Jump to content

Αγαπημένος χαρακτήρας από το Κοράκι


Παρατηρητής
 Share

  

19 members have voted

  1. 1. Αγαπημένος χαρακτήρας από τους Γιους της Στάχτης

    • Αράλδος
      0
    • Αργυρός
    • Ανθέμιος
      0
    • Αλγεινός
    • Γελασηνός
      0
    • Ζώπυρος
      0
    • Λεωσθένης
      0
    • Μελέτιος
    • Νικήτας
      0
    • Σεβαστιανός
    • Υέτιος
      0
    • Φιλάρετος
    • Χανσίκο
      0
    • Χρυσορρόη
    • Ο Προφήτης
      0
    • Άλλος
      0


Recommended Posts

Ένα από το πολλά πλεονεκτήματα του Κοράκι σε Άλικο Φόντο είναι η πληθώρα χαρακτήρων. Όλοι τους, είτε κατέχουν πρώτο ή δεύτερο ρόλο ( ακόμα και τρίτο) είναι ξεχωριστοί, ιδιαίτεροι καθώς επίσης εμπνευσμένοι και πειστικοί ως λογοτεχνικοί ήρωες. Κάθε αναγνώστης μπορεί να βρει, ανάλογα με τις προτιμήσεις του τον χαρακτήρα εκείνον που τον συναρπάζει περισσότερο.

Μιας που βρεθήκαμε πολλοί αναγνώστες και fan του βιβλίου, αποφάσισα να ανοίξω αυτό το poll ώστε να ψηφίσει ο καθένας τον ήρωα που του άρεσε περισσότερο. Και είμαι περίεργος να δω ποιον θα αναδείξει η πλειοψηφεία ως αγαπημένο χαρακτήρα.

Ο κατάλογος περιέχει τα πρόσωπα που μέχρι στιγμής έχουν δραστηριοποιηθεί περισσότερο στην πορεία του βιβλίου κι ας μην είναι ο ρόλος τους πρωταγωνιστικός.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα πώς θα γίνει να ψηφίσουμε τρεις, ε;

Εμένα μου αρέσει ο Φιλάρετος, ο Αργυρός και η Χρυσορρόη.

Πολύ μεγάλο το τρίλημμα :).

Τέλος πάντων, αφού πρέπει μόνο έναν, θα ψηφίσω τον Αργυρό.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα πώς θα γίνει να ψηφίσουμε τρεις, ε;

Εμένα μου αρέσει ο Φιλάρετος, ο Αργυρός και η Χρυσορρόη.

Πολύ μεγάλο το τρίλημμα :).

Τέλος πάντων, αφού πρέπει μόνο έναν, θα ψηφίσω τον Αργυρό.

 

 

Εμ, αυτό είναι το θέμα! Ποιος από τους τρεις-τέσσερις-δεκατέσσερις που ξεχώρισες, επισκιάζει όλους τους άλλους.

Εμένα μου άρεσαν πολύ οι Ζώπυρος, Μελέτιος, Νικήτας, Χρυσορρόη και Λεωσθένης, και πιο πολύ οι Υέτιος (αλλά και ο μπαμπάς του) και Αργυρός, μα ο αγαπημένος μου είναι ο Φιλάρετος.

 

1-1 μέχρι στιγμής τα δυο φαβορί

Link to comment
Share on other sites

Βρε Γιώργο, αφού έχεις τη δυνατότητα να βάλεις πολλαπλές επιλογές στο πολλ. Νομίζω ότι θα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον να βγει ένας τέτοιος πρώτος χαρακτήρας. Διότι σε τόσο μεγάλο καστ μετράει πολύ ακόμη κι αν κάποιος είναι στη δεύτερη θέση. Κι απ' όσο έχω προσέξει, όλοι μια τριπλέτα ξεχωρίζουμε... devil2.gif Άλλαξε τον τύπο του πολλ να έχουμε τρεις επιλογές και θα δεις ότι το ματς θα έχει πολλές εκπλήξεις και πολλές ανατροπές!

Link to comment
Share on other sites

Τον... Πολυκράτη δε βλέπω πουθενά σαν επιλογή. :rolleyes:

 

Και για να οργανωνώμαστε παρακαλώ οι Χρυσορροϊκοί. Αυτό μας έλειπε να χάνουμε έδαφος από ένα απλό "ημίθεο" κι εναν αδιάβαστο. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

ε, Χρυσορρόη, τι να λέμε τώρα; Καλός ο Φιλάρετος, καλός κι ο Αργυρός, αλλά το στοιχειό, το τέλεσμα καλύτερο :)

(αν και μάλλον θα την προτιμούσα τελικά χωρίς όνομα) :)

Link to comment
Share on other sites

ε, Χρυσορρόη, τι να λέμε τώρα; Καλός ο Φιλάρετος, καλός κι ο Αργυρός, αλλά το στοιχειό, το τέλεσμα καλύτερο :)

(αν και μάλλον θα την προτιμούσα τελικά χωρίς όνομα) :)

 

Ρε σεις, καλή είναι η Χρυσορρόη. Ήταν κι εμένα μέσα στις επιλογές μου αλλά

BIG SPOILER ALERT!

