Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Προσέξατε μια σκηνοθετική «αταξία»; Προς το τέλος, ο σκηνοθέτης δείχνει το Εντερπράιζ να είναι σε warp, λέγοντας (η Τ'Πολ) ότι ήδη οδεύουν προς το Αζάτι Πράιμ. Ακολουθεί ο διάλογος με τους πέντε όπου δίνονται εξηγήσεις, ακολουθεί (μετά από κάποια ώρα μάλλον) ο διάλογος Τριπ - Άρτσερ:

-Πώς πάμε;

-Μόλις ανακτήσαμε το τελευταίο φορτίο, απαντά ο Τριπ.

-Οκ, set a course for Azati Prime, λέει ο Άρτσερ.

Link to comment
Share on other sites

Doctor's Orders - Θα ήταν καλό αν δεν το είχαμε ξαναδεί καρμπόν στον Voyager. Ευτυχώς πάντως που είχε εκείνη την ανατροπή στο τέλος με την Τ'Πολ, γιατί ορισμένα πράγματα στην εμφάνισή της και στη συμπεριφορά της φαίνονταν εντελώς ξεκάρφωτα.

 

Hatchery - Χμμ... Δυστυχώς εγώ έκανα στη στιγμή τον συσχετισμό. Κάτι που με την πρώτη σκηνή είπαμε "Μα το alien βλέπουμε;" Κάτι που πλησίαζε ο Άρτσερ τα αυγά και ξαναλέγαμε: "Μα καλά, τον Eξορκιστή τον ξέρανε, το alien δεν το είχανε δει;" Κάτι που είχαμε και το προηγούμενο με το πιτσίλισμα στο District 9 πριν από μερικά χρόνια, έβγαζε μάτι ότι me to c;ekasma τον είχαν επηρεάσει. Καλή η ανταρσία ωστόσο και καλή και η κατάληξη. Και ναι, έχεις δίκιο, Νίκο για την τελευταία σκηνή. Κανονικά δεν έπρεπε να είναι σε warp εκεί που γίνεται η εγγραφή της Τ'Πολ.

 

Θα δούμε νέο επεισόδιο την Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε νέο επεισόδιο την Τρίτη.

 

Την Τρίτη το Azati Prime (επιτέλους) και μετά 5 ακόμα πριν το φινάλε του κύκλου. Κι αν στο φινάλε δελεστείτε να δείτε τη συνέχεια, τότε μειλάμε για τριπλή θέαση, καθώς το πρώτο της 4ης σεζόν είναι διπλό.

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... Υποψιάζομαι ότι αρχίσαμε να δελεαζόμαστε πριν το φινάλε.

Είδαμε το Azati Prime και φυσικά δεν μπορούσαμε ν' αφήσουμε το Enterprise να φλέγεται και να είναι γυρισμένο ανάποδα και με τρύπες στα πλευρά.

Στο καπάκι και το Damage και τα πράγματα άρχισαν να γίνονται πολύυυυ ενδιαφέροντα.

 

Δεν είμαι εντελώς σίγουρη πώς και δεν έγινε θέμα στο συμβούλιο που δεν εμφανίστηκε ο Άρτσερ, αλλά ευελπιστώ ότι κάτι μου ξέφυγε και υπήρχε τρόπος να τα βρουν. Ή μήπως δεν ήταν κανονικό συμβούλιο αυτό που είδαμε και ήταν μόνο η κλήση της sphere maker εν είδει προσυμβουλίου και οι ερπετοειδείς νομίζουν ακόμα ότι έχουν τον Άρτσερ οι υδρόβιοι;

 

Πολλά τριανταφυλλάκια πάντως και για τις ανατροπές και για τα διλήμματα και για την εξέλιξη των χαρακτήρων (Άρτσερ και Τ'Πολ) και των γεγονότων.

 

Αν είσαστε έτοιμοι μέχρι την Πέμπτη βλέπουμε επόμενο, αλλιώς σας περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι οκ για Azati σήμερα, Damage Τετάρτη, επόμενο Πέμπτη.

