Jump to content

23ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμου, Θέμα: Πείνα


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Διαφωνώ φίλε Σταν, εμένα η Πείνα υτό μου φέρνει στο μυαλό. Μιά ακραία κατάσταση όπου πρεπει να φάω για να πέσω κάτω π.χ Το βλέπω πιο "σωματικά" αλλά και πάλι, νομίζω ότι και οι 2 προσεγγίσεις είναι εντός θέματος. Ας μην το πολυψειρίσουμε!

Γράψτε για Πείνα, ό,τι και αν σας φέρνει στο μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 482
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SpirosK

    32

  • DinoHajiyorgi

    84

  • Stanley

    29

  • Eugenia Rose

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok εγω θα γράψω αυτή την ιδέα που σκέφτομαι και θα αφήσω τους αναγνώστες να αποφασίσουν αν είναι εντος η εκτός θέματος :chinese:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάλι, νομίζω ότι αν μπει θέμα επιβίωσης βγαίνουμε από το πλαίσιο του διαγωνισμού. Αναφερόμαστε σε βουλιμία, λαιμαργία, λίμα, πώς το λένε, κι όχι στην πρόσληψη τροφής που απαιτείται για να μην λιποθυμήσουμε, αλλά σε κάτι που παίρνει διαστάσεις πάθους και δεν μπορούμε να το πολεμήσουμε. Ετσι, τουλάχιστον, το βλέπω εγώ.

 

Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει το Survivor Type του Stephen King... Εκεί να δεις θρίλερ με πείνα=θέμα επιβίωσης - ο τρόμος είναι, δηλαδή, στο τι αναγκάζεται να φάει κανείς για να επιζήσει. Θα σου το φέρω, αν θέλεις, το Σάββατο στη Βύνη, αλλά δανεικό.

 

Όντως πολύ ατμοσφαιρικό το στόλισμα του τόπικ με αφορμή το διαγωνισμό! Στέφανε, περιμένουμε ανάλογα και στους επόμενους διαγωνισμούς - δημιούργησες προηγούμενο τώρα, δεν τη γλιτώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μ' αρέσει, μου ανοίγει την όρεξη... :Ρ

 

Ήδη έχω δεσμευτεί ότι θα γράψω και θα προσπαθήσω να σμπρώξω τον κάφρο προς την χορροριά κι όχι προς την παρωδία. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

τι θα κάνουμε με την πείνα για γνώση, εεε? ΠΕΙΝΑΛΕΩΝΤΕΣ:beer:

 

Α, όχι, μην το ξεχειλώσουμε μέχρι εκεί, γιατί θα αρχίζει να φαίνεται σαν να μην υπάρχει θέμα. Ας μείνουμε στην πείνα για φαγητό. Οποιουδήποτε είδους. Δε φτάνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάλι, νομίζω ότι αν μπει θέμα επιβίωσης βγαίνουμε από το πλαίσιο του διαγωνισμού. Αναφερόμαστε σε βουλιμία, λαιμαργία, λίμα, πώς το λένε, κι όχι στην πρόσληψη τροφής που απαιτείται για να μην λιποθυμήσουμε, αλλά σε κάτι που παίρνει διαστάσεις πάθους και δεν μπορούμε να το πολεμήσουμε. Ετσι, τουλάχιστον, το βλέπω εγώ.

 

Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει το Survivor Type του Stephen King...

 

Αυτό περίμενες εσύ...

 

Την πείνα για γνώση και μάθηση την έχω σκεφτεί κι εγώ...Αλλά τι να το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μ' αρέσει, μου ανοίγει την όρεξη... :Ρ

 

Ήδη έχω δεσμευτεί ότι θα γράψω και θα προσπαθήσω να σμπρώξω τον κάφρο προς την χορροριά κι όχι προς την παρωδία. :Ρ

 

Κανόνισε την πορεία σου, μονο αυτό σου λέω!laugh.gif

Αν γράψεις παρωδία σε βλέπω συντομα να κόβεις βόλτες σε κηπους με παλιά πηγάδια και κορομηλιές και να φυτρώνουν πλοκάμια απο την πλάτη σου!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μ' αρέσει, μου ανοίγει την όρεξη... :Ρ

 

Ήδη έχω δεσμευτεί ότι θα γράψω και θα προσπαθήσω να σμπρώξω τον κάφρο προς την χορροριά κι όχι προς την παρωδία. :Ρ

 

Κανόνισε την πορεία σου, μονο αυτό σου λέω!laugh.gif

Αν γράψεις παρωδία σε βλέπω συντομα να κόβεις βόλτες σε κηπους με παλιά πηγάδια και κορομηλιές και να φυτρώνουν πλοκάμια απο την πλάτη σου!devil2.gif

 

Έλα τώρα, μη γράψω για την ακόρεστη πείνα κάποιων κάποιων που βλέπουν τα κορόμηλα πεπόνια! :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ok εγω θα γράψω αυτή την ιδέα που σκέφτομαι και θα αφήσω τους αναγνώστες να αποφασίσουν αν είναι εντος η εκτός θέματος :chinese:

 

Ο διοργανωτής θα αποφασίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ok εγω θα γράψω αυτή την ιδέα που σκέφτομαι και θα αφήσω τους αναγνώστες να αποφασίσουν αν είναι εντος η εκτός θέματος :chinese:

 

Ο διοργανωτής θα αποφασίσει.

