Jump to content

Ρακόρ #5 (Zaratoth vs Lady Nina)


Ad Noctum
 Share

Ρακόρ #5: Zaratoth vs Lady Nina  

20 members have voted

  1. 1. Μου άρεσε περισσότερο η ιστορία του/της

    • Zaratoth
      7
    • Lady Nina
      13

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

1) Έχω διαβάσει αλλά δεν έχω ψηφίσει. Εύχομαι να πάει σε ντέρμπι μέχρι την τελευταία στιγμή για να αποφασίσω εγώ ποιος θα είναι ο νικητής. devil2.gif

 

 

2) Τέθηκε ένα ερώτημα ποιο πίσω: Ναι, θα επιθυμούσα τα σχόλια των συγγραφέων μετά το τέλος της ψηφοφορίας.

1) Τάμα έκανες καλέ; :p Σε κάτι τέτοιο θα εξελιχθεί, όπως το κόβω! ;-)

 

2) Να υποθέσω πως με τέτοιου είδους σχόλια δεν υπάρχει πρόβλημα, έτσι; :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ad Noctum

    13

  • Zaratoth

    10

  • Lady Nina

    21

  • Eugenia Rose

    5

Καλέ, ποιός ψήφισε χωρίς να σχολιάσει; Μυστικέ ψηφοφόρε, εμφανίσου! :sorcerer: :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι Έλενα, με τέτοια σχόλια δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Συναρπαστική εξέλιξη ε; Άρχισε με φόρα ο Zaratoth, ισοφάρισε και προσπέρασε η Lady Nina, το ξαναέφερε στα ίσα ο Zaratoth και τώρα είναι με έναν οβολό μπροστά η Lady!

 

Για να δούμε τι άλλο μας περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έριξε τον οβολό και είναι μπροστά η Lady; Αυτόν ψάχνουμε. Όποιος γνωρίζει το δράστη, παρακαλούμε να τον καταδώσει στο κοντινότερο αστυνομ... στο τόπικ. Ευχαριστούμε πολύ.

Edited by Zaratoth
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό BUMP εδώ, μια και η ψηφοφορία λήγει αύριο κι ακόμα να μάθουμε ποιός είναι ο μυστικός ψηφοφόρος... :ninja:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ήμουν πάντως. Απομένει η δική μου ψήφος και αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι το βράδι, ή θα έχουμε οριακή νίκη της Lady ή θα πάμε σε παράταση (και πέναλτι; devil2.gif).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς ισοφάρισα για να έχει ενδιαφέρον. Δεν μπορούσα να επιλέξω διαφορετικά.

Και πάλι καλή τύχη και στους δύο. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τις διάβασα κι εγώ και έχω να πω ότι ήταν πολύ πιο καλογραμμένες από ό,τι περίμενα. Η νεραϊδούλα βελτιώνεται - του Zaratoth δεν είχα διαβάσει τίποτα άλλο, αλλά γράφει χαωδώς καλύτερα απ'ό,τι εγώ στην ηλικία του.

 

Και τα δύο διηγήματα διαβάζονται εύκολα και έχουν ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα και κοσμοπλασία, αλλά θα προτιμούσα να συμβαίνει κάτι πιο σημαντικό και δραματικό. Μου δίνουν την εντύπωση ότι τις ιστορίες τις διηγούμαστε απλώς για να μάθει ο αναγνώστης τις καθιερωμένες διαδικασίες μύησης σε εκείνον τον φάντασυ κόσμο. Δηλαδή, αν όλα αυτά είναι μια παράδοση ήδη γνωστή στους ήρωες, για ποιο λόγο διηγούμαστε την ιστορία; Απλώς και μόνο επειδή αυτή τη φορά ο ήρωας ζει τις δοκιμασίες ο ίδιος; Εντάξει, ωραίο το world building και πετυχημένο, αλλά μου έλειψε κάποια ανατροπή πιο ισχυρή, δηλαδή να συμβαίνει κάτι που και οι ήρωες θα το βρίσκουν απρόσμενο και ξεχωριστό. Κάτι πήγε να γίνει με την προφητεία που αναφέρει ο Zaratoth, αλλά στο τέλος την αφήνει ξεκρέμαστη.

