Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Μάτια από σκοτάδι

• Please log in to reply
75 replies to this topic

#41 Solonor

Solonor
  • Members
  • 717 posts
  • Όνομα:Αντώνης
  • Currently reading:Παπανούτσους

Posted 17 Δεκέμβριος 2010 - 14:40

Μιας και ενθάρρυνες το spamming, μήπως, Διγέλαδε, πρέπει να αλλάξεις τα φωνήεντα στον προβληματισμό σου;

#42 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.190 posts
  • Όνομα:Alex

Posted 17 Δεκέμβριος 2010 - 14:49

Μιας και ενθάρρυνες το spamming, μήπως, Διγέλαδε, πρέπει να αλλάξεις τα φωνήεντα στον προβληματισμό σου;

ε; δεν κατάλαβα :(
"We realize the author's ability but think that he should become less fantastic and in this new novel he is more so."

#43 Big Fat Pig

Big Fat Pig
  • Members
  • 517 posts
  • Όνομα:Γιάννης

Posted 17 Δεκέμβριος 2010 - 14:53

Μιας και ενθάρρυνες το spamming...

Ντροπή. Τόσα κορίτσια τριγύρω... Posted Image

#44 aScannerDarkly

aScannerDarkly

Scanners live in vain

• Members
  • 3.302 posts

Posted 17 Δεκέμβριος 2010 - 17:24

:mf_surrender: Solonor, δεν παίζεσαι πια!

Edited by aScannerDarkly, 17 Δεκέμβριος 2010 - 17:28.

Ένιωσα ότι με πλησίαζε και με τριγύριζε αυτός ο βόμβος, πυκνός σαν σμάρι από μέλισσες, μέχρι που έφτασα να ξεχωρίζω κάποιες λέξεις, σχεδόν άηχες: "Προσευχήσου στον Θεό για μας". Αυτό άκουσα να μου λένε. Πάγωσε τότε η ψυχή μου. Γι΄αυτό κι εσείς με βρήκατε νεκρό.

#45 Stanley

Stanley

το αγόρι της διπλωτής πόρτας

• Members
  • 1.732 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 17 Δεκέμβριος 2010 - 19:11

χαχαχαχα!Αυτό πραγματικά ήταν δύσκολο!!!

Αντε, να μαζεύει και σχόλια η ιστορία σου να ξεθυμάνεις!
Ένας άνθρωπος που τον μποδίζουν να βαδίζει
ένας άνθρωπος που τον αλυσοδένουνε

#46 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.228 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 17 Δεκέμβριος 2010 - 19:15

Oκ, αλλά μην το παρακάνουμε. Σχολιάστε και το ίδιο το διήγημα λίγο, αντί ο ένας τον άλλον. Έτσι, για ξεκάρφωμα...:dazzled:
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#47 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 19 Δεκέμβριος 2010 - 01:03

Μου άρεσε αυτό το διήγημα. Νομίζω πως είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει απο σένα.
Υπήρχαν βέβαια κάποιες στιγμές μέσα που με τράβαγαν απο το διήγημα και έβγαζαν τον σχολιαστή απο μέσα μου, αλλά επειδή δεν φλυάρισες σε αυτές τις σκηνές, έμεινα προσηλωμένος στην αναγνωση. Τις έχουν αναφέρει προηγούμενοι, οπότε δεν χρειάζεται να τις αναφέρω ξανά.
Για εμένα αυτό είναι και το μεγαλύτερο επίτευγμα ενός διηγήματος. Να μπλοκάρει τα πάντα γύρω μου και να βρεθώ στον κόσμο του, και αυτό το κατάφερες.

Μπράβο Κέλλυ.

Posted Image

#48 Sonya

Sonya

Inquisitor Travelyan

• Members
  • 3.343 posts
  • Όνομα:Χριστίνα
  • Currently reading:Όλες οι Γεύσεις του Φωτός της Βάσως Χρήστου

Posted 19 Δεκέμβριος 2010 - 11:47

Έναν Τιερί στο τρία, παρακαλώ! Μα Τιερί, πανάθεμά σε; Απ' τα ονόματα που μισώ και πήγες και τον έκανες τον τέλειο εραστή; Φτου κι αίσχος!

