Jump to content
Sign in to follow this  
wordsmith

Μάτια από σκοτάδι

Recommended Posts

Naroualis

Γενικά: Επειδή ξέρω, βλέπω προόδους στην πλοκή (χεχε) και επίσης μια ιστορία που έχει αρχή, μέση και τέλος.

Μου άρεσε: Η ιδέα, φυσικά, και η περιγραφή του σεξ. Μπόνους το ότι έχεις μάλλον τον ομορφότερο σεξουαλικό σύντροφο, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Επίσης -και το λέω γιατί θυμάμαι κάτι άλλο-, βλέπω πολύ πιο στέρεους διαλόγους, πιο πραγματικούς. Όχι ότι δεν πρέπει να κάνεις συνεχώς εξάσκηση σ’ αυτούς, αλλά είναι σαφής η διαφορά.

Δε μου άρεσε: Η φλυαρία. Καταλαβαίνω ότι υπήρχαν πράγματα που έπρεπε να ειπωθούν, αλλά κάποιες φορές ξεγλιστρούσες προς το φλύαρο.

Edited by Naroualis

wordsmith

Ο Stanley και ο Διγέλαδος δε συμφωνούν αν από το διήγημα λείπει αλατάκι ή πιπέρι!:lol: Όχι, εμένα δε μου αρέσουν τα πικάντικα...

Λοιπόν, ο Τιερί (γιατί δε σου αρέσει το όνομα, Χριστίνα μου; Από τον πατέρα της Αθηνάς Ωνάση;), με άλλο όνομα, με τις ίδιες επιδόσεις και καλύτερες και χωρίς πρόβλημα μνήμης, είναι ο πρωταγωνιστής του μυθιστορήματος (60.000 λέξεις είναι μυθιστόρημα, δεν είναι;) εφ που έχω τελειώσει αλλά θέλει διόρθωμα. Η περίληψή του στη διάθεσή σας, αν ενδιαφέρεστε (την έχω ήδη στείλει στην Lady Nina).

Ρίτσαρντ Γκιρ σου θύμισε, Ευγενία; Υποθέτω εννοείς το American Gigolo, αλλά... δεν το έχω δει. :tongue: Μου το προτείνεις;

Deep inside wordsmith's libido, κε Ντίνο μας; Χμμμ. Προφανώς έφτιαξα τον Τιερί όπως θα ήταν για μένα ο τέλειος άντρας, από εμφάνιση και χαρακτήρα, αλλά τόσο deep είναι αυτό; Ή έστω πρωτότυπο, αφού άρεσε και στις άλλες αναγνώστριες; Τέλος πάντων.

Για τα αλεξίπτωτα έχω απαντήσει παραπάνω. Την ιδέα την πήρα από κόμιξ που δεν ήταν καθολου εφ και μάλιστα τοποθετούνταν και κάμποσες δεκαετίες πριν γεννηθώ. Έχει ανακαλυφθεί δηλαδή τίποτα άλλο σήμερα για να στέλνονται δέματα σε μέρη όπου δεν υπάρχει αεροδρόμιο; Δε μπορώ να φανταστώ τι.

Για τη Γαλάζια Λίμνη έχετε δίκιο, αλλά ήταν καλή ιδέα για να πει πολλά η Μελανία με μια φράση. Αλλιώς θα έπρεπε να φάω πιο πολλές λέξεις. Ας πούμε ότι στη μελλοντική αυτή κοινωνία έχει γυρίσει η μόδα στις ταινίες και ξαναβλέπουν όλοι εκείνη τη δεκαετία. Κάτι τέτοιο.

Stanley και dagoncult έχετε δίκιο για το τέλος, δεν έκλεινε ομαλά η φράση, αλλά στα τέλη δεν είμαι καλή, προτιμώ τις αρχές. Θα ήθελα να τελειώνω τα διηγήματα με κάποια ανατροπή ή κάποια χτυπητή φράση, αλλά κι αυτό θα ήταν απότομο.

