Jump to content

Πάτρικ Ρόθφας - Το όνομα του ανέμου (Patrick Rothfuss - The Name of the Wind)


Paris60
 Share

Recommended Posts

 

31/11/2016 κλείνει η τριλογια με το doors of stone οπως ανακοινωθηκε. αρα καπου το 2017 ισως το δουμε στα ελληνικα

 

To βιβλίο που περιμένω πως και πως από Fantasy! :D Δεν αργεί ο Νοέμβριος!

 

 Ίσως θα πρέπει να το περιμένεις λίγο περισσότερο γιατί αυτό ήταν μάλλον πρωταπριλιάτικο. :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ  τώρα είδα την πρώτη Απρίλη! Την πάτησα αργοπορημένα μέσα στον Απρίλη!

 

 

Ξέρουμε πότε θα βγει τον Doors of Stone!? :)

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑ  τώρα είδα την πρώτη Απρίλη! Την πάτησα αργοπορημένα μέσα στον Απρίλη!

 

 

Ξέρουμε πότε θα βγει τον Doors of Stone!? :)

 

Κάτι είχα δει στο goodreads για Αύγουστο αλλά αυτό είναι μάλλον άκυρο. Ο editor πάντως του Rothfuss λέει ότι ακόμα δεν έχει πάρει τίποτα στα χέρια του οπότε μάλλον θα πάει για μετά το '16, αν δηλαδή αποφασίσει να το τελειώσει ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν για τους προσεχείς μήνες θα είχε βγει ανακοίνωση. Είναι από τα πιο αναμενόμενα βιβλία στο είδος, ίσως το 2ο μετά το έκτο βιβλίο του ASOIAF. Άρα το νωρίτερο που μπορεί να βγει είναι κατά το χειμώνα αν και λογικά δεν θα βγει μέσα στο 16.
Για το πως δουλεύει το σύστημα ενδεικτικό ήταν το ύστατο deadline που είχαν δώσει στον Μάρτιν να παραδώσει το γραπτό του μέχρι την πρωτοχρονιά ώστε να βγει το βιβλίο τέλη Απριλίου. Δηλαδή θέλει ένα 4μηνο τουλάχιστον. Και βέβαια πιο πριν ο συγγραφέας θα το έχει τελειώσει, θα κάνει διορθώσεις, θα το δώσει για διορθώσεις κτλ, λογικά θα μπορούσε να ξέρει πότε θα είναι έτοιμο βδομάδες πριν δώσει το γραπτό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Το τρίτο βιβλίο τελικά θα αργήσει πολύ περισσότερο απ' όσο αναμένετε. Σε ένα σύστημα 5 αστεριών, όπως λέει ο ίδιος, είναι περίπου στο 3. Περισσότερα στο βίντεο @6:10:

 

Edited by Blacksword
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Το ονομα του Ανεμου

Το βιβλίο το βρήκα καλογραμμένο, με κούρασε πολύ λίγες φορές. Μου άρεσε ο κοινωνικός ρεαλισμός του, το ζήτημα της φτώχειας και η έντονη ταξική διάρθρωση αλλά κατα κύριο λόγο κάθε στίγμη που το πιάνει το αφήνει κι ολας. Τις γυναίκες τις αντιμετωπίζει ως αρκετά έξυπνες και δυναμικές ,ο ήρωας του ως τζεντλμαν με σεβασμό που αυτό  είναι κάτι αναμενόμενο στον κόσμο της λογοτεχνίας του φανταστικού αλλά δε μου φτάνει με την έννοια οτι φτάνει μεχρι εκεί. Τις κάνει να κάνουν φλερτ, οπότε αυτό σημαίνει μετατόπιση σε σχέση με τη λογ.του φανταστικού απο ερωτικό αντικείμενο σε ερωτικό υποκείμενο αλλά και πάλι. Η μαγεία του πάει κοντά στην πηγή της Ουρσουλα Λε Γκιν, αλλά θα ήθελα κάτι παραπάνω, να το πάρει αυτό και να το πάει κάπου. Ευχάριστο ανάγνωσμα, λογοτεχνικό αλλά με δυσκολία μπορώ να το ξεχωρίσω διότι οι ίδεες του και ο κόσμος του χρειάζονται δουλειά. Αυτό που προσθέτει είναι η προσεγμένη γλώσσα και αυτό είναι το σημαντικό διαφοροποιητικό του στοιχείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τέλη 2018 και ακόμη να μας ενημερώσει για το πότε θα βγει ο τρίτος τόμος ??

Τουλάχιστον έχει δηλώσει πως με τον τρίτο τόμο θα τελειώσει η σειρά Kingkiller Chronicles, αλλά δεν θα είναι το τελευταίο της σειράς στον κόσμο που διαδραματίζονται τα γεγονότα. 

Τώρα θα με πείτε, αν χρειαστεί να φτάσουμε να κάνουμε δισέγγονα για να τελειώσει με τον κόσμο του ο τυπάς... Δεν ξέρω.

Τώρα που το σκέφτομαι, τον George RR Martin φοβόμασταν μην πεθάνει πριν βγάλει τα βιβλία , αλλά  μήπως να ανησυχούμε και για τον Ροθφούς??? 