Παρά τις μη πιπεράτες (χωρίς αλλαγή φωνηέντων :Ρ) και καθαρά γυναικείες (γιατί η λαμβάνουσα της υπηρεσίες του ευγενεστάτου και περιποιητικού Τιερί είναι γυναίκα), το κείμενο αυτό είναι κοχονάτο. Αγγίζει χωρίς αναστολές δύο βασικά ζητήματα, την γυναικεία εκμετάλλευση της ανδρικής πορνείας και τον φημολογούμενο ( :Ρ ) γυναικείο οργασμό.

Έχω να πω, εκτός απ' την γραφή, τις περιγραφές, τον συναισθηματισμό, τον κυνισμό, ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για την ιδέα σας, δεσποινίς μου.

Literature is a textually transmitted disease , normally contracted in childhood.

#49 mman

mman

AA

• Members
  • 2.854 posts
  • Όνομα:Μιχάλης
  • Currently reading:πολλά

Posted 19 Δεκέμβριος 2010 - 16:13

Όχι άσχημη ιδέα, αλλά θα προτιμούσα να είχες κάνει κάτι με αυτή από πλευράς πλοκής και όχι απλώς να μας την παρουσίαζες στο τέλος. Αποζημιώνει πάντως ο τρόπος με τον οποίο φτάνεις μέχρι εκεί με αρκετά καλό γράψιμο και μια ενδιαφερουσα ερωτική σκηνή. Αν ήσουν πιο φειδωλή με τη διαχείριση των λέξεων ίσως προλάβαινες να μας δώσεις μια πιο πειστική ενδοσκόπηση της Μελανίας.
Γενικά όμως, σίγουρα από τις καλύτερες ιστορίες του διαγωνισμού.
(Άσχετο, αλλά δεν θ’ αντέξω: Ποιος αρσενικός αναγνωστής δεν ζηλεύει τις επιδόσεις του Τιερρύ;:aohmy:)
Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου είναι πολύ σκοτεινά για να διαβάσει κανείς.
Groucho Marx

#50 Stanley

Stanley

το αγόρι της διπλωτής πόρτας

• Members
  • 1.732 posts
  • Όνομα:Χρήστος

Posted 19 Δεκέμβριος 2010 - 16:18

Όχι άσχημη ιδέα, αλλά θα προτιμούσα να είχες κάνει κάτι με αυτή από πλευράς πλοκής και όχι απλώς να μας την παρουσίαζες στο τέλος.

Μια στιγμή...Αυτό δεν...δεν είναι...tell, not show????Posted ImagePosted Image
Ένας άνθρωπος που τον μποδίζουν να βαδίζει
ένας άνθρωπος που τον αλυσοδένουνε

#51 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.144 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 19 Δεκέμβριος 2010 - 17:02

Γενικά: Επειδή ξέρω, βλέπω προόδους στην πλοκή (χεχε) και επίσης μια ιστορία που έχει αρχή, μέση και τέλος.

Μου άρεσε: Η ιδέα, φυσικά, και η περιγραφή του σεξ. Μπόνους το ότι έχεις μάλλον τον ομορφότερο σεξουαλικό σύντροφο, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Επίσης -και το λέω γιατί θυμάμαι κάτι άλλο-, βλέπω πολύ πιο στέρεους διαλόγους, πιο πραγματικούς. Όχι ότι δεν πρέπει να κάνεις συνεχώς εξάσκηση σ’ αυτούς, αλλά είναι σαφής η διαφορά.

Δε μου άρεσε: Η φλυαρία. Καταλαβαίνω ότι υπήρχαν πράγματα που έπρεπε να ειπωθούν, αλλά κάποιες φορές ξεγλιστρούσες προς το φλύαρο.

Edited by Naroualis, 19 Δεκέμβριος 2010 - 17:02.

