Jump to content

50 Βιβλία για το 2011


Nova
 Share

Recommended Posts

Έμφυτο ελάττωμα. Το τέταρτο βιβλίο του Τόμας Πίντσον που διαβάζω φέτος! Αυτή τη φορά ο Πίντσον καταπιάνεται με το αστυνομικό μυθιστόρημα, αλά Ρέιμοντ Τσάντλερ, όχι όμως της δεκαετίας του '30 ή του '40, αλλά στη δεκαετία του '60, στο Λος Άντζελες της Καλιφόρνια, με όλα τα είδη ναρκωτικών, την ηρωίνη, την κοκαΐνη, την μαριχουάνα, το LSD, με τα διάφορα κλαμπάκια, μπαράκια και φαγάδικα με τα περίεργα και συνάμα αστεία ονόματά τους, με τους χίπηδες, τους μαστούρηδες, τους σέρφερς, τους ροκάδες, τους ηθοποιούς του Hollywood, τις πόρνες, πολυτελείας και μη, τις αεροσυνοδούς, τους μπάτσους, τους αστυνομικούς, τους ιδιωτικούς ντετέκτιβ, τους μυστικούς πράκτορες, τους ομοσπονδιακούς του FBI, τους μεγαλοεργολάβους, τους τοκογλύφους, τους ντίλερς, τους εκβιαστές, τους μικροαπατεώνες και ένα κάρο άλλους παρακμιακούς και περιθωριακούς τύπους. Δεν έχει νόημα να αναφέρω τι γίνεται στην όλη ιστορία, γενικά τα πράγματα είναι μπερδεμένα και εκεί που νομίζεις ότι τα κατάλαβες όλα, κάτι γίνεται και κοιτάς σαν χαμένος στο άπειρο, τα πράγματα περιπλέκονται σε ένα κουβάρι, με πρωταγωνιστές όλους τους από πάνω. Το βιβλίο αναδεικνύει την δεκαετία του '60 στην Καλιφόρνια. Τις όμορφες παραλίες με τους σέρφερς, τα κλαμπ με τα ροκ συγκροτήματα(ονόματα συγκροτημάτων και τίτλοι καθώς και στίχοι τραγουδιών εμφανίζονται σε όλο το βιβλίο), τους ηθοποιούς του Hollywood και τους χίπηδες, τα σινεμά με τις ταινίες της εποχής, τα πάρτι που κάνουν οι αεροσυνοδοί στα σπίτια τους που είναι δίπλα στο αεροδρόμιο, πάρτι με ποτά-μπόμπες, ροκ μουσική και μπόλικη μαριχουάνα, τα σκοτεινά σοκάκια με τους πρεζάκηδες και τους ντίλερς, και το ξεκαθάρισμα λογαριασμών μεταξύ τοκογλύφων. Με τους διεφθαρμένους αστυνομικούς που είναι μπλεγμένοι μέχρι τα μπούνια σε βρωμοδουλειές με τον υπόκοσμο των ναρκωτικών, των εκβιασμών, με τους ομοσπονδιακούς του FBI που είναι και αυτοί μπλεγμένοι σε περίπλοκες ιστορίες και κυβερνητικές συνωμοσίες. Μιλάμε για την εποχή του '60, των δολοφονιών του Τσαρλς Μάνσον, της προεδρίας του Νίξον, του πολέμου στο Βιετνάμ, των χίπηδων, όλων αυτών... Πολύ καλό βιβλίο! Ευχάριστο, με πολύ χιούμορ, αστείες σκηνές, πολλή μαστούρα, όμορφες εικόνες από σοκάκια, παραλίες και άλλα μέρη της Καλιφόρνια της εποχής, με πολύ καλούς χαρακτήρες, αλλά το τέλος δεν ήταν τόσο καλό, ήθελα κάτι πιο δυνατό και μέσα στο κλίμα του βιβλίου. Αλλά πέρασα πολύ καλά όλες αυτές τις ημέρες. Ο Τόμας Πίντσον είναι μέσα στους αγαπημένους μου συγγραφείς πλέον, και το επόμενο προς ανάγνωση βιβλίο του είναι το Η Συλλογή των 49 στο σφυρί. Τα τρία τέρατα που απομένουν δεν ξέρω πότε θα τα διαβάσω, τα φοβάμαι λίγο...

 

edit: Θα γινόταν πολύ γαμάτη ταινία...

