Jump to content

Photo

Μάτια από σκοτάδι

• Please log in to reply
75 replies to this topic

#21 lizbeth_covenant

lizbeth_covenant
  • Members
  • 642 posts
  • Όνομα:Λίνα
  • Currently reading:Υφαντόκοσμος - Clive Barker

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 16:25

Επιτέλους, επιτέλους μια ιστορία που έχει σαν πρωταγωνιστή έναν τέλειο, γαμάουα, φανταστικό άντρα. Γιατί σ'αυτό το διαγωνισμό έχουμε πήξει στις τρομερές γυναίκες που κάνουν διάφορα!!! :thumbsup:
Ξεχώρισα πολύ τη γραφή σου μου άρεσε ιδιαιτέρως ο τρόπος που έχεις γράψει αυτή την ιστορία, αν και ίσως να το παραέκανες με τις παρομοιώσεις. Μερικές ήταν πολύ πετυχημένες!
Η ιστορία λοιπόν διαβαζόταν εύκολα. Είχε ενδιαφέρον αλλά κάπου έμενε σε ένα επίπεδο και δεν πήγαινε παραπάνω. Δεν απογειώθηκε η ιστόρία. Έτσι απλά μου άρεσε χωρίς να ενθουσιαστώ. Ίσως να προτιμούσα να αναπτυσσόταν ένας έρωτας, τουλάχιστον απ'τη μεριά της κοπέλας. Τη βλέπουμε να τον θαυμάζει και να περνάει τέλεια μαζί του αλλά μετά απλά ψάχνει δικαιοσύνη και το συναίσθημα πάει. Και στο τέλος δεν νιώθω την απογοήτευση. Κάπου δηλαδή το ένιωσα άνευρο κι έτσι έμεινε απλά σε μια ευχάριστη ιστορία! Σίγουρα ξεχώρισες με τον άντρα!! Αυτά απο μένα... Καλή επιτυχία!^_^

Να είμαι μ'αυτούς που θέλω, είναι αρκετό.
Να περιτριγυρίζομαι από ζεστή, χαμογελαστή σάρκα που αναπνέει, είναι αρκετό.
Να εφορμώ απερίσκεπτα.
Να υποταχθώ σε σένα, όποιος κι αν είσαι, κι εσύ να υποταχθείς σε μένα.
Να νιώθω σήμερα και κάθε μέρα ότι είμαι αρκετή όπως είμαι.
Να χαθώ αν έτσι πρέπει.
Θα ταΐσω τα απομεινάρια της ζωής με μία ώρα ολοκλήρωσης και ελευθερίας.
Με μία σύντομη ώρα ευτυχίας και τρέλας.

Posted Image

#22 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.609 posts
  • Όνομα:Ντίνος

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 16:38

Αμάν πια κόλλημα με αυτά τα αεροπλάνα που έριχναν τις προμήθειες στο νησί!! Δεν με χάλασε καθόλου. Που να ήταν και πακετάκια δεμένα σταυρωτά με σπάγκο και φιογκάκι! Δεν με νοιάζει! ΟΥΦ!!
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#23 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.807 posts
  • Όνομα:Eugenia

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 18:05

Να σας βοηθήσω να το οπτικοποιήσετε όντας οπτικός τύπος και η ίδια
Spoiler

Edited by Eugenia Rose, 15 Δεκέμβριος 2010 - 18:05.

Posted Image

#24 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.609 posts

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 18:20

"Γυναίκες που τους Τρέχουν τα Σάλια."
“The great tragedy of my life is that in my search for the Holy Grail everyone calls True Love, I see myself as Zorro, a romantic and mysterious highwayman - and the women I desire see me as Porky Pig.” (Harlan Ellison – Grail)

#25 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.807 posts

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 18:23

Τίτλος νέου διηγήματος? Ανυπομονω!:devil2:
Posted Image

#26 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.206 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 19:01

1)Γιατί κολλήσατε με τα αεροπλάνα και τα αλεξίπτωτα; Αυτό δεν είναι εφ, γίνεται, νομίζω, και σήμερα, όταν σε κάποια περιοχή δεν υπάρχει αεροδρόμιο. Θα μπορούσα να παραλείψω τελείως τον τρόπο με τον οποίο παίρνουν την αλληλογραφία τους και τα ψώνια τους. Ξεχάστε το.
2)Χμμμ! Όλο και πιο ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες, Ευγενία! :thmbup:Ο μεσαίος δεν είναι και τόσο όπως φαντάζομαι τον Τιερί, αλλά ο πρώτος και ο τρίτος σκίζουν!

