Jump to content

Write off #56 (Sonya vs Stanley)


Drake Ramore
 Share

  

20 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο η ιστορία του/της:

    • Sonya
      10
    • Stanley
      10

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ο αέρας φύσαγε ορφανός. Δεν μπορούσες να μυρίσεις το χώμα που συνήθως κουβαλούσε, ούτε τις μυρωδιές που κατέβαζε όταν ερχόταν απο το βουνό. Άρωμα φρούτων και πεύκων και καμιά φορά βροχής που τον συνόδευε στο ταξίδι του. Μυρωδιές ζωής. Τις σκόρπαγε στα στενά της πόλης και συνέχιζε τον δρόμο του.Η πόλη ντυμένη στα μαύρα περίμενε. Το γκρίζο σεντόνι απο σύννεφα που κάλυπτε τον ήλιο όλο και σκούραινε. Σύντομα θα είχε καλύψει όλη την πόλη βυθίζοντας την σε τρία μερόνυκτα σκότους. Η νύχτα της βεγγέρας ήταν κοντά. Η ώρα πλησίαζε.

 

Το μεγάλο σαλόνι του Αλέξη φωτιζόταν απο τα κούτσουρα που έγλυφαν οι κοκκινοκίτρινες φλόγες στο τζάκι. Έπαιζαν, χορεύοντας σαν μικρά παιδιά γύρω απο τα ξύλα, τυλίγοντας τα με την ζέστη τους πριν τα καταβροχθίσουν.

 

“Είναι η πρώτη σου φορά;” ρώτησε τον Αλέξη την στιγμή που έφερνε το τσάι. Οι κούπες κροτάλισαν στα πιατάκια τους, φάνηκε να ταλαντεύονται για λίγο, μα τελικά έμειναν στην θέση τους.

 

 

 

 

 

 

 

_______________________________________________

 

Υποβάλετε τα διηγήματα σας μέχρι το Σάββατο βράδυ 11:59:59

 

Το όριο λέξεων είναι εως και τις 3500 αλλά σαν καλός διοργανωτής μπορώ να δεχτώ κάποιες παραπάνω αρκεί να μην το παρακάνετε.

 

May the best writer win!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Sonya

    6

  • Drake Ramore

    13

  • Stanley

    18

  • Big Fat Pig

    5

Όμορφη μα δύσκολη -για μένα, τουλάχιστον- εισαγωγή,με άρωμα από ελληνικό χωριό. Κάτι θα βρεθεί, δεν μπορεί. Αφήνει περιθώρια,όντως. Ευχαριστούμε,γιατρέ!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η εισαγωγή, σε αντίθεση με τα νεύρα μου. Θα αρχίσω από αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Ξεμπλόκαρα και η ιστορία προχωράει. Τίτλος;

 

 

Η Διαθήκη ενός Λιμασμένου

 

 

laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξεμπλόκαρα και η ιστορία προχωράει. Τίτλος;

 

 

Η Διαθήκη ενός Λιμασμένου

 

 

laugh.gif

 

Τέλεια!

 

 

Τρώγε Γράφε!

 

 

:tease:

Link to comment
Share on other sites

Ξεμπλόκαρα και η ιστορία προχωράει. Τίτλος;

 

 

Η Διαθήκη ενός Λιμασμένου

 

 

laugh.gif

 

Να υποθέσω ότι στη συνέχεια περιμένουμε την Άνοδο & Την Πτώση, Το Βίο Και Πολιτεία, Το Πορτρέτο, κλπ, έτσι; laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

laugh.giflaugh.gif

 

Μην φάτε! (που λέει ο λόγος...). Πολύ ξενέρωτα πράγματα αυτήν τη φορά. Τα write off βγάζουν έξω τον

ρομαντικό

εαυτό μου, ρε γαμώτοchinese.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε κακό είναι αυτό;

 

Ε,όταν γράφω ίσως είναι,γιατί παρασέρνομαι.Όπως και να έχει, προϋποθέτει ένα πιο λυρικό και φορτωμένο ύφος που θέλω να αποβάλω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τρία εικοσιτετράωρα έμειναν για να μάθουμε...

