Jump to content

Τόμας Λιγκότι (Thomas Ligotti)


Kafka
 Share

Recommended Posts

Ο Liggotti δεν είναι genre. Είναι από τους πιο literary συγγραφείς τρόμου.

 

Επειδή είχα μια τέτοια κουβέντα προχτές:

Πολλοί νομίζουν ότι η λογοτεχνία τρόμου είναι σαν τις φτηνές ταινίες τρόμου. Βάλε ένα τέρας και έκλεισες. Αυτό δεν είναι λογοτεχνία. Καλή λογοτεχνία τρόμου έχεις όταν θα μπορούσες να αφαιρέσεις το τέρας και πάλι να έχεις στα χέρια σου ένα καλό βιβλίο. Το τέρας δρα σαν καταλύτης, ναι, αλλά θα πρέπει το έργο να στέκεται και μόνο του.

 

Γιατί να μην είναι ο Liggotti τρόμου? Ο ίδιος θεωρεί ότι γράφει τρόμου και όλα του τα έργα είναι τρομακτικά άρα...?

 

Και άσχετο, αλλά όποιος ψάχνει για συγγραφείς παρόμοιους με Λιγγότι, ας κοιτάξει τον Laird Baron. Δεν είναι τόσο κοντινοί, αλλά μπορεί να σας καλύψει.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είμαι από εκείνους που θεωρούν τον Λιγκότι αλλόκοτο και ουχί τρομακτικό. Προσωπικά, θεωρώ ότι για να νιώσω τρόμο πρέπει να νοιαστώ για τον ήρωα ή τους ήρωες. Άρα κάποια ανάπτυξη χαρακτήρων χρειάζεται. Γι' αυτό και θεωρώ απίστευτη μαγκιά να καταφέρει κάποιος σε ένα διήγημα 10-15 σελίδες να καταφέρει να με κάνει να νοιαστώ για τον ήρωά του. Από την άλλη, έχω βγάλει το καπέλο σε περιπτώσεις όπου χωρίς καμία ανάπτυξη χαρακτήρα, μόνο και μόνο με δυο τρεις μαεστρικές πινελιές κάποιος με έχει κάνει να χεστώ απάνω μου. Αλλά αυτό σπανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Κοντεύω να τελειώσω το Γκροτέσκο Θέατρο και νομίζω ότι καταλαβαίνω για ποιο πράγμα συζητάτε. Τώρα, αν είναι τρόμου.

 

Εγώ δεν πολυαντέχω τα τρομακτικά. Ίσως γι' αυτό προτιμώ τον παλαιομοδίτικο λαβκράφτιο τρόμου, που είναι κάπως "μακρινός". Πολύ πρόσφατα, διάβασα τον πρώτο μου Κίνγκ, και το διάβασα με φόβο.

 

Εδώ παίζεται το παιχνίδι. Κινγκ θα ξαναδιαβάσω. Λιγκότι δε θέλω να ξαναδιαβάσω. Μου προκαλεί συναισθήματα. Με κάνει να θέλω να κλαίω στο ντους σε εμβρυική στάση. Και χωρίς να ξέρω γιατί. Χωρίς να λέει κάτι πραγματικά, τερατικά τρομακτικό. Χωρίς εξάρσεις, ήσυχα. Δε θέλω να ξαναδιαβάσω. Μη με αναγκάσετε.

 

Τόσο καλό είναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αλλά είμαι μόνο αναγνώστης και ακόμα χειρότερα αναγνώστης-μεταλλάς-κάφρος :-)

Δεν θέλω να πάρω κι άλλους στον λαιμό μου, αλλά δεν μας έχω κόψει τους περισσότερους να ξυπνάμε κάθε μέρα με Μπαχ... :lol:

 

 

To My work is not yet done (νουβέλλα) με έναν τύπο που απολύεται, πεθαίνει και σκοτώνει βασανιστικά το διοικητικό συμβούλιο της εταιρείας του. Ή, πιο απλά, σαν ο Λαβκραφτ να έκανε ghostwriting μια ιδέα του Clive Barker.

 

Και όχι, δεν ήταν καλό.

 

Ενδιαφέρον ακούγεται. Και ήταν ας πούμε μια συνηθισμένη πρωτο- ή τριτοπρόσωπη αφήγηση; Διάλογοι και πλοκή κτλ;

 

Και άσχετο, αλλά όποιος ψάχνει για συγγραφείς παρόμοιους με Λιγγότι, ας κοιτάξει τον Laird Baron. Δεν είναι τόσο κοντινοί, αλλά μπορεί να σας καλύψει.

 

Κοίτα να δεις που χτες το βράδυ μόλις, κοίταζα μπας και τσιμπήσω αυτά τα δύο:

 

http://www.amazon.co...57847864&sr=1-1

 

http://www.amazon.co...57847864&sr=1-3

 

Τα έχεις τσεκάρει (ή κάποιος άλλος) για να δώσεις καμιά γνώμη;

 

 

ΥΓ: γουστάρω ρε γμτ, γιατί παίζει επίπεδο και πολιτισμός... περίμενα κραξίματα :) :)

Link to comment
Share on other sites

να έχω για πρωταγωνιστή έναν γρόθο που κάνει κουκουρουκιές σ' όλο το βιβλίο, χωρίς να ξέρω το γιατί.

