Jump to content

50 Βιβλία για το 2011


Nova
 Share

Recommended Posts

10)Ιστορίες του Λυκόφωτος - Stephen King(459)

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

 

1)Jack McDevitt: Seeker 372σ.

2)Brian Aldiss: Helliconia Spring 450σ. (εχω όλο το έργο σε έναν τόμο αλλά μια και κανονικά είναι τριλογία τα αναφέρω ξεχωριστά)

3)Joe Haldeman: Starbound 308 σ.

4)Joe Haldeman: The Accidental Time Machine 275σ.

5)Clifford Simak: Time abd Again 255σ.

6)Stephen Baxter: Timelike Infinity 153σ.

7)Stephen Baxter: Trenscendent 522σ.

8)I.Asimov: The Currents of Space 239σ.

9)I.Asimov: Pebble in the Sky 254σ

10)Fred Saberhagen: Berserkers, The Beginning 193σ.

11)Fred Saberhagen: Brother Assassin 159σ.

12)George Zebrowski: The Omega Point Trilogy 290σ.

13)Jack Finney: The Body Snatcers 226σ.

14)Robert Charles Wilson: The Chronoliths 301σ.

15)Paul McAuley: 400 Billion Stars 232σ.

16) John Meaney: Paradox 492σ.

17) Clifford Simak: City 242σ.

18) A. Reynolds: Troika 114 σ.

19)I.M.Banks: Lοοκ to Windward 403σ.

20)James Bliss: The Seedling Stars 185σ.

21)Kristine Kathryn Rusch: Diving into the Wreck 268σ.

22)Kristine Kathryn Rusch: City of Ruins 300σ.

23) James Gunn: The Listeners 192σ.

24) William Tenn: Of Men and Monsters 235σ.

 

26) A.Reynolds: Glactic North 332σ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεσκαρτάρισμα. Συλλογή τριών ιστοριών από αυτούς τους τρεις εξαιρετικούς συγγραφείς τρόμου, με μια κάπως κοινή αφετηρία, αν και ξέφυγαν κάπως, ο Λέιμον όχι και τόσο, αλλά ο Λι σίγουρα... Αλλά καθόλου μα καθόλου δεν με πείραξε! 1) Ρίτσαρντ Λέιμον - Ξεσκαρτάρισμα. Αυτό είναι που λέμε κλειστοφοβικό θρίλερ με πολύ σασπένς, αλλά επίσης είναι αυτό που λέμε ολίγον τι άρρωστο και κάπως νοσηρό. Απίστευτα καλογραμμένη ιστορία, μόλις η πρώτη που διαβάζω απ'αυτόν τον συγγραφέα (έχω και το Παλούκι στη Καρδιά στα αδιάβαστα), πολύ δυνατή ατμοσφαιρική ιστορία με πολλές σκηνές βίας, πολύ καλός ρυθμός, αρκετά δυνατοί χαρακτήρες για μια σύντομη ιστορία 70 σελίδων, φυσικά δεν παίρνει άριστα αλλά πολύ το 'φχαριστήθηκα. 8.5/10. 2) Έντουαρντ Λι - Σωτήριον Έτος 2202. Με διαφορά η καλύτερη ιστορία του βιβλίου, η μεγαλύτερη σε μέγεθος και η πιο "γεμάτη". Επιστημονική φαντασία με πολλά στοιχεία τρόμου, ή τρόμος με πολλά στοιχεία επιστημονικής φαντασίας, το μόνο σίγουρο είναι ότι ήταν άκρως απολαυστική ιστορία. Είχε πολύ πράμα, τι θρησκευτικοπολιτικοκοινωνικές αναλύσεις, τι προχωρημένη τεχνολογία, τι συνωμοσίες, τι περιπέτεια, τι σεξ, τι απόλυτο τρόμο, τα πάντα! Και με ένα τέλος άκρως ιντριγκαδόρικο και δυνατό. Με τόσες ιδέες θα μπορούσε να γραφεί ένας έπος 500-600 σελίδων και βάλε. Ο γνωστός καλός Λι που γνώρισα στο Οι γυναίκες με τα μαύρα. Εντάξει, έχει κάποιες εμμονές με το σεξ, τις ακραίες σκηνές... ακραίου τρόμου, οι ιστορίες του έχουν κάποια "αρρώστια" και πολλά παλπ στοιχεία (καθόλου κακό αυτό!), αλλά ο τρόπος που τα περιγράφει όλα και οι καταπληκτικές και ιντριγκαδόρικες ιδέες που έχει, σε παρασύρουν. 9/10. Τζακ Κέτσαμ - Στο λιβάδι των προβάτων. Η πιο αδύναμη ιστορία κατ'εμέ, αν τη συγκρίνει κανείς με τις άλλες δυο, αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε. Μια χαρά ιστορία ήταν σε γενικές γραμμές, καλογραμμένη και αρκετά ενδιαφέρουσα, με λίγο κυνικό χιούμορ, αλλά με αρκετά λιγότερη δράση και φαντασία σε σχέση με τις άλλες δυο... 8/10. Άρα γενικός μέσος όρος: 8.5/10.