Lady Nina

ασφαλώς και ήταν γενετικά τροποποιημένος και πέρα από τη μνήμη! Ήταν φτιαγμένος για να είναι ο τέλειος εραστής. Και αυτό, κατά τη γνώμη τη δική μου, τουλάχιστον, έχει να κάνει και με την εμφάνιση. Γι'αυτό η Μελανία καταλαβαίνει ότι δεν είναι φυσιολογικός από την πρώτη στιγμή που τον βλέπει.

aScannerDarkly, εντάξει, η "ξεπουπουλιασμένη πολεμίστρια" είναι δυο παρομοιώσεις μαζί. Ας πούμε ότι κάποιον τον αφόπλισαν με το ζόρι και σε βαθμό που έμεινε ευάλωτος σαν ξεπουπουλιασμένο πουλί.

Big Fat Pig: Δεν έχω δει ποτέ sex and the city. Μόνο την ταινία, αλλά δε μου έμεινε ιδιαιτέρως. Αλλά τα κλισέ των "γυναικείων" ταινιών-σίριαλ είναι γνωστά, τα απέφυγα (όσο μπορούσα) γιατί κι εμένα με ενοχλούν σαν αναγνώστρια.

Λες ότι τη Βαλένα έπρεπε να την αναφέρω με το επίθετο ως πιο corporate. Αλλά αφού δεν είναι ακριβώς νόμιμη η επιχείρηση, για την ακρίβεια στηρίζεται σε κενό νόμου, δε θα μπορούσε να είναι και πολύ μεγάλη και επίσημη. Πάντως παραδέχομαι ότι δεν το σκέφτηκα ιδιαιτέρως τι μορφή θα είχε μια τέτοιου είδους επιχείρηση, λαμβάνοντας υπόψη και το μελλοντολογικό-εφ σκηνικό.

dagoncult, εκεί που λέω "φεμινίστρια αντί καταναλώτρια", θα πήγαινε καλύτερα "φεμινιστική ή καταναλωτική ευσυνειδησία", αν το καταλαβαίνεις καλύτερα έτσι. Εκφραστικά ακούγεται καλύτερα, πάντως.

Βάσω μου, αυτό που λες με τη μνήμη σώματος και τη μνήμη μυαλού δεν το είχα σκεφτεί!:tongue: Συμπληρώνεις τα κενά καλύτερα από μένα! Για αμοιβή θα σου έστελνα το σπαμ, αν το είχα!:lol:

Αρκετοί μου λέτε ότι έχω πολλές παρομοιώσεις και ναι, έψαχνα αφορμή να χώσω κάπου τις ωραιότερες σάλτσες του βιβλίου μου, γι'αυτό ίσως έπεσαν μαζεμένες. Αλλά εμένα σαν αναγνώστρια μου μένουν περισσότερο οι ωραίες φράσεις και οι πετυχημένες παρόμοιώσεις σε ένα κείμενο, παρά η υπόθεση... Τέλος πάντων, θα προσπαθήσω να μην αφήνω τις παρομοιώσεις να ξεχειλώνουν το κείμενο. Νομίζω πως εδώ δεν το χάλασαν, απλώς έπεσαν πολλές για κάποιων τα γούστα.

mman: έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχει και πολλή υπόθεση, αλλά αυτές οι ιστορίες μου αρέσουν κι εμένα σαν αναγνώστρια, οι origin stories, όπου το θέμα είναι να αποκαλυφθεί τι συμβαίνει στον κόσμο όπου διαδραματίζεται το διήγημα, η απάντηση στα υπαρξιακά ερωτήματα των ηρώων -πώς φτάσαμε ως εδώ κλπ.

khar: μάλλον έχεις δίκιο ότι θα έπρεπε η Μελανία να έρθει με άλλον τρόπο σε επαφή με αυτήν την πληροφορία-διαφήμιση, αλλά θα έτρωγε πολλές λέξεις και θα έπρεπε να φτιάξω και άλλους χαρακτήρες και άλλα περιστατικά μόνο και μόνο γι' αυτό. Μην κολλάς στα μαθηματικά μυαλά - ας πούμε ότι κάποιοι έφτιαξαν ανθρωποειδή τέλειας υγείας, νοημοσύνης κλπ με σκοπό να είναι ιδανικά για να διαιωνίσουν το είδος, και τους έβαλαν και κάποιο ταλέντο, για λόγους ευγονικής. Γιατί όχι τα μαθηματικά μυαλά; Θα μου το εξηγήσεις από κοντά.