 

 

New language? :p

 

Cretan dialect ο γροθος.Η εθνικη μας λεξη στα κρητικα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει μυθιστόρημα τρόμου που να με "κουνήσει" όσο κάποια διηγήματα που έχουν πέσει στα χέρια μου. Πραγματικά κανένα. Ναι έχω πετύχει πολύ καλογραμένα μυθιστορήματα, ναι έχω διαβάσει κάποια με κάποιες πολύ τρομακτικές σκηνές, αλλά το αίσθημα Τρόμου-Δέους-Αλλόκοτου-πωςσκατάτολένε που μου βγάλαν κάποια διηγήματα, την αίσθηση του να με αρπάει η ιστορία από τα μαλλιά και να με σέρνει ώς το τέλος, κανενα... (επιφυλάσσομαι για το Σπίτι από Φύλλα).

 

Οκ, αυτός πέτυχε χωρίς να ακολουθήσει κανέναν από αυτούς τους κανόνες. Αλλά αν μετά πέσεις σ' ένα βιβλίο που να ακολουθεί ΟΛΟΥΣ αυτούς τους κανόνες ΚΑΙ να σου παγώνει και την ψυχή; Σ' αυτήν την περίπτωση δεν πιστεύεις ότι η μια ιστορία πέτυχε έστω και λίγο παραπάνω από την αλλη;

 

Όχι. Θα θεωρήσω ότι πέτυχαν και οι δύο, η καθεμία από άλλο δρόμο. Όπως όταν συγκρίνω π.χ κάποια διηγήματα του Μπάρκερ και του Λιγκότι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην είναι ο Liggotti τρόμου? Ο ίδιος θεωρεί ότι γράφει τρόμου και όλα του τα έργα είναι τρομακτικά άρα...?

 

Kαι άλλωστε, αν δεν είναι Τρόμου, σε ποιό είδος ανήκει; Και να προσθέσουμε και τη μία αρμαθιά Μπραμ Στόκερ που έχει κερδίσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει μυθιστόρημα τρόμου που να με "κουνήσει" όσο κάποια διηγήματα που έχουν πέσει στα χέρια μου. Πραγματικά κανένα. Ναι έχω πετύχει πολύ καλογραμένα μυθιστορήματα, ναι έχω διαβάσει κάποια με κάποιες πολύ τρομακτικές σκηνές, αλλά το αίσθημα Τρόμου-Δέους-Αλλόκοτου-πωςσκατάτολένε που μου βγάλαν κάποια διηγήματα, την αίσθηση του να με αρπάει η ιστορία από τα μαλλιά και να με σέρνει ώς το τέλος, κανενα...

Kάπου εδώ στο φόρουμ μου φαίνεται έχω πει το ίδιο πάνω-κάτω πράγμα. Στο διηγημα μπορεί μπαμ να σου βάλει τη σπίθα του τρόμου και να σιγοκαίει μέσα σου αφού το τελειώσεις αλλά σε μυθιστόρημα κάπου θα σβήσει. Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με εμένα. Δεν τρομάζω από τα βιβλία τρόμου(αντίθετα ορισμένες ταινίες μου αφήνουν κάποιο φόβο) και για αυτό δεν με ενθουσιάζουν αν και διαβάζω κάποια του είδους και αρκετά από αυτά τα βρίσκω πολύ καλά. Καλά όμως ως βιβλία κι όχι ως "ουάου, με κατατρόμαξε!" οπότε δεν έχει να κάνει με το είδος.

Από την άλλη ο βασιλιάς του είδους, ο Κινγκ, γράφει εξαντλητικές περιγραφές της κωμόπολης και του κάθε χαρακτήρα ώστε να σε βάλει στον κόσμο του και να τρομάξεις. Που σημαίνει ότι πολύς κόσμος θέλει μεγάλο κείμενο για να τρομάξει. Γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πολύς κόσμος επιρρεάζεται και από την ποσότητα του έργου των συγγραφέων. Επειδή δηλαδή μερικοί γράφουν 3 βιβλία τον χρόνο (και επομένως έχουν ογκώδες έργο) ενώ άλλοι μία φορά στα 2 χρόνια, αυτόματα αυτό επιρρεάζει και το κοινό. Λέει ας πούμε κάποιος: "Για να έχω διαβάσει τόσα πολλά βιβλία από Κινγκ και να εξακολουθώ να το κάνω, άρα είμαι φαν του). Δηλαδή υπάρχουν συγγραφείς που επιβάλλονται με την ποσότητα του έργου τους.

 

Είχα πει ότι στον Λιγκότι δεν πρόκειται να αφήσω αυτόν τον παράγοντα να με επιρρεάσει. Θεωρώ ότι έχω διαβάσει λίγα από αυτόν, όμως δεν θα υποκύψω στην παγίδα να αυτοχαρακτηριστώ φαν άλλων συγγραφέων, μόνο και μόνο γιατί έχω διαβάσει πολλά από αυτους.