... είπε ο θεμελιωτής και ακούραστος ενημερωτής του τόπικ "σου φου φου ορμόνες".
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#27 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.609 posts

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 19:10

... είπε ο θεμελιωτής και ακούραστος ενημερωτής του τόπικ "σου φου φου ορμόνες".

Γράφε λίγο πιο δυνατά, με το ζόρι διαβάζεσαι.

#28 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.206 posts

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 19:12

:atongue:
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#29 mman

mman

AA

• Members
  • 2.851 posts
  • Όνομα:Μιχάλης
  • Currently reading:πολλά

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 20:05

[...] Ο μεσαίος δεν είναι και τόσο όπως φαντάζομαι τον Τιερί, [...]

Κι όμως...

"...στην πόρτα είχε φανεί ένας σκούρος νεαρός..."
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#30 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.807 posts

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 20:12

Μάλιστα αυτό το τόπικ δεν το ήξερα! Μπορεί να αρχίσω να το χρησιμοποιώ! :devil2:
Posted Image

#31 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.206 posts

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 20:14

[...] Ο μεσαίος δεν είναι και τόσο όπως φαντάζομαι τον Τιερί, [...]

Κι όμως...

"...στην πόρτα είχε φανεί ένας σκούρος νεαρός..."

Μα, σκούροι είναι και οι τρεις! Απλώς ο μεσαίος είναι λιγότερο του γούστου μου από τους άλλους. Τέλος πάντων, η φαντασία του καθενός αναγνώστη είναι έξω από τη δικαιοδοσία μου. Ό,τι προτιμάτε να φαντάζεστε ο καθένας is fine by me.

Μάλιστα αυτό το τόπικ δεν το ήξερα! Μπορεί να αρχίσω να το χρησιμοποιώ! :devil2:

(χεχεχε:devil2:) Υπάρχει το "σου φου φου ορμόνες", όπου ο Χατζηγιώργης έχει μαζέψει τις ωραίες γυναίκες των ταινιών σφφ και όχι μόνο, και το "σου φου φου ορμόνες από την ανάποδη", με τους ωραίους(;) άντρες αντίστοιχα. Take your pick!

#32 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.807 posts

Posted 15 Δεκέμβριος 2010 - 20:18

Μα, σκούροι είναι και οι τρεις! Απλώς ο μεσαίος είναι λιγότερο του γούστου μου από τους άλλους. Τέλος πάντων, η φαντασία του καθενός αναγνώστη είναι έξω από τη δικαιοδοσία μου. Ό,τι προτιμάτε να φαντάζεστε ο καθένας is fine by me.

(χεχεχε:devil2:) Υπάρχει το "σου φου φου ορμόνες", όπου ο Χατζηγιώργης έχει μαζέψει τις ωραίες γυναίκες των ταινιών σφφ και όχι μόνο, και το "σου φου φου ορμόνες από την ανάποδη", με τους ωραίους(;) άντρες αντίστοιχα. Take your pick!

Με βολέυουν και τα δύο, το πρώτο ξέρω το δευτερο ποιός το έφτιαξε? Ήδη στο πρώτο ζήτησα άδεια επιβίβασης απο τον Κύριο Χατζηγιώργη:D

Edited by Eugenia Rose, 15 Δεκέμβριος 2010 - 20:18.

Posted Image

#33 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.141 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 16 Δεκέμβριος 2010 - 12:30

Στην πρώτη που φαίνεται το σωβρακάκι, ε μη χέσω, στη δεύτερη είναι έτοιμος για τα ψηλοτάκουνα, και στην τρίτη τα έχει πετάξει στη γωνία. :tease:
Χώρια που δεν είναι άνθρωπος πια. Είναι κοκορέτσι.

edit: Είναι τρεις;

:mf_surrender:

Edited by Cassandra Gotha, 16 Δεκέμβριος 2010 - 12:31.

.