Αυτά που δε μου άρεσαν ήταν τα τέλη. Της Lady Nina είναι κάπως κλισέ, σαν να μην ήξερε πώς να το τελειώσει και έβαλε το κλασικό "και μετά ξύπνησε" και ο Zaratoth πετάει την προφητεία και μετά δεν την κάνει τίποτα. Εκεί πραγματικά έψαχνα να βρω και άλλες σελίδες παρακάτω. Να το μακρύνεις και να κάνεις κάτι με την προφητεία. Μπορείς!

Ψηφίζω Lady Nina, γιατί το τέλος, αν και τετριμμένο, είναι λιγότερο ξεκρέμαστο, και γιατί ήταν ενδιαφέρουσα η έρευνα που έκανε και τα στοιχεία ρωμαϊκών μύθων που έβαλε. Οπωσδήποτε να μην την κόψεις αυτήν την καλή συνήθεια, να ψάχνεις και να βάζεις και αληθινά ιστορικά/μυθολογικά στοιχεία. Η έρευνα μόνο καλό κάνει στα κείμενά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη πρόταση - παρατήρηση. Γιατί δεν μπαίνουν κανονικά οι ιστορίες στη βιβλιοθήκη, με λινκ εδώ προς αυτές; Αλλιώς οι ιστορίες από write off, flash, ρακό κτλ χάνονται με τον καιρό.

Καινούργιο παιχνίδι είναι αυτό; Δεν το είχα ακουστά! :p

Link to comment
Share on other sites

Όποιος άλλος είναι να ψηφίσει, ας ψηφίσει τώρα!

 

Σε λίγες ώρες λήγει ο διαγωνισμός!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος άλλος είναι να ψηφίσει, ας ψηφίσει τώρα!

 

Σε λίγες ώρες λήγει ο διαγωνισμός!

 

Σε πόση ώρα τελειώνει?????? Έχω ακόμα το ένα να τελειώσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατ' αρχάς να πώ πως και οι δύο ιστορίες μου φάνηκαν πολύ καλές και πολυ πολύ κοντά, άρα ήταν πραγματικά δύσκολη απόφαση. Ψηφίζω όμως την ιστορία της Lady Nina γιατί είχε καταφέρει πιστεύω να φτιάξει μια πολύ καλή ατμόσφαιρα (πως τα καταφέρνει πάντα η άτιμη!) και φυσικά λόγω της σύνδεσής της με τον μύθο και το σύνολο των στοιχείων. Ακόμα και το τέλος αν και σε προσγείωνε στην πραγματικότητα ήταν πολύ έξυπνα δωσμένο και δεν με χάλασε. Πιστεύω πως άν είχες την άνεση να γράψεις πιο πολλά θα ήταν πολύ υψηλό το επίπεδο της ιστορίας σου. Που σημαίνει ένα πράγμα, διορθώσεις και μετα τον διαγωνισμό!

Ο Zaratoth ενώ χρησιμοποιούσε λιτή γλώσσα σε σχέση με την Lady έγραψε επίσης μια πολύ καλή ιστορία. Το πρόβλημα είναι το εξής. Πάνω που έφτασες στον γέρο με τα τρομακτικά μάτια και την ακόμα πιο τρομακτική προφητεία και πήγα να φτιαχτώ εκεί με άφησες με την όρεξη!!! Και μου λές και απο πάνω οτι δεν είναι ώρα να βασανίζω το μυαλό μου με αυτο που πιστέυω θα έπρεπε να είναι ο κεντρικός άξονας της ιστορίας σου που το λές και στον τίτλο (Ο ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ = B.F.F.) .Δηλαδή αν η ιστορία ήταν μεγαλύτερη εκεί θα επικεντρωνόμασταν όχι στις δοκιμασίες αλλα στο πώς οι καλύτεροι φίλοι καταλήγουν να αλληλοσπαράζονται! Γιατί μου το κάνεις αυτό ε? Τεσπά θέλω να την συνεχίσεις αν και θα μπορούσες να γράψεις καμια 400αριά λέξεις παραπάνω. Η' τουλάχιστον να βάλεις τον Μόργκον να λέει την ιστορία ως ο γέρος πλέον του βουνού και ο μόνος επιζήσας απο την μονομαχία των δύο φίλων που πήρε την θέση του προφήτη όταν αυτός πέθανε και συμβουλεύει τους νέους αλλα ούτε αυτοί του δίνουν σημασία. Έτσι για να "κόψεις δρόμο" και να μας πεις τι έγινε και με τους φίλους. Που σημαίνει ένα πράγμα, διορθώσεις και μετα τον διαγωνισμό! Μεγάλωσέ την όπως νομίζεις και πές μας τι έγινε με τα φιλαράκια οκ?

