Jump to content

Ιδέα ...Σαν γνήσιος βατόμουρο-κράτορας , να προτείνω μια ιδέα. Γιατί δεν διοργανώνεται ένα διαγωνισμό σε στιλ champions league . Όλοι όσοι συμμετέχου


Recommended Posts

Σαν γνήσιος βατόμουρο-κράτορας , να προτείνω μια ιδέα.

 

Γιατί δεν διοργανώνεται ένα διαγωνισμό σε στιλ champions league .

 

Όλοι όσοι συμμετέχουν αρχικά, να χωριστούν σε ομίλους τον τεσσάρων συγγραφών.Για όλους τους ομίλους να ισχύει το ίδιο θέμα διαγωνισμού , μόνο η δυο πρώτοι να προκριθούν.Και μετέπειτα να διασταυρωθούν με τους προκριθέντες από τους άλλους ομίλους, σε Νοκ-αουτ αναμέτρησης. Πάντα όλοι τους να διαγωνίζονται στο ίδιο θέμα ως ιστορία, μέχρι να φτάσει η ώρα του τελικού.

 

Την προθεσμία που θα έχουν στο να ποστάρουν τις ιστορίες τους και γενικά για όλες τις τεχνικές λεπτομέρειες, αν σας αρέσει σαν ιδέα τις αφήνω σε εσάς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλή ιδέα αν μπορούσε να υπάρξει ένα ξεκάθαρο και γρήγορο αποτέλεσμα (όπως ας πούμε το 1-0 στο ποδόσφαιρό) ωστε να τρέχει ο διαγωνισμός σε ικανοποιητικούς ρυθμούς.

Σκέψου όμως τι προτείνεις...

Ομάδες των τεσσάρων συγγραφέων σε στυλ ομίλων. Αν θελήσουν να συμμετάσχουν καμια 40αρια (που πιθανολογώ οτι θα θελήσουν περισσότεροι), έχουμε απευθείας 10 ομάδες των τεσσάρων που θα πρέπει κάποιοι να αξιολογησούν τα γραπτά τους, και έπειτα κατευθείαν 5 όμιλους των τεσσάρων για αξιολόγηση των δευτερων έργων τους και πάει λέγοντας...

Ποιοι όμως είναι αυτοί οι αναγνώστες που θα δεσμευτοὐν να διαβάσουν όλες τις ιστορίες σε όλες τις φάσεις του διαγωνισμού. Όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται κάποιος να πει οτι θα ψηφίσει μονο στους ομίλους 2, 4,7 και 9 γιατί δεν προλαβαίνει στους άλλους, ή κάποιος να επιλέξει να αξιολογήσει μονο στην προκριματική φάση και στον τελικό , ή μόνο στα προημιτελικά. Πολλοί παράμετροι που δυσκολευουν το εγχειρημα.Ωραία ιδέα μεν, αλλά μη εφαρμόσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα σκεφτει κι εγω κατι παρομοιο αλλα ειναι πολλοι οι λογοι που δεν δουλευει στην πραξη,τους κυριοτερους τους ανεφερε ο DR.Περα απο ψηφους ειναι και η συμμετοχη που μπορει να μη βολευει καποιους ενω και το χρονοβορο της υποθεσης μας δινει εναν τεραστιο αργο διαγωνισμο που κατα κυριο λογο θα γονατισει τις αλλες δραστηριοτητες στο φορουμ.

Προσωπικα βλεπω πολλους διαγωνισμους,δεν βλεπω το λογο γιατι να υπαρξει και νεος τυπος.Οποιος εχει βαρεθει τους διαγωνισμους μπορει απλουστατα να ασχοληθει με τα απειρα αλλα ενδιαφεροντα νηματα κι αν η συγγραφη διηγηματων ειναι το μονο που θελει εδω μπορει να γραφει μια χαρα ασχετα απο διαγωνισμους και...Uefa Writers League.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι το φορουμ εχει μεγαλη ποικιλια διαγωνισμων. οσο για την ιδεα, που την βρισκω επισης πολυ καλη, για να μην ειναι χρονοβορος ο διαγωνισμος, θα μπορουσαν να αποφευχθουν οι ομιλοι και να ξεκινησει με νοκ αουτ, αλλα με περιορισμενο αριθμο συμμετεχοντων, π.χ. 8 σε τεσσερα ζευγαρια. σαν μεγκα ραιτ οφ.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσαν να αποφευχθουν οι ομιλοι και να ξεκινησει με νοκ αουτ, αλλα με περιορισμενο αριθμο συμμετεχοντων, π.χ. 8 σε τεσσερα ζευγαρια. σαν μεγκα ραιτ οφ.

