Jump to content
Sign in to follow this  
Cassandra Gotha

Ανάκαμψη

Recommended Posts

Naroualis

Γενικά: Ξεκινάς πάρα πολύ ωραία, το διεκπεραιώνεις ως τα δύο τρίτα περίπου και στην «τοιούτων παθημάτων κάθαρσην» αρχίζεις να πιλαλάς στην κατηφόρα.

Μου άρεσε: Ο χαρακτήρας του Ίριχ. Η παρακολούθηση της δικής του οπτικής γωνίας (εκτός από μια μόνο φράση, που σου ξέφυγε, θα στην πω παρακάτω). Οι διάλογοι, μου φάνηκαν φοβερά ρεαλιστικοί, όπως επίσης και οι διάφοροι τύποι γυναικών.

Δε μου άρεσε:Κάποια στιγμή, εκεί όπου συναντά την Ορέγια, χάνεις την οπτική γωνία του Ίριχ και γυρίζεις σε εκείνη τη Ορέγια. Κι αυτό κρατάει μόνο μια φράση. Ξεχωρίζει μέσα στο κείμενο αυτό. Τώρα γενικότερα, το θέμα ήταν ότι δεν κατάλαβα τι ήταν η Ανάκαμψη, και η εξήγηση του γιατί είναι παράνομοι οι δύο εραστές έρχεται πολύ αργά στο κείμενο, όταν έχω αρχίσει να απελπίζομαι ότι δε θα τη δώσεις ποτέ. Είναι το σημείο όπου το κείμενο αρχίζει να κατρακυλάει προς τις 3500 λέξεις, πράγμα που ίσως να ευθύνεται και για το ότι το τελευταίο τρίτο του κειμένου μου φάνηκε βιαστικό.

Είναι και κάτι ακόμη, που δεν ξέρω αν θα ήθελες να το ακούσεις: δεν κατάλαβα γιατί άνοιξαν τα παράθυρα και γιατί αποφάσισαν να κάνουν ότι έκαναν στο τέλος. Παράδοση; Η Σαχί ένιωθε τα ίδια κι ήταν αυτός ο τρόπος της να του το δείξει; Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα.

Edited by Naroualis

Cassandra Gotha

Σας ευχαριστώ πολύ που μου αφήσατε σκέψεις, παρατηρήσεις, συμβουλές για αυτό το διήγημα. Θέλω να απαντήσω σε μερικά σχόλια/ερωτήσεις, τώρα που έληξε ο διαγωνισμός.

Όσοι δεν έχετε διαβάσει το διήγημα, καλό θα ήταν να αποφύγετε τις παρακάτω πληροφορίες.

@DinoHagiyorgi

Από ποια στιγμή ακριβώς η πράξη τους θα γίνει αντιληπτή ως παράνομη; Αν συνεχίσουν να το κάνουν μόνο μεταξύ τους;

Ναι. Η Σαχί ήρθε για να μείνει, και αυτό θέλουν να το γνωστοποιήσουν σ' αυτούς που παρακολουθούν.

@Big Fat Pig

Να επιχειρήσω ανάγνωση των συμβολισμών;

Φωτισμένο παράθυρο με τραβηγμένες κουρτίνες <===> Βιτρίνες με πόρνες που "εκδίδουν" σχέσεις επί πληρωμή.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! (Βρε τι μαθαίνει κανείς για κάτι που έγραψε... :lol: Πραγματικά, δεν το είδα!)

@dagoncult

Αν πληρώνουν ακόμα και για μια συζήτηση με κάποιον άλλο, τότε πώς κι επιτρέπεται να πηγαίνουν σε μπαρ… εκεί δεν συζητούν;

Φυσικά και επιτρέπεται να κουβεντιάζεις, αλλά στα μπαρ πληρώνεις για σύντροφο γιατί ποιος καταφέρνει να έχει φίλους σε τέτοια κοινωνία; Όλοι είναι κλεισμένοι στον εαυτό τους, από φόβο μην δεθούν συναισθηματικά με κάποιον.