Συγχαρητήρια και στους δύο σας γιατι γούσταρα που τις διάβασα αν και το φάνταζυ δεν είναι το δυνατό μου σημείο (όχι πως ξέρω ποιο είναι :tease:)

Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

nai

Εγώ έχω μια άλλη πρόταση - παρατήρηση. Γιατί δεν μπαίνουν κανονικά οι ιστορίες στη βιβλιοθήκη, με λινκ εδώ προς αυτές; Αλλιώς οι ιστορίες από write off, flash, ρακό κτλ χάνονται με τον καιρό.

Καινούργιο παιχνίδι είναι αυτό; Δεν το είχα ακουστά! :p

 

Ναι ναι είναι νέο παιχνίδι. Πίνεις όσες ρακές μπορείς και μετά όποιος απο τους διαγωνιζόμενους μείνει όρθιος γραφει ενα μυθυστόρημα η ένα δοκίμιο για την παραγωγή του οίνου και τα Διονυσιακά όργια! :tease:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Εκτός ότι μου χάλασες το grand finalle...

... αν και το φάνταζυ δεν είναι το δυνατό μου σημείο (όχι πως ξέρω ποιο είναι :tease:)

 

με μπέρδεψες! Δεν ξέρεις πιο είναι το δυνατό σου σημείο; Χμ... Φαί; laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκτός ότι μου χάλασες το grand finalle...

... αν και το φάνταζυ δεν είναι το δυνατό μου σημείο (όχι πως ξέρω ποιο είναι :tease:)

 

με μπέρδεψες! Δεν ξέρεις πιο είναι το δυνατό σου σημείο; Χμ... Φαί; laugh.gif

 

Άρα να γράψω βιβλίο μαγειρικής? Και ποιο Grand Finalle χάλασα καλε?:tease:

Link to comment
Share on other sites

Στο finalle του διαγωνισμού, με φόρα η Lady Nina αύξησε τη διαφορά της και κέρδισε το Ρακόρ #5!

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και στους 2!

 

Ήρθε και η ώρα των αποκαλύψεων.

 

Η παράγραφος του aScannerDarkly

"Ακούγοντάς τον να λέει "εμείς" με ένα πλατύ χαμόγελο σκέφτηκα πως μιλούσε στο όνομα των νεκρών. Ήταν οι νεκροί, των οποίων βέβαια ο κύριος Κάουντερερ ήταν εκπρόσωπος, αυτοί που δήλωναν πως ακόμα δεν ήθελαν να με δεχτούν ανάμεσά τους. Ένιωσα μια αναμφισβήτητη ανακούφιση"

προέρχεται από τον Ίταλο Καλβίνο, "Αν μια νύχτα του χειμώνα, ένας ταξιδιώτης...".

Η παράγραφος του Mesmer

«Καθώς οι πληγές στα χέρια του Μόργκον επουλώνονταν, ο Χαρ συνέχισε την εκπαίδευσή του. Ο Μόργκον έμαθε να παίρνει τη μορφή του βέστα για μεγαλύτερα διαστήματα. Ο Χούγκιν τον οδήγησε μέσα στο Ίριε - έτρωγαν πεύκα στο δάσος που βρισκόταν στις άκρες του Ίριε και σκαρφάλωναν στους απότομους γκρεμούς και στα δάση του Ζοφερού Βουνού που υψωνόταν πίσω από το Ίριε. Τα ένστικτα του βέστα στην αρχή μπέρδευαν τον Μόργκον - τα αντιμαχόταν σαν να πάλευε με τα βαθιά νερά και τύχαινε να στέκεται μισόγυμνος στο καταχείμωνο, με τον Χούγκιν να τον σκουντάει με το μουσούδι του και τη φωνή του νου του να τρέχει μέσα στον Μόργκον.»

Προέρχεται από το "Ο Άρχοντας των Γρίφων" της Πατρίσια Α. ΜακΚίλιπ.

Για την ιστορία ψήφισα και εγώ την Lady, γιατί πάντα με συγκινούσαν οι ελληνορωμαϊκές ιστορίες εκτός των άλλων.

