Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo
- - - - -

Ενυδρία - Βάγια Ψευτάκη

• Please log in to reply
67 replies to this topic

#21 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.265 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 09 Μάρτιος 2011 - 19:45

Κοριτσάκι, δεν υπάρχουν λόγια (εξού και η καθυστέρησις) να σου περιγράψω πόσο το περίμενα αυτό. Το αντίτυπό μου μου το αγοράσανε μόλις χτες και περιμένω να το πάρω στα χέρια μου με βουλιμία. Άντε καλές πωλήσεις!

#22 Electroscribe

Electroscribe

paper rhino

• Members
  • 1.041 posts
  • Όνομα:Λευτέρης

Posted 09 Μάρτιος 2011 - 21:22

Εγώ το έχω στα χέρια μου από χθες, αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω το χρόνο να το ξεκινήσω. Θα ήθελα, όμως, να σχολιάσω το βιβλίο σαν αντικείμενο. Το εξώφυλλο μου αρέσει κι εμένα, αλλά το εσωτερικό είναι υπεράνω κάθε προσδοκίας και θυμίζει τις εκδόσεις Οξύ την εποχή της δόξας τους, όταν έθεταν νέα στάνταρ στην ποιότητα εκτύπωσης και την αισθητική. Κι όταν είδα την τιμή της Ενυδρίας, δεν πίστευα στα μάτια μου. 10.75; Έπιασα άλλα δυο βιβλία από τα ράφια, με παρόμοιο στυλ και μέγεθος και ήταν και τα δυο κάπου στα 16 ευρώ. Ρησπέκτ.

Καλοτάξιδο και δημοσίως.
Χειμώνος ορχού, ει θέρους ηύλεις.
<><

#23 Διγέλαδος

Διγέλαδος

Lucid Dreamer

• Members
  • 2.190 posts
  • Όνομα:Alex

Posted 09 Μάρτιος 2011 - 22:34

Εγώ το έχω στα χέρια μου από χθες, αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω το χρόνο να το ξεκινήσω. Θα ήθελα, όμως, να σχολιάσω το βιβλίο σαν αντικείμενο. Το εξώφυλλο μου αρέσει κι εμένα, αλλά το εσωτερικό είναι υπεράνω κάθε προσδοκίας και θυμίζει τις εκδόσεις Οξύ την εποχή της δόξας τους, όταν έθεταν νέα στάνταρ στην ποιότητα εκτύπωσης και την αισθητική. Κι όταν είδα την τιμή της Ενυδρίας, δεν πίστευα στα μάτια μου. 10.75; Έπιασα άλλα δυο βιβλία από τα ράφια, με παρόμοιο στυλ και μέγεθος και ήταν και τα δυο κάπου στα 16 ευρώ. Ρησπέκτ.

Καλοτάξιδο και δημοσίως.

Ακριβώς τα ίδια σκέφτηκα κι εγώ όταν τo ξεφύλλισα!

Edited by Διγέλαδος, 09 Μάρτιος 2011 - 22:41.

"We realize the author's ability but think that he should become less fantastic and in this new novel he is more so."

#24 tetartos

tetartos

In transformation

• Members
  • 2.259 posts
  • Όνομα:Γιώργος

Posted 10 Μάρτιος 2011 - 22:17

Μπράβο, Βάγια. Συγχαρητήρια και πολυδιάβαστο!

#25 Darkchilde

Darkchilde

Life's a bitch, but I am a bigger bitch

• Members
  • 2.914 posts
  • Όνομα:Darkchilde
  • Currently reading:Jonathan Strange and Mr. Norrell - Susanna Clarke

Posted 11 Μάρτιος 2011 - 13:14

Μόλις τελειώσω με τις ανακαινίσεις θα το τσιμπήσω.
The Dark Side of the Force and Other Stories. - Το ελληνικό Blog.
Snippets and Other Stories from the Net. - To αγγλίκό Blog

Twitter: @ladyjedi

#26 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 11 Μάρτιος 2011 - 23:43

Πολλά συγχαρητήρια και καλοτάξιδο να είναι!
Είναι μέσα στις επόμενες αγορές μου, μιας και μου αρέσει πολύ το περίεργο κράμα weird/dark fantasy/fantasy που διαβαζω στις ιστορίες σου εδω μέσα. Αν είναι σε τέτοιο στυλ σίγουρα θα μου αρέσει.

Posted Image

#27 DinMacXanthi

DinMacXanthi

"Wouldst thou like to live deliciously?"