Γιατί δεν τα είπα όλα αυτά, τα σχετικά με τον κόσμο όπου εκτυλίσσεται αυτή η ιστορία, μέσα στο ίδιο το διήγημα; Γιατί είναι άσχετα με την υπόθεση. Και στον αληθινό κόσμο υπάρχουν ερωτήματα που ο μέσος άνθρωπος δεν ξέρει να απαντήσει, αλλά το θεωρεί δεδομένο ότι υπάρχει μια απάντηση. Αν ερχόταν τώρα εδώ κάποιος πολίτης τριτοκοσμικής χώρας που αγνοεί την ύπαρξη της τηλεόρασης ή έστω του i-pod ή του GPS θα ξέρατε να του πείτε πώς είναι φτιαγμένα και πώς ήρθε η ιδέα στον εφευρέτη τους; Αλλά νομίζω ότι φεύγουμε από το θέμα.

edit: Αυτό είναι το θέμα του διηγήματος "Ο άνθρωπος της αναγέννησης" στο βιβλίο 'Αγοράστε το Δία και άλλες 69 πολύ μικρές ιστορίες του φανταστικού".

Edited by wordsmith

Eugenia Rose

Ρίτσαρντ Γκιρ σου θύμισε, Ευγενία; Υποθέτω εννοείς το American Gigolo, αλλά... δεν το έχω δει. :tongue: Μου το προτείνεις;

1oν Ναι σου το προτείνω και 2 ον μετά τα τεκτενόμενα στην Βύνη και τις δηλώσεις σου στο αντίσtοιχο τόπικ, είμαι πλέον πεπισμένη ότι δεν πρόκειται για τον Ρίτσαρντ Γκιρ αλλα για τον...

376203116_3dacd1b47d.jpg?v=0

:wub:

Edited by Eugenia Rose

Big Fat Pig

Big Fat Pig: Δεν έχω δει ποτέ sex and the city. Μόνο την ταινία, αλλά δε μου έμεινε ιδιαιτέρως.[...]

O.T.

Τσάμπα ρόμπα έγινα! Τώρα όλοι ξέρουν ότι βλέπω sex and the city... Να, για να κάνω τον έξυπνο. Ευτυχώς που η ηρωίδα δεν ήταν νοικοκυρά...

Ο Τιερύ είναι ο ήρωας;

Μμμμ, το πράμα αποκτά ενδιαφέρον. Υπάρχει και περίληψη; Αλήθεια; Θέλω. Ευχαριστώ.

Lady Nina

Η περίληψή του στη διάθεσή σας, αν ενδιαφέρεστε (την έχω ήδη στείλει στην Lady Nina).

Όχι! Όχι! ΟΧΙ! Όχι την περίληψη! Όλο το μυθιστόρημα θέλουμε! Στρώσου να το τελειώσεις! :tongue:

Lady Nina

ασφαλώς και ήταν γενετικά τροποποιημένος και πέρα από τη μνήμη! Ήταν φτιαγμένος για να είναι ο τέλειος εραστής. Και αυτό, κατά τη γνώμη τη δική μου, τουλάχιστον, έχει να κάνει και με την εμφάνιση. Γι'αυτό η Μελανία καταλαβαίνει ότι δεν είναι φυσιολογικός από την πρώτη στιγμή που τον βλέπει.

Έναν τέτοιο θέλω κι εγώ, λοιπόν...! Πολλά ζητάω;; ;)

1oν Ναι σου το προτείνω και 2 ον μετά τα τεκτενόμενα στην Βύνη και τις δηλώσεις σου στο αντίσtοιχο τόπικ, είμαι πλέον πεπισμένη ότι δεν πρόκειται για τον Ρίτσαρντ Γκιρ αλλα για τον...