Ο λόγος στους συγγραφείς μας τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και στους 2 για την ποιοτική μονομαχία!:friends:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τις διάβασα τις ιστορίες, το σκέφτηκα κάμποσο και θα ψηφίσω κι εγώ Lady Nina, αφού πρώτα μου επιτρέψετε να γίνω κακός.

 

Ως παρατήρηση, και οι δύο ιστορίες είχαν τις προοπικές να είναι πραγματικά καλές, αλλά δεν ήταν τελικά και θα εξηγήσω τι εννοώ:

 

Το Mutatis mutandis έπαιζε έξυπνα με τον Ρωμαϊκό μύθο του Ρωμύλου και του Ρέμου, είχε όμορφη και στρωτή γραφή αλλά με χάλασαν πάρα πολύ αρχή και τέλος.

Η αρχική πρόταση με έκανε να αφήσω στην άκρη το PDF και να κάνω κάτι άλλο. Η πρωτοτυπία πάντα εκτιμάται και, όταν διαβάζεις για τον ήρωα που ξυπνάει στην πρώτη πρόταση και ακολουθούν 3-4 δευτερεύουσες προτάσεις στην περιόδο για να τον περιγράψουν, ένα καμπανάκι χτυπάει στο κεφάλι του αναγνώστη και λέει: τεμπέλικο γράψιμο. Μέσα στο κείμενο υπάρχουν κι άλλα κομμάτια τα οποία χτυπάνε παράταιρα ή, μάλλον, ξεπατικωμένα από ελληνικές μεταφράσεις βιβλίων. Η άνεση στη γραφή υπάρχει μεν, αλλά μετά χρειάζεται και ενδυνάμωση για να λειτουργεί ικανοποιητικά.

Το δε τέλος είναι αποθέωση της τεμπελιάς.

 

Ο "Λύκος και το Κοράκι" ήταν πιο άνετο ανάγνωσμα, με απλή γλώσσα που ρέει, μια έξυπνη ιδέα (αυτή των Βέστα) και αρχή-μέση-τέλος. Όμως κυλάει τόσο άνετα που της λείπουν οι κορυφώσεις που θα την έκαναν να ξεχωρίσει. Πιστεύω χρειάζεται άπλωμα για να αποδωθούν καλύτερα οι σκηνές - μη σου πω ότι πρέπει να γράψεις και το πώς

θα φαγωθούν στο μέλλον και να αντιπαραβάλεις κομμάτια από την ιστορία σου με το τί περιμένει τους ήρωες στο μέλλον

 

 

Εγώ έχω μια άλλη πρόταση - παρατήρηση. Γιατί δεν μπαίνουν κανονικά οι ιστορίες στη βιβλιοθήκη, με λινκ εδώ προς αυτές; Αλλιώς οι ιστορίες από write off, flash, ρακό κτλ χάνονται με τον καιρό.

Οι συγγραφείς μπορούν πάντα να τις σηκώσουν και στη βιβλιοθήκη - μετά από τις απαραίτητες διορθώσεις φυσικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον συμπαίκτη και φίλο, Νικολή, για το ωραίο παιχνίδι και τον συγχαίρω για την ιστορία του!

 

Επίσης, ευχαριστούμε (διότι πιστεύω πως μιλάω και εκ μέρους του) όλους εσάς που διαβάσατε και ψηφίσατε στο πέμπτο Ρακόρ!

 

Ένα τελευταίο έχω να πω πριν πάω για ύπνο... Το διασκέδασα πάρα πολύ όσο έκανα την έρευνα και έγραφα την ιστορία! Ελπίζω να το διασκεδάσατε κι εσείς!