• Members
  • 2.449 posts
  • Όνομα:Κωνσταντίνος

Posted 15 Μάρτιος 2011 - 15:06

Χθες το πρωί Nihilio και υποφαινόμενος, μπουκάραμε στην Πολιτεία και, μεταξύ άλλων, πήραμε τα 2 τελευταία κομμάτια που είχαν μείνει στο ράφι. Βάγια, άρχισε να σκέφτεσαι αφιέρωση γιατί έρχομαι σύντομα Σαλόνικα με στυλό και το βιβλίο. Ευελπιστώ έως τότε να είναι και διαβασμένο ;-)

"H σκιά στο σπίτι" νέο μυθιστόρημα τρόμου από τις εκδόσεις Κέδρος. Νοέμβριος 2016

#28 Παρατηρητής

Παρατηρητής

Winter Bard - Christmas Wanderer

• Members
  • 1.465 posts

Posted 15 Μάρτιος 2011 - 15:12

Μυξαλός for the win!
http://talesofabrokenswordblospot.com - Ιστορίες ενός Σπασμένου Ξίφους
http://noela-world.blogspot.com - Το Τραγούδι του Χρόνου

You’re chasing twilight and you know, You will be on your own
Blind Guardian - Sacred

#29 Tiessa

Tiessa

Midpoint Reveller

• Members
  • 3.734 posts
  • Όνομα:Βάσω

Posted 15 Μάρτιος 2011 - 15:24

Χθες το πρωί Nihilio και υποφαινόμενος, μπουκάραμε στην Πολιτεία και, μεταξύ άλλων, πήραμε τα 2 τελευταία κομμάτια που είχαν μείνει στο ράφι.

Α, γι αυτό δεν το έβρισκε σήμερα το πρωί ο απεσταλμένος μου βιβλιομαζώχτης στην Πολιτεία.:mf_sherlock:
Το βρήκε πάντως στο Solaris.
Και να πω ότι το είδα χτες στα χέρια του Ντίνου και πολύ μου άρεσε το στυλ των σελίδων.
Από μεθαύριο μπαίνει πρώτο στη λίστα των προς ανάγνωση. :D

Please, be honest with me. The truth can hurt me only once.

#30 Eroviana

Eroviana

Δούκισσα της Μουχλιασμένης Κωμόπολης

• Members
  • 864 posts
  • Όνομα:Μαρίνα

Posted 15 Μάρτιος 2011 - 18:14

Χθες το πρωί Nihilio και υποφαινόμενος, μπουκάραμε στην Πολιτεία και, μεταξύ άλλων, πήραμε τα 2 τελευταία κομμάτια που είχαν μείνει στο ράφι.

Α, γι αυτό δεν το έβρισκε σήμερα το πρωί ο απεσταλμένος μου βιβλιομαζώχτης στην Πολιτεία.:mf_sherlock:
Και να πω ότι το είδα χτες στα χέρια του Ντίνου και πολύ μου άρεσε το στυλ των σελίδων.

Ουπς! Εγώ φταίω γι'αυτό. Ένα αντίτυπο το έχω κρατημένο στην άκρη για μένα...

There is no such thing as a moral or an immoral book.
Books are well written or badly written.

Oscar Wilde, "The Picture of Dorian Gray"

Useless Blog

Posted Image

#31 helena

helena
  • Members
  • 114 posts

Posted 15 Μάρτιος 2011 - 20:41

θα πρεπει να ειναι καλο, το ειδα χθες σε ενα βιβλιοππωλειο, ολο και πιο πολλοι ελληνες συγγραφεις γραφουν τετοιου ειδους βιβλια!

Ουπς! Εγώ φταίω γι'αυτό. Ένα αντίτυπο το έχω κρατημένο στην άκρη για μένα...

#32 Παρατηρητής

Παρατηρητής

Winter Bard - Christmas Wanderer

• Members
  • 1.465 posts

Posted 15 Μάρτιος 2011 - 21:06

θα πρεπει να ειναι καλο, το ειδα χθες σε ενα βιβλιοππωλειο, ολο και πιο πολλοι ελληνες συγγραφεις γραφουν τετοιου ειδους βιβλια!

Indeed. Αν και για να το θέσουμε πιο σωστά, όλο και πιο πολλοί εκδότες άρχισαν να εκτιμούν τις δουλειές των Ελλήνων φαντασάδων.
http://talesofabrokenswordblospot.com - Ιστορίες ενός Σπασμένου Ξίφους
http://noela-world.blogspot.com - Το Τραγούδι του Χρόνου

You’re chasing twilight and you know, You will be on your own
Blind Guardian - Sacred

#33 helena

helena
  • Members
  • 114 posts

Posted 15 Μάρτιος 2011 - 21:51

Μαλλον εχεις πολυ δικιο!

