Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

TNG 4-16: Galaxy's Child

 

Δύο ιστορίες, όχι αρκετά δυνατές για να σηκώσουν ένα επεισόδιο, παντρεμένες εις σενάριον ένα. Το αποτέλεσμα δεν ήταν και τόσο άσχημο. Πιο ενδιαφέρουσα η ιστορία του Λαφόρτζ, που ολοκλήρωνε μια παλαιότερη εκκρεμότητα.

 

Η άλλη, με το μωρό, ήταν σχεδόν κωμωδία. Έδωσε και την μοναδική ατάκα της Σίρτις στο επεισόδιο: "Com'on, you can do it!" Μεγάλες στιγμές για την ηθοποιό! :Ρ

 

Σε ποια σειρά έχω ξαναδεί διαστημόπλοιο που είναι ξένος οργανισμός; Εκεί, οι ήρωες της σειράς μπαίνουν και στο εσωτερικό του, και αν θυμάμαι καλά ένας επιστήμονας αποφασίζει να μείνει εκεί, μέσα στο πλάσμα. Άλλο Star Trek; Stargate μήπως; Σας λέει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια σειρά έχω ξαναδεί διαστημόπλοιο που είναι ξένος οργανισμός; Εκεί, οι ήρωες της σειράς μπαίνουν και στο εσωτερικό του, και αν θυμάμαι καλά ένας επιστήμονας αποφασίζει να μείνει εκεί, μέσα στο πλάσμα. Άλλο Star Trek; Stargate μήπως; Σας λέει τίποτα;

 

Θυμίζει το Encounter at Farpoint, αλλά δεν είναι. Ενδιαφέρον ακούγεται, πάντως.

 

Μέτριο επεισόδιο το Galaxy's Child. Γνωρίσαμε τη μηχανικό, που σχεδίασε τις μηχανές του Enterprise-D και τα διαστημο-σαλάχια.

Η δεύτερη ιστορία θα μπορούσε να είναι πιο δυναμική, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.;-)

 

Ψιλο-άσχετο:

Εγκατέστησα σήμερα ένα Star Trek screensaver και είχε πολύ πλάκα όταν έβλεπα το επεισόδιο να εμφανίζεται στην οθόνη του Η/Υ το LCARS Menu System του Voyager. :p

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια σειρά έχω ξαναδεί διαστημόπλοιο που είναι ξένος οργανισμός; Εκεί, οι ήρωες της σειράς μπαίνουν και στο εσωτερικό του, και αν θυμάμαι καλά ένας επιστήμονας αποφασίζει να μείνει εκεί, μέσα στο πλάσμα. Άλλο Star Trek; Stargate μήπως; Σας λέει τίποτα;

Θα μας κάνω νταντά όλους μας! Πόσο γρήγορα ξεχνάμε:

 

Star Trek: The Next Generation - "The Tin Man", Κύκλος 3, επεισόδιο 20

post-1004-0-71474000-1305319611_thumb.jpg

 

Αυτό είναι το ζωντανό διαστημόπλοιο Gumtuu. Στο τέλος φεύγει μαζί με τον Elburn, έναν τηλεπαθητικό Betazoid, αφού πρώτα σώζει το Έντερπράιζ, και ένα Ρωμουλιανό σκάφος, από ένα Σούπερ Νόβα.

 

Φαίνεται όμως ότι και ο Πικάρντ με την παρέα του έχουν πρόβλημα με την μνήμη τους, έτσι όπως κοίταζαν με έκθαμβα ματάκια ένα "Galaxy's Child"! :p

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια σειρά έχω ξαναδεί διαστημόπλοιο που είναι ξένος οργανισμός; Εκεί, οι ήρωες της σειράς μπαίνουν και στο εσωτερικό του, και αν θυμάμαι καλά ένας επιστήμονας αποφασίζει να μείνει εκεί, μέσα στο πλάσμα. Άλλο Star Trek; Stargate μήπως; Σας λέει τίποτα;

Θα μας κάνω νταντά όλους μας! Πόσο γρήγορα ξεχνάμε:

 

Star Trek: The Next Generation - "The Tin Man", Κύκλος 3, επεισόδιο 20

 

Αυτό είναι το ζωντανό διαστημόπλοιο Gumtuu. Στο τέλος φεύγει μαζί με τον Elburn, έναν τηλεπαθητικό Betazoid, αφού πρώτα σώζει το Έντερπράιζ, και ένα Ρωμουλιανό σκάφος, από ένα Σούπερ Νόβα.

 

Φαίνεται όμως ότι και ο Πικάρντ με την παρέα του έχουν πρόβλημα με την μνήμη τους, έτσι όπως κοίταζαν με έκθαμβα ματάκια ένα "Galaxy's Child"! :p

 

Χα, ναι! Την ώρα που το είδα χτες το βράδυ κι εγώ αυτό σκέφτηκα: κάπου το έχω ξαναδεί πρόσφατα.

