Jump to content

Μοιάζει το λογοτεχνικό σας ύφος με άλλων συγγραφέων;


Kafka
 Share

Recommended Posts

Μία ερώτηση επηρεασμένη απο ένα συναφές άλλο ερώτημα στο forum :)

 

Προσωπικά προσπαθώ να έχω το αυτούσιο δικό μου ύφος, κάτι που γίνεται φυσικό καθώς περιγράφω τις προσωπικές μου σκέψεις, ωστόσο σίγουρα έχω επηρεαστεί πάρα πολύ απο μεταφραστές στα ελληνικά του Maupassant και του Kafka.

 

Όταν άρχιζα να γράφω, ή μάλλον λίγο έπειτα απο την αρχή, θεωρούσα οτι θα ήταν σκόπιμο να μοιάζει ο λόγος μου με εκείνον αναγνωρισμένης αξίας λογοτεχνών, διότι είκαζα οτι αυτό θα σήμαινε οτι έχω αξιοποιήσει τη γνώση των παλιότερων, και επιπρόσθετα οτι αφού τα δικά τους κείμενα θεωρούνταν αξιόλογα, θα μπορούσε αυτό να ειπωθεί και για τα δικά μου.

Αργότερα απέκτησα δική μου θεματολογία, κάτι που έγινε γενικά στα εικοσιπέντε μου, με την απόφαση να γράφω κείμενα που κυρίως περιστρέφονται γύρω απο το συναίσθημα του τρόμου.

Ωστόσο ακόμα σε μερικά κείμενά μου αναγνωρίζω τη σαφή επίδραση των παλιών μου προτύπων, και κυρίως του Maupassant.

 

Εσείς; :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Stephen King. Όχι στο ταλέντο, όχι στην θεματολογία, απλά στην γραφή. Α, και Chuck Palahniuk για τα staccato.

Link to comment
Share on other sites

Same here για τον θείο Στέφεν...νομίζω. Έτσι μου λένε τουλάχιστον...

Φυσικά στον ελάχιστο δυνατό βαθμό, συμπληρώνω εγώ. Ως αίσθηση περισσότερο, παρά στην ουσία της τέχνης και στο ταλέντο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να υιοθετώ πράγματα που βλέπω και μου αρέσουν, τα δοκιμάζω και, αν δουλεύουν, τα κρατάω.

Το ύφος και οι τεχνικές κατά τη γνώμη μου είναι περισσότερο εκφραστικά εργαλεία και, αν κάποιος θέλει να γίνει αποτελεσματικός ως συγγραφέας, καλό είναι να έχει μια μεγάλη παλέτα από διαφορετικές τεχνικές και εκφραστικά μέσα για να τα βγάλει πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Μιχάλη. Πάντως έχω κάνει αρκετές ασκήσεις ύφους, προσπαθώντας να αντιγράψω Palahniuk, Τζίλιαν Φλιν και Sanderson.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Μου έχουν πει πως οι σατιρικές ιστορίες μου, μοιάζουν με αυτές του Εφραίμ Κισόν ( Ephraim Kishon ) ίσως λόγω του ότι το στυλ μου περιέχει πολύ αυτοσαρκασμό.

Κατά τα άλλα, το ιστορικό μυθιστόρημα που γράφω τώρα μου θυμίζει πολύ Λουίς Λαμούρ. Ίσως επειδή δίνω πολύ σημασία στις περιγραφές των τοπίων, προσπαθώντας να κάνω τον αναγνώστη να ''ζήσει'" αυτά που ζουν οι ήρωες του βιβλίου.

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η σύγκριση με τον Λ' Αμούρ δεν είναι καθόλου κακή μιας και στο είδος του είναι κορυφαίος.

 

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να μου πουν ότι το γράψιμό μου μοιάζει με κάποιου συγγραφέα. Είμαι μακριά ακόμα από τέτοια επίπεδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2020 at 4:51 PM, WILLIAM said:

Εντάξει η σύγκριση με τον Λ' Αμούρ δεν είναι καθόλου κακή μιας και στο είδος του είναι κορυφαίος.

Νταξ' δεν μπορώ να πω πως είμαι και Λουίς Λ' Αμούρ ( μακάρι να είμουν :D ) αλλά επειδή μου αρέσει πάάάρα πολύ το στύλ αυτού του συγγραφέα, πιστεύω πως έχω κατα κάποιον τρόπο επιρρεαστεί, θετικά πιστεύω.

On 1/25/2020 at 4:51 PM, WILLIAM said:

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να μου πουν ότι το γράψιμό μου μοιάζει με κάποιου συγγραφέα. Είμαι μακριά ακόμα από τέτοια επίπεδα.

Κατά την γνώμη μου, το γράψιμό μας πάντα μοιάζει με αυτό κάποιου συγγραφέα ( υπάρχουν άλλωστε τόσοι πολλοί...). Και δεν χρειάζεται καν να είναι το στυλ του αγαπημένου μας. Μπορεί πχ να μου αρέσει πάρα πολύ ας πούμε ο Λουντέμης, αλλά το στύλ του να μην μου ¨κάθεται¨,να μην μπορώ να εκφραστώ στο χαρτί όπως αυτός. Τουναντίον να μου ταιριάζει το στυλ κάποιου άλλου.

Πολλές φορές διαβάζει κάποιος ένα βιβλίο και διαπιστώνει πως το ύφος του συγγραφέα έχει πολλά κοινά με το δικό του. Δεν είναι κακό αυτό, αρκεί να μην γίνονται αντιγραφές...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..