 

Όταν ψηφίζουν οι αναγνώστες, έχουν κατά νου κι αυτό σε περίπτωση που ξεφύγει του διοργανωτή, μη νομίζεις... λίγες φορές έχουμε δει χαμηλές θέσεις σε ιστορίες με την αιτιολόγηση της μη ένταξης στο θέμα όσο πρέπει;;:nerd:

Link to comment
Share on other sites

Ok εγω θα γράψω αυτή την ιδέα που σκέφτομαι και θα αφήσω τους αναγνώστες να αποφασίσουν αν είναι εντος η εκτός θέματος :chinese:

 

Ο διοργανωτής θα αποφασίσει.

 

Όταν ψηφίζουν οι αναγνώστες, έχουν κατά νου κι αυτό σε περίπτωση που ξεφύγει του διοργανωτή, μη νομίζεις... λίγες φορές έχουμε δει χαμηλές θέσεις σε ιστορίες με την αιτιολόγηση της μη ένταξης στο θέμα όσο πρέπει;;:nerd:

 

Επίσης όμως έχουμε δει ιστορίες σχεδόν εκτός θέματος να είναι πολύ πιο πάνω από ιστορίες μέσα στο θέμα. Τέσπα...

Link to comment
Share on other sites

OMG

Ο τρόμος δεν είναι Ε.Φ για να έχει τόσο πολύ ανάγκες για εξηγήσεις. Δεν χρειάζεται τόσο ανάλυση. Πείνα στον τρόμο μπορεί να είναι ένα μοναδικό μηλο που φοβάσαι να φας (ενώ είσαι νηστικός για μέρες) επειδή μπορεί να φέρει κάποιον ιο που θα σε παραμορφώσει, ή διάφορα πεινασμένα μηλά με δόντια που σε θέλουν για λίπασμα...

 

Ο τρόμος δεν είναι fantasy που θα χρειαστεί να φτιάξεις έναν ολόκληρο κόσμο απο την αρχή για να δείξεις οτι είναι πεινασμένοι, ή κάτι πεινασμένο κυνηγάει τους ανθρώπους του κόσμου αυτού.

 

Στον τρόμο μπορείς κάλλιστα να ξεκινήσεις απο όπου θέλεις. Απο τα αποτελέσματα της πείνας, την αφορμή της, την αιτία της, τις συνέπειες, την πείνα σαν οντότητα, την πείνα σαν ιδέα, την ψυχολογική πείνα, την σχιζοφρενική πείνα, την απουσία πείνας...Πείνα τα πάντα όλα!

Το θέμα στον τρόμο είναι να πιαστείς απο μια πτυχή του θέματος και να καταφέρεις να τρομάξεις τον αναγνώστη.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι αναλύετε για τόσα ποστ...γράψτε αυτό που πιστεύετε εσείς. Οι φόβοι σας μπορεί να είναι κοινοί με άλλων ανθρώπων και να καταλάβουν ακριβώς τι θέλετε να δείξετε ή και τελείως διαφορετικοί. Διαβάζοντας όμως τις ιστορίες σας μπορεί να τους δημιουργηθούν καινούριοι φόβοι!devil2.gif

 

 

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

OMG

Ο τρόμος δεν είναι Ε.Φ για να έχει τόσο πολύ ανάγκες για εξηγήσεις. Δεν χρειάζεται τόσο ανάλυση. Πείνα στον τρόμο μπορεί να είναι ένα μοναδικό μηλο που φοβάσαι να φας επειδή μπορεί να φέρει κάποιον ιο που θα σε παραμορφώσει, ή διάφορα πεινασμένα μηλά με δόντια που σε θέλουν για λίπασμα...

 

Ο τρόμος δεν είναι fantasy που θα χρειαστεί να φτιάξεις έναν ολόκληρο κόσμο απο την αρχή για να δείξεις οτι είναι πεινασμένοι, ή κάτι πεινασμένο κυνηγάει τους ανθρώπους του κόσμου αυτού.

 

Στον τρόμο μπορείς κάλλιστα να ξεκινήσεις απο όπου θέλεις. Απο τα αποτελέσματα της πείνας, την αφορμή της, την αιτία της, τις συνέπειες, την πείνα σαν οντότητα, την πείνα σαν ιδέα, την ψυχολογική πείνα, την σχιζοφρενική πείνα, την απουσία πείνας...Πείνα τα πάντα όλα!