 

 

-Ιούλιος

 

60. Τόμας Πίντσον, "Έμφυτο ελάττωμα", εκδόσεις Καστανιώτη, 2011, σελ. 435(9/10)

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48. Το Παιχνίδι του Στέματος, Το Τραγούδι της Φωτιάς και του Πάγου, Βιβλίο Πρώτο, τόμος Β ', G. R. R. Martin, σελ. 462

Link to comment
Share on other sites

μιας και πιάσαμε τα 25 βιβλία πάμε μία σούμα

1.Παλιά,Πολύ Παλιά-Πέτρος Μάρκαρης(σελ 350)

2.Tooth & Nail-Ian Rankin(σελ 304)

3.Το σχήμα του Νερού-Andrea Camilleri(σελ 249)

4.Ληξιπρόθεσμα Δάνεια-Πέτρος Μάρκαρης(σελ 428)

5.Σκύλος Από Τερακότα-Andrea Camilleri(σελ 396)

6.Strip Jack-Ian Rankin(σελ 304)

7.The Black Book-Ian Rankin(σελ 352)

8.The Night Watch-Sergei Lukyanenko(σελ 531)

9.Shadow Prowler-Alexey Pehov(σελ 381)

10.Ο Μεγάλος Ύπνος-Ρέιμοντ Τσάντλερ(σελ 321)

11.Μοιραίοι Αντικατοπτρισμοί-Πέτρος Μαρτινίδης(σελ 300)

12.Ο Κλέφτης Της Μεσημβρίας-Αντρέα Καμιλλέρι(σελ 361)

13.Grave Peril-Jim Butcher(σελ 426) Δεύτερη Ανάγνωση

14.Summer Knight-Jim Butcher(σελ 404)

15.Death Masks-Jim Butcher(σελ 408)

16.Γκαττερ-Ντορίνα Παπαλιού(σελ 262)

17.Misterioso-Arne Dahl(σελ 491)

18.Blood Rites-Jim Butcher(σελ 452)

19.The Complaints-Ian Rankin(σελ 452)

20.Μίσος και Αίμα-Arne Dahl(σελ 516-518)

21.Το γεράκι της Μάλτας-Ντάσιελ Χάμμετ(σελ 300)

22.Σαν Δαιμόνας Μπροστά Μου-Ρουθ Ρεντέλ(σελ 262-268)

23.Dead Beat-Jim Butcher(σελ 498)

 

24.Σολάρις-Στάνισλαβ Λεμ(σελ 318)

25.I Am Not A Serial Killer-Dan Wells(σελ 281)

 

 

 

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

49. Το Δάσος των Σκιών, The Cleric Quintet Βιβλίο Δεύτερο, Ρ. Σαλβατόρε, σελ. 326

 

Edit: ορθογραφικό

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

25.I Am Not A Serial Killer-Dan Wells(σελ 281)

 

Πώς σου φάνηκε αυτό; Εγώ το θεώρησα ένα από τα πολύ φρέσκα πράγματα που έχω διαβάσει τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

1) Maria Stone - Η Αποτυχημένη Πριγκίπισσα Και Άλλες Ιστορίες με Κακό Τέλος (σελ. 118)

2) John A. Lindqvist - Άσε το Κακό να μπει (σελ. 572)

3) Suzanne Collins - Αγώνες Πείνας (σελ. 407)

4) Παναγιώτης Χατζημωησιάδης - Αστοχία Υλικού (σελ .219)

5) Ketchum / Laymon / Lee - Ξεσκαρτάρισμα (σε. 237)

6) J. D. Salinger - Ο Φύλακας στη Σίκαλη (σελ. 255)

7) Ντίνος Χατζηγιώργης - Νυχτερινή Παράδοση (σελ. 172)

8) B. Rodman, L. Nelson, S. Heston - Kill Phil (σ. 280)

9) Timothy Taylor - Η προϊστορία του σεξ (σ. 348)

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ....

Δεν το είδα στην αρχή του και τώρα δεν θυμάμαι πολλά πολλά...

 

Για να δούμε.

 

1) Flynn, Gillian Σκοτεινός Τόπος (475)

2) Graham Masterton Καθρέπτης (331)

3) Graham Masterton Τένγκου (332)

4) Ειρήνη Χειρδάρη Η Αθήνα Δαγκώνει (127)

5) Stephen King The Dome (1168)

6) Robert Jordan Ο Οφθαλμός του Κόσμου Α (518)

7) Robert Jordan Ο Οφθαλμός του Κόσμου Β (483)

8) Robert Jordan Το μεγάλο κυνήγι Α (448)

9) Robert Jordan Το μεγάλο κυνήγι Β (432)

10) Robert Jordan Ο Αναγεννημένος Δράκοντας Α (428)

11) Robert Jordan Ο Αναγεννημένος Δράκοντας Β (448)

12) Robert Jordan Η άνοδος της Σκιάς Α (728)

13) Robert Jordan Η άνοδος της Σκιάς Β (680)

 

Δεν θυμάμαι άλλα για την ώρα... Μόλις θυμηθώ θα επιστρέψω...