 

Συμπάσχον, είχα κι εγώ την έκπληξη στο φινάλε του Azati Prime και βεβαίως-βεβαίως συνέχισα καπάκι με το Damage. Ήξερα ότι αυτό θα έπρατταν και Βάσω-Κώστας. Είναι λοιπόν ραντεβού για την Πέμπτη να δούμε The Forgotten.

 

Μου άρεσαν τα δύο που είδαμε τώρα, δράση, εφέ, ανατροπή, εξελίξεις, με επίκεντρο τις δύσκολες αποφάσεις που αναγκάζεται να πάρει ο Άρτσερ.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό καναπεδοραπόρτο:

 

Μετά το Ε2, τα The Council, Countdown και Zero Hour είναι βασικά μια ταινία. Εκτός κι αν έχετε θέληση από ατσάλι και δεν σας ενοχλεί να περιμένετε, θα πρέπει να κανονίσετε ανάλογα τη θέαση τους. Ξέρετε επίσης ότι ο τέταρτος κύκλος ξεκινάει με διπλό επεισόδιο. Το διπλό βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τους Ζίντι και θα μπορούσαμε να το δούμε ανεξάρτητα, χρειάζεται όμως θέληση από ατσάλι για να αντισταθείτε στο cliffhanger που μας πετούν στα τελευταία λεπτά του τρίτου κύκλου. Οπότε... αποφασίζουμε και πράττουμε ανάλογα. :ahappy:

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :)

 

Είδαμε το Forgotten και ήταν κι αυτό καλό σε πολλούς τομείς. Επιπλέον προωθεί και την ιστορία με τους Ζίντι με πολύ γοργά βήματα.

 

Θα δούμε το Ε2 μάλλον το Σάββατο και αν έχουμε περιθώριο, θα δούμε το τριπλό Κυριακή πρωί. Και μετά μάλλον θ' αναγκαστούμε να επιδείξουμε την ατσάλινη θέλησή μας, γιατί το απόγευμα της Κυριακής έχουμε άλλες υποχρεώσεις. Αλλά με όλες αυτές τις υποσχέσεις, βλέπω να έχουμε μπει σίγουρα στον τέταρτο κύκλο

μέχρι το βράδυ της Δευτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Azati Prime

Damage

 

Εχ, με εκνεύρισε ο Άρτσερ. Και η Τ'Πολ πρεζόνι; Χμ... Πόσο έχουμε συνηθίσει στις άλλες ST σειρές, με την τελειότητα των χαρακτήρων... Τόσο που τούτα εδώ τα φαινόμενα μας φαίνονται τρελά, ε;

 

:rose: :rose:

 

ΥΓ. Χάρηκα όμως που άκουσα ξανά τη φωνή του Νταμάρ!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Damage

 

ΥΓ. Χάρηκα όμως που άκουσα ξανά τη φωνή του Νταμάρ!

 

Κάτι είχε εκείνο το πρόσωπο αλλά το άφησα να περάσει. Τώρα που το είπες, το γκούγκλαρα, γιατί είχα ξεχάσει και ποιος είναι ο Νταμάρ. Εσένα τίποτα (φορές-φορές) δεν σου ξεφεύγει! :abiggrin:

Link to comment
Share on other sites

Γνώρισα τη φωνή και φυσικά μετά έβλεπα το ύφος και τον τρόπο ομιλίας (ίδια) και το απολάμβανα. Χεχε μην ξεχνάς ότι έχω δει το DS9 τέσσερις φορές!

Link to comment
Share on other sites

Γνώρισα τη φωνή και φυσικά μετά έβλεπα το ύφος και τον τρόπο ομιλίας (ίδια) και το απολάμβανα. Χεχε μην ξεχνάς ότι έχω δει το DS9 τέσσερις φορές!

