Jump to content
Big Fat Pig

Σημείο Εισόδου

Recommended Posts

aScannerDarkly

.

Για τις απορίες του Scanner:

Ίσως δεν αναγνωρισε την Αγνή στην Αμάλα, επειδή το καινούριο λογισμικό την καμουφλάρει από όλους –θυμήσου ότι ακούστηκε ένα επιφώνημα επιδοκιμασίας όταν μπήκε η Αμάλα μέσα, πράγμα που σημαίνει ότι και οι άλλοι την έβλεπαν κούκλα.

Για τη χειραψία συμφωνώ, αλλά δεν νομίζω ότι παιζει σημαντικό ρόλο (εξάλλου δεν φαίνεται να του μεταφέρει κάτι τότε) ακριβώς επειδή όλη η νανοεπίθεση γίνεται με το σεξ. Προφανώς, χρειάζεται ένα διαφορετικό… σημείο εισόδου, για να επιτευχθεί τέτοιας έκτασης αναμόρφωση, οπότε το σεξ φαίνεται αναγκαίο στα πλαίσια της ιστορίας. Fine by me, ιδιαίτερα λόγω αυτών που αναφέρω παρακάτω.

Στο ξεκίνημα της ιστορίας όμως, με μια χειραψία μπορεί να μολύνει τον Μπορισένκο. Υποθέω πως για μια μεγάλης έκτασης μόλυνση χρειάζεται το διαβόητο "σημείο εισόδου", απλά δε νομίζω ότι γίνεται σαφές.

Big Fat Pig

Βασικά δε ξέρω τι να πω. Ευχαριστώ, σίγουρα, για τα σχόλια. Για όλα τα σχόλια. Είναι πολύτιμο να διαβάζει κανείς τόσα μαζεμένα σχόλια για την ιστορία του.

Ο συγκεκριμένος υπερόπτης, στα όρια του εξυπνάκια, ήταν ένας ήρωας για τον οποίο ήθελα να γράψω έτσι κι αλλιώς. Για την ιστορία πάντως, ούτε εγώ τον συμπάθησα ιδιαίτερα. Είχα δε, ήδη γραμμένο ένα πολύ μικρό κομμάτι από την δεύτερη σκηνή, αυτήν της "πώλησης". Το οποίο είναι μεν αγαπημένο με σημεία που με ικανοποιούν αλλά, στο σύνολό του, νομίζω ότι είναι το πιο αδύναμο μαζί με το λογύδριο για την τεχνολογία.

Ακόμα κατουρημένος και συνεπαρμένος από την τρίτη θέση και τις τρεις πρωτιές θέλω πρώτα να πω για μερικά σχόλια που θα με έκαναν super extra χαρούμενο ακόμα κι αν η ιστορία πήγαινε άπατη.

Thanks khar και Naroualis που ξεχωρίσατε τον τρόπο που έγινε η αλλαγή στην ήρωα. Χάρηκα πολύ όταν το διάβασα. Αυτό ήταν η ιστορία για μένα. Ο στόχος όταν την έγραφα.

Thanks Stanley για την γλαφυρή περιγραφή αναφερόμενος στον τρόπο γραψίματος. Βρε μπαγάσα μ' ανατρίχιασες!

Thanks mman που την ξαναδιάβασες.

Thanks Tiessa για το σχόλιο στην δευτερολογία της ιστορίας σου.

Αν και ο ΜιχάληςΜan, έχει ήδη κάνει την περισσότερη δουλειά για μένα πιο κομψά, σε λίγες μόνο γραμμές, θα προσπαθήσω να πω κι εγώ ένα-δυο πράγματα όσο καλύτερα μπορώ για τις όποιες απορίες-αντιρρήσεις-ενστάσεις.

(Προφανώς βρήκα τι να πώ. Και θα φλυαρήσω. Σας προειδοποιώ. Μου αρέσει να φλυαρώ.)

Λίγο για την τεχνολογία και πώς προέκυψε η ιστορία.