 

-Δεκέμβριος

 

128. Πέτρος Τσαλπατούρος, "Έλος", εκδόσεις Ars Nocturna, 2009, σελ. 94(8/10)

129. Τζ. Σ. Λε Φανού, "Καρμίλα", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 144(8/10)

130. Τόμας Λουκ, "Φοβία", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 268(6.5/10)

131. Στήβεν Κινγκ, "Οργή", εκδόσεις Κέδρος, 1998, σελ. 261(8.5/10)

132. Γουίλιαμ Χάλαχαν, "Αναζητώντας τον Ιωσήφ Τάλυ", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 240(9/10)

133. Συλλογικό, "Ιστορίες με ζωντανούς νεκρούς, Νο 38", εκδόσεις Ωρόρα, 1994, σελ. 229(7/10)

134. Κέτσαμ, Λέιμον, Λι, "Ξεσκαρτάρισμα", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 237(8.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Ξεσκαρτάρισμα. Συλλογή τριών ιστοριών από αυτούς τους τρεις εξαιρετικούς συγγραφείς τρόμου, με μια κάπως κοινή αφετηρία, αν και ξέφυγαν κάπως, ο Λέιμον όχι και τόσο, αλλά ο Λι σίγουρα... Αλλά καθόλου μα καθόλου δεν με πείραξε! 1) Ρίτσαρντ Λέιμον - Ξεσκαρτάρισμα. Αυτό είναι που λέμε κλειστοφοβικό θρίλερ με πολύ σασπένς, αλλά επίσης είναι αυτό που λέμε ολίγον τι άρρωστο και κάπως νοσηρό. Απίστευτα καλογραμμένη ιστορία, μόλις η πρώτη που διαβάζω απ'αυτόν τον συγγραφέα (έχω και το Παλούκι στη Καρδιά στα αδιάβαστα), πολύ δυνατή ατμοσφαιρική ιστορία με πολλές σκηνές βίας, πολύ καλός ρυθμός, αρκετά δυνατοί χαρακτήρες για μια σύντομη ιστορία 70 σελίδων, φυσικά δεν παίρνει άριστα αλλά πολύ το 'φχαριστήθηκα. 8.5/10. 2) Έντουαρντ Λι - Σωτήριον Έτος 2202. Με διαφορά η καλύτερη ιστορία του βιβλίου, η μεγαλύτερη σε μέγεθος και η πιο "γεμάτη". Επιστημονική φαντασία με πολλά στοιχεία τρόμου, ή τρόμος με πολλά στοιχεία επιστημονικής φαντασίας, το μόνο σίγουρο είναι ότι ήταν άκρως απολαυστική ιστορία. Είχε πολύ πράμα, τι θρησκευτικοπολιτικοκοινωνικές αναλύσεις, τι προχωρημένη τεχνολογία, τι συνωμοσίες, τι περιπέτεια, τι σεξ, τι απόλυτο τρόμο, τα πάντα! Και με ένα τέλος άκρως ιντριγκαδόρικο και δυνατό. Με τόσες ιδέες θα μπορούσε να γραφεί ένας έπος 500-600 σελίδων και βάλε. Ο γνωστός καλός Λι που γνώρισα στο Οι γυναίκες με τα μαύρα. Εντάξει, έχει κάποιες εμμονές με το σεξ, τις ακραίες σκηνές... ακραίου τρόμου, οι ιστορίες του έχουν κάποια "αρρώστια" και πολλά παλπ στοιχεία (καθόλου κακό αυτό!), αλλά ο τρόπος που τα περιγράφει όλα και οι καταπληκτικές και ιντριγκαδόρικες ιδέες που έχει, σε παρασύρουν. 9/10. Τζακ Κέτσαμ - Στο λιβάδι των προβάτων. Η πιο αδύναμη ιστορία κατ'εμέ, αν τη συγκρίνει κανείς με τις άλλες δυο, αλλά και πάλι δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε. Μια χαρά ιστορία ήταν σε γενικές γραμμές, καλογραμμένη και αρκετά ενδιαφέρουσα, με λίγο κυνικό χιούμορ, αλλά με αρκετά λιγότερη δράση και φαντασία σε σχέση με τις άλλες δυο... 8/10. Άρα γενικός μέσος όρος: 8.5/10.

Η ιστορία του Κέτσαμ είναι νομίζω φόρος τιμής στον Τσαρλς Μπουκόφσκι. Αλλά και ο Λέημον και ο Κέτσαμ είναι εκεί στα μέτριά τους.