Edited by Cosmo
Link to comment
Share on other sites

Το πέταγμα των πελαργών. Ένα αξιολογότατο θρίλερ, με σασπένς, μυστήριο, φοβερές αποκαλύψεις, τρομερά μυστικά και ξέφρενη φαντασία. Με το βιβλίο αυτό ταξίδεψα σε διάφορα σημεία του πλανήτη, στην Γαλλία, στην Σλοβακία, στην Βουλγαρία, στο Ισραήλ, στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία, και τέλος στην Ινδία. Πολύ παραστατικές περιγραφές όλων των τοπίων, πολύ καλά σκιαγραφημένοι χαρακτήρες, δυνατή γραφή και πλοκή που σπάει κόκαλα. Γίνονται πράγματα και θάματα και δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί σίγουρα θα κάνω κάποιο spoiler. Το τέλος αρκετά καλό, αλλά λίγο γρήγορο, κάπως απότομο. Κατά τ'άλλα, η ατμόσφαιρα ήταν το κάτι άλλο. Σαν να έβλεπες μια καλογυρισμένη ταινία. Νομίζω ότι θα γίνει και ταινία κιόλας, απ'όσο βλέπω στο IMDb.

-Ιούλιος

 

60. Τόμας Πίντσον, "Έμφυτο ελάττωμα", εκδόσεις Καστανιώτη, 2011, σελ. 435(9/10)

61. Ζαν-Κριστόφ Γκρανζέ, "Το πέταγμα των πελαργών", εκδόσεις Libro, 2002, σελ. 454(9/10)

Link to comment
Share on other sites

25.I Am Not A Serial Killer-Dan Wells(σελ 281)

 

Πώς σου φάνηκε αυτό; Εγώ το θεώρησα ένα από τα πολύ φρέσκα πράγματα που έχω διαβάσει τελευταία.

 

ναι είναι πολύ ωραίο βιβλίο

δεν θα το έλεγα και ιδιέταιρα φρέσκο μιας και μοιάζει αρκετά με τον ντεξτεράκο(αλλά ανώτερο)

καλογραμμένο ,ωραίος κεντρικός χαρακτήρας και έξυπνη χρήση του υπερφύσικου στοιχείου(γκουχ ντέξτερ γκούχ)

το μόνο αρνητικό είναι ότι η ιστορία ξετυλίγεται αρκετά γρήγορα(αν και στην ουσία πρόκειται για θετικό μιας και αρχίζει το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του βιβλίου)

απλά θα ήθελα και ένα ούμπερ φάιναλ τουίστ

και σίγουρα θα διαβάσω τα υπόλοιπα δύο μέχρι το τέλος του χρόνου)

υ.γ διαβάζεις elitistbookreviews ; :p (εγώ προσωπικά από κει το έμαθα το βιβλίο)

Edited by joidv
Link to comment
Share on other sites

Ιανουάριος

1.Το υπόγειο - Φίοντορ Ντοστογιέφσκι σελ.126 10/10

2.The picture of Dorian Gray - Oscar Wilde σελ.177 10/10

3.Chess - Stefan Zweig σελ.76 9/10

Φεβρουάριος

4.Το φεγγάρι έπεσε - Τζων Στάινμπεκ σελ.119 πάρα πολύ καλό βιβλίο που θίγει τη σχέση κατακτητή/κατακτημένου 9/10

5.Η φιλοσοφία στο Μπουντουάρ - Μαρκήσιος Ντε Σαντ σελ.230 9/10

6.Τεχνάσματα του έρωτα και άλλες ιστορίες - Μαρκήσιος Ντε Σαντ (Το διάβασα πάρα πολύ ευχάριστα μέσα σε ένα πρωινό.Πολύ όμορφες ιστορίες) σελ.195 8/10 Μάρτιος

7.George Orwell-1984 σελ.325 (στα αγγλικά)-Από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ μου...Δε ξέρω τι να πω.Απλά δε το άφηνα κάτω.Όταν ξεκινούσα το διάβασμα πραγματικά χανόμουν στον αγχωτικό κόσμο του βιβλίου. 10/10

8.Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ-Η.P.Lovecraft εκδόσεις Αίολος 246 σελ. Είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζω από αυτόν τον συγγραφέα.Πραγματικά ξέρει να γράφει τρόμο..το διάβαζα μέσα σε τάξη και κάθε φορά που επέστρεφα σε αυτό από τον εκάστοτε περισπασμό βυθιζόμουν ξανά στην ατμόσφαιρά του.Σίγουρα θα διαβάσω κι άλλα αλλά στο πρωτότυπο αυτή τη φορά. 9/10.