Το θέμα στον τρόμο είναι να πιαστείς απο μια πτυχή του θέματος και να καταφέρεις να τρομάξεις τον αναγνώστη.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι αναλύετε για τόσα ποστ...γράψτε αυτό που πιστεύετε εσείς. Οι φόβοι σας μπορεί να είναι κοινοί με άλλων ανθρώπων και να καταλάβουν ακριβώς τι θέλετε να δείξετε ή και τελείως διαφορετικοί. Διαβάζοντας όμως τις ιστορίες σας μπορεί να τους δημιουργηθούν καινούριοι φόβοι!devil2.gif

Ναι, αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάω δίαιτα. Νομίζω ότι ο διαγωνισμός είναι μια ευκαιρία να χάσω τα κιλά που πήρα. Πόσο μπορώ να χάσω μέσα σε 20 μέρες;:tomatoes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

OMG

Ο τρόμος δεν είναι Ε.Φ για να έχει τόσο πολύ ανάγκες για εξηγήσεις. Δεν χρειάζεται τόσο ανάλυση. Πείνα στον τρόμο μπορεί να είναι ένα μοναδικό μηλο που φοβάσαι να φας (ενώ είσαι νηστικός για μέρες) επειδή μπορεί να φέρει κάποιον ιο που θα σε παραμορφώσει, ή διάφορα πεινασμένα μηλά με δόντια που σε θέλουν για λίπασμα...

 

Ο τρόμος δεν είναι fantasy που θα χρειαστεί να φτιάξεις έναν ολόκληρο κόσμο απο την αρχή για να δείξεις οτι είναι πεινασμένοι, ή κάτι πεινασμένο κυνηγάει τους ανθρώπους του κόσμου αυτού.

 

Στον τρόμο μπορείς κάλλιστα να ξεκινήσεις απο όπου θέλεις. Απο τα αποτελέσματα της πείνας, την αφορμή της, την αιτία της, τις συνέπειες, την πείνα σαν οντότητα, την πείνα σαν ιδέα, την ψυχολογική πείνα, την σχιζοφρενική πείνα, την απουσία πείνας...Πείνα τα πάντα όλα!

Το θέμα στον τρόμο είναι να πιαστείς απο μια πτυχή του θέματος και να καταφέρεις να τρομάξεις τον αναγνώστη.

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι αναλύετε για τόσα ποστ...γράψτε αυτό που πιστεύετε εσείς. Οι φόβοι σας μπορεί να είναι κοινοί με άλλων ανθρώπων και να καταλάβουν ακριβώς τι θέλετε να δείξετε ή και τελείως διαφορετικοί. Διαβάζοντας όμως τις ιστορίες σας μπορεί να τους δημιουργηθούν καινούριοι φόβοι!

 

 

 

Αμάν πια αυτός ο σωβινισμός των χορροράδων...chay.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι με τους χαρακτηρισμους...

Αγενέστατος Χρήστο, για ακόμη μια φορά!thumbsdownsmileyanim.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι με τους χαρακτηρισμους...

Αγενέστατος Χρήστο, για ακόμη μια φορά!thumbsdownsmileyanim.gif

 

Μην τα παίρνεις όλα τοις μετρητοίς, μωρέ...Ούτε ο (Σπύρος) Παπαδόπουλος έτσι!Πολύ ευγενής κι ευαίσθητη ψυχή είσαι εσύ, πρέπει να προσέχω περισσότεροtease.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι με τους χαρακτηρισμους...

Αγενέστατος Χρήστο, για ακόμη μια φορά!thumbsdownsmileyanim.gif

Ήρθανε οι αγροκαλλιεργητές από τη Λακωνία να μας μάθουνε τι θα πει χόρορ, γιατρέ μου...

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι με τους χαρακτηρισμους...

Αγενέστατος Χρήστο, για ακόμη μια φορά!thumbsdownsmileyanim.gif

Ήρθανε οι αγροκαλλιεργητές από τη Λακωνία να μας μάθουνε τι θα πει χόρορ, γιατρέ μου...

 

Εγώ δεν ξέρω από χόρρορ, με πορτοκάλια ασχολούμαι...

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι με τους χαρακτηρισμους...

Αγενέστατος Χρήστο, για ακόμη μια φορά!thumbsdownsmileyanim.gif

Ήρθανε οι αγροκαλλιεργητές από τη Λακωνία να μας μάθουνε τι θα πει χόρορ, γιατρέ μου...

 

Εγώ δεν ξέρω από χόρρορ, με πορτοκάλια ασχολούμαι...

Φυσικά.

Αυτό το χόρρορ δεν τρώγεται

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι με τους χαρακτηρισμους...

Αγενέστατος Χρήστο, για ακόμη μια φορά!thumbsdownsmileyanim.gif

Ήρθανε οι αγροκαλλιεργητές από τη Λακωνία να μας μάθουνε τι θα πει χόρορ, γιατρέ μου...

 

Εγώ δεν ξέρω από χόρρορ, με πορτοκάλια ασχολούμαι...

Φυσικά.

Αυτό το χόρρορ δεν τρώγεται

 

Καλά, κάτσε να σου πετάξω ιστορία με τίτλο

Η επίθεση του γιγαντιαίου βαλέντσια

και τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ δεν ξέρω από χόρρορ, με πορτοκάλια ασχολούμαι...

 

Εμ, Λακωνια αγάπη μου, τι ξέρουν αυτοί. Όλα τα καλά τα βγάζει η Τρίπολη :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..