@mman

Πώς τους έκαναν «συνένοχους»; Και αφού δεν θα ξαναβρίσκονταν, πώς θα άνήκαν ο ένας στον άλλο για πάντα;

Συνένοχοι έγιναν από τη στιγμή που διέπραξαν το παράπτωμα της μονογαμίας, εδώ και πολύ καιρό. Αλλά τώρα θα γινόταν και γνωστό, μια που άνοιξαν τις κουρτίνες της ερωτικής τους ζωής. (Η Σαχί δεν θα έφευγε).

@Naroualis

δεν κατάλαβα γιατί άνοιξαν τα παράθυρα και γιατί αποφάσισαν να κάνουν ότι έκαναν στο τέλος. Παράδοση; Η Σαχί ένιωθε τα ίδια κι ήταν αυτός ο τρόπος της να του το δείξει; Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα.

Ναι, παράδοση. Αντίσταση, όπως θέλεις πες το.

Δυο λογάκια γενικά, για όσους έχουν ακόμα απορίες:

Η Ανάκαμψη επιβλήθηκε μετά την μεγάλη οικονομική κρίση. Η καινούργια Ιδέα περιλαμβάνει πολλά πράγματα. Ένα από αυτά είναι ο έλεγχος των γεννήσεων (λίγα παιδιά, κατόπιν αίτησης που πολύ σπάνια καταλλήγει σε θετική απάντηση). Τα παιδιά μεγαλώνουν με τις μανάδες τους, και δεν υπάρχει ο όρος "πατέρας". Ούτε "οικογένεια", και γι' αυτό απαγορεύονται οι σταθερές σχέσεις.

Όλες οι κατ' οίκον επισκέψεις πληρώνονται, γιατί είναι ένας τρόπος να ελέγχονται οι άνθρωποι. Ο απόλυτος έλεγχος γίνεται αντιληπτός παντού (περνάς την κάρτα σου για ό,τι θες να κάνεις, να φας, να πιεις, να μετακινηθείς, να πηδήξεις... )

Τέλος, η Σαχί προσπαθούσε πολύ να πιστέψει στην Ιδέα, ακόμη και μέχρι την τελευταία στιγμή έκανε μια προσπάθεια, όταν πήγε νε βρει τον Ίριχ και άρχισε να του αραδιάζει βλακείες (γι' αυτό εκείνος την κόβει έτσι απότομα, είναι η μόνη ανοιχτή δήλωση μεταξύ τους ότι η Ιδέα είναι για κλάμματα).

Τέλος, συγνώμη Stanley, αλλά στο παρακάτω αρνούμαι να απαντήσω! :dazzled:

Ο ίδιος ο πρωταγωνιστής αυτοδιαψεύδεται. Στην αρχή μας λες ότι την πράξη την αποκαλούσε έρωτα και στο τέλος γαμήσι.

Edited by Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

Είναι από τα διηγήματά μου που, γενικά, δεν τα θυμάμαι. Μια ομίχλη το καλύπτει. Αλλά θυμήθηκα το μπαρ με τη βιτρίνα συντρόφου προς ενοικίαση, για συζήτηση.

Η επιστημονική φαντασία είναι, πράγματι, διορατική! :p

Το παρακάτω άρθρο το έβαλε στο facebook μέλος του sff. Δανειστική ανθρωποθήκη.

http://www.upworthy.com/check-out-a-human-library-where-you-borrow-people-instead-of-books

• Like 3

jjohn

Και αυτό το διάβασα επειδή νόμιζα ότι  χρειαζόμουν να σχολιάσω ιστορία, αλλά τελικά  άκυρο, αφού ειμαι κομπλε.

Ας γράψουμε μια καλή -και σύντομη- κουβέντα αφού και όπως λες Άννα το έχεις ψιλοξεχάσει και οι υπόλοιποι με καλύψαν.

και η καλή μας κουβέντα είναι η εξής:

ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΠΡΟΣΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΟ SCIENCE FICTION 

και αν θες συμπληρώνεις και ένα ΜΑΡΗ στο τέλος :)

Ανυπομονώ να διαβάσω το Δόντι!

• Like 1