Jump to content

Διηγήματα της μυθολογίας Κθούλου


xtapodimimos
 Share

Recommended Posts

Ως μυθολογία Κθούλου αναφερόμαστε σε ενα πλήθος ιστοριών που λαμβάνουν χώρα σε ενα κοινο σύμπαν (κόσμο) στον οποίο υπάρχούν οι οντότητες Κθούλου, Τσαθόγκουα, Αζαθόθ, Χαστούρ και ολόκληρο το σχετικό πάνθεον, καθώς και πλήθος βιβλίων (νεκρονόμικον κ.α.) περιοχών (Άρκαμ) κ.τ.λ.

Διηγήματα σχετικά με τη μυθολογία έχει γράψει οχι μόνο ο Λάβκραφτ αλλά πλήθος αλλων συγγραφέων, είτε συγχρονοι του είτε μεταγενέστεροι.

Ας προσπαθήσουμε να συγκεντρώσουμε λοιπόν όλα τα βιβλία (σε ελληνικές εκδόσεις) απο όλους τους συγγραφέις που περιέχουν σχετικά διηγήματα

 

(Λέω στα ελληνικά, πρώτον γιατι ειναι προσιτα σε περισσότερους για ανάγνωση και δεύτερον γιατι στα αγγλικα φαντάζομαι θα υπάρχουν έτοιμες λίστες σε πολλά site)

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις terra nova έχουν αρκετά βιβλία:

Ρόμπερτ Μπλόχ (συγγραφέας του Ψυχώ) : Παράξενοι Κόσμοι (strange eons), περιέχει επίσης και λίγες ακόμη ιστορίες, άσχετες με τη μυθολογία

Αυγουστος Ντέρλεθ: Το μονοπάτι του Κθούλου, περιέχει τις ιστορίες το μονοπάτι του κθούλου και οι μάσκες του κθούλου (κυκλοφορόυν επίσης σε ξεχωριστά βιβλία απο εκδόσεις Αίολος νομίζω)

Φρίτζ Λάιμπερ : μεταμεσονύχτιες διηγήσεις, περιέχει την ιστορία Ο τρόμος απο τα βάθη

 

απο εκδόσεις Αίολος Κλαρκ Άστον Σμίθ : Το ταξίδι του βασιλια γιουβόραν, περιέχει την ιστορία Η επιστροφή του μάγου

 

Ο Στήβεν Κίνγκ : Νυχτερινή Βάρδια περιέχει την ιστορία jerusalem's lot

Link to comment
Share on other sites

Κλαρκ Άστον Σμιθ: Η Πόλη της Τραγουδιστής Φλόγας, εκδόσεις Αίολος. Περιλαμβάνει το ''Η Ιστορία του Σατάμπρα Ζίρος''. Από τον ίδιο συγγραφέα Τα Μαγικά Ταξίδια από Terra Nova. Έχει το ''Τα Επτά Γκης''. Πάλι από Terra Nova στον τόμο Ηρωική Φαντασία και Μαγεία υπάρχει το ''Το Σκουλήκι του Ουράκου'' του Ρίτσαρντ Τίρνεϋ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

η πόλη της τραγουδιστής φλόγας ειναι το επόμενο που θέλω να διαβάσω. Τα μαγικά ταξίδια δεν το έχω βρεί μέχρι στιγμής σε βιβλιοπολείο

Επίσης οι κύριοι Π.Γιαννουλάκης και Λ.Καβακόπουλος εχουν εκδόσει το βιβλίο Κθούλου που περιέχει κάποιες αναλύσεις για τον Λάβκραφτ και 3-4 διηγήματα της μυθολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δυο ανθολογίες της Ωρόρα, η

#17 Ιστορίες της Μυθολογίας Κθούλου και η

#53 Ιστορίες της Μυθολογίας Κθούλου/2.

Παραθέτω τα διηγήματα από τα περιεχόμενα των οπισθόφυλλων (με κάποια μικρή επιφύλαξη μήπως κάποια δεν ανήκουν στον κύκλο, επειδή τη μία την έχω διαβάσει πριν από 20 χρόνια και την άλλη απλώς την έχω στη βιβλιοθήκη κι έτσι μπορεί να κάνω και κανένα λάθος):

Ωρόρα #17

Χ.Φ.Λάβκραφτ & Ω. Ντέρλεθ: Το Παράθυρο στο Αέτωμα

Ρόμπερτ Μπλοκ: Από τετράδιο που βρέθηκε σ' ένα έρημο σπίτι

Τζέημς Ουέηντ: Οι Αβυσσαίοι

Μπράιαν Λάμλεϊ: Τσιμεντένιο Περιβάλλον

Ώγκαστ Ντέρλεθ: Πέρα από το Κατώφλι

Ρόμπερτ Χάουαρντ: Μη σκέψετε Τάφο για μένα.