#34 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.807 posts

Posted 16 Δεκέμβριος 2010 - 16:27

Στην πρώτη που φαίνεται το σωβρακάκι, ε μη χέσω, στη δεύτερη είναι έτοιμος για τα ψηλοτάκουνα, και στην τρίτη τα έχει πετάξει στη γωνία. :tease:
Χώρια που δεν είναι άνθρωπος πια. Είναι κοκορέτσι.

edit: Είναι τρεις;

:mf_surrender:

Πφφφφφ..... ναι είναι τρείς διαφορετικοι... Αυτοί μήπως? Το κοκορέτσι που κολαει?
Spoiler

Posted Image

#35 DinoHajiyorgi

DinoHajiyorgi

Επόπτης Παλιρροιών

• Members
  • 8.609 posts

Posted 16 Δεκέμβριος 2010 - 16:57

Πφφφφφ..... ναι είναι τρείς διαφορετικοι... Αυτοί μήπως? Το κοκορέτσι που κολαει?

Spoiler

Edited by DinoHajiyorgi, 16 Δεκέμβριος 2010 - 16:59.

#36 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.807 posts

Posted 16 Δεκέμβριος 2010 - 18:40

Spoiler

Αυτό ειναι το γνωστο μαλλιαρό κοκορετσι?
Posted Image

#37 Eroviana

Eroviana

Δούκισσα της Μουχλιασμένης Κωμόπολης

• Members
  • 864 posts
  • Όνομα:Μαρίνα

Posted 16 Δεκέμβριος 2010 - 20:24

Καλέ μη σπαμάρετε το διήγημα! Ξεσαλώσανε όλοι, κοίτα να δεις!

Στο παρασύνθημα τώρα. Μια πολύ καλογραμμένη, άριστα δομημένη ιστορία. Απ' τις καλύτερες, εκφραστικά, ιστορίες του διαγωνισμού. Είναι όμως τόσο επίπεδη. Δε γίνεται τίποτα. Ή μάλλον, γίνονται πράγματα αλλά δεν προσφέρουν τίποτα. Ούτε συναίσθημα ούτε προβληματισμό (κατ' εμέ). Γι' αυτό και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Ο λόγος έρρεε, οι εικόνες υπήρχαν ζωντανές, δε βαρέθηκα πουθενά. Αλλά δεν είχα και καμιά αγωνία να δω τι συμβαίνει.

There is no such thing as a moral or an immoral book.
Books are well written or badly written.

Oscar Wilde, "The Picture of Dorian Gray"

Useless Blog

Posted Image

#38 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.206 posts

Posted 16 Δεκέμβριος 2010 - 21:50

Σπαμάρετε, σπαμάρετε, ελεύθερα! Να μαζεύει και σελίδες σχόλια το διήγημά μου!:devil2:

#39 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.173 posts
  • Όνομα:Alex

Posted 17 Δεκέμβριος 2010 - 14:30

Να και η γυναικεία πλευρά της επ. φαντασίας. Κάθε φαντασίωση της γυναίκας εκπληρώνεται σε αυτό το δίηγημα φαντάζομαι. Αλλά αυτό το νησί... γράψε τουλάχιστον ότι ήταν μια εικονική πραγματικότητα.. ότι ήταν ένα τεχνητό περιβάλλον της θετής μητέρας του. Εκτός κι αν όντως είναι ψεύτικη ανάμνηση. Κάτι τετοιο δεν γράφεις κάπου. Επίσης Γαλάζια Λίμνη; στην εποχή της εικονικής πραγματικότητας (πόσες δεκαετίες μετά δηλαδή) ακόμα αυτήν την ταινία βλέπουν;;; Επίσης πως κατάλαβε τοσο γρήγορα ότι ειναι γενετικά τελειοποιημένος η Μελανία; Μα τόσο τέλειος;

Ωραία η ιστόρια, ίσως να ήθελε όμως λίγο πιο πολύ πιπέρι;

"We realize the author's ability but think that he should become less fantastic and in this new novel he is more so."

#40 Soul_walker

Soul_walker
  • Members
  • 51 posts
  • Όνομα:Στάθης

Posted 17 Δεκέμβριος 2010 - 14:38

Γλυκό, αισθητικό, συναισθηματικό.
Πολύ καλή γραφή, άνετο και άνθρωπο-ψαγμένο.

Δεν έχω πολλά να πω, οι περισσότεροι ήδη έχουν πει πολλά.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users