#34 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.545 posts
  • Όνομα:Μιχάλης

Posted 16 Μάρτιος 2011 - 03:04

Το έπιασα σήμερα (δε διάβασα πολύ, είχα να κάνω και μια επανάληψη στο Whisperer in Darkness) αλλά μου άφησε μια καλή πρώτη εντύπωση (αν και θα ήθελα το ψάρι να είχε φύλλο). Περισσότερα όταν το τελειώσω με το καλό.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

R.E. Howard - The Tower of the Elephant

#35 Naroualis

Naroualis

Πατώντας σε στέρεα γη

• Moderators
  • 6.265 posts
  • Όνομα:Ευθυμία

Posted 19 Μάρτιος 2011 - 11:05

Γουέλ, θα διατηρήσω την καλή μου φήμη που λέει ότι τα βιβλία τα ελληνικά τα διαβάζω από τους πρώτους και θα κάνω την πρώτη κριτική.

Αρχικά θα μιλήσω για το βιβλίο ως αντικείμενο και θα ταχθώ υπέρ της άποψης ότι πραγματικά πήραμε κάτι που έχει τη διπλάσια ποιότητα στη μισή τιμή. Κι εγώ δεν ξέρω πόσον καιρό έχω να πιάσω στα χέρια μου τόσο περιποιημένο βιβλίο, με υδατογραφήματα στις σελίδες του και τόσο ωραίο εξώφυλλο. Μόνο το μελάνι να πληρώναμε πάλι θα έπρεπε να έχει τη διπλή τιμή. Αλλά πραγματικά ήταν μια μοναδική, ευχάριστη έκπληξη. Ακόμη και το χαρτί ήταν λείο, πολύ όμορφο.

Στα δικά μας τώρα.

Ιδέα τέλεια. Λίγο πιο σουρεάλ απ' όσο την περίμενα, αλλά από την άλλη όσα κείμενα της Ενυδρίας είχα διαβάσει παλαιότερα μυ έδειχναν ένα διαφορετικό πρόσωπο του φανταστικού.

Εκτέλεση. Χμ. Τα μέρη είναι χωρισμένα σωστά, θεματικά, παρά που είναι ανισοσκελή. Το πρώτο θα το έλεγα λίγο αργό, αν και α) συμβαίνουν πολλά πράγματα, β) είναι όλα αναγκαία για να κατανοήσουμε το Ψάρι και την ψυχοσύνθεσή του. Το δεύτερο μέρος έχει κάποιες αδυναμίες που τις πω παρακάτω και το τρίτο είναι απλά τέλειο, το ιδανικό κλείσιμο, σύντομο και snappy. Αυτό που με ενόχλησε ήταν οι περιγραφές. Ειδικά στο δεύτερο μέρος κάθε φορά που η Μπρι μπαίνει σε ένα μέρος, ξεκινάς το περιγράφεις, ακόμα κι αν είναι να φύγει μετά από ελάχιστες στιγμές. Από ένα σημείο κι ύστερα ήταν λίγο κουραστικό, όπως κατά τη γνώμη μου κι η εισαγωγή διαρκώς νέων χαρακτήρων ως και τις τελευταίες σελίδες.

Γλώσσα. Απλή θα την έλεγα. Χωρίς μεγάλες φαμφάρες, στρωτή και καθημερινή. Οι διάλογοι του πρώτου μέρους είναι πολύ καλοί, πρακτικά αληθοφανείς. Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν κάποια γλιστρήματα του λεξιλογίου στο δεύτερο μέρος. Δεν περίμενα τα πλάσματα της Ενυδρίας να ξέρουν για την τηλεόραση ή τέτοια. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι δεν είναι το βίτσιο μου που με κάνει να στραβώνω ελαφρώς.

Πλοκή. Μπερδεμένη, αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό. Ομολογώ ότι όταν πρωτοεμφανίζεται ο Μπρι τα χάνω λιγάκι, αλλά μετά αρχίζω και μπαίνω στο νόημα και το θέμα τσουλάει πολύ καλά.

Συνολικά ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, που είμαι σίγουρη ότι έχασα τους μισούς του συμβολισμούς (γιατί κατά βάθος είμαι λίγο ζώον στην ψυχολογία, οπότε λογικά πολλοί υπαινιγμοί του δεύτερου με΄ρους μου ξεφύγανε). Το διάβασα σχεδόν μονορούφι και περιμένω να δω τι άλλο έχεις για μας στο συγγραφικό σου μέλλον.