 

Ωρόρα #53

Ώγκοστ Ντέρλεθ: Ο Επισκέπτης από τα αστέρια

Φίλιπ Φάρμερ: Ο Πρωτοετής

Ράμσεϊ Κέιμπλ: Ψυχρά Γράμματα

Μπράιαν Λάμλεϊ: Η Μεγάλη Ανάδυση

Αντώνης Κρύσιλας: Το Στόμα του Διαβόλου

Link to comment
Share on other sites

εεε δεν μπορω να τα βρω με τιποτα αυτα τα 2 της ωρορα, αν τα βρει κάποιος ας μου πει το μαγαζι (θεσσαλονίκη) να παω να τα πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ο Παντελής Γιαννουλάκης έχει βγάλει από εκδόσεις Terra Nona (αυτό και αν είναι σπάνιο) ένα βιβλίο με τίτλο ''Παράδοξες Διηγήσεις''. Έχει μεταξύ άλλων τις παρακάτω ιστορίες: Ρόμπερτ Τσέημπερς: Καρκόσα (Δεν είναι ακριβώς Μυθολογία Κθούλου, αλλά θεωρείται κάτι σαν πρόδρομος της. Και μιας και είπα αυτό, ας αναφέρω και την συλλογή του ίδιου ''Ο Βασιλιάς με τα Κίτρινα'' που κυκλοφορεί απ' τον Αίολο). Λάβκραφτ- Μάρτιν Σ. Γουώρνς: Το Μαύρο Βιβλίο του Αλσόφοκους, Τ. Ε. Ντ. Κλάιν: Ο Μαύρος 'Ανθρωπος με το Κέρατο, Ώγκαστ Ντέρλεθ: Κάτι Ξύλινο, Παντελής Γιαννουλάκης: Και η χλωμή σελήνη κάθε νύχτα όνειρα μου στήνει. Σιγά- σιγά θα ενημερώνω με ότι μπορώ να βρω από την βιβλιοθήκη μου. Για τις Ωρόρες δες στα παλαιοπωλεία που αναφέρονται σ' αυτό το topic

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι κύριοι Π.Γιαννουλάκης και Λ.Καβακόπουλος εχουν εκδόσει το βιβλίο Κθούλου που περιέχει κάποιες αναλύσεις για τον Λάβκραφτ και 3-4 διηγήματα της μυθολογίας.

 

Αυτό ρε γμτ άφησε δίχως επιστροφή τη βιβλιοθήκη μου πριν κάποια χρόνια, κι από τότε το κλαίω. Είχε πολύ ενδιαφέρον.

 

http://www.biblionet...ok&bookid=38888

 

 

Είναι και 'Η σκιά του Κθούλου' του Μπαλάνου (όχι διηγήματα). http://www.biblionet...ok&bookid=59751

 

Υπάρχει και το 'Κράουτς Εντ' του Κινγκ, στο Εφιάλτες και Ονειρότοποι.

 

Επίσης, φαντάζομαι ότι λογικά θα πρέπει να αναφερθεί και η μια από τις τρεις ιστορίες από το Ξεσκαρτάρισμα (Κέτσαμ, Λέιμον, Λι)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι κύριοι Π.Γιαννουλάκης και Λ.Καβακόπουλος εχουν εκδόσει το βιβλίο Κθούλου που περιέχει κάποιες αναλύσεις για τον Λάβκραφτ και 3-4 διηγήματα της μυθολογίας.

 

Αυτό ρε γμτ άφησε δίχως επιστροφή τη βιβλιοθήκη μου πριν κάποια χρόνια, κι από τότε το κλαίω. Είχε πολύ ενδιαφέρον.

 

http://www.biblionet...ok&bookid=38888

 

 

Είναι και 'Η σκιά του Κθούλου' του Μπαλάνου (όχι διηγήματα). http://www.biblionet...ok&bookid=59751

 

Υπάρχει και το 'Κράουτς Εντ' του Κινγκ, στο Εφιάλτες και Ονειρότοποι.

 

Επίσης, φαντάζομαι ότι λογικά θα πρέπει να αναφερθεί και η μια από τις τρεις ιστορίες από το Ξεσκαρτάρισμα (Κέτσαμ, Λέιμον, Λι)

 

τελευταια φορά το είδα στο πάρε-δώσε (ναυαρίνου) πριν 2 βδομαδες, αν εισαι τυχερός... εγώ το είχα πάρει απο τη βιβλιοβάρδια πριν 5-6 μήνες, ίσως και εκει να υπάρχει κάποιο αντίτυπο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατάφερα να βρω το Ιστοριες της μυθολογίας κθούλου 2. είμαι πολύ ευχαριστημένος, εχει μέσα καλές ιστορίες, μονο μια απορία. Για ποιο λόγο εχουν μέσα την ιστορία του Αντώνη Κρύσιλα: Το Στόμα του Διαβόλου?