 

 

μας τελειώνει στο τέλος του πρώτου βιβλίου (ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ). Κι έχουμε πολύ δρόμο μέχρι το τέλος... Με ποιον θα συμπάσχω στα επόμενα; :rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με μια μόλις επιλογή, η ψήφος πέφτει στη Χρυσορρόη, που είναι ισόβαθμη με τον Αργυρό αυτή τη στιγμή με το Φιλάρετο και το Μελέτιο να μένουν εμφανώς πίσω.

 

Επιπλέον, ποιος διεστραμένος θα ψήφιζε το Χανσίκο; :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, καλή είναι η Χρυσορρόη. Ήταν κι εμένα μέσα στις επιλογές μου αλλά

BIG SPOILER ALERT!

 

 

μας τελειώνει στο τέλος του πρώτου βιβλίου (ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ). Κι έχουμε πολύ δρόμο μέχρι το τέλος... Με ποιον θα συμπάσχω στα επόμενα; :rolleyes:

 

 

 

Ε, και; Εξάλλου, τι θα ήταν η βασιλεία Αιγλωέων χωρίς αυτήν; ε; ε; Τρέμω μπροστά σε όσα περιμένουν τη χώρα τώρα huh.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα σπαθιά και τα μούσκουλα είναι για τους φλώρους. Μελέτιος ρε!

Link to comment
Share on other sites

Φιλάρετος τελικά για μένα. Αν και όπως είπε κι ο Μορς, ο Πολυκράτης έγινε γαργάρα, ε;devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, το επόμενο βήμα είναι να μου φτιάξετε το κλασικό τόπικ: "Ποιους ηθοποιούς θα επιλέγατε για την κινηματογραφική μεταφορά του Κορακιού;":lol:

 

Μιας και κάποιοι έχετε συγκρίνει το στυλ μου με τις εναλλασόμενες οπτικές γωνίες μ' εκείνο του GRR Martin, δεν πιστεύω να υπονοείτε πως πρέπει να τον μιμηθώ και σε άλλα θέματα και να ψηφίζετε τους "καταλληλότερους για αποχώρηση στο δεύτερο βιβλίο"; :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το επόμενο βήμα είναι να μου φτιάξετε το κλασικό τόπικ: "Ποιους ηθοποιούς θα επιλέγατε για την κινηματογραφική μεταφορά του Κορακιού;":lol:

 

Μιας και κάποιοι έχετε συγκρίνει το στυλ μου με τις εναλλασόμενες οπτικές γωνίες μ' εκείνο του GRR Martin, δεν πιστεύω να υπονοείτε πως πρέπει να τον μιμηθώ και σε άλλα θέματα και να ψηφίζετε τους "καταλληλότερους για αποχώρηση στο δεύτερο βιβλίο"; :devil2:

 

hmm.gifΧμμ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να διώξεις τον ....

 

Αστειεύεσαι! Είναι απαραίτητος.

Να φύγει ο ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το επόμενο βήμα είναι να μου φτιάξετε το κλασικό τόπικ: "Ποιους ηθοποιούς θα επιλέγατε για την κινηματογραφική μεταφορά του Κορακιού;":lol:

 

 

Ε θα το κάνουμε κι αυτό. Κάτσε πρώτα να φτιάξουμε την προβλεπόμενη SoAwiki και μετά.

Αλήθεια, οι ηθοποιοί θα ήταν ξένοι ή δικοί μας (Παπακαλιάτης κι έτσι :lol:);

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το επόμενο βήμα είναι να μου φτιάξετε το κλασικό τόπικ: "Ποιους ηθοποιούς θα επιλέγατε για την κινηματογραφική μεταφορά του Κορακιού;":lol:

 

 

Ε θα το κάνουμε κι αυτό. Κάτσε πρώτα να φτιάξουμε την προβλεπόμενη SoAwiki και μετά.

Αλήθεια, οι ηθοποιοί θα ήταν ξένοι ή δικοί μας (Παπακαλιάτης κι έτσι :lol:);

Φάε τη γλώσσα σου. Δεν αστειεύονται μ' αυτά. cold.gif Αυτός είναι ικανός για όλα. Ελπίζω να προβλέπεται η άδεια του συγγραφέα για κάτι τέτοιο.

Edited by Big Fat Pig
Link to comment
Share on other sites

Αλγεινός , ο πιο ολοκληρωμένος χαρακτήρας και μέσα σε λίγα επεισόδια. Έχει ψωμί αυτός γιατί έχει άποψη και δεν φέρεται και άγεται από τα γεγονότα αλλά έχει τις αποφάσεις του. Είναι αυτός που θα δώσει την λύση, γιατί όλοι οι άλλοι ελέγχονται από μια μοίρα που τους υπερβαίνει, ενώ αυτός, όπως λέει και το όνομα του, έχει μια μοίρα που τον πονά γιατί την έχει τιθασεύσει κρατώντας τον πόνο του υπό έλεγχο. Ο αγαπημένος μου!

 

Δεν πάμε στοιχήματα για το τι θα γίνει στο δεύτερο βιβλίο, αντί να ψάχνουμε ηθοποιούς;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..