#52 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.228 posts

Posted 22 Δεκέμβριος 2010 - 00:08

Ο Stanley και ο Διγέλαδος δε συμφωνούν αν από το διήγημα λείπει αλατάκι ή πιπέρι!:lol: Όχι, εμένα δε μου αρέσουν τα πικάντικα...
Λοιπόν, ο Τιερί (γιατί δε σου αρέσει το όνομα, Χριστίνα μου; Από τον πατέρα της Αθηνάς Ωνάση;), με άλλο όνομα, με τις ίδιες επιδόσεις και καλύτερες και χωρίς πρόβλημα μνήμης, είναι ο πρωταγωνιστής του μυθιστορήματος (60.000 λέξεις είναι μυθιστόρημα, δεν είναι;) εφ που έχω τελειώσει αλλά θέλει διόρθωμα. Η περίληψή του στη διάθεσή σας, αν ενδιαφέρεστε (την έχω ήδη στείλει στην Lady Nina).

Ρίτσαρντ Γκιρ σου θύμισε, Ευγενία; Υποθέτω εννοείς το American Gigolo, αλλά... δεν το έχω δει. :tongue: Μου το προτείνεις;

Deep inside wordsmith's libido, κε Ντίνο μας; Χμμμ. Προφανώς έφτιαξα τον Τιερί όπως θα ήταν για μένα ο τέλειος άντρας, από εμφάνιση και χαρακτήρα, αλλά τόσο deep είναι αυτό; Ή έστω πρωτότυπο, αφού άρεσε και στις άλλες αναγνώστριες; Τέλος πάντων.

Για τα αλεξίπτωτα έχω απαντήσει παραπάνω. Την ιδέα την πήρα από κόμιξ που δεν ήταν καθολου εφ και μάλιστα τοποθετούνταν και κάμποσες δεκαετίες πριν γεννηθώ. Έχει ανακαλυφθεί δηλαδή τίποτα άλλο σήμερα για να στέλνονται δέματα σε μέρη όπου δεν υπάρχει αεροδρόμιο; Δε μπορώ να φανταστώ τι.

Για τη Γαλάζια Λίμνη έχετε δίκιο, αλλά ήταν καλή ιδέα για να πει πολλά η Μελανία με μια φράση. Αλλιώς θα έπρεπε να φάω πιο πολλές λέξεις. Ας πούμε ότι στη μελλοντική αυτή κοινωνία έχει γυρίσει η μόδα στις ταινίες και ξαναβλέπουν όλοι εκείνη τη δεκαετία. Κάτι τέτοιο.

Stanley και dagoncult έχετε δίκιο για το τέλος, δεν έκλεινε ομαλά η φράση, αλλά στα τέλη δεν είμαι καλή, προτιμώ τις αρχές. Θα ήθελα να τελειώνω τα διηγήματα με κάποια ανατροπή ή κάποια χτυπητή φράση, αλλά κι αυτό θα ήταν απότομο.

Lady Nina
Spoiler

aScannerDarkly, εντάξει, η "ξεπουπουλιασμένη πολεμίστρια" είναι δυο παρομοιώσεις μαζί. Ας πούμε ότι κάποιον τον αφόπλισαν με το ζόρι και σε βαθμό που έμεινε ευάλωτος σαν ξεπουπουλιασμένο πουλί.

Big Fat Pig: Δεν έχω δει ποτέ sex and the city. Μόνο την ταινία, αλλά δε μου έμεινε ιδιαιτέρως. Αλλά τα κλισέ των "γυναικείων" ταινιών-σίριαλ είναι γνωστά, τα απέφυγα (όσο μπορούσα) γιατί κι εμένα με ενοχλούν σαν αναγνώστρια.
Spoiler

dagoncult, εκεί που λέω "φεμινίστρια αντί καταναλώτρια", θα πήγαινε καλύτερα "φεμινιστική ή καταναλωτική ευσυνειδησία", αν το καταλαβαίνεις καλύτερα έτσι. Εκφραστικά ακούγεται καλύτερα, πάντως.