 

Θα 'ταν πολύ ενδιαφέρουσα μια τέτοια ιδέα... μήπως να το επεξεργαστεί λιγάκι η διοίκηση; Θα 'χε φάση και νομίζω δεν είναι κάτι το ασύμβατο. Μάλιστα πιστεύω πως άνετα θα βρεθούν άτομα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προβλέπω άπειρες γκρίνιες σε έναν τέτοιο διαγωνισμό. Έπειτα θα καταρεύσει οταν 2-3 απο τους συμμετέχοντες δεν γράψουν ιστορία και βγεί νικητής με disqualifications.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι το φορουμ εχει μεγαλη ποικιλια διαγωνισμων. οσο για την ιδεα, που την βρισκω επισης πολυ καλη, για να μην ειναι χρονοβορος ο διαγωνισμος, θα μπορουσαν να αποφευχθουν οι ομιλοι και να ξεκινησει με νοκ αουτ, αλλα με περιορισμενο αριθμο συμμετεχοντων, π.χ. 8 σε τεσσερα ζευγαρια. σαν μεγκα ραιτ οφ.

 

 

Εγώ προβλέπω άπειρες γκρίνιες σε έναν τέτοιο διαγωνισμό. Έπειτα θα καταρεύσει οταν 2-3 απο τους συμμετέχοντες δεν γράψουν ιστορία και βγεί νικητής με disqualifications.

 

Την είχα σκεφτεί κι εγώ πριν καιρό την ιδέα και μάλιστα με 8 παίχτες. Με τη διαφορά ότι οι διαγωνιζόμενοι θα γράψουν φλασάκια των 1000ων ή 500ων λέξεων κι ότι η ψηφοφορία σε κάθε φάση (ως και τον τελικό) θα κρατάει λίγο, πχ 3εις-4εις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Το βλέπω λίγο δύσκολο σαν ιδέα, τουλάχιστον στην παρούσα φάση, αλλά την κρατάμε στα υπ' όψιν. Thanks for sharing.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λοιπόν, αυτή η ιδέα γύριζε και στο δικό μου το μυαλό, πρόσφατα, αλλά με λίγο διαφορετικό (και πολύ πιο βιτσιόζικο -προφανώς) τρόπο.. Τέτραθλον. Δηλαδή:

 

16 συμμετέχοντες χωρίζονται σε 4 τετράδες. Η κάθε μια τετράδα γράφει ένα πλοτς. Περνάνε οι δύο καλύτεροι κάθε τετράδας.

Συνεχίζουμε στην φάση των 8, όπου οι διαγωνιζόμενοι παίζουν ρακόρ ανά δυάδες (με κλήρωση).

Οι τέσσερις νικητές παίζουν ατάκα/ εικόνα κι επί τόπου.

Και οι δύο που απομένουν ένα write-off για να βγει ο πρωταθλητής.

 

Βέβαια, προφανώς, το χρονικό περιθώριο θα είναι μικρό κι οι ιστορίες παρομοίως. Αν και μπορεί να είναι και χαλαρόοοοο και να λαμβάνει χώρα σε αργούς ρυθμούς (σαν το πρωτάθλημα, ένα πράγμα :Ρ)

 

Αλλά μπορεί να το προτείνω γιατί έχω ελεύθερο χρόνο, οπότε θεωρώ ότι και όλοι οι άλλοι έχουν. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Σαν γνήσιος βατόμουρο-κράτορας , να προτείνω μια ιδέα.

 

Γιατί δεν διοργανώνεται ένα διαγωνισμό σε στιλ champions league .

 

 

Αυτές οι ιδέες θέλουν άπειρο χρόνο....

Οκ, θα παίξουν φοιτητές ,δημόσιοι υπάλληλοι, άνεργοι, συνταξιούχοι, εμείς οι υπόλοιποι τι θακάνουμε;;; (και οι φοιτητές τις μέρες της εξεταστικής;;; )

Εδώ ΕΝΑ διαγωνισμό δεν προλαβαίνουμε να βγάλουμε. Πόσο μάλλον ένα μαραθώνιο διαγωνισμών...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτή η ιδέα γύριζε και στο δικό μου το μυαλό, πρόσφατα, αλλά με λίγο διαφορετικό (και πολύ πιο βιτσιόζικο -προφανώς) τρόπο.. Τέτραθλον. Δηλαδή:

 

16 συμμετέχοντες χωρίζονται σε 4 τετράδες. Η κάθε μια τετράδα γράφει ένα πλοτς. Περνάνε οι δύο καλύτεροι κάθε τετράδας.