Βασικά πρόκειται για ευρύ κλάδο της επιστήμης που -αν πιστέψεις τα διάφορα σχετικά δημοσιεύματα- ήδη έχει μικρές εφαρμογές (Σε καλλυντικά και επιστρώσεις-βαφές. Μάλιστα γνωστή-μάρκα ρούχων που μου διαφεύγει αναπτύσσει ένα ύφασμα με στόχο το ευκολότερο καθάρισμα αν θυμάμαι καλά). Πρόκειται όντως για πολυφορεμένο θέμα στην σύγχρονη ΕΦ. Μάλιστα πήρα την ιδέα της χειραψίας (σαν μέσο ανταλλαγής πληροφοριών - π.χ. ό,τι βρίσκει κανείς σε μια επαγγελματική κάρτα) από το φετινό, καταπληκτικό, The Dervish House του Ian McDonald. Επέκτεινα λίγο αυτή την εικόνα της χειραψίας (που είναι απλώς μία πινελιά στο παραπάνω μυθιστόρημα) και αναρωτήθηκα: δε θα μπορούσε έτσι κάποιος να γίνει hacker (πιο σωστά cracker) ανθρώπων; Να παραβιάζει ανθρώπινα σώματα και να παίζει με τον εγκέφαλό τους και όχι μόνο;

Για τις αδυναμίες και ελλείψεις εξηγήσεων στην πλοκή.

Η Αμάλα είναι η Αγνή. Και τούμπαλιν. Ως τελευταίο όπλο, το φτηνό κόλπο της ινδικής καταγωγής νόμισα ότι θα έπειθε και τον πιο δύσπιστο.

Γιατί μια απλή χειραψία (ή άλλη σύντομη σωματική επαφή) άλλοτε αρκεί και άλλοτε χρειάζεται "παρατεταμένη επαφή";

Αναφέρθηκε κάπου αλλά ίσως βιαστικά και πρόχειρα και δεν έπιασε τόπο. Έχει να κάνει με το "βάθος" της "επέμβασης". Και την μονιμότητα του αποτελέσματος. Inception; Ναι, γιατί όχι. Για κοίτα... Δεν το είχα σκεφτεί αυτό.

π.χ. Μια χειραψία αρκεί για να σε κάνω να πεις: αυτόν τον τύπο μπορώ να τον εμπιστευτώ, θα του δώσω τη δουλειά, Θα του τα πω όλα. Ένα άγγιγμα αρκεί για με δεις σαν την Αφροδίτη επί της γης.

Αλλά το να με κάνεις αληθινό σύμμαχο ή να πιστέψεις ότι είμαι ο έρωτας της ζωής σου; Θέλει λίγο περισσότερη δουλειά.

Για τον τίτλο και την σημασία του.

Καταρχήν έκανα την "βρόμικη" σύνδεση με το θέμα αφού την ανέβασα. Δεν θα την άλλαζα τελικά ακόμα κι αν σε κάποιους φάνηκε φτηνό το λογοπαίγνιο. Επειδή εκτός διαγωνισμού αυτή η σύνδεση δεν υπάρχει. Κατά τα άλλα, ίσως και να μην ήταν πολύ πετυχημένος διότι το σημείο εισόδου δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο ούτε αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο ή από περίσταση σε περίσταση. Απλά ο ήρωας προσπαθούσε (κατά την διάρκεια του σεξ στο οποίο δεν μπορούσε βέβαια να αντισταθεί) να καταλάβει από που ξεκίνησε το κακό για να κάνει το λεγόμενο reverse engineering. Να αντιστρέψει μία-μία τις διαδικασίες δηλαδή.

Τελικά ποιό ήταν; Το γράπωμα από τον λαιμό στο μπαρ. Άνευ σημασίας νομίζω.

Αλλά τείνω να συμφωνήσω με όσους στάθηκαν εκεί, ήταν λίγο θολό. Το βλέπω.

Πώς γίνεται και η Αμάλα-Αγνή να είναι μπροστά την ώρα που ο ήρωας παίρνει μήνυμα απ' αυτήν;

Χεχε κι εγώ κοντοστάθηκα εκεί. Όμως αισθάνθηκα ότι η μετατροπή της σκηνής μου χαλούσε τον ρυθμό αν μετακινούσα το μήνυμα χρονικά. Οπότε έκανα την πάπια. Όχι ότι δεν θα μπορούσε να το έχει στείλει κάποιος συνεργάτης της ή να ήταν προγραμματισμένο να φτάσει τη στιγμή που έφτασε. Αυτό το τελευταίο ήταν που μου χάλαγε τον ρυθμό: ότι ήθελα σώνει και καλά να φτάσει τη στιγμή που έφτασε.