Βάσω μου, αυτό που λες με τη μνήμη σώματος και τη μνήμη μυαλού δεν το είχα σκεφτεί!:tongue: Συμπληρώνεις τα κενά καλύτερα από μένα! Για αμοιβή θα σου έστελνα το σπαμ, αν το είχα!:lol:

Αρκετοί μου λέτε ότι έχω πολλές παρομοιώσεις και ναι, έψαχνα αφορμή να χώσω κάπου τις ωραιότερες σάλτσες του βιβλίου μου, γι'αυτό ίσως έπεσαν μαζεμένες. Αλλά εμένα σαν αναγνώστρια μου μένουν περισσότερο οι ωραίες φράσεις και οι πετυχημένες παρόμοιώσεις σε ένα κείμενο, παρά η υπόθεση... Τέλος πάντων, θα προσπαθήσω να μην αφήνω τις παρομοιώσεις να ξεχειλώνουν το κείμενο. Νομίζω πως εδώ δεν το χάλασαν, απλώς έπεσαν πολλές για κάποιων τα γούστα.

mman: έχεις δίκιο ότι δεν υπάρχει και πολλή υπόθεση, αλλά αυτές οι ιστορίες μου αρέσουν κι εμένα σαν αναγνώστρια, οι origin stories, όπου το θέμα είναι να αποκαλυφθεί τι συμβαίνει στον κόσμο όπου διαδραματίζεται το διήγημα, η απάντηση στα υπαρξιακά ερωτήματα των ηρώων -πώς φτάσαμε ως εδώ κλπ.

khar: μάλλον έχεις δίκιο ότι θα έπρεπε η Μελανία να έρθει με άλλον τρόπο σε επαφή με αυτήν την πληροφορία-διαφήμιση, αλλά θα έτρωγε πολλές λέξεις και θα έπρεπε να φτιάξω και άλλους χαρακτήρες και άλλα περιστατικά μόνο και μόνο γι' αυτό. Μην κολλάς στα μαθηματικά μυαλά - ας πούμε ότι κάποιοι έφτιαξαν ανθρωποειδή τέλειας υγείας, νοημοσύνης κλπ με σκοπό να είναι ιδανικά για να διαιωνίσουν το είδος, και τους έβαλαν και κάποιο ταλέντο, για λόγους ευγονικής. Γιατί όχι τα μαθηματικά μυαλά; Θα μου το εξηγήσεις από κοντά.
Γιατί δεν τα είπα όλα αυτά, τα σχετικά με τον κόσμο όπου εκτυλίσσεται αυτή η ιστορία, μέσα στο ίδιο το διήγημα; Γιατί είναι άσχετα με την υπόθεση. Και στον αληθινό κόσμο υπάρχουν ερωτήματα που ο μέσος άνθρωπος δεν ξέρει να απαντήσει, αλλά το θεωρεί δεδομένο ότι υπάρχει μια απάντηση. Αν ερχόταν τώρα εδώ κάποιος πολίτης τριτοκοσμικής χώρας που αγνοεί την ύπαρξη της τηλεόρασης ή έστω του i-pod ή του GPS θα ξέρατε να του πείτε πώς είναι φτιαγμένα και πώς ήρθε η ιδέα στον εφευρέτη τους; Αλλά νομίζω ότι φεύγουμε από το θέμα.

edit: Αυτό είναι το θέμα του διηγήματος "Ο άνθρωπος της αναγέννησης" στο βιβλίο 'Αγοράστε το Δία και άλλες 69 πολύ μικρές ιστορίες του φανταστικού".

Edited by wordsmith, 22 Δεκέμβριος 2010 - 00:12.

"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#53 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.817 posts
  • Όνομα:Eugenia

Posted 22 Δεκέμβριος 2010 - 00:28

Ρίτσαρντ Γκιρ σου θύμισε, Ευγενία; Υποθέτω εννοείς το American Gigolo, αλλά... δεν το έχω δει. :tongue: Μου το προτείνεις;

1oν Ναι σου το προτείνω και 2 ον μετά τα τεκτενόμενα στην Βύνη και τις δηλώσεις σου στο αντίσtοιχο τόπικ, είμαι πλέον πεπισμένη ότι δεν πρόκειται για τον Ρίτσαρντ Γκιρ αλλα για τον...
Spoiler
:wub:

Edited by Eugenia Rose, 22 Δεκέμβριος 2010 - 00:29.

Posted Image

#54 Big Fat Pig

Big Fat Pig
  • Members
  • 517 posts

Posted 22 Δεκέμβριος 2010 - 01:18

Big Fat Pig: Δεν έχω δει ποτέ sex and the city. Μόνο την ταινία, αλλά δε μου έμεινε ιδιαιτέρως.[...]