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω για τις δυο σε μια ιστορίες.

Το διαστημικό μωρό μού θύμισε λίγο καταστάσεις παλιότερης σειράς. Έτσι κάπως πιο παλιομοδίτικο πράγμα. Για τόσο sense of wonder θα έπρεπε να είχαν αντιδράσει και λίγο παραπάνω, αλλά τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα γυρίσει αργά ο Κώστας και δε θα δούμε.

Μάλλον αύριο πάλι (με μια επιφύλαξη επειδή έχει ο αδελφός μου γενέθλια αύριο και, αν έχει ρεπό, μπορεί να πάμε σπίτι του).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: Αδελφός δεν έχει ρεπό, άρα απόψε θα δούμε το επόμενο επεισόδιο του TNG4.

Μόνο που δεν είμαι σπίτι και δεν θυμάμαι ποιος είναι ο τίτλος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: Αδελφός δεν έχει ρεπό, άρα απόψε θα δούμε το επόμενο επεισόδιο του TNG4.

Μόνο που δεν είμαι σπίτι και δεν θυμάμαι ποιος είναι ο τίτλος.

Πέμπτο δισκάκι, Night Terrors. Θα είμαι στον καναπέ. Κατά τις 10;

 

Επίσης, αν υπάρχει άλλο άτομο που παράλληλα γουστάρει Trek εκτός TNG, ας μας δώσει το στίγμα του, να δημιουργηθούν καναπεδικές ομάδες.

Link to comment
Share on other sites

 

Πέμπτο δισκάκι, Night Terrors. Θα είμαι στον καναπέ. Κατά τις 10;

 

 

Check!

Link to comment
Share on other sites

Night Terrors

 

Κλισέ Τρεκ με κλασσικά τραβηγμένες επιλύσεις κλασσικά τραβηγμένων αιτιών κακού. Όχι από τα καλύτερα, αλλά είχε ενδιαφέρον. Αν και δεν ήταν η πρώτη φορά που το είδα, δεν το θυμόμουν, και αυτό κάτι λέει. Υπήρχαν όμως ωραία ψίγματα: Η αναπόληση του Πικάρντ για τον παππού του, η τελετή αυτοκτονίας των Κλίγκων, ο τσαμπουκάς της Γκάιναν. Η σκηνή στο νεκροτομείο πετυχημένα ανατριχιαστική.

Link to comment
Share on other sites

Night Terrors

 

Η σκηνή στο νεκροτομείο πετυχημένα ανατριχιαστική.

 

Όσο κοντά στον τρόμο μπορεί να φτάσει το Startrek.

Η λύση ήταν όντως κάπως υπερβολική, αλλά η ιδέα μού άρεσε. Και ειδικά μέχρι τη μέση μού φαινόταν πολύ ενδιαφέρον. Μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα πολύ περισσότερο από το προηγούμενο.

 

Για μας, επόμενο επεισόδιο αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Night Terrors

 

Κλισέ Τρεκ με κλασσικά τραβηγμένες επιλύσεις κλασσικά τραβηγμένων αιτιών κακού. Όχι από τα καλύτερα, αλλά είχε ενδιαφέρον. Αν και δεν ήταν η πρώτη φορά που το είδα, δεν το θυμόμουν, και αυτό κάτι λέει. Υπήρχαν όμως ωραία ψίγματα: Η αναπόληση του Πικάρντ για τον παππού του, η τελετή αυτοκτονίας των Κλίγκων, ο τσαμπουκάς της Γκάιναν. Η σκηνή στο νεκροτομείο πετυχημένα ανατριχιαστική.

 

Μου άρεσε πώς παρουσιάζε το φόβο των χαρακτήρων. Δεν έχουμε συνηθίσει τα τρομο-στοιχεία στο Star Trek. Και μόνο σαν αισθητικό ή σεναριακό ατόπημα, με ικανοποίησε.

Κι εγώ δεν είχα συγκρατήσει στη μνήμη μου το επεισόδιο, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Απόψε βλέπουμε TNG4: Identity Crisis.

Θα δει κανείς άλλος;

Θα δω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή όταν είδα τον τίτλο πέρασε από το μυαλό μου ότι θα ήταν ψυχολογικής φύσης το θέμα, αλλά ευτυχώς όχι.

 

Μου άρεσε το επεισόδιο. Τα πάω πολύ αυτά που ξεκινάνε με ερημωμένες εγκαταστάσεις.

