθαρη και δεν με κούρασες με λεπτομέρειες  :thumbsup:

• Like 1

Ballerond

Τρομακτικό σε όλη την ανθρώπινη φύση και συναίσθηση.
Αποκαλυπτικό για το πόσο κάτω μπορεί να φτάσει ο άνθρωπος
Ανεκδιήγητο για τα μυστικά που μπορεί να κρύβει η κάθε σκοτεινή ψυχή.

Πραγματικά με συγκλόνισες. Δεν πίστευα κάποιες φορές αυτά που διάβαζα κι όμως ήθελα να δω και παρακάτω. Το λάτρεψα. Τέτοιες ιστορίες μου θυμίζουν τον λόγο που ξεκίνησα να γράφω και τον λόγο που ήθελα να αποκαλύψω τα κρυμμένα μονοπάτια της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης.
Μπράβο και πάλι μπράβο.

• Like 4

mman

Με την ευκαιρία, να θυμήσουμε ότι το "Συναίνεση" δημοσιεύτηκε, μαζί με άλλα διηγήματα από το φόρουμ, στην ανθολογία "Εφαρμοσμένη Μυθομηχανική".

• Like 4

elgalla

Μόλις το διάβασα στη Μυθομηχανική και ήθελα να έρθω εδώ να σου πω κατάμουτρα, Solonor, ότι ήταν φρικτό. Με κάθε καλό τρόπο, έτσι; Διήγημα για γερά στομάχια (κι ακόμη κι αυτά δεν ορκίζομαι ότι θα το αντέξουν) και το είδος του τρόμου (έλα τώρα, σιγά που σε πιστέψαμε ότι ήταν ΕΦ) που εμένα με αγγίζει ιδιαίτερα. Bump γιατί αξίζει να διαβαστεί.

• Like 5