 

ΥΓ: Και διάβασε το "παλούκι στην καρδιά" μέσα στο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεκέμβριος

39. Καρμίλλα - Joseph Sheridan Le Fanu (p. 205)

 

Με την Καρμίλλα δεν τρελάθηκα. Η αλήθεια είναι ότι με κούρασε αρκετά και το ψιλοβαρέθηκα, αλλά ίσως αν το είχα διαβάσει στην εφηβεία να μην είχα απογοητευτεί τόσο. Μέσα στο βιβλιαράκι, βέβαια, υπάρχει και μια μικρή ιστοριούλα με τίτλο Φασματικοί Εραστές (Spectre Lovers) που μου άρεσε πολύ. Κατά τα άλλα πολύ ωραία έκδοση με πολύ μεγάλη και ενδιαφέρουσα εισαγωγή γεμάτη πληροφορίες.

 

Μετά τον μηδενικό Νοέμβρη ελπίζω ο Δεκέμβρης να πάει λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

1. Black Trillium, Marion Bradley - Julian May - Andre Norton (p. 491)

2. Φαντασίωση και Φαντασία: Η Γλώσσα της Κριτικής, R.L. Brett (σ.103)

3. Lords and Ladies, Terry Prachett (p. 384)

4. Για το Λαθρεμπόριο Γυναικών και Η Τραγωδία της Γυναικείας Χειραφέτησης, Emma Goldman (σ. 88)

5. Εισαγωγή στη Θεωρία της Λογοτεχνίας, Terry Eagleton (σ. 332)

6. Γοτθικές Ιστορίες από Βικτωριανές Συγγραφείς, συλλογή διηγημάτων (σ. 457)

7. Hogfather, Terry Prachett (p. 432)

8. Literary Theory: A Very Short Introduction, Jonathan Culler (p. 150)

9. The Benefactor, Susan Sontag (p. 276)

10. Wild Seed, Octavia E. Butler (p. 276) - Seed to Harvest

11. Mind of my Mind, Octavia E. Butler (p. 175) - Seed to Harvest

12. Clay's Ark, Octavia E. Butler (p. 172) - Seed to Harvest

13. Patternmaster, Octavia E. Butler (p. 143) - Seed to Harvest

14. A Game of Thrones, George R.R. Martin (p. 840) - 2η ανάγνωση

15. Anthem, Ayn Rand (p. 70)

16. Αυτονομίες και Χειραφετήσεις, Raul Zibechi (σ. 357)

17. Lord of Light, Roger Zelazny (p. 290)

18. Φεμινιστική Θεωρία και Πολιτισμική Κριτική, επιμ. Αθηνά Αθανασίου (σ. 621)

19. The Watch, Dennis Danvers (p. 368)

20. The Handmaid's Tale, Margaret Atwood (p. 324)

21. Ερμηνεία και Υπερερμηνεία [δοκίμιο], Umberto Eco, Stefan Collini, Richard Rorty, Jonathan Culler, Christine Brooke-Rose (σ. 197)

22. Survivor, Octavia E. Butler (p. 187)

23. Αποδόμηση: θεωρία και κριτική μετά το δομισμό, Jonathan Culler (σ. 505)

24. The Left Hand of Darkness, Ursula K. Le Guin (p. 256)

25. Assassin's Apprentice, Robin Hobb (p. 435) - Farseer Trilogy 1

26. Royal Assassin, Robin Hobb (p. 657) - Farseer Trilogy 2

27. Assassin's Quest, Robin Hobb (p. 757) - Farseer Trilogy 3

28. Feminism: a very short introduction, Margaret Walters (p. 160)

29. Gate to Women's Country, Sheri S. Tepper (p. 336)

30. To Write Like a Woman, Joanna Russ (p. 182)

31. The Female Man, Joanna Russ (p. 224)

32. A Dance with Dragons, George R. R. Martin (p. 1040)

33. Gender Trouble, Judith Butler (p. 272)

34. Oryx and Crake, Margaret Atwood (p. 436)

35. Fledgling, Octavia E. Butler (p. 320)

36. Ship of Magic, Robin Hobb (p. 896)

37. Γυάλινος Κόσμος, Tenessee Williams (σ. 95)

38. Dawn, Octavia E. Butler (258) - Xenogenesis/Lilith's Brood 1

39. Adulthood Rites, Octavia E. Butler (p. 269) - Xenogenesis/Lilith's Brood 2

40. Imago, Octavia E. Butler (p. 229) - Xenogenesis/Lilith's Brood 3

41. Sabella - or The Blood Stone, Tanith Lee (p. 142) --> A Science Fiction Vampire Novel!

42. Ship of Magic, Robin Hobb (p. 880) - The Liveship Traders 1

43. The Mad Ship, Robin Hobb (p. 906) - The Liveship Traders 2

44. Ship of Destiny, Robin Hobb (p. 912) - The Liveship Traders 3

45. The Handbook of Creative Writing, ed. Steven Earnshaw (p. 485)

46. Writing the Other, Nisi Shawl and Cynthia Ward (p. 122)

47. Αγώνες Πείνας, Suzanne Collins (σ. 407)

