Jump to content

:construction: To FACEBOOK LOGIN είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας για τεχνικούς λόγους. Χρησιμοποιείστε το Sign In κάνοντας νέα εγγραφή και το σύστημα βρίσκοντας το ίδιο email θα σας εισάγει. Όποιος έχει θέμα ας στείλει μήνυμα στη σελίδα του Facebook να τον βοηθήσουμε. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Photo

Ρακόρ #5: Zaratoth vs Lady Nina

• Please log in to reply
73 replies to this topic

Poll: Ρακόρ #5: Zaratoth vs Lady Nina (20 member(s) have cast votes)

Μου άρεσε περισσότερο η ιστορία του/της

1. Zaratoth (7 votes [35.00%])

Percentage of vote: 35.00%

2. Lady Nina (13 votes [65.00%])

Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#41 dagoncult

dagoncult
  • Members
  • 1.202 posts

Posted 27 Απρίλιος 2011 - 15:48

Δύσκολη απόφαση. Θα πάω με το 'Ο Λύκος Και Το Κοράκι'.

Mutatis Mutandis:
Καλή χρήση των στοιχείων των παραγράφων.
Spoiler

Στο φινάλε γούσταρα πολύ, αλλά πρέπει να ομολογήσω πως δεν κατάλαβα με ποιον τρόπο κολλάει η ιστορία με
Spoiler

Ο χαρακτήρας του Χαρ δεν χρησιμοποιήθηκε, ίσως θα μπορούσες να τον χώσεις κι αυτόν κάπου (ίσως προς το τέλος).
Πήγε γρήγορα.

Ο Λύκος και το Κοράκι:
Όχι πολλά σχόλια εδώ. Η ιστορία μού φάνηκε πάρα πολύ απλή. Νομίζω ότι οι παράγραφοι χρησιμοποιήθηκαν κάπως ξώφαλτσα. Ο λόγος σου ήταν ξεκούραστος και σε συνδιασμό με το μικρό μέγεθος λειτούργησε έτσι ώστε να φτάσω στο τέλος πολύ γρήγορα. Ήταν το κλείσιμο που έκλεψε την ψήφο μου.

Μια σκέψη: Ίσως θα ήταν καλή φάση αν στα ράιτ-οφ και τα ρακόρ έμπαιναν στο πολ και τα ονόματα των ιστοριών μαζί μ' αυτά των συγγραφέων.

''Drop out of life with bong in hand

Follow the smoke toward the riff filled land''

Sleep - Dopesmoker

#42 aScannerDarkly

aScannerDarkly

Scanners live in vain

• Members
  • 3.304 posts

Posted 27 Απρίλιος 2011 - 15:59

Εγώ έχω μια άλλη πρόταση - παρατήρηση. Γιατί δεν μπαίνουν κανονικά οι ιστορίες στη βιβλιοθήκη, με λινκ εδώ προς αυτές; Αλλιώς οι ιστορίες από write off, flash, ρακό κτλ χάνονται με τον καιρό.
Ένιωσα ότι με πλησίαζε και με τριγύριζε αυτός ο βόμβος, πυκνός σαν σμάρι από μέλισσες, μέχρι που έφτασα να ξεχωρίζω κάποιες λέξεις, σχεδόν άηχες: "Προσευχήσου στον Θεό για μας". Αυτό άκουσα να μου λένε. Πάγωσε τότε η ψυχή μου. Γι΄αυτό κι εσείς με βρήκατε νεκρό.

#43 Ad Noctum

Ad Noctum

Αντώνης

• Members
  • 424 posts
  • Όνομα:Αντώνης

Posted 27 Απρίλιος 2011 - 16:05

Μια σκέψη: Ίσως θα ήταν καλή φάση αν στα ράιτ-οφ και τα ρακόρ έμπαιναν στο πολ και τα ονόματα των ιστοριών μαζί μ' αυτά των συγγραφέων.

Πραγματικά το σκέφτηκα να το κάνω έτσι, αλλά τελικά προτίμησα τον τρόπο που έκαναν και οι προηγούμενοι τα ρακόρ.

Εγώ έχω μια άλλη πρόταση - παρατήρηση. Γιατί δεν μπαίνουν κανονικά οι ιστορίες στη βιβλιοθήκη, με λινκ εδώ προς αυτές; Αλλιώς οι ιστορίες από write off, flash, ρακό κτλ χάνονται με τον καιρό.

Αυτή είναι μια καλή πρόταση.