Απρίλιος

9.Ο φύλακας στη Σίκαλη-J.D.Salinger.Εκδόσεις επίκουρος.σελ 255. Εξ αρχής το μετάνιωσα που το πήρα στα Ελληνικά,αν και η μετάφραση που έχει γίνει είναι νομίζω πολύ καλή.Δεν έχω δει ποτέ καλύτερη αφήγηση όλων αυτών των "μικρών" σκέψεων που περνάνε από το μυαλό μας.Πραγματικά κλασσικό ανάγνωσμα.Το πήρα και στην Αγγλική έκδοση για να απολαύσω και το phony στο πρωτότυπο..9/10.

10.Εσύ είσαι...και να το θυμάσαι-Έκτορας Ιωάννου. σελ 421.Λοιπόν...νέοι έλληνες συγγραφείς.Για κάποιο λόγο τα βιβλία που εκδίδονται σήμερα στην Ελλάδα είναι ενός παρόμοιου μοτίβου και σχεδόν πάντα στερούνται ύφους και λογοτεχνικού πλούτου έχοντας απλά ένα ευπώλητο δήθεν ανατρεπτικό σενάριο για σπόνδυλο.Ευχάριστα με είχε εκπλήξει ο Αύγουστος Κορτώ.Ο Έκτορας από την άλλη με έκανε να θέλω να πετάξω το βιβλίο συνέχεια.Το ύφος είναι πολύ "κουμπωμένο".Οι ήρωες είναι καρικατούρες.Το βιβλίο είναι γεμάτο Show και χωρίς σχεδόν καθόλου Tell.Έχει να κάνει ας το πούμε με μια γνωριμία μέσω facebook και δεν έχει παραπάνω από 5-6 συνομιλίες των 10 γραμμών...Δε συμπάθησα κανέναν ήρωα,δε με έπεισε κανένας ήρωας και το τέλος...δυστυχώς το περίμενα φρικτά...4/10..

Μάιος

11.Απολογία Σωκράτους - Πλάτων σελ.123 (εκδόσεις κάκτος). Είναι πολύ λυπηρό το ότι ο μέσος Έλληνας θεωρεί την αρχ.ελλ γραμματεία σαν κάτι ξένο, εξωγήινο και εξειδικευμένο για τους αρχαιολόγους/μελετητές. Τα έργα τους μπορούν να διαβαστούν όπως ένα οποιοδήποτε βιβλίο, και έχουν τόση ζωντάνια που εκπλήσει. Όπως επίσης είναι εκπληκτικό το πόσο λογικά σκεφτόταν χωρίς τα επιστημονικά μέσα που έχουμε σήμερα. Η προσωπικότητα του Σωκράτη όπως τη δίνει ο Πλάτωνας είναι πραγματικά μαγευτική. Η Αθήνα του τότε μοιάζει με τόσες και τόσες "Αθήνες" του τώρα.. 10/10.

12.Η μπαλάντα της φυλακής του Ρήντινγκ. - Ο.Wilde. σελ 89 Μια έκδοση που είχε το κείμενο στο αγγλικό πρωτότυπο και σε απόδοση στα ελληνικά. Ομολογώ πως δε με ενθουσιασε η απόδοση και δεν την έλαβα υπόψη καθόλου. Ο κ. Wilde είναι εκπληκτικός και στην ποίηση και καταφέρνει να περάσει όλη τη μελαγχολία μιας αγγλικής φυλακής και ενός μελλοθανάτου. 9/10

13.Ο αναρχικός τραπεζίτης - Φ.Πεσσόα. σελ 70 (εκδόσεις εξάντας) Ένα εκπληκτικό βιβλίο με πολιτικό/καυστικό χαρακτήρα. Δε το άφησα κάτω μέχρι να το τελειώσω (στη ουρά μιας εφορίας :D ).Ένας τραπεζίτης κάνει ανάλυση του γιατί και πως ήταν και εξακολουθεί να είναι αναρχικός..και μάλιστα όχι μονάχα στη θεωρία. 9/10

14.Φανταστικές Ιστορίες - Γκυ ντε Μοπασάν σελ 158 . 10 ιστορίες με έντονο το μεταφυσικό στοιχείο και τον τρόμο. Είναι η πρώτη φορά που διαβάζω έργα του και πραγματικά, πέρα από το ότι είναι δεξιοτέχνης του τρόμου και με έκανε να ανατριχιάσω και να κοιτάξω πάνω από τον ώμο πάνω από μια φορά, είναι και εκπληκτικός στο γράψιμο και στις ολοζώντανες περιγραφές..Οι λέξεις είναι διαλεγμένες με υπέροχο τρόπο. Το πανδοχείο ειδικά, μια από τις ιστορίες μου θύμισε πολύ ένα σύγχρονο έργο του King....Εξαιρετικές περιγραφές του παρισιού, των ευγενών και του κλίματος της όλης εποχής 9,5/10