Edited by Rithan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 6/16/2019 at 6:04 PM, Nargathrod said:

Τίποτα ακόμα για το Doors of Stones....  Αναμένοντας....

Ο Rothfuss είναι γενικώς τελειομανής... οπότε αν δεν μείνει ευχαριστημένος ο ίδιος μην το περιμένεις στο εγγύς μέλλον. Το μόνο που κρατάει τη φήμη του ζωντανή τώρα είναι τα πολλά πάνελ που κάνει, αν και τις περισσότερες φορές μιλάει για άκυρα πράγματα (και μιλάει πολύ δυστυχώς).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι το Book Depository και το Amazon έχουν βγάλει ταυτόχρονα ημέρα κυκλοφορίας κάπου στον Αύγουστο του 2020.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Miskin said:

Κάπου διάβασα ότι το Book Depository και το Amazon έχουν βγάλει ταυτόχρονα ημέρα κυκλοφορίας κάπου στον Αύγουστο του 2020.

Placeholder ημερομηνίες. Το κάνει συνέχεια αυτό η Amazon (το Bookdepository είναι δικό της). Πρέπει να ανακοινωθεί από τον συγγραφέα ή τον εκδότη για να θεωρηθεί έγκυρη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 8 months later...

Καλησπέρα στην παρέα,

Παρότι γνώριζα και συμβουλευόμουν καιρό  το φόρουμ ήταν το όνομα του ανέμου  που με έκανε να βγω από τη μοναχικότητα μου και να αναζητήσω άλλους συν-αναγνώστες. Βρέθηκα βασικά σήμερα να μιλάω με πάθος σε έναν δωδεκάχρονο φίλο μου για το βιβλίο μπας και τον πείσω να ανοίξει καμιά σελίδα κι αυτός και να αφήσει το yt .Εκεί συνειδητοποίησα πως έχω ανάγκη για επικοινωνία με  ενήλικα άτομα που εκτιμούν αυτό το είδος . Ε και να'μαι εδώ!

Ξέρω έχει περάσει λίγος καιρός από τη τελευταία δημοσίευση εδώ μα ξέρετε πως είναι να ξανοίγεται παρθενικά για κάποιον ένας νέος φανταστικός κόσμος.  Δεν κρατιέμαι να πω το κατιτίς μου και δεν έχω τελειώσει καν το βιβλίο.

Ο λόγος που το έπιασα είναι γιατί είχα πέσει σε πρόταση ξένου φόρουμ για βιβλίο σχετικό με ταξίδι ενηλικίωσης το οποίο είναι και του Kvothe. Πολλά έργα έχουν αυτό το μοτίβο και για αυτό και ξεκινούν απο τόση νεαρή ηλικία οι ήρωες τους, όχι ότι μας χαλάει 🙂 Αυτό το μοτίβο με ενδιαφέρει και επαγγελματικά και προσωπικά καθώς στον δυτικό κόσμο η μύηση παραδοσιακά έχει εκλείψει. Η λογοτεχνία κατ'εμέ σε έναν βαθμό το πετυχαίνει αυτό.

Για το περιεχόμενο του βιβλίου όπως είπαν κ άλλα μέλη και όπως άκουσα απο τον συγγραφέα πρώτα το πήγαινε για έναν τόμο ώσπου κατέληξε μετά απο προτροπές να το σπάσει σε τριλογία.

Το ότι  έχει κάνει τον Kvothe, Elon Musk και σούπερ στα όλα του θα συμφωνήσω ξενίζει και σύντομα ένιωσα πως δεν μπορώ να ταυτιστώ γιατί πολύ απλά δεν είμαι τόσο έξυπνος χα! Εκτιμώ πολύ που ξόδεψε σελίδες για να εγκαθιδρύσει στο νου μας πως κι αυτός είναι αδύναμος σε μια αχανή πόλη όταν ήταν άστεγος. Μου έκανε βέβαια εντύπωση που ποτέ δεν χρησιμοποίησε τη συμπαθητική μαγεία για να προστατευθεί κάπως, εδώ βρήκα μια έντονη αδυναμία του συγγραφέα.

Το σύστημα της μαγείας του βασίζεται σε παραδοσιακές απόψεις του αποκρυφισμού και η αλήθεια είναι πως με κέντρισε το γεγονός ότι δηλώνει και αλχημιστής. Όπως  οι καλοί συγγραφείς, έχει κάνει την έρευνα του και την έρευνά του βίωμα. Με το σκεπτικό μάλιστα πως γουστάρει την αλχημεία κατάλαβα πόσο απολάμβανε τη δημιουργία του πρωταγωνιστή του. Εγώ το εκτιμώ πολύ και το έχω και ως κριτήριο ανάγνωσης και επένδυσης του χρόνου μου. 

Ως αναγνώστης φαντασίας είμαι μαθητούδι ακόμα σίγουρα άρα τα κλισέ που λέτε ότι σπάει η αλήθεια είναι πως δεν τα πιάνω. Αλλά εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε.

Νομίζω για πρώτη δημοσίευση είπα αρκετά, συγχωρέστε με μα είχα ανάγκη να μοιραστώ σε ανοιχτά ''αυτιά'' τις σκέψεις μου!

Να στε καλα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Πάτρικ Ρόθφας - Το όνομα του ανέμου (Patrick Rothfuss - The Name of the Wind)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..