48. Educating Rita, Willy Russel (p. 82)

49. Φωτιά, Suzanne Collins (σ.412)

50. Κοτσυφόκισσα, Suzanne Collins (σ. 403)

drinks.gifΝα'μαι κι εγώ στα Πενήντα! Θα κερνούσα μπύρες αν είχα λεφτά. Λοιπόν, η τριλογία Αγώνες Πείνας πολύ μου άρεσαν. Στα όρια του εφηβικού βέβαια, αλλά άκρως διασκεδαστικά! Περιμένω εναγωνίως την ταινία. Χρύσα αργείς παραδειγματικά...

Edited by Eroviana
Link to comment
Share on other sites

Αργώ γιατί έμπλεξα και με έφαγες μπαμπέσικα φέτος. Αλλά επειδή είμαι υπεράνω,:friends:Μπράβο σου βρε και έχεις και μέρες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ όταν έπιασα τα 50 δε μου είπε κανείς τίποτα:crybaby:Ουαααα! Μαμάααα! Θέλω γλειφιντζούριιιιι!:crybaby:/mode on:graduated:.

 

 

64)H πράσινη πόρτα, Δημήτρης Σωτάκης, Μεταίχμιο. Πολύ καλογραμμένο αλλά δε λέει τίποτα ιδιαίτερο. Τα συνηθισμένα που μπορούν να αποδοθούν σε πολλά κείμενα ως θέμα: μοναξιά, αποξένωση, έμμονες ιδέες, κάτι τέτοια. Η ιδέα σχεδόν ανύπαρκτη. Αλλά θέλω να διαβάσω όσα έχει γράψει αυτός, γιατί έχουν μια περίεργα ελάχιστη δόση του φανταστικού συνήθως.

 

Η Χρύσα αργεί γιατί είναι "επαγγελματίας αναγνώστρια" (=κακιούλα mman), δηλαδή της δανείζουν ένα βιβλίο για να διαβάσει 2-3 συγκεκριμένα διηγήματα και εκείνη το διαβάζει όλο... :) Ενώ εγώ έχω αναφέρει εδώ και 1-2 συλλογές διηγημάτων που δεν τις τελείωσα, άφησα και 1 ή 2 από τα 10-12 διηγήματα. Αλλά τις θεώρησα διαβασμένες λόγω πλειοψηφίας.

 

Μπράβο, Μαρίνα! Άντε και στα 100 του χρόνου!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ όταν έπιασα τα 50 δε μου είπε κανείς τίποτα:crybaby:Ουαααα! Μαμάααα! Θέλω γλειφιντζούριιιιι!:crybaby:/mode on:graduated:.

 

 

Χα, χα! Αυτά παθαίνει κανείς όταν πετυχαίνει τους στόχους του νωρίς. Κανένας δεν θεωρεί ότι ήταν κάτι δύσκολο.:lol:

Εδώ η Ευθυμία έπιασε τα 100 προ ημερών και πέρασε στα ψιλά.

 

Εντάξει, και για να μην είμαι εντελώς off-topic, ας αναφέρω κι εγώ:

Δεκέμβριος

56. I am Legend, Richard Matheson (σελ. 174)

57. The Legion of Time, Jack Williamson (σελ. 160)

Link to comment
Share on other sites

1) Stephen King - Μπλέιζ (σελ 317)

2) Ωρόρα - Ιστορίες με Τέρατα (σελ 259)

3) Philip José Farmer - Η Νύχτα του Φωτός (σελ 280)

4) Anubis - Ιστορίες Ηρωικής Φαντασίας (σελ 333)

5) J. D. Salinger - Ο Φύλακας στη Σίκαλη (σελ 255)

6) Ντόρα Γιαννακοπούλου - Πρόβα Νυφικού (σελ 316)

7) Graham Masterton - Παγιδευμένοι (σελ 346)

8) Thomas M. Disch - Στρατόπεδο Α (σελ 199)

9) Lord Dunsany - Η Κόρη του Βασιλιά της Χώρας των Ξωτικών (σελ 262)

10) A. E. Van Vogt - Οι Οπλοποιοί (σελ 252)

11) James Church - Ένα Πτώμα στο Κόρυο (σελ 347)

12) Jack Ketchum - Red (σελ 255)

13) Ανθολογία Φαντασίας και Τρόμου - Είναι Ανάμεσα μας (σελ 206)

14) Jack Vance - Ιστορίες της Ετοιμοθάνατης Γης (σελ 214)

15) Jack Vance - Τα Μάτια του Ανώτερου Κόσμου (σελ 255)

16) Jack Vance - Η Οδύσσεια του Κουζέλ (σελ 401)

17) Jack Vance - Ριάλτο ο Θαυμαστός (σελ 255)