376203116_3dacd1b47d.jpg?v=0

:wub:

Νομίζω θα μπει και δεύτερο :wub: εδώ...! ;) :tongue:

wordsmith

Οκ, θα το γράψω (χεχεχε:devil2: πήγε καλά η διαφήμιση).

Lady Nina

O.T.

Τσάμπα ρόμπα έγινα! Τώρα όλοι ξέρουν ότι βλέπω sex and the city... Να, για να κάνω τον έξυπνο. Ευτυχώς που η ηρωίδα δεν ήταν νοικοκυρά...

Mr Big, δεν μας τα λες καλά... :tongue: Αλλά, να μου πεις... Πώς να αντισταθείς σε αυτές...;

desperate-housewives-trama.jpg

Edit: Ωχ! Καλέ, τώρα το συνειδητοποίησα! Η Κέλλυ είναι τέτοια ώρα ξύπνια!!! :dazzled:

Edited by Lady Nina

Big Fat Pig

[...]Mr Big[...]

Χα! Να βρε, να! Ορίστε τρόπος να απευθύνεσαι στον συνφορουμίτη σου! Που ξεσαλώσατε όλοι ξαφνικά, γουρούνι ο ένας, χοντρογούρουνο ο άλλος...

Ενώ αυτό... Όπως και να το κάνεις είναι πιο... τέτοιο... Ογκώδες!

Lady Nina

[...]Mr Big[...]

Χα! Να βρε, να! Ορίστε τρόπος να απευθύνεσαι στον συνφορουμίτη σου! Που ξεσαλώσατε όλοι ξαφνικά, γουρούνι ο ένας, χοντρογούρουνο ο άλλος...

Ενώ αυτό... Όπως και να το κάνεις είναι πιο... τέτοιο... Ογκώδες!

Και πιο glamorous αν μη τι άλλο... Παραπέμπει σε ΑΥΤΟΝ!

mr-big.jpg

KELAINO

mr-big.jpg

Megaμπλιαχχχχχχχχ...!

Sonya

Όντως, χάλιας ο κυρ-Μεγαλιός.

Eugenia Rose

O.T.

Mr Big, δεν μας τα λες καλά... :tongue: Αλλά, να μου πεις... Πώς να αντισταθείς σε αυτές...;

Edit: Ωχ! Καλέ, τώρα το συνειδητοποίησα! Η Κέλλυ είναι τέτοια ώρα ξύπνια!!! :dazzled:

Καλέ λάθος σειρά!! :tease:

DinoHajiyorgi

O.T.

Κράτα γερά Γιάννη! Sex and the City Forever! Λάτρεψα και την πρώτη ταινία!

Καψούρης μέγας με την Cynthia Nixon! :wub: Όχι Cynthia δεν το πιστεύω ότι είσαι Μυτιληνιά.

mr-big.jpg

Megaμπλιαχχχχχχχχ...!

Ο λόγος που μισούσα την μακακισμένη Κάρι Μπράντσοου. Που πλήγωσε τόσο άγρια την δική μου προτίμηση, τον Έινταν, τον ξυλουργό.

Edited by DinoHajiyorgi

Sileon

Μια απορία: αυτό τον τυπά τον λένε Mr Big λόγω ανατομικών προσόντων;

DinoHajiyorgi

Μια απορία: αυτό τον τυπά τον λένε Mr Big λόγω ανατομικών προσόντων;

Σε τέτοια σειρά νομίζεις δεν θα το έχαναν το υπονοούμενο. Αλλά όχι, ήταν ο ένας, ο Μεγάλος έρωτας της Κάρι! Και μέχρι το τελευταίο επεισόδιο δεν ξέραμε το όνομα του, σε τόσες σεζόν τον αποκαλούσαν μόνο Mister Big.

KELAINO

Κι εγώ την είχα από πάντα αυτήν την απορία.

Ο λόγος που μισούσα την μακακισμένη Κάρι Μπράντσοου. Που πλήγωσε τόσο άγρια την δική μου προτίμηση, τον Έινταν, τον ξυλουργό.