"Can't find anything on the shelf to read? Maybe a pen is what you need."- Alphonse Karr, 1808-1890

#44 DimitrisX

DimitrisX
  • Members
  • 1.438 posts
  • Όνομα:Δημήτριος (Dimitrios)

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 08:15

Mutantis Mutandis

Απλή και άμεση η τεχνική σου: σύντομοι διάλογοι, παρουσίαση σκέψεων (καλό!) και καλή περιγραφή (κανά ορθογραφικό ή συντακτικό λάθος δεν έχει σημασία).
Με συνεπήρε ο ρυθμός και η κλιμάκωση της ιστορίας σου.
Χρησιμοποίησες για το τέλος ένα κλασσικό εφέ, το οποίο αποτελεί ένα πολύτιμο εργαλείο για τις μικρές ιστορίες. Το αν αρέσει ή όχι είναι πλήρως υποκειμενικό, όπως και τα πάντα στην Τέχνη.

Ο Λύκος και το Κοράκι

Πολύ ξεκάθαρες οι εικόνες στην ιστορία σου. Καλή η γλωσσική τεχνική σου, χωρίς να γίνεται απλοϊκή με καλή χρήση των διαλόγων (κανά ορθογραφικό ή συντακτικό λάθος δεν έχει σημασία).
Με βοήθησε στο διάβασμα ο χωρισμός των ενοτήτων και με ικανοποίησε πλήρως το πώς κατέληξε η ιστορία σου.

Εύγε και στους δύο!

#45 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.281 posts
  • Όνομα:Άννα

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 11:01

Ιδού η συμμετοχή μου!

Mutatis Mutandis

P.S.: Αν δε βολεύει το αρχείο pdf, πείτε μου να το ανεβάσω και σε αρχείο word.

Edit - Αριθμός λέξεων: 2986

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ ένα word, αν δεν σου κάνει κόπο, γιατί τελευταία έχω πρόβλημα με τα pdf. Δεν έχω διαβάσει κι άλλα πράγματα γι' αυτό το λόγο.
.

#46 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts
  • Όνομα:Έλενα

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 11:51

P.S.: Αν δε βολεύει το αρχείο pdf, πείτε μου να το ανεβάσω και σε αρχείο word.

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ ένα word, αν δεν σου κάνει κόπο, γιατί τελευταία έχω πρόβλημα με τα pdf. Δεν έχω διαβάσει κι άλλα πράγματα γι' αυτό το λόγο.

Θα το έχεις σύντομα -μέχρι τις 16:00 με 17:00 το πολύ. Θα το ανέβαζα και τώρα, αλλά δεν έχω πρόσβαση στο ίντερνετ αυτή τη στιγμή από το δικό μου υπολογιστή.

Posted Image

Καν'τη διαφορά· στον κόσμο της μιζέριας, συ να δίνεις φως.

#47 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 15:05

Έφτασεεεεεε...! ;-)

Attached File  Mutatis Mutandis.doc   101KB   2 downloads

Καλή ανάγνωση! :)

Posted Image

#48 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.281 posts

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 15:08

Ευχαριστώ πολύ, κυρά μου.

Ο Λύκος και το Κοράκι.

Ευχάριστα απλή ιστορία, ό,τι πρέπει για το μέγεθός της, με ένα τέλος ικανοποιητικό, ωραία γραμμένο, αν και αναμενόμενο (η προφητεία του γέρου δεν ήταν και καμιά μεγάλη έκπληξη).
Καλές οι περιγραφές, αλλά μικρή έμφαση στο ταξίδι τους ως Βέστα. Από τη στιγμή που έμαθαν να μεταμορφώνονται, πολύ γρήγορα προχωρήσαμε στο τέλος. Οι παράγραφοι που έπρεπε να χρησιμοποιήσετε είναι εκεί, αλλά όχι τόσο έντονα.
Κάτι για τη σκηνή που μεταμορφώνονται για πρώτη φορά: πώς μίλησε και χαμογέλασε με ένα ράμφος "να" ; ;)

Mutatis Mutandis.

Μια πολύπλοκη και κουραστική ιστορία. Λυπάμαι Λαίδη μου, αλλά δεν έχεις ξεπεράσει το μυθιστόρημα. Όχι, φυσικά αυτό δεν είναι κακό, είναι κακό μόνο όταν δεν σε αφήνει να γράψεις ένα διήγημα χωρίς να μας μπερδέψεις. Πάρα πολλά ονόματα κάνουν και πάλι την εμφάνισή τους, στριμώχνονται και ασφυκτιούν, ζητούν χώρο.
Από την άλλη, η σκέψη που έβαλες για να γράψεις αυτή την ιστορία αξίζει από μόνη της ένα μεγάλο μπράβο.
Το τέλος ήταν ξενερουά, θα προτιμούσα να μην κολλάνε τα ονόματα μεταξύ τους, έτσι, ανεξήγητα, παρά αυτό.

