Jump to content

50 Βιβλία για το 2011


Nova
 Share

Recommended Posts

Κυρίες και κύριοι, για πρώτη φορά στα χρονικά ο bladerunner (παράφραση του bookrunner) μένει πίσω σε αναγνωστικό ρυθμό! Τι να σημαίνει άραγε αυτό; Μια αν μη τι άλλο ιντριγκαδόρικη αρχή για το 2011.

Link to comment
Share on other sites

1)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστικό του Νησιού των Σκελετών" - Ρόμπερτ Άρθουρ (183)

2)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο του Θανάσιμου Διδύμου" - Ουΐλλιαμ Άρντεν (186)

3)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο της Σκιάς που Γελάει" - Ουΐλλιαμ Άρντεν (183)

4)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο του Πεδίου Μάχης Νούμερο 3" - Ουΐλλιαμ Μακέι (182)

 

5)Οι Φρουροί - Φιλ Μπλακ (155)

6)Τα Όρη του Θρήνου - Λόις ΜακΜάστερ Μπυζόλντ(116)

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το κλασικό αριστούργημα του Τζ. Ντ. Σάλιντζερ και ήταν όπως το περίμενα. Όσον αφορά την υπόθεση, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλώς ένα παιδί που τριγυρνάει μονάχο στη Νέα Υόρκη. Όμως δεν είναι η πλοκή που κάνει αυτό το βιβλίο ξεχωριστό. Είναι ο τρόπος γραφής, η αργκό και οι πολλές βρισιές, αλλά και οι σκέψεις που έχει αυτό το παιδί, ο Χόλντεν Κώλφηλντ, για τον κόσμο και τους ανθρώπους γύρω του. Ο Χόλντεν Κώλφηλντ είναι ένα παιδί που μπορεί να μην είναι καλός μαθητής και το ιδανικό παιδί για τους γονείς και τους μεγάλους, αλλά έχει τη δικιά του φιλοσοφία και ενδιαφέρεται για πράγματα που μένουν αδιάφορα στους υπόλοιπους-όπως π.χ. τι κάνουν οι πάπιες τον χειμώνα όταν παγώνει η λίμνη όπου ζουν. Αυτό με πέθανε-όπως θα έλεγε και ο ίδιος. Θεωρεί τους περισσότερους ανθρώπους κάλπηδες, άλλους λιγότερο και άλλους περισσότερο, που ενδιαφέρονται για το "φαίνεσθαι" και όχι για το "είναι". Αλλά δεν κρατάει κακία για κανέναν. Πολύ δυνατό και συγκινητικό βιβλίο, με πολύ καλές στιγμές και φιλοσοφικές σκέψεις καλυμμένες με την αργκό του πρωταγωνιστή. Δεν χρειάζεται η φιλοσοφία να είναι "βαριά" και γραμμένη από ακαδημαϊκούς και διανοούμενους, με δύσκολες και δυσνόητες λέξεις και νοήματα που πρέπει να έχεις βγάλει πενήντα πτυχία πάνω στη φιλοσοφία για να τα καταλάβεις, αλλά αρκεί αυτός ο μονόλογος αυτού του πιτσιρικά, για να σε βάλει να σκεφτείς και λίγο. Δυνατό βιβλίο, και το προτείνω. Διαβάζεται καλύτερα όταν είσαι νεότερος σε ηλικία, πάνω κάτω στην ηλικία του πρωταγωνιστή-άντε λίγο μεγαλύτερος.

-Ιανουάριος

 

1. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

2. Τόμας Πίντσον, "Βάινλαντ", εκδόσεις Χατζηνικολή, 1996, σελ. 447(10/10)

3. Φίλιπ Ντικ, "Προτελευταία αλήθεια", εκδόσεις Λυχνάρι, 2004, σελ. 294(9/10)

4. Κερτ Βόνεγκατ, "Μητέρα Νύχτα", εκδόσεις Γνώση, 1984, σελ. 242(10/10)

5. Τζ. Ντ. Σάλιντζερ, "Ο Φύλακας στη Σίκαλη", εκδόσεις Επίκουρος, 1978, σελ. 255(10/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Jack McDevitt: Seeker 372σ.

 

Brian Aldiss: Helliconia Spring 450σ. (εχω όλο το έργο σε έναν τόμο αλλά μια και κανονικά είναι τριλογία τα αναφέρω ξεχωριστά)

Link to comment
Share on other sites

-Ιανουάριος

 

1. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

2. Τόμας Πίντσον, "Βάινλαντ", εκδόσεις Χατζηνικολή, 1996, σελ. 447(10/10)

3. Φίλιπ Ντικ, "Προτελευταία αλήθεια", εκδόσεις Λυχνάρι, 2004, σελ. 294(9/10)

4. Κερτ Βόνεγκατ, "Μητέρα Νύχτα", εκδόσεις Γνώση, 1984, σελ. 242(10/10)

5. Τζ. Ντ. Σάλιντζερ, "Ο Φύλακας στη Σίκαλη", εκδόσεις Επίκουρος, 1978, σελ. 255(10/10)

6. Πωλ Μπόουλς, "Καλώς να πέσει", εκδόσεις Απόπειρα, 1993, σελ. 399(7/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το κλασικό αριστούργημα του Τζ. Ντ. Σάλιντζερ και ήταν όπως το περίμενα. Όσον αφορά την υπόθεση, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλώς ένα παιδί που τριγυρνάει μονάχο στη Νέα Υόρκη. Όμως δεν είναι η πλοκή που κάνει αυτό το βιβλίο ξεχωριστό. Είναι ο τρόπος γραφής, η αργκό και οι πολλές βρισιές, αλλά και οι σκέψεις που έχει αυτό το παιδί, ο Χόλντεν Κώλφηλντ, για τον κόσμο και τους ανθρώπους γύρω του. Ο Χόλντεν Κώλφηλντ είναι ένα παιδί που μπορεί να μην είναι καλός μαθητής και το ιδανικό παιδί για τους γονείς και τους μεγάλους, αλλά έχει τη δικιά του φιλοσοφία και ενδιαφέρεται για πράγματα που μένουν αδιάφορα στους υπόλοιπους-όπως π.χ. τι κάνουν οι πάπιες τον χειμώνα όταν παγώνει η λίμνη όπου ζουν. Αυτό με πέθανε-όπως θα έλεγε και ο ίδιος. Θεωρεί τους περισσότερους ανθρώπους κάλπηδες, άλλους λιγότερο και άλλους περισσότερο, που ενδιαφέρονται για το "φαίνεσθαι" και όχι για το "είναι". Αλλά δεν κρατάει κακία για κανέναν. Πολύ δυνατό και συγκινητικό βιβλίο, με πολύ καλές στιγμές και φιλοσοφικές σκέψεις καλυμμένες με την αργκό του πρωταγωνιστή. Δεν χρειάζεται η φιλοσοφία να είναι "βαριά" και γραμμένη από ακαδημαϊκούς και διανοούμενους, με δύσκολες και δυσνόητες λέξεις και νοήματα που πρέπει να έχεις βγάλει πενήντα πτυχία πάνω στη φιλοσοφία για να τα καταλάβεις, αλλά αρκεί αυτός ο μονόλογος αυτού του πιτσιρικά, για να σε βάλει να σκεφτείς και λίγο. Δυνατό βιβλίο, και το προτείνω. Διαβάζεται καλύτερα όταν είσαι νεότερος σε ηλικία, πάνω κάτω στην ηλικία του πρωταγωνιστή-άντε λίγο μεγαλύτερος.

 

-Ιανουάριος

 

1. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

2. Τόμας Πίντσον, "Βάινλαντ", εκδόσεις Χατζηνικολή, 1996, σελ. 447(10/10)

3. Φίλιπ Ντικ, "Προτελευταία αλήθεια", εκδόσεις Λυχνάρι, 2004, σελ. 294(9/10)

4. Κερτ Βόνεγκατ, "Μητέρα Νύχτα", εκδόσεις Γνώση, 1984, σελ. 242(10/10)

5. Τζ. Ντ. Σάλιντζερ, "Ο Φύλακας στη Σίκαλη", εκδόσεις Επίκουρος, 1978, σελ. 255(10/10)

 

Σωστά τα λες. Πολύ καλός αναγνωστικός μήνας μέχρι τώρα ο Γενάρης, δεν έχω παράπονα από τις επιλογές μου.

 

1)Ο Θάνατος του Μπάνι Μανρό, Nick Cave(240)-8/10

2)Το Παλτό και άλλες ιστορίες, Γκόγκολ(140) -9.5/10

3)Πώς να γράψετε ένα πραγματικά καλό μυθιστόρημα , James N.Frey(220)-7/10

4)On Writing Horror(260)-8/10

5)Ο Φύλακας στη Σίκαλη, Τζ.Ντ. Σάλιντζερ(256)-9.5/10

Link to comment
Share on other sites

5) Στέφανο Μπένι - Πνεύματα - Εκδόσεις Π. Τραυλός - σελ.405

 

(Wordsmith thx...)

Link to comment
Share on other sites

1. Black Trillium, Marion Bradley - Julian May - Andre Norton (p. 491) -->επιτέλους τέλος!!!

2. Φαντασίωση και Φαντασία: Η Γλώσσα της Κριτικής, R.L. Brett (σ.103)

 

Υ.Γ: Άσ' το καλό, σας βλέπω να ποστάρετε πέντε κι εφτά βιβλία, τα νεύρα μου! Του χρόνου θα μείνω εκτός τόπικ!

Link to comment
Share on other sites

-Ιανουάριος

 

1. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

2. Τόμας Πίντσον, "Βάινλαντ", εκδόσεις Χατζηνικολή, 1996, σελ. 447(10/10)

3. Φίλιπ Ντικ, "Προτελευταία αλήθεια", εκδόσεις Λυχνάρι, 2004, σελ. 294(9/10)

4. Κερτ Βόνεγκατ, "Μητέρα Νύχτα", εκδόσεις Γνώση, 1984, σελ. 242(10/10)

5. Τζ. Ντ. Σάλιντζερ, "Ο Φύλακας στη Σίκαλη", εκδόσεις Επίκουρος, 1978, σελ. 255(10/10)

6. Πωλ Μπόουλς, "Καλώς να πέσει", εκδόσεις Απόπειρα, 1993, σελ. 399(7/10)

7. Αλμπέρ Καμύ, "Ο Ξένος", εκδόσεις Πάπυρος, 1996, σελ. 94(8/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1. ... και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός, Εκδόσεις Τρίτων (248)

 

2. Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής - Παναγιώτης Κούστας, Εκδόσεις Τρίτων (154)

 

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Παναγιώτη που με έβγαλε από τη δύσκολη θέση να μην ξέρω τι να του πω όταν θα με ρωτήσει πώς μου φάνηκε το βιβλίο του, μιας μου έχει δώσει το δικαίωμα να δώσω μια απόλυτα ειλικρινή θετική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ ξεκίνησα το Ράγκταϊμ, του Ε.Λ. Ντόκτοροου, και αφού το έφτασα μέχρι τη διακοσιοστή σελίδα, περίπου, το άφησα αναγκαστικά γιατί είχε φτάσει κοντά δυο η ώρα το βράδυ, χωρίς καν να το καταλάβω! Μιλάμε για καταπληκτικό βιβλίο. Η γραφή πάρα μα πάρα πολύ καλή, και η ιστορία απλά απίθανη. Είναι μια οικογένεια, όπου δεν αναφέρονται τα ονόματα των μελών της, απλά η ιδιότητά τους. Πατέρας, Μητέρα, Παππούς, Μικρός Αδελφός της Μητέρας, Γιος του Πατέρα και της Μητέρας. Μέσα από ένα κάρο γεγονότα και τρελές ιστορίες, αυτά τα μέλη της οικογένειας, συνδέονται έμμεσα ή άμεσα, με πρόσωπα υπαρκτά και πολύ γνωστά σε όλους, αλλά και πρόσωπα που θα μπορούσαν να υπάρξουν, ή μπορεί και να υπήρξαν, αλλά δεν έγιναν πολύ γνωστά ή ο ρόλος τους ήταν μυστικός-ας πούμε. Χουντίνι, Γκόλντμαν, Φορντ, Τζ.Π. Μόργκαν, Φρόιντ, Ζαπάτα, είναι μερικά από τα ονόματα που συνδέονται με την οικογένεια αυτή, που προφανώς και είναι φανταστική. Με όλες αυτές τις ιστορίες, απεικονίζονται οι Ηνωμένες Πολιτείες των αρχών του 20ου Αιώνα. Η φτώχεια, η τεχνολογική ανάπτυξη, οι απεργίες, ο ρατσισμός, η μετανάστευση, ο πόλεμος. Πραγματικότητα και φανταστικά γεγονότα που θα μπορούσαν να είχαν συμβεί, γίνονται ένα, και ο συγγραφέας δίνει τη δυνατότητα στον αναγνώστη να καταλάβει την εποχή εκείνη, και με τις ωραίες περιγραφές, να δει κιόλας, τα μέρη και τους ανθρώπους, λες και είναι κάποια ταινία.

 

-Ιανουάριος

 

1. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

2. Τόμας Πίντσον, "Βάινλαντ", εκδόσεις Χατζηνικολή, 1996, σελ. 447(10/10)

3. Φίλιπ Ντικ, "Προτελευταία αλήθεια", εκδόσεις Λυχνάρι, 2004, σελ. 294(9/10)

4. Κερτ Βόνεγκατ, "Μητέρα Νύχτα", εκδόσεις Γνώση, 1984, σελ. 242(10/10)

5. Τζ. Ντ. Σάλιντζερ, "Ο Φύλακας στη Σίκαλη", εκδόσεις Επίκουρος, 1978, σελ. 255(10/10)

6. Πωλ Μπόουλς, "Καλώς να πέσει", εκδόσεις Απόπειρα, 1993, σελ. 399(7/10)

7. Αλμπέρ Καμύ, "Ο Ξένος", εκδόσεις Πάπυρος, 1996, σελ. 94(8/10)

8. Ε.Λ. Ντόκτοροου, "Ράγκταϊμ", εκδόσεις Επιλογή, 1993, σελ. 349(10/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

1) A Game of Thrones - Martin 807 σελίδες. Του βάζω 8. Στα κεφάλαια του Tyrion του βάζω 11.

2) A Clash of Kings - Martin 708 σελίδες. Του βάζω 9. Στον Theon βάζω -9. Ψόφος. Μακρύς κι επώδυνος. Κατά προτίμηση στα χέρια μου. +1 αν έχω και περίοδο. Στον Tyrion συνεχίζω να βάζω 11.

Edited by Sonya
Link to comment
Share on other sites

1) Stephen King - Μπλέιζ (σελ 317)

2) Ωρόρα - Ιστορίες με Τέρατα (σελ 259)

 

Υ.Σ:

Πάλι με βλέπω να τρώω την σκόνη σας...

 

Link to comment
Share on other sites

1. Το κορίτσι με το τατουάζ - Stieg Larsson (660)

2. Το κορίτσι που έπαιζε με τη φωτιά - Stieg Larsson (700)

3. Πέδρο Πάραμο - Juan Rulfo (260)

4. Άσε το κακό να μπει - John A. Lindqvist (572)

Link to comment
Share on other sites

1) A Game of Thrones - Martin 807 σελίδες. Του βάζω 8. Στα κεφάλαια του Tyrion του βάζω 11.

2) A Clash of Kings - Martin (και πάλι σε e-book, αλλά νομίζω είναι 1000+ σελίδες. Μιχάλη, Χρήστο, κάποιος να μου πει τον αριθμό). Του βάζω 9. Στον Theon βάζω -9. Ψόφος. Μακρύς κι επώδυνος. Κατά προτίμηση στα χέρια μου. +1 αν έχω και περίοδο. Στον Tyrion συνεχίζω να βάζω 11.