:blink: Χατζηγιώργη...; Σ-σ-συμφωνούμε...; :blink:

DinoHajiyorgi

:blink: Χατζηγιώργη...; Σ-σ-συμφωνούμε...; :blink:

I don't know... Like John Corbett?

post-1004-0-77805000-1293009403_thumb.jpg

wordsmith

Εντάξει, είπαμε να το σπαμάρουμε, αλλά αρχίζετε να το παρακάνετε ελαφρώς:huh: . Ανοίξτε ένα τόπικ για το sex & the city ή πηγαίνετε στο Galactic Senate, ρε παιδιά... :rolleyes:

Tiessa

Λοιπόν, ο Τιερί (γιατί δε σου αρέσει το όνομα, Χριστίνα μου; Από τον πατέρα της Αθηνάς Ωνάση;),

Χα, πέρασε μια στιγμή από το μυαλό μου ότι ήταν το όνομα εκείνου του $! (μην πω), αλλά ευτυχώς για σένα, το απέρριψα μετά βδελυγμίας:tease: .

Όσο για νουβέλα με πρωταγωνιστή τον Τιερύ, θα με ενδιάφερε και μένα. (Σλουρπ!)

DinoHajiyorgi

Εντάξει, είπαμε να το σπαμάρουμε, αλλά αρχίζετε να το παρακάνετε ελαφρώς:huh: . Ανοίξτε ένα τόπικ για το sex & the city ή πηγαίνετε στο Galactic Senate, ρε παιδιά... :rolleyes:

Είχες σκοπό να ποστάρεις κάτι άλλο εδώ και σου κλέψαμε τον χώρο; :tongue:

Το ξεκίνησες εσύ με τον Τιερί και χάρη σε μας το "Μάτια Από Σκοτάδι" εξακολουθεί να ζει! Αχάρηστη...

Lady Nina

O.T.

Καλέ λάθος σειρά!! :tease:

Ε, δεν μπορεί να το έπιασα μόνο εγώ... (Δες bold.) :tongue: Mr Big, μήπως σε παρεξήγησα...;

Απαντώντας στους άλλους... Πράγματι, ο Έινταν ήταν καλύτερη επιρροή για την Κάρυ - της έκοψε και το κάπνισμα!

Και για να μην είμαι και :offtopic: και παραπονιέται η Κέλλυ, τελικά τί έκανες με το τέλος του διηγήματος; Το άλλαξες;

Big Fat Pig

Mr Big, μήπως σε παρεξήγησα...;

O.T.

Όχι. Μπορούμε τώρα να αφήσουμε αυτό το θέμα; Α! Για κοίτα! Ένας ελέφαντας!

wordsmith

Όχι, ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα. Ξεκίνησα να γράφω μια καινούρια περίληψη της νουβέλας. Όταν μου έρθει όρεξη, θα το ξαναπεράσω κι αυτό - η έμπνευση δεν έχει ωράριο... :tongue:^_^

wordsmith

Εικονογράφηση: ο ωραιότερος άντρας του κόσμου... (κατά τη γνώμη μου - μη βαράτε)

post-2372-0-47016000-1294851607_thumb.jpg

(Βρήκε κανείς ποιος είναι ο από πάνω; Τον ξέρετε; Τον θυμάστε; Μοιάζει με κανέναν; :tongue:)

Και για σώμα (τουλάχιστον) αυτός εδώ:

post-2372-0-57417800-1294868783_thumb.jpg

Τώρα μήπως αλλάζει η ψήφος σου, Βάσω μου;

Edited by wordsmith

Tiessa

Τώρα μήπως αλλάζει η ψήφος σου, Βάσω μου;

Περιέργως... όχι! Βλέπεις, ο αληθινός είναι πολύ τρομακτικός, επειδή καταλαβαίνω αμέσως ότι είναι off-limits.

Ενώ ο χάρτινος, μου επιτρέπει να δουλεύω με τη φαντασία μου...

Ξέρω, να το κοιτάξω αυτό. :lol: