Jump to content

Το Mother των Write offs!


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Σύνδεση με τα προηγούμενα:

Προκλητικός τελάλης του nikosal κάνει την εμφάνιση του έξω από τα τείχη μου.

Χατζηγιώωωωωργηηηηη... Θα βγεις παιδάκι μου από την τρύπα; Ως πότε θα μου κρύβεσαι πίσω από τα φουστάνια «των άλλων που προηγούνται»;;;

 

Απαντώ ευγενικά:

Ύπουλο γερόντιο! Εσύ τους έβαλες να με κάνουν διοργανωτή του Διαγωνισμού Τρόμου; Για να μοιραστώ και να αποδυναμωθεί η πένα μου; Ε δε μασάω! Για σένα πάντα έτοιμος για μια ρεβάνς! Θα κλαις στη σκόνη μου δεύτερη φορά. Πες τη λέξη και καλούμε τον Oberon (πρώην Dain) για εισαγωγή τώρα!

 

Η αναιδέστατη πρόκληση συνεχίζεται:

Έχεις να γράψεις και εκεί δηλαδή; Αν ναι, να μην το κάνουμε τώρα, γιατί βλέπω από τώρα τις δικαιολογίες σου...

 

Δεν αντέχω άλλο, του πετώ το γάντι:

Έλα, πες την αλήθεια. Θέλεις δικαιολογία να κάνεις πίσω... Όχι δεν γράφω. Είμαι έτοιμος. Μη φοβάσαι. Να, θα γράψω μόνο με το ένα χέρι. Άντε, με το ένα δάχτυλο.

 

Ο Oberon δέχεται να γράψει το πρόλογο:

OK. I'm game. Aποφασίστε τι θέλετε και θα γράψω τον πρόλογο.

 

Ο nikosal τρίβει τα χέρια του ικανοποιημένος:

Λέξεις, διαλέγεις εσύ.

Ο χρόνος των 7 ημερών είναι πολύ πιεστικός για μένα. Αυτή την περίοδο κάποιοι κάνουν διακοπές (και το δικαιούνται), στο δικό μου χώρο εργασίας έχουμε σοβαρές ανακατατάξεις και τρέξιμο. Σε αυτό το ζήτημα λοιπόν θα απαιτηθεί κάποια έξτρα ελαστικότητα. Είμαστε σύμφωνοι;

 

Και οι όροι σκαλίζονται πάνω σε μαύρο μάρμαρο:

Τον Πρόλογο θα τον γράψει ο Oberon!

 

Χρόνος υποβολής διηγημάτων, ο οποίος χρόνος αρχίζει να μετράει από την στιγμή αναρτήσεως του Προλόγου… 15 ημέρες! Και θα υπάρξει ελαστικότητα σε περίπτωση αιτήσεως παράτασης.

 

Λέξεις, άντε μέχρι 4.000, να μην πνίξουμε την ευκαιρία σπάνιας δημιουργίας. Εδώ γράφει ο nikosal, ο Νίκος Αλμπανόπουλος λαέ του sff.

 

Είδος, Επιστημονική Φαντασία. Για αλλαγή όμως, ας μην έχουμε πάλι ταξίδι στον χρόνο.

 

And the saga begins…

 

 

Φίδια μαύρα με ζώσανε. Τρία χρόνια μετά είχε ξεμυτίσει ο Συριανός Σάουρον, ο Κυκλαδοβέϊντερ! Πως κι έτσι; Γιατί δεν καθόταν στα συντρίμμια της αποτυχίας του; Καλά δεν ήταν εκεί; Μια χαρά ήμουν κι εγώ με την χρυσή μου νίκη. Μέχρι και η ΑΛΕΦ μου αφιέρωσε μια βραδιά με το νικηφόρο μου διήγημα. Ίσως εκείνο ήταν το έναυσμα. Πιθανό να αντιλήφθηκε ότι στη Σύρο τον ετοίμαζαν κι εκείνον για ανακύκλωση. Του σφυρίξανε και για τα δικά μου τριγλυκερίδια, είδε την ευκαιρία. Γερόντιο αυτός… όχι τόσο γερόντιο εγώ… Αυτή η ρεβάνς θα είναι η τελευταία του ευκαιρία να αποδείξει ότι ακόμα υπάρχει. Εδώ ολόκληρο ετήσιο φεστιβάλ δεν παρέδωσε. «Μου το έφαγε ο σκύλος» είπε. Ναι, καλά, γελάσαμε πολύ. Δύσκολο είναι να σε ρουφήξει κι εσένα η λήθη;

 

Χαρά μου να σας συντρίψω για άλλη μια φορά κύριε Αλμπανόπουλε. Come and get it. Σας τα έχω μαζεμένα. «Στείλε μου διήγημα» μου έγραψε την Άνοιξη, «για σούπερ-ουάου φεστιβαλικής φύσεως προβολή» μου λέει. Το ίδιο ζήτησε από άλλους δέκα! Για να διαλέξει στην τελική δύο ή τρία! Το έχει ξανακάνει. Αφού γνωρίζουν οι άπαντες ποιοι είναι οι αγαπημένοι του φεστιβαλογράφοι. Όχι, εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς. Διπλό κοκό η νίκη μου στο προηγούμενο μας write-off. Είναι όμως η χαρά του να απορρίπτει τα δικά μου γραπτά. Από τις λίγες χαρές που του μείνανε.