Συνεχίζουμε στην φάση των 8, όπου οι διαγωνιζόμενοι παίζουν ρακόρ ανά δυάδες (με κλήρωση).

Οι τέσσερις νικητές παίζουν ατάκα/ εικόνα κι επί τόπου.

Και οι δύο που απομένουν ένα write-off για να βγει ο πρωταθλητής.

 

Βέβαια, προφανώς, το χρονικό περιθώριο θα είναι μικρό κι οι ιστορίες παρομοίως. Αν και μπορεί να είναι και χαλαρόοοοο και να λαμβάνει χώρα σε αργούς ρυθμούς (σαν το πρωτάθλημα, ένα πράγμα :Ρ)

 

Αλλά μπορεί να το προτείνω γιατί έχω ελεύθερο χρόνο, οπότε θεωρώ ότι και όλοι οι άλλοι έχουν. :Ρ

 

Ο τελικός θα ήταν καλύτερα να είναι Nanorimo laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίζεις κανένα Πλοτς! σκέτο για αρχή, αντί να οραματίζεσαι μουντιάλ συγγραφής;wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν λάβω μέρος σε άλλο διαγωνισμό πριν τελειώσω τις Ερινύες, ο Χατζηγιώργης θα διακτινιστεί στην Στοκχόλμη μόνο και μόνο για να με καρατομήσει στην καρμανιόλα. :p

Link to comment
Share on other sites

επί του θέματος: Ρε παιδιά πάντως αυτό που είπε η Σόνυα καλό είναι. Αλλά θα είχα να προτείνω κάτι ακόμα: να έχουν αυστηρό περιορισμό λέξεων 1000. Μόνο έτσι θα έβγαινε αξιοπρεπώς. Φυσικά, και οι εισαγωγές-παράγραφοι-σκελετοί θα πρέπει να μικρύνουν αναλόγως.

 

άσχετο: Και πλοτς παίζω κι εγώ μετά την Ερινύα μου (σαν το "πτυχιακή μου" ακούγεται πια :8): ).

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή ιδέα θα ήταν, οι διαγωνιζόμενοι αντί να διαγωνίζονται κάθε φορά που θα περάνε στην επομένη φάση της διοργάνωσης και σε διαφορετικές ιστορίες(σε καινούργια διηγήματα), να διαγωνίζονται με την ήδη υπάρχουσα ιστορία τους, δημιουργώντας την συνέχεια της.

 

Η πρώτη φάση θα έχει όριο ας πούμε 500 λέξεις. Ο συγγραφέας σε αυτές τις 500 λέξεις θα πρέπει να μας πείσει, ότι αξίζει να δούμε το τι θα γίνει στην συνέχεια της ιστορίας του, περισσότερο από ότι ο συν-διαγωνιζόμενός του.

 

Σαν μια τηλεοπτική σειρά ένα πράγμα. Από την μια το Lost και από την άλλη το Prison Break. Από την μια το MEGA και από την άλλη ο ΑΝΤ1. Δυο σειρές που προβάλλοντα λόγο ανταγωνισμού την ίδια ώρα στους τηλεοπτικούς μας δέκτες, ποιά όμως εμείς θα δούμε; Ποιά μας κέντρισε το ενδιαφέρον να παρακολουθήσουμε;

 

Τι λέτε;

 

Έτσι δεν θα είναι κουραστικό για τους συγγραφείς(στο να γράφουν συνέχεια καινούργιες ιστορίες ) και θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον για το αναγνωστικό κοινό.

Edited by NIKANTHI
Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν λάβω μέρος σε άλλο διαγωνισμό πριν τελειώσω τις Ερινύες, ο Χατζηγιώργης θα διακτινιστεί στην Στοκχόλμη μόνο και μόνο για να με καρατομήσει στην καρμανιόλα. :p

Ενώ αν αρχίσεις μαραθώνιο διαγωνισμών δε θα τον πειράξει;

 

Σκεφτείτε κάτι: Πόσοι αναγνώστες - ψηφοφόροι θα μπορέσουν να το ακολουθήσουν όλο αυτό το πράγμα; Είναι απαραίτητοι, πώς να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..