Νομίζω ότι είναι 100 σελίδες μικρότερο από το GoT στις 700 - Ναι, το κοίταξα, 708 χωρίς τα παραρτήματα

Link to comment
Share on other sites

Γουάου! Είχα λάθος πληροφόρηση που έλεγε ότι το πρώτο ήταν το μικρότερο και τα υπόλοιπα είχαν τετραψήφιο αριθμό σελίδων. Θα δείρω τον Βύρωνα. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Αίμα πάνω από την Πόλη. Μέτριο μου φάνηκε, μπορεί να έφταιξε και η μετάφραση, αλλά και η ιστορία δεν ήταν κάτι το συγκλονιστικό. Ο Κόκκινος Θερισμός πολύ καλύτερος...

 

-Ιανουάριος

 

01. Στήβεν Κινγκ, "Η Λάμψη", εκδόσεις Λιβάνη, 1992, σελ. 538(9.5/10)

02. Τόμας Πίντσον, "Βάινλαντ", εκδόσεις Χατζηνικολή, 1996, σελ. 447(10/10)

03. Φίλιπ Ντικ, "Προτελευταία αλήθεια", εκδόσεις Λυχνάρι, 2004, σελ. 294(9/10)

04. Κερτ Βόνεγκατ, "Μητέρα Νύχτα", εκδόσεις Γνώση, 1984, σελ. 242(10/10)

05. Τζ. Ντ. Σάλιντζερ, "Ο Φύλακας στη Σίκαλη", εκδόσεις Επίκουρος, 1978, σελ. 255(10/10)

06. Πωλ Μπόουλς, "Καλώς να πέσει", εκδόσεις Απόπειρα, 1993, σελ. 399(7/10)

07. Αλμπέρ Καμύ, "Ο Ξένος", εκδόσεις Πάπυρος, 1996, σελ. 94(8/10)

08. Ε.Λ. Ντόκτοροου, "Ράγκταϊμ", εκδόσεις Επιλογή, 1993, σελ. 349(10/10)

09. Ντάσιελ Χάμετ, "Αίμα πάνω από την πόλη", εκδόσεις ΒΙΠΕΡ, 1972, σελ. 181(5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

6) Εργαστήριο Ψυχολογικών Εφαρμογών & Σχεδιασμού/Τμήμα Επικοινωνίας & ΜΜΕ/Πανεπιστήμιο Αθηνών - Σχέσεις & Επικοινωνία των Φύλων - 2006 - σελ. 183

Link to comment
Share on other sites

1. ... και το τέρας - Μιχάλης Μανωλιός, Εκδόσεις Τρίτων (248)

 

2. Έξι δισεκατομμύρια τρόποι ζωής - Παναγιώτης Κούστας, Εκδόσεις Τρίτων (154)

 

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Παναγιώτη που με έβγαλε από τη δύσκολη θέση να μην ξέρω τι να του πω όταν θα με ρωτήσει πώς μου φάνηκε το βιβλίο του, μιας μου έχει δώσει το δικαίωμα να δώσω μια απόλυτα ειλικρινή θετική απάντηση.

 

Να πας να την γράψεις αναλυτικά την θετική σου απάντηση στο τόπικ του βιβλίου :tease: και θα υπάρξει ανταμοιβή :beer:

Link to comment
Share on other sites

1)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστικό του Νησιού των Σκελετών" - Ρόμπερτ Άρθουρ (183)

2)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο του Θανάσιμου Διδύμου" - Ουΐλλιαμ Άρντεν (186)

3)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο της Σκιάς που Γελάει" - Ουΐλλιαμ Άρντεν (183)

4)Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι Τρεις Ντετέκτιβ στο "Μυστήριο του Πεδίου Μάχης Νούμερο 3" - Ουΐλλιαμ Μακέι (182)

5)Οι Φρουροί - Φιλ Μπλακ (155)

6)Τα Όρη του Θρήνου - Λόις ΜακΜάστερ Μπυζόλντ(116)

 

7)Το Σπαθί των Σανάρα (Πρώτος τόμος) - Terry Brooks (388)

Link to comment
Share on other sites

1) Maria Stone - Η Αποτυχημένη Πριγκίπισσα Και Άλλες Ιστορίες με Κακό Τέλος (σελ. 118)

2) John A. Lindqvist - Άσε το Κακό να μπει (σελ. 572)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..