#36 Drake Ramore

Drake Ramore
  • Members
  • 2.141 posts
  • Όνομα:Απόστολος

Posted 19 Μάρτιος 2011 - 12:21

Εκτέλεση. Χμ. Τα μέρη είναι χωρισμένα σωστά, θεματικά, παρά που είναι ανισοσκελή. Το πρώτο θα το έλεγα λίγο αργό, αν και α) συμβαίνουν πολλά πράγματα, β) είναι όλα αναγκαία για να κατανοήσουμε το Ψάρι και την ψυχοσύνθεσή του. Το δεύτερο μέρος έχει κάποιες αδυναμίες που τις πω παρακάτω και το τρίτο είναι απλά τέλειο, το ιδανικό κλείσιμο, σύντομο και snappy. Αυτό που με ενόχλησε ήταν οι περιγραφές. Ειδικά στο δεύτερο μέρος κάθε φορά που η Μπρι μπαίνει σε ένα μέρος, ξεκινάς το περιγράφεις, ακόμα κι αν είναι να φύγει μετά από ελάχιστες στιγμές. Από ένα σημείο κι ύστερα ήταν λίγο κουραστικό, όπως κατά τη γνώμη μου κι η εισαγωγή διαρκώς νέων χαρακτήρων ως και τις τελευταίες σελίδες.

Γλώσσα. Απλή θα την έλεγα. Χωρίς μεγάλες φαμφάρες, στρωτή και καθημερινή. Οι διάλογοι του πρώτου μέρους είναι πολύ καλοί, πρακτικά αληθοφανείς. Το μόνο που δε μου άρεσε ήταν κάποια γλιστρήματα του λεξιλογίου στο δεύτερο μέρος. Δεν περίμενα τα πλάσματα της Ενυδρίας να ξέρουν για την τηλεόραση ή τέτοια. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη ότι δεν είναι το βίτσιο μου που με κάνει να στραβώνω ελαφρώς.

Πλοκή. Μπερδεμένη, αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό. Ομολογώ ότι όταν πρωτοεμφανίζεται ο Μπρι τα χάνω λιγάκι, αλλά μετά αρχίζω και μπαίνω στο νόημα και το θέμα τσουλάει πολύ καλά.

Τυπογραφικό λάθος ή έχει σημασία η αλλαγή του φύλλου;

Posted Image

#37 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.545 posts

Posted 19 Μάρτιος 2011 - 12:48

Από όσο έχω διαβάσει (είμαι σελίδα 120) έχει σημασία το φύλλο του και της Μπρι.
Posted Image

- Civilised men are more discourteous than savages because they know they can be impolite without having their skulls split, as a general thing.

#38 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.246 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 19 Μάρτιος 2011 - 13:02

Από όσο έχω διαβάσει (είμαι σελίδα 120) έχει σημασία το φύλλο του και της Μπρι.

Εγχείριση φύλλου κρούστας κανταϊφι, που έλεγε και ο Λαζόπουλος...:tease:
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#39 Nihilio

Nihilio

Τιποτένιος

• Global Moderators
  • 11.545 posts

Posted 20 Μάρτιος 2011 - 13:47

Το βιβλίο το τελείωσα κι εγώ. Θυμίζει κάπως τα φάνταζυ του Clive Barker και διαβάζεται τόσο ως fantasy όσο και ως υπαρξιακό/μαγικός ρεαλισμός. Το Fantasy κομμάτι μου φάνηκε γενικά λιγότερο από όσο θα ήθελα και κάπως υποτονικό, αλλά είχε πολλές και καλές ιδέες μέσα του, καθώς και έντονες εικόνες. Το ρεαλιστικό κομμάτι στην αρχή είχε ενδιαφέρον αλλά ο επίλογος είναι δυσανάλογα μικρός.

Το βιβλίο συνολικά είχε ενδιαφέρον, είναι πολύ προσεγμένο και value for money, απλά απέχει αρκετά από το τυπικό fantasy (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό).
Posted Image

#40 Nienor

Nienor
  • Members
  • 4.430 posts
  • Όνομα:Κιάρα

Posted 21 Μάρτιος 2011 - 15:30

Πολλά πολλά συγχαρητήρια κοπελιά :) Το περιμένω καιρό το συγκεκριμένο βιβλίο :)
Posted Image
:witch:
"Μαϊσσάκι μου, είσαι βιβλία. Δως τους ζωή και γίνε κι εσύ ένα."
Μιχάλης Μανωλιός

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users