Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Show, don't tell

• Please log in to reply
78 replies to this topic

#61 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.257 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 11 Δεκέμβριος 2014 - 17:21

http://www.lightspee.../morning-child/

Διαβάστε αυτό που είναι ό,τι πιο show κυκλοφορεί και παράλληλα κατανοητό, μικρό και ένα εξαιρετικό διήγημα που θα αρέσει σε όλους, σας το εγγυώμαι! (νομίζω έχει πάρει και Nebula)

• AlienBill and nemo like this
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#62 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.257 posts

Posted 09 Νοέμβριος 2015 - 21:55

ΚΑΙ ΝΑΙ! Γνωστός συγγραφέας καταρρίπτει κάποιους γνωστούς συγγραφικούς κανόνες, αρχίζοντας από το

Show, don't tell

“We’re not story showers,” Child said. “We’re story tellers.”

http://www.writersdi...t-writing-myths

(χοροπηδητά ενθουσιασμού Χατζηγιώργη εδώ ειδικό εφέ)

Ακούσατε κάτι να σπάει; Νομίζω ότι ήταν σοκολάτα :first:

Δε μπορώ να πω ότι με πείθει απόλυτα, αλλά he has a point.

• Oberon, elgalla, jjohn and 3 others like this
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#63 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.546 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 10 Νοέμβριος 2015 - 10:53

ΚΑΙ ΝΑΙ! Γνωστός συγγραφέας καταρρίπτει κάποιους γνωστούς συγγραφικούς κανόνες, αρχίζοντας από το

Show, don't tell

“We’re not story showers,” Child said. “We’re story tellers.”

http://www.writersdi...t-writing-myths

(χοροπηδητά ενθουσιασμού Χατζηγιώργη εδώ ειδικό εφέ)

Ακούσατε κάτι να σπάει; Νομίζω ότι ήταν σοκολάτα :first:

Δε μπορώ να πω ότι με πείθει απόλυτα, αλλά he has a point.

Δυστυχώς το λινκ δε μου ανοίγει, πάντως το Show don't tell, σα συμβουλή, απευθύνεται σε αρχαρίους. Αν έχεις φτάσει σε επίπεδο να είσαι καλός συγγραφέας ξέρεις πότε να κάνεις show, πότε tell και πώς δουλεύει το κάθε τι στο κείμενό σου. Συγγραφείς που ακόμα ακολουθούν το show don't tell στα βιβλία τους συνήθως το κάνουν οδυνηρά φανερό (κάτι λέγαμε για αγγλισμούς) και τα ματάκια (τα δικά μου και πολλών άλλων) υποφέρουν όταν διαβάζουν τις κλισέ show προτάσεις που οι συγγραφείς μάθανε σε κάποιο σεμινάριο.

Η σοκολάτα πάντως μπορεί να συνοψιστεί με τον κανόνα allude, don't tell

• Solonor, DinMacXanthi, giorgos lagonas and 2 others like this
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#64 lizbeth_covenant

lizbeth_covenant
  • Members
  • 642 posts
  • Όνομα:Λίνα
  • Currently reading:Υφαντόκοσμος - Clive Barker

Posted 25 Νοέμβριος 2015 - 11:59

Το Show don't tell το ακολουθώ σαν συμβουλή! Κάποιες φορές το νιώθω πως το παρακάνω. Γενικά πιστεύω πως πέφτεις εύκολα στην παγίδα να γράψεις υπερβολές πάνω στη χαρά του show. Είναι αυτό που λέει ο Nihilio παραπάνω πως θέλει εμπειρία. Το θέμα είναι πόση εμπειρία - εγώ πάντως το ψάχνω ακόμη. Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως υπάρχουν ιστορίες που το θέλουν το tell τους. 

Να είμαι μ'αυτούς που θέλω, είναι αρκετό.
Να περιτριγυρίζομαι από ζεστή, χαμογελαστή σάρκα που αναπνέει, είναι αρκετό.
Να εφορμώ απερίσκεπτα.
Να υποταχθώ σε σένα, όποιος κι αν είσαι, κι εσύ να υποταχθείς σε μένα.
Να νιώθω σήμερα και κάθε μέρα ότι είμαι αρκετή όπως είμαι.
Να χαθώ αν έτσι πρέπει.
Θα ταΐσω τα απομεινάρια της ζωής με μία ώρα ολοκλήρωσης και ελευθερίας.
Με μία σύντομη ώρα ευτυχίας και τρέλας.

Posted Image

#65 giorgos lagonas

giorgos lagonas
  • Members
  • 515 posts
  • Όνομα:Γιώργος
  • Currently reading:T.Ligotti, Yoko Ogawa

Posted 25 Νοέμβριος 2015 - 23:43

Άκουσα κάτι ωραίο στο τελευταίο λογοτεχνικό εργαστήρι της ΑΛΕΦ. 

"Έφτιαξα μια υπέροχη μακαρονάδα. Δεν μπορώ να στη δείξω, την έφαγα!"

Φυσικά το σχόλιο ειπώθηκε για το Show vs Tell, και όχι για το (πολύ) φαΐ που σαβουριάσαμε. 

Η γνώμη μου μάλλον συμπίπτει με του Νιχίλιο. Το show γενικά είναι πιο όμορφο. Πιο ελκυστικό. Και στο απαίδευτο μάτι φαντάζει κατά κανόνα πιο "λογοτεχνικό". Σε καμία όμως περίπτωση το Show δεν είναι μονόδρομος. Καμιά φορά, το tell (έστω δυο λεξούλες βαλμένες στη σωστή θέση) μπορεί να κάνει ένα κείμενο κατανοητό, ή έστω να σου διασφαλίσει ότι το κείμενό σου γίνεται κατανοητό στον αναγνώστη, ειδικά στα διηγήματα (ντάξει, στα μυθιστορήματα υπάρχει περισσότερος χώρος να βγουν συμπεράσματα και από τα συμφραζόμενα) Και κάποιες φορές, ολάκερα βιβλία tell δουλεύουν σούπερ, ακριβώς γι' αυτό.

Σκέφτομαι πχ "Τη φάρμα των ζώων". Στεγνή γραφή, χωρίς ίχνος καλολογικού στοιχείου, πόσο μάλλον show. Είναι ένας tell ογκόλιθος. Και έτσι πρέπει, γιατί είναι αλληγορία. Πρέπει να αφήσεις περιθώριο στο μυαλό του αναγνώστη να διαβάσει μέσα από τις λέξεις της αλληγορίας σου την ιστορία που ΟΝΤΩΣ θέλεις να πεις. Αν του πετάξεις show, καλολογικά και φιοριτούρες, αυτό το περιθώριο μειώνεται. 

Στο δια ταύτα (και κλείνοντας όπως ξεκίνησα, δηλαδή με φαΐ):

Αν έχει σημασία για την ιστορία σου η μακαρονάδα, δείχ' τη μας.

Αν όχι, απλά φάτη και προχώρα παρακάτω. Στο ζουμί.  

• Nihilio, Naroualis, Zaratoth and 2 others like this

#66 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.257 posts

Posted 25 Νοέμβριος 2015 - 23:51

Εγώ γενικά ψηφίζω tell, απλώς όχι πέρα από τα όρια του να περνάς τον αναγνώστη για βλάκα. Αλλά βεβαίως το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνουν όλοι ένα κείμενο με την ίδια ευκολία, οπότε η ίδια φράση μπορεί να είναι tell για τον ένα και άχρηστη, αλλά απαραίτητη για τον άλλο, για να μη μείνει στο σκοτάδι (οπότε τι κάνουμε; ).

Τη θυμάμαι αυτήν την ατάκα με τη μακαρονάδα. Μόνο ποιος την είπε δε θυμάμαι.

• AlienBill likes this

#67 giorgos lagonas

giorgos lagonas
  • Members
  • 515 posts

Posted 25 Νοέμβριος 2015 - 23:52

Νομίζω ο Σαουλίδης.

• wordsmith likes this

#68 giorgos lagonas

giorgos lagonas
  • Members
  • 515 posts

Posted 25 Νοέμβριος 2015 - 23:58

Αλλά βεβαίως το θέμα είναι ότι δεν καταλαβαίνουν όλοι ένα κείμενο με την ίδια ευκολία, οπότε η ίδια φράση μπορεί να είναι tell για τον ένα και άχρηστη, αλλά απαραίτητη για τον άλλο, για να μη μείνει στο σκοτάδι (οπότε τι κάνουμε; ).

Η δικιά μου μέθοδος: επειδή η θεματολογία και η γραφή μου παραπέμπει (και βασικά έχει αποτέλεσμα) πιο δύσκολα στην κατανόησή τους κείμενα, αυτό που κάνω στα ΠΟΛΥ τελευταία διορθώματα (πριν πχ δώσω κάτι για έκδοση) είναι να φυτεύω επιλεγμένες λεξούλες tell, σε σημεία όπου

α) πιστεύω ότι χρειάζεται και

β) πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό να τα καταλάβει, τουλάχιστον η συντριπτική πλειονότητα των αναγνωστών, αλλιώς θα χάσει το νόημα της ιστορίας. 

προσοχή, μιλώ για ΛΕΞΟΥΛΕΣ tell, και όχι για ολόκληρες προτάσεις. Συνήθως μια με δυο στα σωστά σημεία φτάνουν. 

• wordsmith likes this

#69 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.441 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 00:06

Εγώ πάλι δεν τη θυμάμαι την ατάκα, παρόλο που γαμάτη είναι, αλλά αυτό μοιάζει λίγο με την παιδική κακιούλα με την καραμέλα (είμαι σίγουρη πως την έχω γράψει και αλλού αλλά δεν θυμάμαι καθόλου αυτή τη στιγμή για να βάλω λινκ: Λέει το ένα παιδάκι στο άλλο: "Θέλεις καραμέλα;" "Ναι, αμέ" του λέει το άλλο. "Δεν έχω" του απαντάει το πρώτο - και γελάει μάλλον, συμπληρώνω εγώ). Ασχέτως όμως μακαρονάδας και καραμέλας, η φάση είναι ότι οι κανόνες είναι για να τους ξέρει κανείς και να μπορεί να τους χρησιμοποιήσει. Κι άμα τους ξέρει κανείς τους σπάει ωραιότατα. Όταν ακόμα προσπαθεί να τους μάθει, τότε μοιάζουν με σπουδή στο πιάνο. Και η φάση είναι η εξής νομιζω εγώ: ο κανόνας είναι το tell, γιατί η ίδια η συγγραφή είναι tell. Όμως, η εποχή μας θέλει show, κι εμείς έχουμε συνηθίσει να διαβάζουμε σωστό show. Οπότε ο κανόνας, πάνω στον κανόνα, είναι show. Άμα μάθει κανείς να ξεχωρίζει πώς δουλεύει το ένα και πώς το άλλο δεν υπάρχει πια πεπατημένη, και δεν υπάρχει περιορισμός. Έχω διαβάσει πραγματικά πανέμορφα show (προφανώς) αλλά έχω διαβάσει και εκπληκτικά tell (και μάλιστα από πολύ μοντέρνους συγγραφείς). Δεν νομίζω πως έχει καν νόημα, όλο το θέμα (από αυτά που προσπαθώ να μάθω εγώ βασικά) είναι το πόσο και πού. Κι αυτό είναι που θεωρώ πως κάνει τη μαγεία αληθινή. Αυτό είναι που θα ήθελα κάποτε να κατακτήσω :)  

• Nihilio, AlienBill, Morfeas and 1 other like this
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

#70 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.257 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 00:10

Δεν νομίζω πως έχει καν νόημα, όλο το θέμα (από αυτά που προσπαθώ να μάθω εγώ βασικά) είναι το πόσο και πού. Κι αυτό είναι που θεωρώ πως κάνει τη μαγεία αληθινή. Αυτό είναι που θα ήθελα κάποτε να κατακτήσω :)

Κι εγώ. Και μου θυμίζει και αυτό που είχε πει στο σεμινάριο του ΕΚΕΒΙ ο Στρατής Χαβιαράς: Όλα μπορούν/επιτρέπεται να γίνουν (στο γράψιμο), αρκεί να γίνουν καλά.

• Nienor likes this

#71 elgalla

elgalla

Πυργοδέσποινα

• Moderators
  • 2.190 posts
  • Όνομα:Αταλάντη
  • Currently reading:The Magicians - Lev Grossman

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 00:15

Σε μένα το έχεις γράψει Κιάρα, στο Non Serviam :p

• Nienor likes this
I'm not the spirit of any age. I am at odds with everything and always have been.

#72 Ιρμάντα

Ιρμάντα

Back on Boogie Street

• Moderators
  • 2.214 posts
  • Όνομα:Ειρήνη
  • Currently reading:Η Λεγεώνα των Ψυχών, Γελωτοποιός

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 09:33

Νομίζω πως το tell είναι το πρώτο επίπεδο γραφής, μετά χτενίζεις, ρετουσάρεις, κάνεις γυμναστική στο κείμενό σου και το tell απορροφάται από το show.
Όχι πως υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού μου κάποιος κανόνας απαράβατος για την παραπάνω διαδικασία. Μάλλον προκύπτει.

Διαβάζοντας τα παραπάνω να πω ότι ξεχώρισα την ατάκα: we're story tellers, not story showers. Η εποχή όμως είναι εποχή εικόνας, για να επαναλάβω την ατάκα που ο καθείς έχει διαβάσει και πει ένα εκατομμύριο φορές -επειδή αυτό ισχύει. Δεν υπάρχει χρόνος για κάτι άλλο, show me the money, πάρε τον παρά και τρέχα, ασ' τις σάλτσες, στο ψητό και ούτω καθ' εξής.

Συμμορφωνόμαστε με το πνεύμα, όσο μπορούμε. Υποθέτω πως μία μέση κατάσταση εμπεριέχει τις καλύτερες προοπτικές. Υπάρχουν και ιστορίες που δεν δείχονται εξ' ολοκλήρου, πρέπει να εξηγηθούν. Αν είναι συμβολισμός ή αλληγορία χρειάζεται το tell της για υποστήριξη. Υπάρχουν όμως και ιστορίες που η εξήγησή τους απλώς ροκανίζει το χρόνο και την υπομονή μας.

Πολύ ενδιαφέρον τόπικ πάντως.

Edited by Ιρμάντα, 26 Νοέμβριος 2015 - 09:33.

'The cave you fear to enter holds the treasure you seek.' — Joseph Campbell

#73 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.257 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 16:38

Μα γι' αυτό ακριβώς, επειδή δεν υπάρχει χρόνος για show, χρειάζεται και το tell για να μην πηγαίνουμε σαν χελώνες. Το tell είναι που μας γλιτώνει χρόνο, λέω εγώ, όχι το show.

Και επίσης η λογοτεχνία είναι η τέχνη που έχει μόνο λέξεις, και όχι εικόνες, στη διάθεσή της για να μας πει την ιστορία. Ναι, ξέρω, όχι κυριολεκτικά εικόνες. Αλλά για φανταστείτε έναν γέρο που λέει παραμύθια γύρω από τη φωτιά το βράδυ και προσπαθεί να κάνει show, αντί tell. Δε θα ήταν λίγο γελοίο ή εκνευριστικό;

Όχι, εγώ είμαι υπέρ του tell, εκτός όταν περνάμε τον αναγνώστη για βλάκα ή όταν μπορεί να γίνει κάποιο ωραίο κολπάκι για να παρουσιαστεί πιο όμορφα, πιο έξυπνα, μια πληροφορία στον αναγνώστη. Ενώ για να το συντομεύσουμε πχ δεν είναι κακό το tell.

#74 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.546 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 17:34

Μα γι' αυτό ακριβώς, επειδή δεν υπάρχει χρόνος για show, χρειάζεται και το tell για να μην πηγαίνουμε σαν χελώνες. Το tell είναι που μας γλιτώνει χρόνο, λέω εγώ, όχι το show.
Και επίσης η λογοτεχνία είναι η τέχνη που έχει μόνο λέξεις, και όχι εικόνες, στη διάθεσή της για να μας πει την ιστορία. Ναι, ξέρω, όχι κυριολεκτικά εικόνες. Αλλά για φανταστείτε έναν γέρο που λέει παραμύθια γύρω από τη φωτιά το βράδυ και προσπαθεί να κάνει show, αντί tell. Δε θα ήταν λίγο γελοίο ή εκνευριστικό;
Όχι, εγώ είμαι υπέρ του tell, εκτός όταν περνάμε τον αναγνώστη για βλάκα ή όταν μπορεί να γίνει κάποιο ωραίο κολπάκι για να παρουσιαστεί πιο όμορφα, πιο έξυπνα, μια πληροφορία στον αναγνώστη. Ενώ για να το συντομεύσουμε πχ δεν είναι κακό το tell.

Το tell δεν είναι κακό, όταν μάθεις και το show. Βέβαια, για να γίνω και λίγο κακός, όταν κάθεται κάποιος και αναλύει τόσο το γιατί το ένα είναι καλύτερο/όχι καλύτερο από το άλλο, τότε έχει σοβαρότερα προβλήματα σα συγγραφέας από το ποια από τις δύο τεχνικές να προτιμήσει, όπως ότι ακόμα δεν ξέρει τα εργαλεία του...
  • Oberon and MadnJim like this
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#75 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.257 posts

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 17:50

Το tell δεν είναι κακό, όταν μάθεις και το show. Βέβαια, για να γίνω και λίγο κακός, όταν κάθεται κάποιος και αναλύει τόσο το γιατί το ένα είναι καλύτερο/όχι καλύτερο από το άλλο, τότε έχει σοβαρότερα προβλήματα σα συγγραφέας από το ποια από τις δύο τεχνικές να προτιμήσει, όπως ότι ακόμα δεν ξέρει τα εργαλεία του...