 

Αλλά πάλι… τι μπορεί να έχει κατά νου; Εκτίθεται χωρίς σιγουριά; Κάποιο κόλπο, κάποια σκοτεινή μηχανορραφία θα έχει στα σκαριά. Όχι, ο Oberon είναι άμεμπτος. Θα βάλει τα ορκ της Σύρου να γείρουν την πλάστιγγα προς το μέρος του. Πρέπει να αρχίσω να παίρνω τα χάπια μου και να προσέχω. Μπαίνει cool και αδιάφορος στο φόρουμ τάχα μου μόνο για τις λίστες αλλά, nikosal είναι αυτός, είναι μεθοδικός και θέλει επαγρύπνηση.

 

...

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    8

  • nikosal

    18

  • DinoHajiyorgi

    29

  • wordsmith

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πφφφ...mother των write-offs!tongue.gif

Αυτοπροσδιορισμοί γεροντιών που αναπολούν προηγούμενο ιστορικό write off!

 

Αφήστε να κρίνουμε εμείς τι είναι και τι όχι...

Αν δεν δω αίμα να σταζει απο την οθόνη, όχι mother, ούτε μακρινός μπατζανάκης είναι!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ξέρουμε, όλοι τα σχόλια πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την υποβολή των ιστοριών θέλουμε να διαβάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ξέρουμε, όλοι τα σχόλια πριν, κατά τη διάρκεια και μετά την υποβολή των ιστοριών θέλουμε να διαβάσουμε.

 

Εννοείς ότι θα υπάρξουν και σχόλια πριν, όπως σ' εκείνο το write-off; :eat:

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν μαντάτα από την Σύρο. Ακούγονται κλαψουρίσματα εν μέσω νυκτός στην Ερμούπολη. «Τι πήγα κι έκανα;» και «που πα ρε Καραλμπανόπουλε;» Άγνωστη, λένε η προέλευση των λυγμών, αλλά εγώ ξέρω καλύτερα. Μάλλον δεν έχω λόγους να ανησυχώ τελικά. Πρέπει όμως κάπως να συμμαζέψω τις μεγαλόστομες δηλώσεις για το mother των write-offs. Χμμμ…

 

Λυπάμαι Βάσω. Τσάμπα το ποπ-κορν.

Link to comment
Share on other sites

Ti δεν έχει; Σχόλια ή write off; Για την ώρα δεν έχει ακόμα πρόλογο... Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που προλογίζετε το ύφος των σχολίων που θα κάνετε!laugh.gif

Άντε...θα δούμε καθόλου αίμα, ή μόνο πρόλογο πουλάτε;

Που είναι τα μαχαίρια που ακονίζετε τόσο καιρό; Άντε να ανάψουν λίγο τα αίματα!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Ti δεν έχει; Σχόλια ή write off;

Για την ώρα δεν έχει "αντίπαλο". Εκτός κι αν εφαρμόζεις νέες τακτικές κινέζικου πολέμου νεύρων, τη σατανική "μουγκή μπεκατσα". Θα πρέπει μάλλον να αμολήσω αντίμετρα... :tongue:

 

(μας κράζουν ήδη)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ti δεν έχει; Σχόλια ή write off; Για την ώρα δεν έχει ακόμα πρόλογο... Υπομονή...

 

Έρχεται και ο πρόλογος σε λίγες ώρες. Η καθυστέρηση οφείλεται τόσο στο γεγονός επισκέψεων για τις γιορτές, όσο - και μάλλον περισσότερο - πως γράφω κάτι που νομίζω πως είναι ήδη καλό, και δύσκολο, και θα ξεχωρίσει τα "πρόβατα" από τα "ερίφια". Δεν θα έγραφα κάτι σε στυλ "Marvin the Martian meets Porky Pig" για το δικό σας write-off!!  :devil2:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ελήφθη, ευχαριστούμε Διον.

 

Δεν κάνει τίποτα. Ευχαρίστησή μου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, με 15 μέρες περιθώριο, η λήξη προσδιορίζεται την Τρίτη, 11 Ιανουαρίου (μεσάνυχτα). Ξέρω, ξέρω, κάνεις ήδη τις τελευταίες διορθώσεις για να το παραδώσεις το απογευματάκι, είναι γνωστή η ταχύτητά σου. Θα κάνεις υπομονή όμως... Saddam μου. (μητέρα play off κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Τελείως κενός από ιδέα μέχρι στιγμής. Ο πρόλογος σου όμως Διονύση τα σπάει! Έξοχη έμπνευση, που να μεταδωθεί επίσης και στους δύο παίχτες. Ξεκινάμε λοιπόν...:)

Link to comment
Share on other sites

Τελείως κενός από ιδέα μέχρι στιγμής. Ο πρόλογος σου όμως Διονύση τα σπάει! Έξοχη έμπνευση, που να μεταδωθεί επίσης και στους δύο παίχτες. Ξεκινάμε λοιπόν...:)

 

Thanks. Χαίρομαι που σ'αρέσει και σ'αυτή την περίπτωση το λογοπαίγνιο, ούτως ειπείν, στο οποίο βασίζεται ο πρόλογος λειτουργεί μόνο στα Ελληνικά. Στα Αγγλικά, "Mind the gap", δεν θα λειτουργούσε. Οπότε εξαρτάται από τους δύο σας να καθορίσετε τι σημαίνει το "Προσοχή στο Κενό". ;)

 

 

 

Εδίτιον: Α. 'Εκανα ένα μικρό edit στον πρόλογο. Τίποτα σημαντικό. Απλά έκανα δύο γράμματα κεφαλαία στη φράση "Προσοχή στο κενό μεταξύ συρμού και αποβάθρας" μια που όλες οι λέξεις της έπρεπε να ξεκινούν με κεφαλαία για στυλιστικούς λόγους.

 

 

 

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

IMO και το "Mind the gap" θα δούλευε, στέλνοντας ίσως την έμπνευση προς μια διαφορετική κατεύθυνση.

Πολύ καλή εισαγωγή πάντως και ανοικτή προς πολλές κατευθύνσεις!

Link to comment
Share on other sites

IMO και το "Mind the gap" θα δούλευε, στέλνοντας ίσως την έμπνευση προς μια διαφορετική κατεύθυνση.

Πολύ καλή εισαγωγή πάντως και ανοικτή προς πολλές κατευθύνσεις!

 

Τhanks. Ναι, δεν έχεις άδικο. Αλλά σκέφτηκα το κενό σαν "void" και όχι σαν "gap", εξ ου και η έμπνευση για τον πρόλογο. Βέβαια οι "αντίπαλοι" μπορούν να το χρησιμοποιήσουν με οποιαδήποτε σημασία θέλουν.  :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-46311400-1293733710_thumb.jpg

 

Ο Δέκατος Πέμπτος

 

Το διήγημα ε.φ. του DinoHajiyorgi

 

11 Ιανουαρίου 2011

Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-46311400-1293733710_thumb.jpg

 

Ο Δέκατος Πέμπτος

 

Το διήγημα ε.φ. του DinoHajiyorgi

 

11 Ιανουαρίου 2011

 

Ήδη εντυπωσιακό  το teaser! ;)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

[

 

Ήδη εντυπωσιακό το teaser! ;)

 

 

 

 

Μα ναι, έχει συγκινηθεί μέχρι και ο Τέταρτος.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη εντυπωσιακό το teaser! ;)

Μα ναι, έχει συγκινηθεί μέχρι και ο Τέταρτος.

Χμμ. Κακία, αναμενόμενη. Ξεφούσκωτη κάπως. Έίστε ολίγον ντεφορμέ μεσιέ Νικοσάλ;

 

Που είναι τα προβοκάτσια και οι ραδιουργίες του παρελθόντος; Παρελθόν; :hmm:

 

Τσάμπα το οπλοστάσιο. Ας τα μαζεύω... :construction:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πω από ποιον έγκριτο φορουμίτη ονομάστηκε το παρόν "write-off των παππούδων", αλλά... άντε, τι κάνετε, τα γερόντια οι αξιοπρεπείς συμμετέχοντες; Γράφτε, αναρτήστε teasers και γενικά ενημερώνετε για την πρόοδο των εργασιών! :whip: Τζάμπα αναμένουμε εμείς τα μικρά το χαβαλέ την επική αναμέτρηση που μας τάξατε με όλες της τις λεπτομέρειες; :showoff: Ρίχτε και κανένα ψίχουλο να μας ανοίξει η όρεξη μέχρι την επίσημη έναρξη του ματς!

 

Όσο για το μυστήριο της ξαφνικής επανεμφάνισης του κυρίου νικοσάλ, η δική μου ερμηνεία είναι ότι οφείλεται στην επανεμφάνιση του Oberon, με την οποία καθίσταται δυνατόν πλέον να αναμετρηθούν οι παππούδοι δύο προαιώνιοι (sic) αντίπαλοι επί ίσοις όροις για μια ακόμη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε και τη hooligan γιαγιά που περιμένει απειλητικά στην κερκίδα! :tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Το Mother των Write offs!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..