Μια παρατήρηση και για τις δυο ιστορίες. Το παιχνίδι Ρακόρ έχει σαν στόχο να ξεκινήσει η ιστορία από την πρώτη παράγραφο και να καταλήξει στη δεύτερη, και όχι απλά να υπάρχουν στοιχεία και απ' τις δύο σκόρπια εδώ κι εκεί. Νομίζω πως αυτό δεν το καταφέρατε, ή τουλάχιστον, αλλάξατε τη σειρά. Λεπτομέρεια, απλά ήθελα να το πω. :)

Ψηφίζω το Λύκος και Κοράκι.

Edited by Cassandra Gotha, 28 Απρίλιος 2011 - 16:06.

.

#49 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.556 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 16:38

Μια παρατήρηση και για τις δυο ιστορίες. Το παιχνίδι Ρακόρ έχει σαν στόχο να ξεκινήσει η ιστορία από την πρώτη παράγραφο και να καταλήξει στη δεύτερη, και όχι απλά να υπάρχουν στοιχεία και απ' τις δύο σκόρπια εδώ κι εκεί. Νομίζω πως αυτό δεν το καταφέρατε, ή τουλάχιστον, αλλάξατε τη σειρά. Λεπτομέρεια, απλά ήθελα να το πω. :)

Ένα σχόλιο πάνω σε αυτό. Αν θυμάμαι καλά, κάπως έτσι ξεκίνησε, αλλά έπεσε στο κενό σχετικά νωρίς γιατί θεωρήθηκε απλά ως ένα πιο πολύπλοκο write off. Μετά αναθεωρήθηκε η ιδέα και έγινε να γράψεις κείμενο βασισμένος σε στοιχεία των παραγράφων, όχι copy paste, γεγονός που από τη μια βοηθάει στην ανάπτυξη του κειμένου και αφετέρου δεν περιορίζει τους συγγραφείς με μια "στανταρ" αρχή και ένα "στανταρ" τέλος. Γενικά το Ρακόρ είναι περίεργο παιχνίδι, και γι'αυτό νομίζω πως εν τέλει αρέσει. :tease:
- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#50 Cassandra Gotha

Cassandra Gotha

κάτοικος σπηλιάς

• Members
  • 4.281 posts

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 16:50

Ναι, ναι, δεν εννοούσα copy-paste, απλά να υπάρχει ως αρχή το περιεχόμενο, αν θες, της πρώτης, και αντίστοιχα, ως τέλος της δέυτερης. Αλλά, εντάξει, κάπου έχω χάσει την μπάλα κι εγώ μ' αυτό το παιχνίδι. :}
.

#51 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 17:49

1) Έχω διαβάσει αλλά δεν έχω ψηφίσει. Εύχομαι να πάει σε ντέρμπι μέχρι την τελευταία στιγμή για να αποφασίσω εγώ ποιος θα είναι ο νικητής. Posted Image

2) Τέθηκε ένα ερώτημα ποιο πίσω: Ναι, θα επιθυμούσα τα σχόλια των συγγραφέων μετά το τέλος της ψηφοφορίας.

1) Τάμα έκανες καλέ; :p Σε κάτι τέτοιο θα εξελιχθεί, όπως το κόβω! ;-)

2) Να υποθέσω πως με τέτοιου είδους σχόλια δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι; :)

Posted Image

#52 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 21:39

Καλέ, ποιός ψήφισε χωρίς να σχολιάσει; Μυστικέ ψηφοφόρε, εμφανίσου! :sorcerer: :p

Posted Image

#53 Ad Noctum

Ad Noctum

Αντώνης

• Members
  • 424 posts

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 21:46

Όχι Έλενα, με τέτοια σχόλια δεν υπάρχει πρόβλημα.

Συναρπαστική εξέλιξη ε; Άρχισε με φόρα ο Zaratoth, ισοφάρισε και προσπέρασε η Lady Nina, το ξαναέφερε στα ίσα ο Zaratoth και τώρα είναι με έναν οβολό μπροστά η Lady!

Για να δούμε τι άλλο μας περιμένει...

"Can't find anything on the shelf to read? Maybe a pen is what you need."- Alphonse Karr, 1808-1890

#54 Zaratoth

Zaratoth

High Librarian

• Members
  • 1.556 posts
  • Όνομα:Νικολής

Posted 28 Απρίλιος 2011 - 21:48

Ποιος έριξε τον οβολό και είναι μπροστά η Lady; Αυτόν ψάχνουμε. Όποιος γνωρίζει το δράστη, παρακαλούμε να τον καταδώσει στο κοντινότερο αστυνομ... στο τόπικ. Ευχαριστούμε πολύ.

Edited by Zaratoth, 28 Απρίλιος 2011 - 21:48.