18) Percy Fawcett - Αναζητώντας Χαμένους Κόσμους (σελ 458)

19) Ωρόρα - Ιστορίες από Εχθρικούς Πλανήτες (σελ 304)

20) Fritz Leiber - Λάνκμαρ (σελ 446)

21) Jack Ketchum - Νεκρή Σαιζόν (σελ 223)

22) Philip K. Dick - Οι Φυλές του Αλφανού Φεγγαριού (σελ 227)

23) Roger Zelazny - Ο Κύριος του Φωτός (σελ 355)

24) Robert E. Howard - Οι Θεοί της Μπαλ Σαγκώθ και Άλλες Ιστορίες της Μυθολογίας Κθούλου (σελ 254)

25) Ωρόρα - Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου (σελ 232)

26) Ιούλιος Βερν - Ο Κοσμοκράτωρ (σελ 232)

27) Ιούλιος Βερν - Ροβύρος ο Κατακτητής (σελ 245)

28) Ramsey Cambpell - Έρωτας και Θάνατος (σελ 207)

29) Stephen King - Ο Θόλος (σελ 1163)

30) Carl Sagan & I. S. Shklovsky - Το Σύμπαν (σελ 248)

31) Carl Sagan & I. S. Shklovsky - Η Ζωή στο Σύμπαν (σελ 241)

32) Carl Sagan & I. S. Shklovsky - Ευφυής Ζωή στο Σύμπαν (σελ 197)

33) Ωρόρα - Ιστορίες της Μυθολογίας Κθούλου (σελ 272)

34) Συλλογικό Έργο - Αποκάλυψη (σελ 91)

35) Leigh Brackett - Ο Δρόμος για τη Σιναράτ (σελ 212)

36) Donald Tyson - Νεκρονομικόν (σελ 231)

37) Isaac Asimov - Ακόμα και οι Θεοί (σελ 300)

38) Ωρόρα - Σκιές Ιστορίες Φρίκης (σελ 235)

39) Abraam Meritt - Επτά Βήματα για τον Σατανά (σελ 272)

Link to comment
Share on other sites

Σεντάι. Τρομακτικά γενετικά πειράματα γίνονται σε μια από τις μεγαλύτερες κλινικές των ΗΠΑ, με αμφίβολα αποτελέσματα. Υπεύθυνοι αυτών των μυστικών πειραμάτων είναι οι μεγαλύτεροι και γνωστότεροι γιατροί της κλινικής. Όμως δεν πάνε όλα πρίμα, κάποια πράγματα ανακαλύπτονται από κάποιους γιατρούς και έτσι πρέπει να βγουν από την μέση. Ιατρικό θρίλερ που τρομάζει λίγο όσον αφορά τα πειράματα και τα αποτελέσματα αυτών, θα μπορούσε κάλλιστα να γίνονται και στην πραγματικότητα όλα αυτά χωρίς να το ξέρουμε. Όσον αφορά το ίδιο το βιβλίο, δεν ήταν κάτι το συγκλονιστικό από άποψη γραφής, δημιουργίας χαρακτήρων και εξέλιξης της υπόθεσης. Είναι δηλαδή από τα βιβλία που είναι σχετικά καλά αλλά μάλλον χαμηλών προδιαγραφών. Σε σχέση με ένα άλλο ιατρικό θρίλερ που διάβασα πριν ένα-δυο μήνες, το Επίλεκτοι του Φ. Πολ Γουίλσον, είναι αρκετά κατώτερο, τόσο σε γραφή, όσο και σε χαρακτήρες, υπόθεση, πλοκή και δράση. Αλλά για να περάσει η ώρα καλό ήταν.

 

-Δεκέμβριος

 

128. Πέτρος Τσαλπατούρος, "Έλος", εκδόσεις Ars Nocturna, 2009, σελ. 94(8/10)

129. Τζ. Σ. Λε Φανού, "Καρμίλα", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 144(8/10)

130. Τόμας Λουκ, "Φοβία", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 268(6.5/10)

131. Στήβεν Κινγκ, "Οργή", εκδόσεις Κέδρος, 1998, σελ. 261(8.5/10)

132. Γουίλιαμ Χάλαχαν, "Αναζητώντας τον Ιωσήφ Τάλυ", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 240(9/10)

133. Συλλογικό, "Ιστορίες με ζωντανούς νεκρούς, Νο 38", εκδόσεις Ωρόρα, 1994, σελ. 229(7/10)

134. Κέτσαμ, Λέιμον, Λι, "Ξεσκαρτάρισμα", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 237(8.5/10)

135. Γουίλιαμ Γούλφολκ, "Σεντάι", εκδόσεις Σίμωσι, 1982, σελ. 279(6.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μίστερ Τόρσο. Τα κατάφερα! Από τις πιο καλτ, νοσηρές και άρρωστες ιστορίες που έχω διαβάσει, μην πω ότι τις ξεπερνά όλες. Δεν μπορώ και δεν πρέπει να πω τίποτα για το τι συμβαίνει μέσα στο βιβλιαράκι αυτό, απλώς όσοι τελικά αποφασίσετε να το διαβάσετε (και καλά θα κάνετε!), πρέπει να είστε λίγο-πολύ προετοιμασμένοι, δεν είναι για ελαφρά στομάχια. Στα τεχνικά ζητήματα τώρα. Πολύ καλογραμμένο, εξαιρετική ατμόσφαιρα, πολύ ενδιαφέροντες χαρακτήρες και πολύ δυνατό τέλος! Μακάρι να ήταν μυθιστόρημα για μεγαλύτερη απόλαυση (με την προϋπόθεση οι νοσηρές και άρρωστες σκηνές να μην ήταν κατά πολύ περισσότερες). Μεγάλο διήγημα, υποψήφιο για το βραβείο Bram Stoker το 1994, με την ελληνική έκδοση να είναι εξαιρετικά καλαίσθητη, με το σκληρό εξώφυλλο και τα πολύ ωραία σκίτσα ενός Έλληνα εικονογράφου μέσα στην ιστορία, αλλά και με την πάρα μα πάρα πολύ καλή μετάφραση. Έχοντας μείνει μόνο με ένα βιβλίο του Λι αδιάβαστο στα ελληνικά (Τραμ 1852, όμως πρώτα πρέπει να διαβάσω αρκετό Λάβκραφτ...), ελπίζω να μεταφραστούν και άλλα έργα του, όποια να'ναι, το ίδιο μου κάνει, γιατί σιγά-σιγά γίνεται από τους αγαπημένους μου συγγραφείς καλτ και ακραίου τρόμου και δεν θέλω να μείνω με 2-3 διαβασμένα βιβλία του. Θα μου λείψει, που λένε...

 

-Δεκέμβριος

 

128. Πέτρος Τσαλπατούρος, "Έλος", εκδόσεις Ars Nocturna, 2009, σελ. 94(8/10)

129. Τζ. Σ. Λε Φανού, "Καρμίλα", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 144(8/10)

130. Τόμας Λουκ, "Φοβία", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 268(6.5/10)

131. Στήβεν Κινγκ, "Οργή", εκδόσεις Κέδρος, 1998, σελ. 261(8.5/10)

132. Γουίλιαμ Χάλαχαν, "Αναζητώντας τον Ιωσήφ Τάλυ", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 240(9/10)

133. Συλλογικό, "Ιστορίες με ζωντανούς νεκρούς, Νο 38", εκδόσεις Ωρόρα, 1994, σελ. 229(7/10)

134. Κέτσαμ, Λέιμον, Λι, "Ξεσκαρτάρισμα", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 237(8.5/10)

135. Γουίλιαμ Γούλφολκ, "Σεντάι", εκδόσεις Σίμωσι, 1982, σελ. 279(6.5/10)

136. Έντουαρντ Λι, "Μίστερ Τόρσο", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 66(8.5/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Επτά βήματα για τον σατανά. Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, με στοιχεία αστυνομικού μυθιστορήματος, τρόμου και λίγης φαντασίας. Ένας τύπος απάγεται από τον... Σατανά! Ο Σατανάς τον υποβάλλει σε διάφορες δοκιμασίες για να δει αν του είναι πιστός. Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, με μπόλικη περιπέτεια, ωραία ατμόσφαιρα, καλούς χαρακτήρες και μερικές ωραίες και κάπως τρομακτικές τελετές. Φυσικά σαν ιστορία δείχνει λίγο τα χρονάκια της, όπως και η γραφή φυσικά, αλλά αυτό είναι και λίγο φυσιολογικό μιας και το βιβλίο γράφηκε πριν από 85 χρόνια περίπου! Αλλά διαβάζεται πολύ εύκολα και γρήγορα και η ιστορία σε κάνει να ξεχνιέσαι. Από τον Μέριτ έμεινα αρκετά ευχαριστημένος, ευτυχώς έχω όλα τα βιβλία του που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά, μιας και φαίνεται (και είναι) πολύ ενδιαφέρων συγγραφέας, αλλά όσον αφορά την ελληνική έκδοση, ναι μεν έμεινα ευχαριστημένος από την μετάφραση, αλλά παραξενεύτηκα κάπως από τα αρκετά έως πολλά τυπογραφικά λάθη. Όχι ότι με ενόχλησε ιδιαίτερα αυτό, άλλωστε όλο κι όλο 1,50 ευρώ έδωσα (Παζάρι Βιβλίου 2011), αλλά είναι ένα αρνητικό αυτό...