είανι πολύ καλη ιστορία αλλά δεν μου φαινεται να έχει σχέση με τη μυθολογία. Προσωπικά μου θύμισε το Αυτό του Κίνγκ, και στο στύλ γραφής και στην ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάμε το "Ἡ ἐξορία τοῦ προσώπου" του Adinol Doy που γράφτηκε γιὰ τὸν 19ο Διαγωνισμὸ ΣΦΦ

 

 

 

 

Έτσι μπράβο, να τιμάμε και τα δικά μας παιδιά.

Και μην ξεχνάμε πως ο Π.Μ. Ζερβός είναι η μετενσάρκωση του Λάβκραφτ.:D

Link to comment
Share on other sites

aaa επίσης ο Κίνγκ στο Αυτό σε μια απο τις παράπλευρες ιστορίες που αναφέρει στο βιβλίο και δεν έχουν άμεση σχέση με τους πρωταγωνιστες, μιλάει για ένα μπαρ και τους θαμώνες του και ανάμεσα σε 2-3 άτομα αναφέρει ...εναν παράξενο τύπο που λεγόταν Πίκμαν και ζωγράφιζε... οταν παω σπίτι θα δω το βιβλίο, νομίζω έχω σημειωμένη τη σελίδα και θα σας πω, (στα ελληνικά υπάρχει μονο μια έκδοση του βιβλίου)

 

Επίσης ο Λένος Χρηστίδης στο Χαστουκόψαρα ονομάζει έναν χαρακτήρα (νομίζω τον άνδρα απο το ηλικιωμένο ζευγάρι που το συναντουν παντου) ταδε-ταδε-Νυαρλαθοτέπ. Αυτο βέβαια δεν καθιστά το βιβλίο διήγημα της μυθολογίας κθούλου νομιζω :) :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Στο διήγημα Κουτί σε σχήμα καρδιάς του Joe Hill, ο πρωταγωνιστής εχει στην κατοχή του βιβλία του Charles Dexter Ward. Τέτοιο άτομο δεν υπάρχει στην πραγματικότητα, είναι αναφορα στην πολυ γνωστη ιστορία του Λάβκραφτ The case of Charles Dexter Ward!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από Joe Hill, στο 'Φαντάσματα του 20ου αιώνα', υπάρχει η τελευταία ιστορία του βιβλίου με τίτλο Εθελούσιος Εγκλεισμός. Αν θυμάμαι καλά, ο αδερφός του αφηγητή έχει φτιάξει μια περίεργη κατασκευή στο υπόγειο του σπιτιού τους, η οποία αποτελείται από διαδρόμους και μοιάζει με χταπόδι. Όμως το πιο χτυπητό σημείο είναι η φάση με το 'αλλαγμένο' παιδικό τραγουδάκι:

'Τα μυρμήγκια προχωρούν δυο-δυο, ζήτω! Ζήτω! Τα μυρμήγκια προχωρούν δυο-δυο, ζήτω! Ζήτω! Τα μυρμήγκια προχωρούν δυο-δυο. Διάβηκαν το Υψίπεδο του Λενγκ και χώθηκαν όλα μες τη γη.'

 

Νομίζω η συγκεκριμένη λέξη αναφέρεται μονάχα μια φορά σ' όλο το κείμενο. Αλλά ήταν αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

α ναι σωστά! δεν το είχα προσέξει το όνομα Λένγκ, πραγματι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασικά τουλάχιστον άλλες τρεις ανθολογίες της Ωρόρα περιέχουν πολλά διηγήματα της Μυθολογίας. Πρόκειται για τα Ιστορίες μαγείας και τρόμου, Ιστορίες διαστημικού τρόμου και Ιστορίες από φανταστικούς κόσμους. Περιέχουν ιστορίες-μνημεία όπως το Η επιστροφή του μάγου του Κ. Α. Σμιθ, Το Κάλεσμα του Κθούλου του Λάβκραφτ ή το Ο κάτοικος του σκοταδιού του Ντέρλεθ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχετε να προτείνετε καποιο αλλο βιβλίο που αφορα τη μυθολογία? Ψαχνω να αγοράσω κατι σχετικό αλλα οχι μικρες ιστορίες, οπως αυτες τις ωρορα, ολόκληρο βιβλίο. Κυκλοφορεί τιποτε στα ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να αγοράσω κατι σχετικό αλλα οχι μικρες ιστορίες, οπως αυτες τις ωρορα, ολόκληρο βιβλίο. Κυκλοφορεί τιποτε στα ελληνικά?