Και πολύ εφεδάκι αλά Predator εκεί στον Transporter. :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κι αυτό κάπως ανατριχιαστικό. Η σκηνή με τον Τζόρντι στο Holodeck, αν και ολογραφική ψευδαίσθηση και δεν κινδύνευε κανείς, η ανακάλυψη της πηγής της σκιάς μου σήκωσε τρίχες στο σβέρκο.

Link to comment
Share on other sites

Άψογο το επεισόδιο! Κυρίως από την άποψη του ρυθμού. :good:

Το όλο μυστήριο ξεδιπλώθηκε πολύ σωστά και το τέλος, παρότι αναμενόμενο, δεν ήταν ξενέρωτο.

Το περιβάλλον με τους εγκταλελειμένους σταθμούς-αποικίες είναι κι εμένα από τα αγαπημένα μου θέματα. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα εκτεταμένο διάλειμμα Π-Σ-Κ απόψε βλέπουμε TNG: The Nth Degree.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα εκτεταμένο διάλειμμα Π-Σ-Κ απόψε βλέπουμε TNG: The Nth Degree.

Yay! Θα είμαι στον καναπέ μου στις 22:00!:)

Link to comment
Share on other sites

TNG: The Nth Degree.

 

Από τους πιο αγαπημένους μου χαρακτήρες του Σταρ Τρεκ ο Μπάρκλεϊ. Το "δέσιμο" του με την Τρόι σημαντικό και θα παίξει ρόλο πολύ-πολύ αργότερα, στους τελευταίους κύκλους του Βόγιατζερ.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν αυτό το επεισόδιο πετυχημένο αν δεν αφορούσε τον Μπάρκλεϊ αλλά άλλο χαρακτήρα. Και οι εξωγήινοι... εε, μάλλον... δεν ήταν και τόσο σημαντικοί τελικά. Σοβαρά, νομίζω ότι δεν τους ξανασυναντούμε σε όλο το Τρεκ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

TNG: The Nth Degree.

 

 

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν αυτό το επεισόδιο πετυχημένο αν δεν αφορούσε τον Μπάρκλεϊ αλλά άλλο χαρακτήρα. Και οι εξωγήινοι... εε, μάλλον... δεν ήταν και τόσο σημαντικοί τελικά. Σοβαρά, νομίζω ότι δεν τους ξανασυναντούμε σε όλο το Τρεκ! :lol:

 

Πράγματι, σαν καλοκάγαθος παπούλης ήταν ο εξωγήινος.

Πάντως πολύ ανώδυνα πέρασαν την ενσωμάτωση, τη μετάβαση, την επιστροφή. Δεν άνοιξε ρουθούνι που λένε...

 

Θα δούμε το επόμενο επεισόδιο αύριο βράδυ... αν έχω τελειώσει κι έχω ανεβάσει μέχρι εκείνη την ώρα το διήγημα του διαγωνισμού...:rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

αν έχω τελειώσει κι έχω ανεβάσει μέχρι εκείνη την ώρα το διήγημα του διαγωνισμού...:rolleyes: .

Βάσω... πολύ "κλαψ" έχεις ρίξει γι αυτό το διήγημα... σε βλέπω να μας βγάζεις πάλι ένα φαβορί!

Link to comment
Share on other sites

Παίζω και εγώ!

 

Καλή ιδέα Ντίνο (πάλι αργά την είδα... εχ... με είχαν απορροφήσει οι... λίστες χεχε)

 

Δώστε επεισόδιο... Θα δούμε και κανένα DS9 ή μόνο TNG; Άντε, ας δούμε και κανένα voyager που έχω από τότε που το είδα πρώτη (και μοναδική) φορά... Ακόμα και Enterprise βλέπουμεεεε... όλα τα βλέπουμεεεε!

Link to comment
Share on other sites

Παίζω και εγώ!

Δώστε επεισόδιο... Θα δούμε και κανένα DS9 ή μόνο TNG; Άντε, ας δούμε και κανένα voyager που έχω από τότε που το είδα πρώτη (και μοναδική) φορά... Ακόμα και Enterprise βλέπουμεεεε... όλα τα βλέπουμεεεε!

TNG βλέπουμε με Tiessa&Co. καθώς εξερευνούν το σύμπαν του Τρεκ σιγά-σιγά, για πρώτη φορά. Τώρα βρίσκονται στον 4ο κύκλο. Πιθανό αύριο το βράδυ στη 10, σειρά έχει το "Qpid".

 

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να υπάρξουν και άλλες ομάδες καναπέ. Ας προτείνει κάποιος μέρα, ώρα και σειρά-επεισόδιο, κι εγώ ακολουθώ. Φτάνει να μη πέφτει η μία θέαση πάνω στην άλλη.

 

Όσο περισσότεροι καναπέδες τόσο το καλύτερο. Να είχαμε και καναπεδάκια από δίπλα...

 

post-1004-0-70804400-1306266874_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..