 

post-1004-0-86500100-1411146604.jpg

Ο ηθοποιός Κέισι Μπιγκς, που έπαιζε τον Νταμάρ, είναι ο πρώην σύζυγος της Ροξάν Ντόσον, που έπαιζε την Μπελάνα στο Βόγιατζερ. Ο Μπιγκς είναι μέλος του Enterprise Blues Band, που παίζει τραγούδια σχετικά με το Σταρ Τρεκ. Για να μην σας μπερδεύω με ονόματα, δύο άλλα γνωστά μέλη της μπάντας:

post-1004-0-64607600-1411146614.jpgpost-1004-0-01410800-1411146629.jpg

Link to comment
Share on other sites

Forgotten

 

Μάλλον θα διαφωνήσουμε. Δεν μου φάνηκε ότι είχε οτιδήποτε αξιομνημόνευτο αυτό το επεισόδιο. Σε ποια ιδέα βασίστηκε;

 

:rose:

 

Ε2

 

Μάλλον θα διαφωνήσουμε και για αυτό. Απογοητευτικό, δεν με συγκίνησε, δεν ένιωσα να με ενδιαφέρει σε κανένα σημείο. Νομίζω ότι έχουμε ξαναδεί τέτοια πράγματα, λίγο πολύ. Το μόνο σημείο που μου φάνηκε διασκεδαστικό ήταν ο απόγονος του Φλοξ. Ίδιο το είχαν κάνει το παιδάκι.

 

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Ε2

 

Μάλλον θα διαφωνήσουμε και για αυτό. Απογοητευτικό, δεν με συγκίνησε, δεν ένιωσα να με ενδιαφέρει σε κανένα σημείο. Νομίζω ότι έχουμε ξαναδεί τέτοια πράγματα, λίγο πολύ. Το μόνο σημείο που μου φάνηκε διασκεδαστικό ήταν ο απόγονος του Φλοξ. Ίδιο το είχαν κάνει το παιδάκι.

 

 

Το είχαν κάνει πολύ καλύτερα στο Deep Space 9, με τον πλανήτη όπου είχαν συναντήσει όλους τους απογόνους τους. Κι εκεί αιτία και λύση ήταν ξεπατικοσούρα το εδώ σενάριο, μόνο που εδώ τώρα δεν υπήρχε το θέμα ότι θα εξαφανιζόντουσαν οι απόγονοι αν το Έντερπραϊζ τα κατάφερνε.

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε το Ε^2 τώρα το πρωί. Αν εξαιρέσουμε ότι το είχαμε ξαναδεί κι αλλού, όπως θυμόμαστε όλοι, εμένα μου άρεσαν και τα σοβαρά και τα ευτράπελα της ιστορίας. Απλώς, από τη μέση και μετά είχαν καθίσει δίπλα στ' αυτιά μου τα διαόλια της αληθοφάνειας και με ρωτούσαν πώς δεν είχαν καταφέρει να κάνουν μια σωστή κίνηση με τους Ζίντι σε 117 χρόνια και χρειάστηκε να μπλέξουν την κατάσταση τόσο πολύ στο παρά 1.

Τέλος πάντων, η μάχη με αποζημίωσε.

 

Μόλις είδαμε και το The Council καπάκι, κι έχουμε αφήσει το όπλο να μπαίνει στη δίνη μετά από τη θύελλα των εξελίξεων.

Ξελαμπικάρουμε για δέκα λεπτά και ξαναπιάνουμε. :)

 

The stakes are too high για να μείνουμε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτηθήκαμε καθόλου γιατί οι Ζίντι έστειλαν το πρώτο όπλο στη Γη; Γιατί ήταν μια ηλίθια κίνηση, αφού έθεσε τους Γήινους σε ετοιμότητα. Θα μπορούσαν εξαρχής να κατασκευάσουν μόνο το 2ο, με την Γη να αγνοεί καν την ύπαρξη και τους σκοπούς τους. Κατά τα άλλα, τα τρία επεισόδια είναι μια πολύ καλή ταινία.