 

Υπόγεια Κίνηση (Nick Mamatas): Τώρα το διαβάζω. Καλά πάει, είναι αρκετά φανταστικό, όχι τόσο τρομακτικό. Έχει πολύ γούστο που πρωταγωνιστής είναι ο Κέρουακ (ο Μαμάτας έχει πιάσει αρκετά το στυλ γραφής του). Θα έλεγα ότι για να το ευχαριστηθείς περισσότερο, λέει να διαβάσεις πρώτα Κέρουακ, αλλιώς χάνεις τη μισή χαρά (μη σου πω και περισσότερο). Εμένα μού έκατσε μάλιστα και η κέντα, γιατί και ο Κέρουακ μου αρέσει και πριν λίγο καιρό διάβασα και το ίδιο το Μπιγκ Σερ. Περιμένω στη συνέχεια της ιστορίας να σκάσει κι ο Μπάροουζ...

 

...πράγμα που μας φέρνει στο Ο τόπος των νεκρών δρόμων (Ουίλιαμ Μπάροουζ) το οποίο διαβάζω παράλληλα, και το στο οποίο γίνεται αναφορά στην ιστορία του Frank Belknap Long, 'Τα σκυλιά του Τίνταλος'...

 

...η οποία ιστορία βρίσκεται στο Ιστορίες Μυστηρίου και Τρόμου (Νο 16-Ωρόρα). Πρόκειται για ιστορία του Κύκλου, από έναν συγγραφέα κοντά στον HPL. Απαίσια κοσμικά πλάσματα/σκυλιά και γωνίες και φρίκη. Το Νο 16 της Ωρόρα είναι γενικά ενδιαφέρον (τα λέγαμε και για το Παλιό Σκοτάδι, Το Κρανίο Που Ουρλιάζει και το Δρόμο Του Μικτλαντεκούτλι σε άλλο τόπικ). Σε σχέση με αυτό το νήμα, το 16 έχει το 'Η Κληρονομιά των Πήμποντυ' (HPL+Ώγκαστ Ντέρλεθ), το Ούμπο-Σάθλα (Κλαρκ Άστον Σμιθ), δεν ξέρω αν ξεχνάω κάποιο άλλο, και φυσικά τα Σκυλιά του Τίνταλος...

 

...πράγμα που μας φέρνει στο Οι λύκοι του σκότους (Jack Williamson) ένα άλλο βιβλίο με (αν θυμάμαι καλά) κοσμικά ακατονόμαστα πλάσματα/σκυλιά (μικρό (140 σελ) όμως οπωσδήποτε μεγαλύτερο από διήγημα, όπως σε ενδιαφέρει) σε λαβκραφτικό κλίμα,που λέει και το οπισθόφυλλο (αν και δεν ξέρω αν μπαίνει στα διηγήματα του Κύκλου).

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να αγοράσω κατι σχετικό αλλα οχι μικρες ιστορίες, οπως αυτες τις ωρορα, ολόκληρο βιβλίο. Κυκλοφορεί τιποτε στα ελληνικά?

 

...πράγμα που μας φέρνει στο Οι λύκοι του σκότους (Jack Williamson) ένα άλλο βιβλίο με (αν θυμάμαι καλά) κοσμικά ακατονόμαστα πλάσματα/σκυλιά (μικρό (140 σελ) όμως οπωσδήποτε μεγαλύτερο από διήγημα, όπως σε ενδιαφέρει) σε λαβκραφτικό κλίμα,που λέει και το οπισθόφυλλο (αν και δεν ξέρω αν μπαίνει στα διηγήματα του Κύκλου).

 

 

To Οι λύκοι του σκότους είναι πολύ καλό. Είχα σκοπό να το προτείνω και εγώ, αν και δεν ανήκει στην Μυθολογία Κθούλου. Μου φαίνεται όμως πως κάπου εμφανίζονται και κάτι οντότητες που παραπέμπουν στην Μυθολογία. Δυστυχώς, δεν πρέπει να βρίσκεται εύκολα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2, σημερα θα βγω σε βιβλιοπολεια και θα κοιταξω ποια μπορω να βρώ!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2, σημερα θα βγω σε βιβλιοπολεια και θα κοιταξω ποια μπορω να βρώ!

 

Μια ακόμα επιλογή που σίγουρα αξίζει είναι οι ιστορίες της Μυθολογίας που έγραψε ο R. E. Howard και βρίσκονται συγκεντρωμένες σε αυτήν τη συλλογή από τις εκδόσεις Άγνωστη Καντάθ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..