- Who is this Triss to you?
- What difference does it make in this situation?
- In this situation - none. I asked out of an inappropriate curiosity born of the desire to start new rumours going around the inns.
Posted Image

#55 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts

Posted 30 Απρίλιος 2011 - 14:00

Ένα μικρό BUMP εδώ, μια και η ψηφοφορία λήγει αύριο κι ακόμα να μάθουμε ποιός είναι ο μυστικός ψηφοφόρος... :ninja:

Posted Image

#56 Ad Noctum

Ad Noctum

Αντώνης

• Members
  • 424 posts

Posted 01 Μάιος 2011 - 10:03

Εγώ δεν ήμουν πάντως. Απομένει η δική μου ψήφος και αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι το βράδι, ή θα έχουμε οριακή νίκη της Lady ή θα πάμε σε παράταση (και πέναλτι; Posted Image).

#57 DimitrisX

DimitrisX
  • Members
  • 1.438 posts
  • Όνομα:Δημήτριος (Dimitrios)

Posted 01 Μάιος 2011 - 10:38

Εγώ απλώς ισοφάρισα για να έχει ενδιαφέρον. Δεν μπορούσα να επιλέξω διαφορετικά.
Και πάλι καλή τύχη και στους δύο. ;-)

#58 wordsmith

wordsmith

άτημι κενονία

• Members
  • 4.240 posts
  • Όνομα:Κέλλυ

Posted 01 Μάιος 2011 - 11:41

Μόλις τις διάβασα κι εγώ και έχω να πω ότι ήταν πολύ πιο καλογραμμένες από ό,τι περίμενα. Η νεραϊδούλα βελτιώνεται - του Zaratoth δεν είχα διαβάσει τίποτα άλλο, αλλά γράφει χαωδώς καλύτερα απ'ό,τι εγώ στην ηλικία του.

Και τα δύο διηγήματα διαβάζονται εύκολα και έχουν ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα και κοσμοπλασία, αλλά θα προτιμούσα να συμβαίνει κάτι πιο σημαντικό και δραματικό. Μου δίνουν την εντύπωση ότι τις ιστορίες τις διηγούμαστε απλώς για να μάθει ο αναγνώστης τις καθιερωμένες διαδικασίες μύησης σε εκείνον τον φάντασυ κόσμο. Δηλαδή, αν όλα αυτά είναι μια παράδοση ήδη γνωστή στους ήρωες, για ποιο λόγο διηγούμαστε την ιστορία; Απλώς και μόνο επειδή αυτή τη φορά ο ήρωας ζει τις δοκιμασίες ο ίδιος; Εντάξει, ωραίο το world building και πετυχημένο, αλλά μου έλειψε κάποια ανατροπή πιο ισχυρή, δηλαδή να συμβαίνει κάτι που και οι ήρωες θα το βρίσκουν απρόσμενο και ξεχωριστό. Κάτι πήγε να γίνει με την προφητεία που αναφέρει ο Zaratoth, αλλά στο τέλος την αφήνει ξεκρέμαστη.
Αυτά που δε μου άρεσαν ήταν τα τέλη. Της Lady Nina είναι κάπως κλισέ, σαν να μην ήξερε πώς να το τελειώσει και έβαλε το κλασικό "και μετά ξύπνησε" και ο Zaratoth πετάει την προφητεία και μετά δεν την κάνει τίποτα. Εκεί πραγματικά έψαχνα να βρω και άλλες σελίδες παρακάτω. Να το μακρύνεις και να κάνεις κάτι με την προφητεία. Μπορείς!
Ψηφίζω Lady Nina, γιατί το τέλος, αν και τετριμμένο, είναι λιγότερο ξεκρέμαστο, και γιατί ήταν ενδιαφέρουσα η έρευνα που έκανε και τα στοιχεία ρωμαϊκών μύθων που έβαλε. Οπωσδήποτε να μην την κόψεις αυτήν την καλή συνήθεια, να ψάχνεις και να βάζεις και αληθινά ιστορικά/μυθολογικά στοιχεία. Η έρευνα μόνο καλό κάνει στα κείμενά σου.
"Why have I so little control? It is the case of much waste and pain in my life" Virginia Woolf

#59 Lady Nina

Lady Nina

Παραμυθού Νεράιδα

• Members
  • 1.596 posts

Posted 01 Μάιος 2011 - 14:31

Καινούργιο παιχνίδι είναι αυτό; Δεν το είχα ακουστά! :p

Posted Image

#60 Ad Noctum

Ad Noctum

Αντώνης

• Members
  • 424 posts

Posted 01 Μάιος 2011 - 20:21

Όποιος άλλος είναι να ψηφίσει, ας ψηφίσει τώρα!

Σε λίγες ώρες λήγει ο διαγωνισμός!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users