15. Η περι θεού αυταπάτη - Richard Dawkins (δυστυχώς δε το έχω κοντά μου για να δω αριθμό σελίδων) Είμαι γενικά σκεπτικιστής απέναντι σε βιβλία τέτοιου τύπου. Όχι για τα πιστεύω μου, αυτό είναι κάτι που δε με ενδιαφέρει. Απλά τα βιβλία αμερικανών/βρετανών συγγραφέων περί θρησκείας και εκλαϊκευμένης επιστήμης είναι πάντα λίγο...corny να το πω...κάπως....σα να είναι εμπορεύματα και όχι κανονικά βιβλία. Ο κ. Dawkins λοιπόν είναι πρώτον ένας άνθρωπος με εξαιρετικό χιούμορ και με γνώσεις σε πάρα πολλά πεδία. Η επιχειρηματολογία του υπέροχη και λογικότατη. Το μόνο που είναι υπερβολικό είναι ότι στο μεγαλύτερο μέρος του το βιβλίο έχει να κάνει με την κόντρα δημιουργιστών και εξελικτικών (που έχει πολύ μεγάλη διάσταση κυρίως στις ΗΠΑ) και μεγάλη συσχέτιση της θρησκευτικότητας με την θεωρεία της εξέλιξης και συγκεκριμένα με τα μιμίδια που μπορεί να ξενίσει κάπως τον όχι και τόσο εξειδικευμένο αναγνώστη. 9/10

 

Ιούνιος

16.Κάιν-Ζοζέ Ζαραμάγκου. (δε θυμάμαι αριθμό σελίδων,δε το έχω κοντά μου-μικρό είναι πάντως) Πολύ ευχάριστο,με εξαιρετικό χιούμορ και άκρως καυστικό για πτυχές του Βιβλικού κόσμου αλλά και για την κοινωνία γενικά.Το πρώτο βιβλίο του που διάβασα και πραγματικά τον αγάπησα αυτόν τον συγγραφέα.

17.Ο Σύντροφος Πολύφημος και η Μισή Αλήθεια.-Θανάσης Καρτερός (σελ 165) Μια συλλογή μικρών ιστοριών από ένα φανταστικό πρόσωπο της αριστεράς το οποίο με διάφορες ιστορίες του ακολουθεί στην ουσία την πορεία της αριστεράς στην Ελλάδα μετά το 40 με χιούμορ και αλληγορία. Αρκετά καλές μερικές από τις ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ακριβώς στη μέση. Σα να μου φαίνεται πως θα τα πιάσω τα εκατό φέτος.

 

50. Βόλτα στο Φεγγάρι, Δημήτρης Νίκου, σελ.143

Link to comment
Share on other sites

1. Black Trillium, Marion Bradley - Julian May - Andre Norton (p. 491)

2. Φαντασίωση και Φαντασία: Η Γλώσσα της Κριτικής, R.L. Brett (σ.103)

3. Lords and Ladies, Terry Prachett (p. 384)

4. Για το Λαθρεμπόριο Γυναικών και Η Τραγωδία της Γυναικείας Χειραφέτησης, Emma Goldman (σ. 88)

5. Εισαγωγή στη Θεωρία της Λογοτεχνίας, Terry Eagleton (σ. 332)

6. Γοτθικές Ιστορίες από Βικτωριανές Συγγραφείς, συλλογή διηγημάτων (σ. 457)

7. Hogfather, Terry Prachett (p. 432)

8. Literary Theory: A Very Short Introduction, Jonathan Culler (p. 150)

9. The Benefactor, Susan Sontag (p. 276)

10. Wild Seed, Octavia E. Butler (p. 276) - Seed to Harvest

11. Mind of my Mind, Octavia E. Butler (p. 175) - Seed to Harvest

12. Clay's Ark, Octavia E. Butler (p. 172) - Seed to Harvest

13. Patternmaster, Octavia E. Butler (p. 143) - Seed to Harvest

14. A Game of Thrones, George R.R. Martin (p. 840) - 2η ανάγνωση

15. Anthem, Ayn Rand (p. 70)

16. Αυτονομίες και Χειραφετήσεις, Raul Zibechi (σ. 357)

17. Lord of Light, Roger Zelazny (p. 290)

18. Φεμινιστική Θεωρία και Πολιτισμική Κριτική, επιμ. Αθηνά Αθανασίου (σ. 621)

19. The Watch, Dennis Danvers (p. 368)

20. The Handmaid's Tale, Margaret Atwood (p. 324)

21. Ερμηνεία και Υπερερμηνεία [δοκίμιο], Umberto Eco, Stefan Collini, Richard Rorty, Jonathan Culler, Christine Brooke-Rose (σ. 197)