4 σελίδες τόπικ δεν το λες και υπερβολική ανάλυση.

#76 Eugenia Rose

Eugenia Rose

Master Of Disaster

• Members
  • 1.817 posts
  • Όνομα:Eugenia

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 19:10

Επειδή σας διαβάζω τόσ ώρα και δεν θυμάμαι αν έχω ποστάρει παλιά (ναι βαριέμαι τώρα να πάω να ψάξω σε 4 σελίδες τόπικ :p). Εγώ πλέον θα έλεγα ότι χρησιμοποιώ το κάθε ένα ασυνείδητα όπου του πάει και ακούγεται/διαβάζεται καλύτερα εκεί η πληροφορία. Δηλαδή να σε ένα σημείο έχω πολύ show και είναι φορτωμένο με εικόνες του φτιάχνω το ρυθμό σπάζοντας το με tell όσο πιο καλογραμμένο γίνεται. Όπου έχω πολύ tell-exposition και όλα είναι σερβιρισμένα στο πιάτο πάω και το σπάω με κάποια άλλη σκηνή που έχει show ή βάζω show σε εκείνη τη σκηνή. Για μένα σημαντικότερο είναι να μην είναι το κείμενο δυσνόητο-βαρετό-βαρύ και να έχει όσο καλύτερο ρυθμό γίνεται. Οι αναλογίες αλλάζουνε ανάλογα με το format της ιστορίας.

Edited by Eugenia Rose, 26 Νοέμβριος 2015 - 20:56.

• Nihilio and Zaratoth like this
Posted Image

#77 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.587 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 26 Νοέμβριος 2015 - 20:20

Επειδή σας διαβάζω τόσ ώρα και δεν θυμάμαι αν έχω ποστάρει παλιά (ναι βαριέμαι τώρα να πάω να ψάξω σε 4 σελίδες τόπικ :p). Εγώ πλέον θα έλεγα ότι χρησιμοποιώ το κάθε ένα ασυνείδητα όπου του πάει και ακούγεται/διαβάζεται καλύτερα εκεί η πληροφορία. Δηλαδή να σε ένα σημείο έχω πολύ show και είναι φορτωμένο με εικόνες του φτιάχνω το ρυθμό σπάζοντας το με tell όσο πιο καλογραμμένο γίνεται. Όπου έχω πολύ tell-exposition και όλα είναι σερβιρισμένα στο πιάτο πάω και το σπάω με κάποια άλλη σκηνή που έχει show ή βάζω show σε εκείνη τη σκηνή. Για μένα σημαντικότερο είναι να μην είναι το κείμενο δυσνόητο-βαρετό-βαρύ και να έχει όσο καλύτερο ρυθμό γίνεται. Η αναλογίες αλλάζουνε ανάλογα με το format της ιστορίας.

Κάπως έτσι λειτουργώ και εγώ (όχι πως είναι 100% πετυχημένο, αλλά το προσπαθώ). Και, να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει 100% τι σημαίνουν οι όροι "show" και "tell". Σκέφτομαι περιγραφή γεγονότων και αναφορά γεγονότων αντίστοιχα αλλά δεν είμαι σίγουρος πως το πιάνω 100%.

• AlienBill likes this
- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#78 AlienBill

AlienBill
  • Members
  • 785 posts
  • Όνομα:Βασίλης
  • Currently reading:Horrors!

Posted 27 Νοέμβριος 2015 - 00:43

Κάπως έτσι λειτουργώ και εγώ (όχι πως είναι 100% πετυχημένο, αλλά το προσπαθώ). Και, να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει 100% τι σημαίνουν οι όροι "show" και "tell". Σκέφτομαι περιγραφή γεγονότων και αναφορά γεγονότων αντίστοιχα αλλά δεν είμαι σίγουρος πως το πιάνω 100%.

To tell είναι όταν βλέπεις τον ήρωα μιας ταινίας να αφηγείται κάποια πράγματα

Το show είναι όταν ενώ τα αφηγείται, ο σκηνοθέτης στα δείχνει κιόλας μέσω flashbacks

Στη λογοτεχνία τα όρια των δύο τεχνικών είναι τόσο ασαφή που δεν ξέρεις πού σταματάει η μία και που ξεκινάει η άλλη.

#79 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.257 posts

Posted 27 Δεκέμβριος 2015 - 18:57

Ενδιαφέρον (και το site γενικά).

http://writerswrite..../show-dont-tell

• Tiessa likes this

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users