 

Περισσότερα στους δέκτες σας -εξηγήσεις, απαντήσεις, αποκαλύψεις- αύριο! Όχι τίποτα άλλο, έχω και ταξίδι πρωινιάτικα... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ευχαριστήσω όσους διάβασαν/ψήφισαν/σχολίασαν, καθώς και τη συμπαίκτρια/φίλη Ελένη που με "έπρηζε" μέσω msn για να γράψω την ιστορία και να μην την παρατήσω ή την ξεπετάξω. :friends:

 

Ένα πράγμα θα σχολιάσω σχετικά με την ιστορία μου. Όταν την έγραφα, μου φάνηκε πως ήταν πολύ καλή ιδέα για να την αναπτύξω σε μια "σειρά" διηγημάτων που θα ξεκινούσαν με τη συγκεκριμένη ιστορία και θα τελείωναν με την πραγματοποίηση της προφητείας. Οπότε ένας από τους μετά Ρακόρ στόχους είναι να αλλάξω τελείως τα ονόματα των χαρακτήρων, του Βέστα κλπ ώστε να το διαχωρίσω από τις παραγράφους και, πιο μελλοντικά, να συνεχίσω την ιστορία γράφοντας τις περιπέτειες των δυο φίλων. Αυτά από μένα, have a pleasant day.

 

Υ.Γ. Και ναι, πάλεψα αυτή τη φορά για τη νίκη. :tease:

Link to comment
Share on other sites

1) Καταρχήν να ευχαριστήσω όσους διάβασαν/ψήφισαν/σχολίασαν, καθώς και τη συμπαίκτρια/φίλη Ελένη που με "έπρηζε" μέσω msn για να γράψω την ιστορία και να μην την παρατήσω ή την ξεπετάξω. :friends:

2) Και ναι, πάλεψα αυτή τη φορά για τη νίκη. :tease:

 

1) Βρε Νικολή... Βρε αγόρι... Σε είπα εγώ Νικόλαο; Γιατί μου το κάνεις αυτό; :p :friends:

 

2) Δεν πάλεψες, είσαι νικητής! Και οι δύο είμαστε νικητές από τη στιγμή που εμπλουτίσαμε το "ενεργητικό" μας κατά μία ιστορία ο καθένας. Εσύ έχεις και τη σειρά διηγημάτων σου επιπλέον, remember; Για την ακρίβεια, ψήσου να μας τα ανεβάζεις στο blog! ;-)

 

Στα της ιστορίας τώρα... Τι να πω και τι ν'αφήσω... Θα πω τα βασικά και απαντήσεις στον καθένα προσωπικά θα δώσω ίσως κάποια άλλη στιγμή.

 

Ξεκινάμε απ'τον τίτλο. Όπως οι περισσότεροι καταλάβατε, ο τίτλος (Mutatis Mutandis) σημαίνει "τηρουμένων των αναλογιών" και συνδέεται με το τέλος της ιστορίας. Το οποίο τέλος μου φάνηκε ταιριαστό, ώστε να λυθεί και το πρόβλημα της ανομοιογένειας των ονομάτων.

 

Σχετικά με τα πρόσωπα, πολλοί θεώρησαν ότι ήταν πολλά... Αν εξαιρέσουμε, όμως, τους: Ρέα Συλβία, Φαυστύλο και Άκκα Λαρεντία, που είναι ιστορικά πρόσωπα, και τον αρχιερέα Μέγιστο Ποντίφικα, που είναι υπαρκτός θεσμός στην αρχαία Ρωμαϊκή Ιστορία, τότε μας μένουν οκτώ πρόσωπα, τα εξής τέσσερα: :tease:

 

 

 

Μόργκον: ίδιο πρόσωπο με τον Νικ Γκουν. Αν η ιστορία ήταν γραμμένη στα αγγλικά, θα καταλαβαίνατε καλύτερα τον αναγραμματισμό. MORGON <-> MR GOON (κύριος Γκουν, όπως τον αποκαλεί ο καθηγητής του)

Χαρ: ίδιο πρόσωπο με τον Πιτ Χάρισον. Δίνεται μια "υπόδειξη" με την αναφορά στο στρατό.

Οι Χούγκιν και κύριος Κάουντερερ διατηρούν τα ονόματά τους.

 

 

Ήδη ο Mors ανέφερε τον Τερτυλλιανό, μεταγενέστερο της ιστορίας μας, που όμως της δανείζει την φράση του "credo quia absurdum". Μια σκέψη μου ήταν να εισάγω κι άλλα τέτοια παράδοξα στην πορεία της ιστορίας, ώστε να ψυλλιαστεί ο αναγνώστης ότι κάτι δεν πάει καλά. Ίσως το κάνω στην επόμενη εκδοχή της ιστορίας. Για παράδειγμα, θα μπροούσα εκεί που εμφανίζεται ο Φαυστύλος με το τόξο, να εμφανιστεί με μια καραμπίνα ή τα μωρά να είναι μέσα σε καρότσι και πάει λέγοντας. Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σ'αυτό;

 

Τέλος -νομίζω ο Άγγελος την ανέφερε- μου άρεσε πολύ η ιδέα να βρει τυχαία ο Μόργκον το Φαυστύλο και όχι εσκεμμένα. :good:

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους εσάς που συνεισφέρατε σε αυτό το παιχνίδι με οποιονδήποτε τρόπο: είτε δίνοντας παράγραφο, είτε κάνοντας τη σύνδεση, είτε γράφοντας, είτε διαβάζοντας, σχολιάζοντας και ψηφίζοντας!