 

Ομως ακόμη κι εγώ δεν μπόρεσα να αποφύγω αυτή την παγίδα. Για παράδειγμα θεωρώ τον Άρθουρ Μάχεν ως καλύτερο συγγραφέα από τον Λάβκραφτ. Επειδή όμως ο Λάβκραφτ έγραψε περισσότερα, πιάνω τον εαυτό μου να τον προτιμά, παρόλο που θεωρώ τον Μάχεν καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτηση: Ενδιαφερεται κανεις να αποκτησει το Εργοστασιο Εφιαλτων?

 

Απαντηση: Ναι.

 

Ερωτηση: Τι βιβλια θα ανταλλαζατε για να το αποκτησετε?

 

Hint: Απαντησεις-προσφορες απο οποιον θελει να του στειλω το Εργοστασιο Εφιαλτων σε PM...

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

Η ανταλλαγη σπανιου βιβλιου με καποιο αλλο ειναι μαυρη αγορα; Χαλασε η πιατσα...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, έχω τη μοναδική Ελληνική μετάφραση του Breakfast of Champions του Vonnegut :rolleyes:

Αν και είναι scifi... (Και η γνώμη του Ligotti για το scifi είναι ξεκαρδιστική)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, έχω τη μοναδική Ελληνική μετάφραση του Breakfast of Champions του Vonnegut :rolleyes:

Αν και είναι scifi... (Και η γνώμη του Ligotti για το scifi είναι ξεκαρδιστική)

 

Εσυ το περιμενεις ηδη το βιβλιο!

Μηπως θες να μου μοιασεις, τη μια μερα να χτυπιεσαι που δεν το εχεις και την επομενη να βρεθεις με 2 αντιτυπα;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε θα ρθω να απαλλαξω τη βιβλιοθηκη σου απο ο,τι θεωρω πως την βαραινει, ωστε να βρεθει χωρος για τον κο Λιγγοτι..

Link to comment
Share on other sites

Ως την Παρασκευή θα έχεις απάντηση.

O.T.

(Α, και το fifa ρωτάει κι ανησυχεί :8): )
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τους φίλους του Τρόμου και του Λιγκότι, ένα από τα πλέον συγκλονιστικά διηγήματά του, ελεύθερο στο ίντερνετ. Η σελίδα δεν φαίνεται να υπάρχει πια, υπάρχει όμως σε cached μορφή στα κιτάπια του google. (Πολύ ταιριαστό αν λάβει κανείς υπόψη του την ιστορία). Η ελληνική έκδοση υπάρχει στο Εργοστάσιο Εφιαλτών,

 

Ο Κόκκινος Πύργος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

The Grimscribe's Puppets

 

puppet+COVER.jpg

 

Ανθολογια διηγηματων αφιερωμενη στον Ligotti.

 

Περιλαμβανει τα:

 

Livia Llewellyn “Furnace”

Daniel Mills “The Lord Came at Twilight”

Michael Cisco “The Secrets of the Universe”

Kaaron Warren “The Human Moth”

Joel Lane “Basement Angels”

Darrell Schweitzer “No Signal”

Robin Spriggs “THE XENAMBULIST: A Fable in Four Acts”

Nicole Cushing “The Company Town”

Cody Goodfellow “The Man Who Escaped This Story”

Michael Kelly “Pieces of Blackness”

Eddie M. Angerhuber “The Blue Star”

Jon Padgett “20 SIMPLE STEPS TO VENTRILOQUISM”

Robert M. Price “The Holiness of Desolation”

Mike Griffin “Diamond Dust”

Richard Gavin “After the Final”

Scott Nicolay “Eyes Exchange Bank”

Simon Strantzas “BY INVISIBLE HANDS”

Paul Tremblay “Where We Will All Be”

Ally Bird “Gailestis”

Jeff Thomas “The Prosthesis”

John Langan “Into the Darkness, Fearlessly”

Gemma Files “OUBLIETTE”

 

Θα κυκλοφορησει τελη Μαρτιου - αρχες Απριλιου.

 

Δεν ειναι διαθεσιμο για pre-order στο Amazon.co.uk ακομα.

Edited by Mr. R.Carter
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διαθεσιμο για pre-order στο Amazon.co.uk ακομα.

 

Κάνε έναν κόπο να μας το πεις όταν δεις ν' αλλάζει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι διαθεσιμο για pre-order στο Amazon.co.uk ακομα.

 

Κάνε έναν κόπο να μας το πεις όταν δεις ν' αλλάζει αυτό

 

Εννοειται. 'Η οποιος αλλος το παρει ειδηση οταν γινει διαθεσιμο, ας ειδοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είμαι πανευτυχής κάτοχος του αυθεντικού εξακοσαφευγασέλιδου Nightmare Factory. Έφτασε με το ταχυδρομείο από Σκωτία (Dumfries & Galloway county) :clover:

 

post-1558-0-30758900-1361897342_thumb.jpg

Edited by DinMacXanthi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Τόμας Λιγκότι (Thomas Ligotti)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..