 

Και μετά... Και τώρα... έχοντας φάει ολόκληρο τον γάιδαρο και την μισή ουρά του, αγαπητοί καναπεδιάρηδες, ενός λεπτού respect πριν την τελική μπουκιά (σεζόν)... γιατί τελειώνουμε το Τρεκ, πάει το Τρεκ Βάσωμ' και θα σας-θα μας-λείψει.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτηθήκαμε καθόλου γιατί οι Ζίντι έστειλαν το πρώτο όπλο στη Γη; Γιατί ήταν μια ηλίθια κίνηση, αφού έθεσε τους Γήινους σε ετοιμότητα. Θα μπορούσαν εξαρχής να κατασκευάσουν μόνο το 2ο, με την Γη να αγνοεί καν την ύπαρξη και τους σκοπούς τους. Κατά τα άλλα, τα τρία επεισόδια είναι μια πολύ καλή ταινία.

 

 

Μωρέ, πολλά αναρωτηθήκαμε, αλλά αναγκαστικά τα ξεχνάμε για να ευχαριστηθούμε και λίγο τη σειρά.

Πολύ καλό το τριπλό σε όλα τα μέτωπα. Προδοσίες, αλλαγές στρατοπέδων, σκοτωμοί, ηρωική δράση, αναπάντεχοι φίλοι (οι Αντόριανς), συναίσθημα, δεν έλειπε τίποτα.

Αυτό το cliff hanger με τους Γερμανούς να μη μας πέταγε, θα ήμαστε πολύ ευχαριστημένοι, αλλά... στεναγμός... η συνέχεια πολύ σύντομα.

 

Edit συμπληρωματικό, που το σκεφτόμουνα τις τελευταίες μέρες: Τελικά, ακόμα και στο σύμπαν του Τρεκ, δεν καταφέρνουν ν' αποφύγουν μερικά στερεότυπα. Ας πούμε, είναι δύσκολο ν' αγνοήσεις ότι οι πιο φιλικοί προς τους ανθρώπους Ζίντι είναι οι ανθρωποειδείς και αμέσως μετά οι δενδρόβιοι (που μοιάζουν πάρα πολύ με το γνωστό τέρας της παλιάς τηλεοπτικής σειράς). Οι υδρόβιοι στρέφονται προς το μέρος τους κατόπτιν υποσχέσεων. Μέχρι το τέλος σχεδόν παραμένουν εχθροί οι εντομοειδείς ενώ τα ερπετά αναλαμβάνουν μόνιμα τον απεχθή τους ρόλο. Σκεφτείτε για μια μονο στιγμή πόσο εντυπωσιακό θα ήταν να γίνονταν λίγο διαφορετικά τα πράγματα!

Edited by Tiessa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει και το διπλό της έναρξης της τέταρτης σεζόν.

Χαλαρώνουμε με το ποτάκι ανά χείρας τώρα που επιτέλους έφτασαν πίσω στη σωστή Γη και ελπίζουμε να μην ξαναδούμε χρονοταξιδιώτες :)

 

Κακό δεν ήταν. Αλλά, τέτοια μανία με τον Β' Παγκόσμιο, αμάν πια! Τίποτα άλλο δεν μπορούσε να είναι κοσμοϊστορικό; Κι εκείνο το θεματάκι με τον Λένιν και το ποιος έκανε τι, δε λύθηκε, λύθηκε;

 

Σας περιμένουμε χαλαρά για τη συνέχεια γιατί έχουμε και γραψίματα που μας περιμένουν.

Νίκο, δώσε εσύ επόμενο ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει τα δύο / τρίτα και πάω σήμερα για το τέλος της σίζον...

 

:asad: Νίκο είπαμε χαλαρά με ποτάκι και ξηροκάρπια, αλλά όχι με χαμομήλι. Ε;

Link to comment
Share on other sites

The Council

Count down

Zero hour

 