22. Survivor, Octavia E. Butler (p. 187)

23. Αποδόμηση: θεωρία και κριτική μετά το δομισμό, Jonathan Culler (σ. 505)

24. The Left Hand of Darkness, Ursula K. Le Guin (p. 256)

25. Assassin's Apprentice, Robin Hobb (p. 435) - Farseer Trilogy 1

26. Royal Assassin, Robin Hobb (p. 657) - Farseer Trilogy 2

Link to comment
Share on other sites

υ.γ διαβάζεις elitistbookreviews ; :p (εγώ προσωπικά από κει το έμαθα το βιβλίο)

 

Όχι, γνώρισα τον Wells πέρυσι στο World Horror Convention στο Μπράιτον, και για να πω την αλήθεια, τα δύο πρώτα βιβλία του ήταν στο πακέτο που έδωσαν τσαμπέ στους συμμετέχοντες (το οποίο περιλάμβανε και απίστευτη σαβούρα, η οποία πετάχτηκε πάραυτα).

Link to comment
Share on other sites

51. Ο Βοσκός της Αντίπερα Όχθης, Κώστας Ζωτόπουλος, σελ. 109

Link to comment
Share on other sites

1. ... και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός, Εκδόσεις Τρίτων (248)

2. Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής - Παναγιώτης Κούστας, Εκδόσεις Τρίτων (154)

3. Παγιδευμένος στα γρανάζια - Jerome Kerviel, μετάφραση Ιωάννα Συρίγου, Εκδόσεις Παπαδόπουλος (215) (non-fiction)

4. Homicide-A year on the killing streets - David Simon (646) (non-fiction)

5. Streetcar Dreams, and other midnight fancies - Richard Bowes (177)

6. When she was good - Philip Roth (306)

7. The Next 100 Years - George Friedman (253)

8. The Swarm - Frank Schatzing (881)

9. Treasure Islands, Tax Havens and the Men Who Stole the World - Nicholas Shaxson (317) non-fiction

10. Extinction Journals (και μαζί και το διήγημα "The sharp dressed man at the end of the line") - Jeremy Robert Johnson (88+9=97)

11. The Woman - Jack Ketchum & Lucky McKee (202)

12. Wish you weren't here - an anthology of seaside horror - edited by Stephen Jones (204)

13. Cell - Stephen King (475)

14. Angel Dust Apocalypse (μείον το το διήγημα "The sharp dressed man at the end of the line" που είχα ήδη διαβάσει μαζί με το #10) - Jeremy Robert Johnson (180-9=171)

15. Νυχτερινή Παράδοση - Ντίνος Χατζηγιώργης (172)

16. Civilization, The Rest and the West - Niall Ferguson (347) non-fiction

17. Οικογένεια Νικολαϊδη - Ζουζέπ Μ. Κιντάνα, μετάφραση Αυγή Σαράφη, Εκδόσεις Λαγουδέρα (362)

 

18. The Tommyknockers - Stephen King (979)

 

Το τρίτο τούβλο της χρονιάς (τούβλο = πάνω από 500 σελίδες), και, ω, γκοντ, άι λάβντ ιτ! Χίλια ευχαριστώ σε όσους επέμειναν να το διαβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Γυάλινη Πόλη. Μέσα σε λίγες ώρες τελείωσα το περίεργο βιβλίο του Όστερ. Μικρό σε μέγεθος, 178 σελίδες ιστορίας συν 13 σελίδες στο τέλος με σχόλια και κριτικές εφημερίδων, και καταπληκτική γραφή, που κυλούσε σαν νεράκι και οι σελίδες γύρναγαν από μόνες τους ανά λεπτό, γι'αυτό και το τελείωσα τόσο γρήγορα χωρίς να το καταλάβω. Πολύ θετικό στοιχείο αυτό για τον Όστερ, δεν ξέρω αν ισχύει και για άλλα βιβλία που έχει γράψει, αυτό ήταν το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα που διάβασα, αλλά μπορώ να πω ότι έμεινα αρκετά ευχαριστημένος, αν και λίγο μπερδεμένος με την ιστορία. Μάλλον έπαιξε με το μυαλό μου ο συγγραφέας, μπέρδεψε πραγματικότητα και φαντασία για να με μπερδέψει, για να βγάλω λάθος συμπεράσματα για το τέλος του βιβλίου-αν έχει τέλος δηλαδή... Ήταν πραγματικά γεγονότα αυτά που διάβασα, ο συγγραφέας μπέρδεψε τους χαρακτήρες για να μπερδέψει εμένα; Ποιος ήταν τελικά ο Κουίν, ποιος ο Στίλμαν, τι έγινε ακριβώς στο τέλος, που χάθηκαν αυτοί οι δυο; Ίσως έχω μια κάποια ιδέα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος... Αύριο θα αρχίσω το Φαντάσματα, δεύτερο μέρος της τριλογίας. 88 σελιδούλες μόνο, αλλά αναμένεται να είναι το ίδιο περίεργο, το ίδιο... μπερδευτικό(άκου λέξη που βρήκα).