 

-Δεκέμβριος

 

128. Πέτρος Τσαλπατούρος, "Έλος", εκδόσεις Ars Nocturna, 2009, σελ. 94(8/10)

129. Τζ. Σ. Λε Φανού, "Καρμίλα", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 144(8/10)

130. Τόμας Λουκ, "Φοβία", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 268(6.5/10)

131. Στήβεν Κινγκ, "Οργή", εκδόσεις Κέδρος, 1998, σελ. 261(8.5/10)

132. Γουίλιαμ Χάλαχαν, "Αναζητώντας τον Ιωσήφ Τάλυ", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 240(9/10)

133. Συλλογικό, "Ιστορίες με ζωντανούς νεκρούς, Νο 38", εκδόσεις Ωρόρα, 1994, σελ. 229(7/10)

134. Κέτσαμ, Λέιμον, Λι, "Ξεσκαρτάρισμα", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 237(8.5/10)

135. Γουίλιαμ Γούλφολκ, "Σεντάι", εκδόσεις Σίμωσι, 1982, σελ. 279(6.5/10)

136. Έντουαρντ Λι, "Μίστερ Τόρσο", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 66(8.5/10)

137. Άμπρααμ Μέριτ, "Επτά βήματα για τον σατανά", εκδόσεις Alien, 1996, σελ. 272(8/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Κρυφτό. Το δεύτερο βιβλίο που διαβάζω από Τζακ Κέτσαμ, το πρώτο ήταν το RED που γενικά μου άρεσε περισσότερο από το Κρυφτό. Το βιβλίο δεν είναι καθαρά τρόμου ούτε έχει πολλές σκηνές βίας. Ειδικά το πρώτο μέρος δεν είχε καθόλου βία, μετά στο δεύτερο προς το τέλος είχε αρκετή, αλλά όχι σπλάτερ, όση βία έχει ένα αστυνομικό μυθιστόρημα. Πάντως σασπένς για το τι θα γίνει παρακάτω είχε μπόλικο, αλλά ούτε και αυτό είναι το σημαντικότερο στοιχείο του βιβλίου. Το σημαντικότερο στοιχείο του βιβλίου είναι η ανάλυση και η εξαιρετική σκιαγράφηση των χαρακτήρων και η όλη περιγραφή των καταστάσεων του βιβλίου. Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντες και αληθινοί χαρακτήρες, καλοί διάλογοι και πολύ αξιόλογη και ενδιαφέρουσα πλοκή. Αλλά κατ'εμέ το βιβλίο δεν είχε αυτό το κάτι παραπάνω, την έκρηξη, την αποκορύφωση ίσως. Σαν βιβλίο όμως μου άρεσε, αλλά δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό από άποψη πλοκής και υπόθεσης.

 

-Δεκέμβριος

 

128. Πέτρος Τσαλπατούρος, "Έλος", εκδόσεις Ars Nocturna, 2009, σελ. 94(8/10)

129. Τζ. Σ. Λε Φανού, "Καρμίλα", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 144(8/10)

130. Τόμας Λουκ, "Φοβία", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 268(6.5/10)

131. Στήβεν Κινγκ, "Οργή", εκδόσεις Κέδρος, 1998, σελ. 261(8.5/10)

132. Γουίλιαμ Χάλαχαν, "Αναζητώντας τον Ιωσήφ Τάλυ", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 240(9/10)

133. Συλλογικό, "Ιστορίες με ζωντανούς νεκρούς, Νο 38", εκδόσεις Ωρόρα, 1994, σελ. 229(7/10)

134. Κέτσαμ, Λέιμον, Λι, "Ξεσκαρτάρισμα", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 237(8.5/10)

135. Γουίλιαμ Γούλφολκ, "Σεντάι", εκδόσεις Σίμωσι, 1982, σελ. 279(6.5/10)

136. Έντουαρντ Λι, "Μίστερ Τόρσο", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 66(8.5/10)

137. Άμπρααμ Μέριτ, "Επτά βήματα για τον σατανά", εκδόσεις Alien, 1996, σελ. 272(8/10)

138. Τζακ Κέτσαμ, "Κρυφτό", εκδόσεις Λογείον, 2010, σελ. 204(8/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Δεκέμβριος

39. Καρμίλλα - Joseph Sheridan Le Fanu (p. 205)

40. Το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια - Tom Baker (p.130)