O.T.
Τσάμπα ρόμπα έγινα! Τώρα όλοι ξέρουν ότι βλέπω sex and the city... Να, για να κάνω τον έξυπνο. Ευτυχώς που η ηρωίδα δεν ήταν νοικοκυρά...

Ο Τιερύ είναι ο ήρωας;
Μμμμ, το πράμα αποκτά ενδιαφέρον. Υπάρχει και περίληψη; Αλήθεια; Θέλω. Ευχαριστώ.

#55 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts
  • Όνομα:Έλενα

Posted 22 Δεκέμβριος 2010 - 01:46

Η περίληψή του στη διάθεσή σας, αν ενδιαφέρεστε (την έχω ήδη στείλει στην Lady Nina).

Όχι! Όχι! ΟΧΙ! Όχι την περίληψη! Όλο το μυθιστόρημα θέλουμε! Στρώσου να το τελειώσεις! :tongue:

Lady Nina

Spoiler

Έναν τέτοιο θέλω κι εγώ, λοιπόν...! Πολλά ζητάω;; ;)

1oν Ναι σου το προτείνω και 2 ον μετά τα τεκτενόμενα στην Βύνη και τις δηλώσεις σου στο αντίσtοιχο τόπικ, είμαι πλέον πεπισμένη ότι δεν πρόκειται για τον Ρίτσαρντ Γκιρ αλλα για τον...

Spoiler
:wub:

Νομίζω θα μπει και δεύτερο :wub: εδώ...! ;) :tongue:

Posted Image

Καν'τη διαφορά· στον κόσμο της μιζέριας, συ να δίνεις φως.

#56 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.228 posts

Posted 22 Δεκέμβριος 2010 - 01:48

Οκ, θα το γράψω (χεχεχε:devil2: πήγε καλά η διαφήμιση).

#57 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts

Posted 22 Δεκέμβριος 2010 - 01:50

O.T.
Τσάμπα ρόμπα έγινα! Τώρα όλοι ξέρουν ότι βλέπω sex and the city... Να, για να κάνω τον έξυπνο. Ευτυχώς που η ηρωίδα δεν ήταν νοικοκυρά...

Mr Big, δεν μας τα λες καλά... :tongue: Αλλά, να μου πεις... Πώς να αντισταθείς σε αυτές...;

Spoiler

Edit: Ωχ! Καλέ, τώρα το συνειδητοποίησα! Η Κέλλυ είναι τέτοια ώρα ξύπνια!!! :dazzled:

Edited by Lady Nina, 22 Δεκέμβριος 2010 - 01:53.

Posted Image

#58 Big Fat Pig

Big Fat Pig
  • Members
  • 517 posts

Posted 22 Δεκέμβριος 2010 - 01:54

[...]Mr Big[...]

Χα! Να βρε, να! Ορίστε τρόπος να απευθύνεσαι στον συνφορουμίτη σου! Που ξεσαλώσατε όλοι ξαφνικά, γουρούνι ο ένας, χοντρογούρουνο ο άλλος...
Ενώ αυτό... Όπως και να το κάνεις είναι πιο... τέτοιο... Ογκώδες!

#59 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts

Posted 22 Δεκέμβριος 2010 - 02:18

[...]Mr Big[...]

Χα! Να βρε, να! Ορίστε τρόπος να απευθύνεσαι στον συνφορουμίτη σου! Που ξεσαλώσατε όλοι ξαφνικά, γουρούνι ο ένας, χοντρογούρουνο ο άλλος...
Ενώ αυτό... Όπως και να το κάνεις είναι πιο... τέτοιο... Ογκώδες!

Και πιο glamorous αν μη τι άλλο... Παραπέμπει σε ΑΥΤΟΝ!

Spoiler

Posted Image

#60 KELAINO

KELAINO

χμμμ... πέρκελε...

• Members
  • 2.590 posts
  • Όνομα:Μπάμπης
  • Currently reading:The Night Circus, Erin Morgenstern

Posted 22 Δεκέμβριος 2010 - 05:23

Spoiler

Megaμπλιαχχχχχχχχ...!
Hegel is arguing that the reality is merely an a priori adjunct of non-naturalistic ethics, Kant via the categorical imperative is holding that ontologically it exists only in the imagination, and Marx is claiming it was offside

Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users