-Ιούλιος

 

60. Τόμας Πίντσον, "Έμφυτο ελάττωμα", εκδόσεις Καστανιώτη, 2011, σελ. 435(9/10)

61. Ζαν-Κριστόφ Γκρανζέ, "Το πέταγμα των πελαργών", εκδόσεις Libro, 2002, σελ. 454(9/10)

62. Πολ Όστερ, "Γυάλινη Πόλη", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1991, σελ. 178(9/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

25. Assassin's Apprentice, Robin Hobb (p. 435) - Farseer Trilogy 1

 

Είναι καλό; Μου το πήραν για δώρο.

Link to comment
Share on other sites

33. Το Στοίχημα των Ανθρώπων, Μιχάλης Σπέγγος, σελ 511

34. Το τρομακτικό μυστικό του Αϊνστάιν, Ανδρέας Καπανδρέου, σελ. 156

35. Οι Ναΐτες πετάχτηκαν δίπλα, Γιώργος Τσαντίκος, σελ. 126

36. Ο τρόμος του Ντάνγουιτς, Χ.Φ. Λάβκραφτ, σελ. 169

37. Λάχεσις, Σοφία Στεφανία Καρκαμάνη, σελ. 142

38. Ο ναός του τρόμου, Χ.Φ. Λάβκραφτ, σελ. 210

Μόλις πριν λίγο μου έστειλε μήνυμα η συγγραφέας ότι δεν τη λένε Σοφία... Εμένα πώς μου κόλλησε το Σοφία μπορεί να μου πει κάποιος;dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσματα. Όπως αναμενόταν, το τελείωσα μέσα σε λιγότερες από δυο ώρες, με διάλειμμα για φαγητό και μια βόλτα έξω! Καθαρά μου πήρε μια συνεχόμενη ώρα και κάτι ψιλά. Αρχίζει να μου αρέσει ο Πολ Όστερ, τελικά. Ο Γουάιτ, βρίσκει τον Μπλου, που είναι ιδιωτικός ντετέκτιβ και μαθητής του μεγάλου ντετέκτιβ με το όνομα Μπράουν, και του λέει να παρακολουθεί τον Μπλακ, και να στέλνει εβδομαδιαίες αναφορές σε μια θυρίδα, και έτσι θα δέχεται και μια επιταγή. Ο Μπλου παρακολουθεί για πάρα πολύ καιρό τον Μπλακ. Είναι ακριβώς έτσι όμως; Είναι ο κυνηγός, ή μήπως ξαφνικά γίνεται ο κυνηγημένος; Τελικά, ο Μπλακ τι είναι; Εξαιρετικό βιβλίο κατά την γνώμη μου, με το μυστήριο του, την ενδιαφέρουσα πλοκή του, την υπέροχη γραφή, και το πολύ καλό τέλος. Κάλλιστα θα μπορούσα να του βάλω 10, όπως και του προηγούμενου βιβλίου, ή έστω 9.5, αλλά το 9 ταιριάζει παραπάνω, γιατί θα αδικούσα άλλα βιβλία με περισσότερη δράση κλπ κλπ.

-Ιούλιος

 

60. Τόμας Πίντσον, "Έμφυτο ελάττωμα", εκδόσεις Καστανιώτη, 2011, σελ. 435(9/10)

61. Ζαν-Κριστόφ Γκρανζέ, "Το πέταγμα των πελαργών", εκδόσεις Libro, 2002, σελ. 454(9/10)

62. Πολ Όστερ, "Γυάλινη Πόλη", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1991, σελ. 178(9/10)