Για μένα όλα αυτά τα επεισόδια με τις μάχες κλπ. στερούνταν έμπνευσης. Μου φαίνονται τόσο διαφορετικά στον πυρήνα τους από τα επεισόδια ανάλογης κορύφωσης του TNG ή του DS9. Για παράδειγμα: Δεν καταλάβαμε τι ήταν αυτά τα όντα (φτυστά οι founders του Dominion), οι προθέσεις τους, η ιστορία τους, ακόμα και η δική τους πλευρά του πράγματος, όπως τόσο καλά είχαμε δει στο DS9... Και γιατί όχι; Δεν είχαν οι παραγωγοί ένα ολόκληρο κύκλο αν ήθελαν να τα γνωρίσουμε καλύτερα; Το συμβούλιο και οι διάφοροι Ζίντι εξίσου επιφανειακοί... Και αντί για εξηγήσεις, αντί για εσωτερικές συγκρούσεις και αντιφάσεις κλπ. κλοτσοπατινάδα και MACO στους διαδρόμους. Φυσικά δεν μπορείς να κάνεις ένα DS9 ξανά όταν έχεις γράψει μερικές εκατοντάδες επεισόδια (μεσολάβησε το VOY όπου είχαν ήδη στεγνώσει, ολοφάνερα) και κυρίως δεν μπορείς να κάνεις πάνω από ένα The best of both worlds την εικοσαετία...

 

:rose:

Link to comment
Share on other sites

Storm front, I & I

Καλούτσικο το διπλό. Πολύ καλά τα «επίκαιρα» στην αρχή του δεύτερου επεισοδίου με τον Χίτλερ στη Νέα Υόρκη! Πολύ έξυπνη και η αλλαγή στο timeline με τη δολοφονία του Λένιν. Φαντάζομαι πολλοί στην αμερικανική δεξιά θα ταράχτηκαν να ακούσουν ότι ο Λένιν έσωσε τη χώρα τους. Όχι βέβαια ότι υπήρχε περίπτωση να κατορθώσει να περάσει τον Ατλαντικό ο Χίτλερ, με αποβατική δύναμη ικανή να κάνει πετυχημένη εισβολή! Τεράστια η απόσταση, η δύναμη θα ήταν πολύ μικρή και στο έλεος των αμερικανικών αεροπλάνων και πλοίων. Και ένα logistics nightmare όπως θα έλεγαν οι ιστορικοί. Εδώ ο Χίτλερ δεν κατόρθωσε να συγκεντρώσει τις δυνάμεις και την υποστήριξη για να περάσει τη Μάγχη, παρόλο ότι είχε σχεδιάσει αυτή την εισβολή με κάθε λεπτομέρεια (σχέδιο sea lion) και μάλιστα ΠΡΙΝ ξεκινήσει τον πόλεμο με την ΕΣΣΔ.

 

Μου άρεσαν επίσης οι εξωγήινοι, ο Κάρμαϊν, και ο Σούλιμπαν χωρίς μάσκα. Δεν μου άρεσε η ηθοποιός που έπαιζε την Αλίσια (νομίζω ότι ειδικά στο δεύτερο επεισόδιο δεν τη σκηνοθέτησαν καλά) και κυρίως δεν με ενθουσιάζει όλη αυτή η ιστορία με το τάιμλάιν, νομίζω ότι είναι πολύ φθηνό το σκότωσε κάποιον και όλοι θα αναστηθούν, όταν μιλάμε για τηλεόραση. Ελπίζω πραγματικά να νετάραμε από αυτά, γιατί τελευταία το ΕΝΤ έχει πάρει την κάτω βόλτα.

 

 

:rose: :rose: :rose:

Link to comment
Share on other sites

 

τελευταία το ΕΝΤ έχει πάρει την κάτω βόλτα.

 

Την τέταρτη σεζόν το ΕΝΤ δεν αρπάζεται ακριβώς από τα μαλλιά του, αλλά από το TOS για να κρατηθεί στη ζωή. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι απουσιάζουν τα καλά επεισόδια. Ένα επιπρόσθετο ενδιαφέρον στο εναρκτήριο διπλό επεισόδιο ήταν στο ότι όταν μας έδιναν το cliffhanger, με γερμανούς και εξωγήινο, ως συνήθως δεν είχαν ιδέα πως, τι, και που θα πήγαιναν με αυτό. Και θα έλεγα, δεν τα πήγαν άσχημα.

 

Τώρα, πότε βλέπουμε το επόμενο, το Home;

 

Προειδοποίηση: Μετά ακολουθεί τριπλό επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..