Link to comment
Share on other sites

Στα της ιστορίας τώρα... Τι να πω και τι ν'αφήσω... Θα πω τα βασικά και απαντήσεις στον καθένα προσωπικά θα δώσω ίσως κάποια άλλη στιγμή.

 

Ξεκινάμε απ'τον τίτλο. Όπως οι περισσότεροι καταλάβατε, ο τίτλος (Mutatis Mutandis) σημαίνει "τηρουμένων των αναλογιών" και συνδέεται με το τέλος της ιστορίας. Το οποίο τέλος μου φάνηκε ταιριαστό, ώστε να λυθεί και το πρόβλημα της ανομοιογένειας των ονομάτων.

 

Σχετικά με τα πρόσωπα, πολλοί θεώρησαν ότι ήταν πολλά... Αν εξαιρέσουμε, όμως, τους: Ρέα Συλβία, Φαυστύλο και Άκκα Λαρεντία, που είναι ιστορικά πρόσωπα, και τον αρχιερέα Μέγιστο Ποντίφικα, που είναι υπαρκτός θεσμός στην αρχαία Ρωμαϊκή Ιστορία, τότε μας μένουν οκτώ πρόσωπα, τα εξής τέσσερα: :tease:

 

 

 

Μόργκον: ίδιο πρόσωπο με τον Νικ Γκουν. Αν η ιστορία ήταν γραμμένη στα αγγλικά, θα καταλαβαίνατε καλύτερα τον αναγραμματισμό. MORGON <-> MR GOON (κύριος Γκουν, όπως τον αποκαλεί ο καθηγητής του)

Χαρ: ίδιο πρόσωπο με τον Πιτ Χάρισον. Δίνεται μια "υπόδειξη" με την αναφορά στο στρατό.

Οι Χούγκιν και κύριος Κάουντερερ διατηρούν τα ονόματά τους.

 

 

Ήδη ο Mors ανέφερε τον Τερτυλλιανό, μεταγενέστερο της ιστορίας μας, που όμως της δανείζει την φράση του "credo quia absurdum". Μια σκέψη μου ήταν να εισάγω κι άλλα τέτοια παράδοξα στην πορεία της ιστορίας, ώστε να ψυλλιαστεί ο αναγνώστης ότι κάτι δεν πάει καλά. Ίσως το κάνω στην επόμενη εκδοχή της ιστορίας. Για παράδειγμα, θα μπροούσα εκεί που εμφανίζεται ο Φαυστύλος με το τόξο, να εμφανιστεί με μια καραμπίνα ή τα μωρά να είναι μέσα σε καρότσι και πάει λέγοντας. Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σ'αυτό;

 

Τέλος -νομίζω ο Άγγελος την ανέφερε- μου άρεσε πολύ η ιδέα να βρει τυχαία ο Μόργκον το Φαυστύλο και όχι εσκεμμένα. :good:

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους εσάς που συνεισφέρατε σε αυτό το παιχνίδι με οποιονδήποτε τρόπο: είτε δίνοντας παράγραφο, είτε κάνοντας τη σύνδεση, είτε γράφοντας, είτε διαβάζοντας, σχολιάζοντας και ψηφίζοντας!

 

Τα 'χα καταλάβει όλα αυτά αγαπητή μου εγώ! (γιατί είμαι και μια μικρή ιδιοφυία!:tease:)

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Τα 'χα καταλάβει όλα αυτά αγαπητή μου εγώ! (γιατί είμαι και μια μικρή ιδιοφυία!:tease:)

Ω, χαίρομαι πολύ, μικρή μου! Αυτό σημαίνει πως ήξερες τι ψήφισες! :p

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Ρακόρ #5 (Zaratoth vs Lady Nina)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..