Jump to content

50 Βιβλία για το 2011


Nova
 Share

Recommended Posts

Οκ, να συνεχίσουμε την πολύ ωραία συνήθεια. Να παροτρύνω να σημειώνουμε και τις σελίδες του κάθε βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω την καθιερωμένη δυναμική αρχή μου; :lol: :book:

 

1. Ο ιδιωτικός βίος του Μάξουελ Σιμ, Τζόναθαν Κόου, σελ. 512.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω και 'γω δυνατά, αφού μόλις τελείωσα τη Λάμψη, του Στήβεν Κινγκ. Το βιβλίο το άρχισα στις 29 Δεκεμβρίου, και μόλις τώρα το τελείωσα. Πολύ δυνατή ιστορία, με τη γνωστή γραφή του Στήβεν Κινγκ. Πολύ καλό. Να δούμε ποιό θα είναι το επόμενο προς ανάγνωση.

 

 

-Ιανουάριος

 

1. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ποιος να το έλεγε; Όχι μόνο αρχίζω τη χρονιά με Τρόμο, αλλά το διάβασα και μέσα σε λίγες ώρες.

 

1. Το Στόμα του Διαβόλου, Αντώνη Κρύσιλλα (σελ.233)

Link to comment
Share on other sites

Kαλή μας χρονιά!

 

1) Μίστερ Τόρσο, Εντ. Λη, σελ. 66 (2η ανάγνωση, μου το θυμισε ο ΝτινΜακ)

Link to comment
Share on other sites

Λέω να μπω κι εγώ στο παιχνίδι φέτος :)

 

1) Μίστερ Τόρσο, Έντ.Λη, σελ. 66 (κι εγώ 2η ανάγνωση, το διάβασα στο Ελ.Βενιζέλος όταν έφευγα και το ξαναδιάβασα πριν καμιά ώρα) Βιβλίο για προσκύνημα.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι θα σας προλάβω και θα κόψω το νήμα, αλλά είστε γερά πιρούνια...

1)O υπόγειος ουρανός, Σώτη Τριανταφύλλου, εκδ Πόλις.

Link to comment
Share on other sites

1)O υπόγειος ουρανός, Σώτη Τριανταφύλλου, εκδ Πόλις.

 

Αν σου άρεσε, κατά τη γνώμη μου η Τριανταφύλλου έχει και καλύτερα (όπως το κλασσικό Σάββατο βράδυ στην άκρη της πόλης ή το Αύριο, μια άλλη χώρα). Βέβαια, έχει και χειρότερα...

 

Του Κόου εγώ το ξεκίνησα χτες το πρωί, αλλά φυσικά δεν το πρόλαβα για το 2010....

 

 

Link to comment
Share on other sites

1)O υπόγειος ουρανός, Σώτη Τριανταφύλλου, εκδ Πόλις.

 

Αν σου άρεσε, κατά τη γνώμη μου η Τριανταφύλλου έχει και καλύτερα (όπως το κλασσικό Σάββατο βράδυ στην άκρη της πόλης ή το Αύριο, μια άλλη χώρα). Βέβαια, έχει και χειρότερα...

 

Του Κόου εγώ το ξεκίνησα χτες το πρωί, αλλά φυσικά δεν το πρόλαβα για το 2010....

 

 

 

Xμ, ευκολοδιάβαστο, αλλά δεν ξετρελάθηκα. Το Αύριο, μια άλλη χώρα το σκέφτομαι να το πάρω κάποια στιγμή, αλλά προς το παρόν έχω ένα σωρό άλλα αδιάβαστα.

Link to comment
Share on other sites

Άντε, ας παίξω κι εγώ...

 

1) Μια Ιστορία με Κοκαϊνη - M.Agueev - Ροές - σελ. 214

Link to comment
Share on other sites

Καλή μας αναγνωστική χρονιά, καλοί μου.

 

1. Η πτώση του οίκου των Άσερ... και παραλλαγές, Έντγκαρ Άλλαν Πόε, Τόμας Ντις, Ρι Μπράντμπερυ, Μπράιαν Στέιμπλφορντ, σελ. 140

2. Ρετρό στην ομίχλη, Άγκαθα Κρίστι, σελ. 192

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες μέρες οι Αργίες!

 

2) Τσαρλς Μίνγκους - Χειρότερα κι από Σκυλιά - Εξάντας - σελ. 332

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω να χάσω; (ερώτηση, γράφουμε αυτά που τελειώσαμε ή αυτά που ξεκινήσαμε; )

 

1. Α. Πέρεθ-Ρεβέρτε - Ο ζωγράφος των μαχών (320)

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω να χάσω; (ερώτηση, γράφουμε αυτά που τελειώσαμε ή αυτά που ξεκινήσαμε; )

 

1. Α. Πέρεθ-Ρεβέρτε - Ο ζωγράφος των μαχών (320)

 

 

Αυτά που τελειώσαμε μέσα στο 2011, έστω και αν τα είχαμε αρχίσει νωρίτερα. Φαίνεται και από ποστ της trillian πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

1)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστικό του Νησιού των Σκελετών" - Ρόμπερτ Άρθουρ (183)

Link to comment
Share on other sites

Δικός μου σεμνός στόχος τα 30 (εκτός αν αρχίσω να γράφω...).

 

1) Maria Stone - Η Αποτυχημένη Πριγκίπισσα Και Άλλες Ιστορίες με Κακό Τέλος (σελ. 118)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που σας κόβω τη φόρα :p αλλα μήπως θα ήταν πιο χρήσιμο δίπλα από τα βιβλία να βάλει ο καθένας μια υποκειμένικη βαθμολογία με άριστα για παράδειγμα το 10, ώστε να έχει περισσότερο νόημα για τους αναγνώστες το τόπικ; Εγώ μπορεί να δω 5-10 βιβλία αλλά δε μου λέει κάτι. Εσυ το διάβασες, εγώ τι να κάνω, να το διαβάσω ή όχι; :s

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που σας κόβω τη φόρα :p αλλα μήπως θα ήταν πιο χρήσιμο δίπλα από τα βιβλία να βάλει ο καθένας μια υποκειμένικη βαθμολογία με άριστα για παράδειγμα το 10, ώστε να έχει περισσότερο νόημα για τους αναγνώστες το τόπικ; Εγώ μπορεί να δω 5-10 βιβλία αλλά δε μου λέει κάτι. Εσυ το διάβασες, εγώ τι να κάνω, να το διαβάσω ή όχι; :s

 

Δεν έχεις και άδικο. Εγώ θα το κάνω, με άριστα το 10. Φυσικά, για κάθε βιβλίο πάντα αφήνω και ένα σχόλιο, αλλά θα βάζω και μια βαθμολογία. Οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεχνάω συνεχώς να γράφω τι διαβάζω ας κάνω άλλη μία προσπάθεια και φέτος να τα μετρήσω! (Μου δώσανε αρκετά για δώρα που δεν είναι SFF οπότε θα έχω πολλά εκτός θέματος μάλλον)

 

1 - Το Ουράνιο Talk Show - Κωστάκης Ανάν (207)

Link to comment
Share on other sites

1)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστικό του Νησιού των Σκελετών" - Ρόμπερτ Άρθουρ (183)

 

2)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο του Θανάσιμου Διδύμου" - Ουΐλλιαμ Άρντεν (186)

3)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο της Σκιάς που Γελάει" - Ουΐλλιαμ Άρντεν (183)

Link to comment
Share on other sites

1) Η Τέχνη της Γραφής του Τσέχοφ (220)

Edited by antonisjk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..