63. Πολ Όστερ, "Φαντάσματα", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1991, σελ. 84(9/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Το κλειδωμένο δωμάτιο. Και ήρθε το τρίτο και τελευταίο βιβλίο της τριλογίας της Νέας Υόρκης, για να με μπερδέψει με το τέλος. Στο τρίτο μέρος έχουμε έναν τύπο που μιλάει σε πρώτο πρόσωπο, ο οποίος βρίσκεται σε αναζήτηση του καλύτερού του φίλου από τα παιδικά και εφηβικά χρόνια, του Φάνσοου, ο οποίος είναι ένας περίεργος χαρακτήρας αλλά και δυνατός συγγραφέας. Ο Φάνσοου, ήταν παντρεμένος με μια κοπέλα, την Σόφι, και μετά από λίγο καιρό, εξαφανίστηκε, και άφησε πίσω του τόσο την κοπέλα και ένα αγέννητο παιδί, όσο και κάποια χειρόγραφα. Η Σόφι, αφού έβαλε έναν ντετέκτιβ, τον Κουίν, που στ'αλήθεια δεν είναι ντετέκτιβ αλλά συγγραφέας αστυνομικών βιβλίων, αλλά αυτή είναι μια άλλη ιστορία, και ο οποίος είναι ο ίδιος Κουίν του πρώτου βιβλίου(Γυάλινη Πόλη), και μετά από αρκετό ψάξιμο δεν βρήκε τίποτα και εξαφανίστηκε και αυτός, τελικά απευθύνεται στον τύπο που περιγράφει σε πρώτο πρόσωπο το βιβλίο, και το όνομά του δεν εμφανίζεται ποτέ, για να ασχοληθεί με τα χειρόγραφα για να εκδοθούν. Τα χειρόγραφα εκδίδονται, έχουν τεράστια επιτυχία, ο φίλος του Φάνσοου παντρεύεται την Σόφι και ουσιαστικά παίρνει την θέση του. Για μια βιογραφία του Φάνσοου, ο φίλος του αρχίζει να αναζητεί την ιστορία του Φάνσοου από τότε που χώρισαν όταν ήταν έφηβοι μέχρι τότε που εξαφανίστηκε, και τελικά τον βρίσκει στο τέλος. Ή μάλλον ο Φάνσοου τον βρίσκει. Εδώ προκύπτουν κάποια ερωτήματα. Ο Φάνσοου είναι κάποιος από τους χαρακτήρες του πρώτου βιβλίου της τριλογίας; Ο ομιλητής του πρώτου βιβλίου, που "εμφανίζεται" στο τέλος σαν φίλος του Πολ Όστερ, έχει κάποια σχέση με τον ομιλητή του δεύτερου βιβλίου, που επίσης "εμφανίζεται" στο τέλος, με τον ομιλητή του τρίτου βιβλίου, του φίλου του Φάνσοου δηλαδή, ή όχι; Έχω και άλλα ερωτήματα αλλά βαριέμαι να βάζω spoiler τώρα. Πάντως, το τρίτο βιβλίο, με κάποια links, ειδικά στο τέλος, σε οδηγεί πάλι στα δυο προηγούμενα. Αρκετά μεταμοντέρνα αστυνομική τριλογία, με γρίφους, μπερδέματα, μίξη πραγματικότητας και φαντασίας, ποιος είσαι εσύ, ποιος είμαι εγώ, κρίσεις ταυτότητας, αντικατοπτρισμούς και άλλα μεταμοντέρνα που με κάνουν να σαστίζω λίγο, η αλήθεια είναι, αλλά μιλάμε για ένα κλασικό έργο, με υπέροχη γραφή. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα το ξαναδιαβάσω φυσικά.

-Ιούλιος

 

60. Τόμας Πίντσον, "Έμφυτο ελάττωμα", εκδόσεις Καστανιώτη, 2011, σελ. 435(9/10)

61. Ζαν-Κριστόφ Γκρανζέ, "Το πέταγμα των πελαργών", εκδόσεις Libro, 2002, σελ. 454(9/10)

62. Πολ Όστερ, "Γυάλινη Πόλη", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1991, σελ. 178(9/10)

63. Πολ Όστερ, "Φαντάσματα", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1991, σελ. 84(9/10)

64. Πολ Όστερ, "Το κλειδωμένο δωμάτιο", εκδόσεις Ζαχαρόπουλος, 1991, σελ. 177(9/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1) Maria Stone - Η Αποτυχημένη Πριγκίπισσα Και Άλλες Ιστορίες με Κακό Τέλος (σελ. 118)

2) John A. Lindqvist - Άσε το Κακό να μπει (σελ. 572)

3) Suzanne Collins - Αγώνες Πείνας (σελ. 407)

4) Παναγιώτης Χατζημωησιάδης - Αστοχία Υλικού (σελ .219)

5) Ketchum / Laymon / Lee - Ξεσκαρτάρισμα (σε. 237)

6) J. D. Salinger - Ο Φύλακας στη Σίκαλη (σελ. 255)

7) Ντίνος Χατζηγιώργης - Νυχτερινή Παράδοση (σελ. 172)

8) B. Rodman, L. Nelson, S. Heston - Kill Phil (σ. 280)

9) Timothy Taylor - Η προϊστορία του σεξ (σ. 348)

10) Ερνέστο Σαμπάτο - Το τούνελ (σ. 173)

Θυμήθηκα γιατί, εκτός ειδικών περιπτώσεων , αποφεύγω τη ρεαλιστική μυθοπλασία. Τώρα ξέρω ότι ο θάνατος από βαρεμάρα είναι κυριολεκτικά δυνατός. Σε όσους μοιάζουν τα γούστα μας: Μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..