Link to comment
Share on other sites

104. NaNoWriMo (1), μέλος του σουφουφου, σελ. 120

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Ανθρωποφάγα καβούρια. Μετά τον Nihilio είμαι ο δεύτερος μέσα στο φόρουμ που διαβάζει το συγκεκριμένο βιβλίο μέσα στο 2011, εκτός κι αν υπάρχει και κανείς άλλος που το έχει διαβάσει και ντρέπεται να μας το πει. Τα καβούρια, βλέπετε... Λοιπόν, κλασικό βρετανικό παλπ μυθιστόρημα τρόμου της δεκαετίας του '70, με χορταστική δράση, κάποιες καλές και αρκετά nasty σκηνές με διαμελισμένα ανθρώπινα σώματα, μπόλικες σκηνές σεξ που σε μένα φάνηκαν αχρείαστες αν και βοηθούσαν κάπως να εξελιχθεί μια υποπλοκή με μια νυμφομανή πλούσια γυναίκα, κάτι καταζητούμενους -ή μη- άντρες και μια βαλίτσα με λεφτά, αλλά και με πολύ γρήγορο και δυστυχώς όχι και τόσο απολαυστικό τέλος, ήταν κάπως "τι ώρα είναι, ωχ γαμώτο έχω αργήσει, κάτσε να το τελειώσω όπως να'ναι σε μια-δυο σελίδες δίχως πολλά-πολλά" (καταλάβατε). Μέτρια σκιαγραφημένοι χαρακτήρες, απλοί διάλογοι αλλά όχι και τόσο χαζοί όσο ίσως περίμενα και σχετικά καλή αλλά απλή γραφή. Γενικά είναι ένα βιβλίο με ατμόσφαιρα που θυμίζει δεύτερης διαλογής περιπετειώδη ταινία με αρκετές σκηνές δράσης και με εχθρούς κάτι τεράστια και τερατώδη πλάσματα που μόνο της φύσης δεν είναι, πίνοντας κόκα κόλα και χωρίς να σκέφτεσαι και πολύ για να βγάλεις άκρη. (Κοίταξα και στο IMDb και απορώ πως δεν έγινε ταινία ακόμα, φάση θα είχε). Όντας ελάχιστα αυστηρός μιας και ήξερα τι περίμενα, αλλά μιας και το βιβλίο με διασκέδασε (με τον τρόπο του), του βάζω ένα εφταράκι.

 

-Δεκέμβριος

 

128. Πέτρος Τσαλπατούρος, "Έλος", εκδόσεις Ars Nocturna, 2009, σελ. 94(8/10)

129. Τζ. Σ. Λε Φανού, "Καρμίλα", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 144(8/10)

130. Τόμας Λουκ, "Φοβία", εκδόσεις Σίμωσι, 1980, σελ. 268(6.5/10)

131. Στήβεν Κινγκ, "Οργή", εκδόσεις Κέδρος, 1998, σελ. 261(8.5/10)

132. Γουίλιαμ Χάλαχαν, "Αναζητώντας τον Ιωσήφ Τάλυ", εκδόσεις Γράμματα, 1986, σελ. 240(9/10)

133. Συλλογικό, "Ιστορίες με ζωντανούς νεκρούς, Νο 38", εκδόσεις Ωρόρα, 1994, σελ. 229(7/10)

134. Κέτσαμ, Λέιμον, Λι, "Ξεσκαρτάρισμα", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 237(8.5/10)

135. Γουίλιαμ Γούλφολκ, "Σεντάι", εκδόσεις Σίμωσι, 1982, σελ. 279(6.5/10)

136. Έντουαρντ Λι, "Μίστερ Τόρσο", εκδόσεις Jemma Press, 2009, σελ. 66(8.5/10)

137. Άμπρααμ Μέριτ, "Επτά βήματα για τον σατανά", εκδόσεις Alien, 1996, σελ. 272(8/10)

138. Τζακ Κέτσαμ, "Κρυφτό", εκδόσεις Λογείον, 2010, σελ. 204(8/10)

139. Γκάι Ν. Σμιθ, "Ανθρωποφάγα καβούρια", εκδόσεις Σίμωσι, 1981, σελ. 238(7/10)

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

83) Η εποχή του Αξολοτλ - Ράνια Κατσαρέα (194)

84) The Scroll of Thoth - R. Tierney (386)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

83) Η εποχή του Αξολοτλ - Ράνια Κατσαρέα (όποιος το πήρε στο Ρεζίν να δώσει αριθμό σελίδων)

 

194. Καλό είναι;

Link to comment
Share on other sites

85) The Devils of D-Day - G. Masterton (180)

 

83) Η εποχή του Αξολοτλ - Ράνια Κατσαρέα (όποιος το πήρε στο Ρεζίν να δώσει αριθμό σελίδων)

 

194. Καλό είναι;

Όχι. Έχει τα προβλήματα που είχε και το μυθιστόρημά της "Νεκρή Φύση με Βαμπίρ": εμμονή με το στυλ σε βάρος της ουσίας, πολύ κουραστική εμμονή στις λεπτομέρειες, πολλές αναφορές σε άλλα έργα που δεν εξυπηρετούν ιδιαίτερα τις ιστορίες, το ότι οι ιστορίες αργούν να πάρουν εμπρός. Όμως το ότι όλα αυτά δεν μπαίνουν σε ένα εννιαίο πλάσιο αλλά σπάνε σε 3 μικρές ιστορίες κουράζει παραπάνω.

Σημείωση: δε λέω ότι είναι κακό, έχει καλή γραφή και ενδιαφέρουσες ιδέες. Απλά καλό δε θα το χαρακτήριζα.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..