Τι συμβαίνει στην πόλη;

Τι φέρνει το σκοτάδι;

Είναι η πρώτη φορά του Αλέξη;

3002416.jpg

Κρύβει η πόλη μυστικά...ή μηπως οι άνθρωποι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την τέλειωσα την ιστορία και θα την ανεβάσω μάλλον Παρασκευή. Δυσκολεύτηκα πολύ και βγήκε ένα κράμα από τα πάντα. Τελικά, σαν ιστορία είμαι ικανοποιημένος, μένει να δω πώς θα είναι στα πλαίσια της εισαγωγής αυτή τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μάλλον την Παρασκευή το βράδυ ή Σάββατο απόγευμα, θα εξαρτηθεί απ' την δουλειά (και την τσικνοπέμπτη και το αυριανό θέατρο και το demo του Dragon Age και και και... :Ρ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε κι ένα πρόμο;

 

 

Η Επίθεση της Γιγαντιαίας Παντσέτας.

 

 

Σύντομα κοντά σας. Συνονόματη, σε περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος. Βασική απορία μου: σε αυτόν τον διαγωνισμό απαντάμε σε σχόλια πριν τελειώσει ή περιμένουμε; devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω οτι ο σχολιασμός μπορεί να ξεκινήσει αφου ανέβουν και οι δύο ιστορίες.

Οι βιαστικοι (όπως εγώ) κρατήστε σημειώσεις σε ένα έγγραφο word.wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Άντε, καμάρι μου, θέλουμε και να βγούμε! Να δώσουμε καμία παράταση, μήπως;fishing1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ έναν μοδεράτορα να ανοίξει το Poll.

 

Οι αναγνώστες μπορούν να σχολιάζουν και να ψηφίζουν εως και το βράδυ (11:59:59) του επόμενου Σαββάτου.

 

Καλή ανάγνωση στα μέλη και καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους!

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να εγκαινιάσω; Ένα πρώτο μικρό, και πιθανόν περιττό, σχόλιο είναι το πώς "διάβασαν", τελείως διαφορετικά ο καθένας, την σκηνή του Drake οι ξιφομονομάχοι. mf_sherlock.gif

 

Θα επανέλθω φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να εγκαινιάσω; Ένα πρώτο μικρό, και πιθανόν περιττό, σχόλιο είναι το πώς "διάβασαν", τελείως διαφορετικά ο καθένας, την σκηνή του Drake οι ξιφομονομάχοι. mf_sherlock.gif

Εγώ κόλλησα σε αυτό:

“Είναι η πρώτη σου φορά;” ρώτησε τον Αλέξη την στιγμή που έφερνε το τσάι.

 

Ποιος φέρνει το τσάι; Αυτός που κάνει την ερώτηση, ή ο Αλέξης; Οι δύο συγγραφείς έχουν διαφορετική άποψη.

 

Όσο για την ερώτηση την ίδια... χαλάει την ιστορία που σκέφτηκε ο Stanley, και μας κάνει ένα "στρίβειν κλέφτικα" το οποίο πετυχαίνει άραγε; Χμμμ...

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ κόλλησα σε αυτό:

“Είναι η πρώτη σου φορά;” ρώτησε τον Αλέξη την στιγμή που έφερνε το τσάι.

 

Ποιος φέρνει το τσάι; Αυτός που κάνει την ερώτηση, ή ο Αλέξης; Οι δύο συγγραφείς έχουν διαφορετική άποψη.

 

Όσο για την ερώτηση την ίδια... χαλάει την ιστορία που σκέφτηκε ο Stanley, και μας κάνει ένα "στρίβειν κλέφτικα" το οποίο πετυχαίνει άραγε; Χμμμ...

 

Νομίζω οτι αυτό το ερώτημα απαντιέται εύκολα απο την επόμενη πρόταση που ακολουθεί:

 

 

 

“Είναι η πρώτη σου φορά;” ρώτησε τον Αλέξη την στιγμή που έφερνε το τσάι.Οι κούπες κροτάλισαν στα πιατάκια τους, φάνηκε να ταλαντεύονται για λίγο, μα τελικά έμειναν στην θέση τους.

Αυτός που έκανε την ερώτηση προξένησε εκνευρισμό σε αυτόν που μετέφερε το τσάι με αποτέλεσμα να χοροπηδήσουν οι κουπες στα πιατάκια τους.

τουλάχιστον αυτό είχα στο μυαλό μου όταν έδινα την εισαγωγή...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #56 (Sonya vs Stanley)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..