Δεν λέω ότι τα παραπάνω ήταν ντε και καλά φανερά ή ότι έπρεπε να τα δουν όσοι δεν τα είδαν. Λέω μόνο τί είχα στο κεφάλι μου.

Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα. Όχι τίποτ' άλλο αλλά αν κατά τύχη έφτασε κανείς εδώ κάτω, μη μείνει με την απορία...

A! Για το sex.

Γκουχ, γκουχ. Λοιπόν... Γκουχ, γκουχ, γκουχ. Αυτό που θέλω... ΓΚΟΥΧ! ΓΚΟΥΧΟΥ! ΓΚΟΥΧ!

Παλιόβηχας... Πάω για κανένα χαμομηλάκι. Συνεχίζω άλλη φορά...

Edited by Big Fat Pig

Stanley

Χμ...Εκτός από τον γιακά, που αναφέρεις, τα άλλα τα είχα πιάσει. Είχε μπέρδεμα πάντως, αφού να καταλάβεις την πρώτη φορά που το διάβασα i nearly hated it!

Το θέμα είναι ότι δεν χρειάζεται να δίνεις εξηγήσεις για το καθετί στην ιστορία σου. Οπως πολύ σωστά είπες, το μήνυμα θα μπορούσε να είχε προγραμματιστεί για κάποια ώρα ή να το έστελνε κάποιος άλλος. Δεν θα ήταν ανάγκη να γράψεις μέσα στο κείμενο το πώς, δεν είναι δα και κανένα αγεφύρωτο χάσμα. Ο αναγνώστης μπορεί εύκολα να σκεφτεί κάποια λύση και, μάλιστα, διαφορετική λύση ο καθένας. Αυτό είναι κάτι που μου αρέσει και όταν διαβάζω αλλά και όταν γράφω.

Αντε, άμα είχε και το σεξ θέμα η ιστορία θα τα πήγαινε καλύτεραtease.gif

mman

Πώς γίνεται και η Αμάλα-Αγνή να είναι μπροστά την ώρα που ο ήρωας παίρνει μήνυμα απ' αυτήν;

Συμφωνώ με τον Stanley. Σε έκταση διηγήματος, τέτοια μικρά και εντελώς διαδικαστικά θεματάκια μπορείς (και πολύ συχνά πρέπει), με μεγάλη συγγραφική ασφάλεια, να τα αγνοείς.

Eroviana

Συμφωνώ με τον Stanley. Σε έκταση διηγήματος, τέτοια μικρά και εντελώς διαδικαστικά θεματάκια μπορείς (και πολύ συχνά πρέπει), με μεγάλη συγγραφική ασφάλεια, να τα αγνοείς.

Θα διαφωνήσω και θα εξηγήσω γιατί: στην πρώτη περίπτωση (με το σβέρκο) είναι ωραία αυτή η υπόνοια - δεν είναι δα και δύσκολο να το καταλάβεις. Στη δεύτερη περίπτωση (με την Αγνή) είναι σαν να μου λες ότι βαρέθηκες να σκεφτείς ένα τρόπο να λυθεί η χρονική ανακολουθία. Όχι, δεν είναι δύσκολο να βρεις αιτιολόγηση, αλλά δεν είναι δουλειά του αναγνώστη να κλείνει τρύπες. Δουλειά του είναι να καλύπτει λογικά όσα υπονοούνται: όσα δηλαδή ξέρει ήδη ο συγγραφέας και για τα οποία κάνει νύξη στο κείμενο χωρίς να τα λέει ξεκάθαρα. Εμένα αυτή η αμφιβολία με σκάλωσε αρκετά.

mman

Αυτό το διήγημα μου άρεσε τόσο, που το συμπεριέλαβα στη Λίστα των αγαπημένων μου.

Glowleaf

Συζητάγαμε μια ιδεά sci-fi και με στείλανε να διαβάσω αυτό το διήγημα. Όπως πάντα, μπράβο Γουρούνη, απίθανος. Εγώ το κατάλαβα και το κυκλικό και τον γιακά και όλα, δεν με σκάλωσε καθόλου. Χαίρομαι που μου έδωσες την μετάφραση του gray goo σε γκρίζα χλαπάτσα, πάντα το είχα απορία. Και εννοείται ότι τα σημεία εισόδου έχουν πολύ ζουμί ακόμα και για άλλες ιστορίες. :p